باش ساغليغى

 

اوستاد فرزانه نى ايتيرديک!

 

عزیزیم آخار گئدر،

سو گلر آخار گئدر!

دونیا بیر پنجره دیر،

هر گلن باخار گئدر!

گؤزللرين آخيره قالميشى!

 

دونن گئجه، گؤرکملى عاليم و ميلى موباريزيميز دوکتور محمد على قوسى فرزانه‌نين، عؤمور اولدوزو آخيب و ياد اؤلکه ده آراميزدان کؤچدو. بو ايتگى ايله ايران تورکلرى و آذربايجان خلقى اؤزونون صداقتلى، بيليکلى و موباريز اوغوللاريندان بيرينى ده ايتيرميش اولدو! اوستاد فرزانه گنج ايکن ميلى موباريزه‌يه قوشولوب و س.ج. پيشه‌ورينين باشچيلغى ايله قورولموش آذربايجان ميلى حؤکومتى دؤوروندن باشلاياراق اؤز ثمره‌لى عؤمرونون سونلارينا دک ميلتيميزين ميلى حقلرينى الده ائتمک اوغروندا چاليشميشدير. ميلى حؤکومت دؤنمينده آنا ديلينده درس کيتابلارينى حاضيرلاماقدا ايشتيراک ائديب و آذربايجان غزئتى‌نين امکداشى اولموشدور. ميلى حؤکومتدن سونرا سورگونلره و زيندانلارا قاتلاشميش و تاپدانميش ميلتى‌نين صداقتلى وورغونو تک، هئچ زامان ايلک محبتينى اونوتماميشدير.

 

ميلى آزادليقلار و ايجتيماعى عدالت اوغروندا دؤيوشمک، اونون موباريزه حياتى‌نين باشليجا مضمونو اولموشدور! سورگونلر و زيندانلار ايلک محبتينى اونوتدورا بيلمه‌ميشدير! بوغونتو و فيشارلارا باخماياراق، هرزامان شرايطه اويغون، ديلى باغلانميش ميلتى‌ميزين ايسته‌گينى باغيرماغا يوللار تاپميشدير. اوستاد فرزانه اورک دولوسو آغرى ايله، ايران تورکلرينين و آذربايجان خلقى‌نين قورتولوش نيسکيلى ايله، ياد اؤلکه ده - سورگون کيمى دونيانى ترک ائتدى.

 

آذربايجان فدرال- دموکرات حرکاتى‌نين ايجراييه هئياتى، بو بؤيوک ايتگيميزى، اوستادين حؤرمتلى عايله سينه، اونو سئونلره، تورک ميلتينه و آذربايجان خلقينه و ائله‌جه ده آذربايجان فدرالدموکرات حرکاتى‌نين عوضولرينه باش ساغليغى وئرير!

 

آذربايجان فدرال- دموکرات حرکاتى‌نين ايجراييه هئياتى

١٣٨۴- ايلين دئى آيى‌نين ٢٧ سى

٢٠٠۶- جى ايلين يانوار آيى‌نين ١٧ سى

 

 

 

 

 

 

 

دکتر فرزانه از ميان ما رفت!

عزیزیم آخار گئدر،

سو گلر آخار گئدر!

دونیا بیر پنجره دیر،

هر گلن باخار گئدر!

 

چنان بیاد دوست بگریم زار که در جهان ره و رسم سفر بیندازم

 

محمد علی فرزانه (قوسى) ، فرزانه بزرگ سر زمین آذر بایجان ، دیشب در آرامشی جاودانه با مرگ خفت. فقدان او ، خلا جبران ناپذیر یک یار و آموزگار ، و یک رهنورد دیرین آزادی خلق ها ، و فرهیخته مردی است که به تعبیر شهریار ، آخرین زیبای زیبایان زمانه خود بود.

 

فرزانه در آغاز جوانی خود بود که به جنبش دموکراتیک ملی در آذربایجان به رهبری پیشه وری پیوست و با سرکوب خونین آن توسط رژیم شاه ، مانند بسیاری از همرزمان خود که از دایره مرگ گریخته بودند ، از رنج شکنجه و زندان در امان نماند و از زندانی به زندانی دیگر سفر کرد. سرانجام ، همانند بسیاری ناگزیر مهاجرتی ناخواسته ودر غربت تبعید ، و بدور از سرزمینی خاموش گردید که جانش با آن در آمیخته بود . لیکن او همچون مرد پارسایی که بر نخستین عشق خود وفادار میماند ، بر ایده ال های نخستین خود در تمام عمر خویش وفادار ماند، همواره بر آزادی و عدالت تفکیک ناپذیر انسانها اندیشید ، و این تنها جانمایه حیات او بود. حتی زمانی که جنبش دموکراتیک ملی از پس یک سرکوب خشن دچار افت شده بود ، او در زمره معدود کسانی بود که تلاش کرد که ندای زبان بسته و بغض فرو خفته مردم سرزمین خود باشد. فرزانه ندای حقی بود که گوئی گذشته و آینده مردم سرزمین خود را بهم وصل می کرد و زنگار زمانه توان افشاندن غبار فراموشی بر پژواک آنرا نخواهد داشت.

 

اکنون این یادگار بزرگ جنبش دموکراتیک ملی در آذربایجان از میان ما رخت بر بسته است وما در غم فقدان او و به ياد حسرت دلگداز او براى رهايى ملت ترک و مردم آذربايجان از ستم ملى ، به اندوه نشسته ایم.

 

هئيات اجرائيه جنبش فدرال دموکرات آذربایجان ،خود را شریک اندوه بزرگ خانواده او و خانواده بزرگتر ملت تورک و خلق آذربایجان می داند و فقدان فرزانه بی همتای خود را همچنين به اعضا جنبش فدرال- دموکرات آذربايجان تسلیت می گوید.

 

 

هئيات اجرائيه جنبش فدرال دموکرات آذربایجان

٢٧ دیماه ١٣٨۴ ١٧ يانوار ٢٠٠۶