گزارش صدای آمریکا از محرومیت فعالین دانشجویی آذربایجان از تحصیل در مقطع فوق لیسانس

صدای آمریکا. برنامه خبرها و نظرها، جمعه ۱٣ شهريور ۱٣٨٨ -  ۴ سپتامبر ۲۰۰۹

 

در آستانه فرا رسیدن سال تحصیلی جدید روند احضار دانشجویان و اساتید دانشگاههای مختلف به کمیته های انضباطی شدت گرفته است. در همین حال به گزارش خبرگزاریها از ایران بدنبال اعلام نتایج آزمون فوق لیسانس دانشگاههای دولتی در ایران بهزاد جدی و شهرام شوقی از فعالین دانشجویی آذربایجان به رغم موفقیت در کنکور از ورود به دانشگاه محروم شده اند. بهزاد جدی دانشجوی ریاضی دانشگاه تبریز در یک گفتگوی تلفنی با پیام یزدیان معتقد است که به دلیل فعالیتهای مدنی و هویت طلبانه و دفاع از حق برخورداری از آموزش به زبان مادری از ادامه تحصیل محروم شده است.

بنده دانشجوی ورودی سال ۸۲ رشته ریاضی کاربردی دانشگاه تبریز بودم و زمینه فعالیت من دفاع از حقوق پایمال شده آذربایجان و حقوق انسانی و مدنی هم زبانم بوده است. بنده چهار سال عضو فعال کانون آذربایجان شناسی مدیریت فرهنگی دانشگاه تبریز و سردبیر نشریه دانشجویی ستارخان و سردبیر نشریه دانشجویی آذربایجان شناسی بودم.

آیا فکر می کنید به این دلایلی که ذکر کردید شما محروم از تحصیل شدید؟

دقیقا. علت دیگری نمی تواند داشته باشد.

پاسخ مسئولین تا کنون به شما چه بوده است و چگونه متوجه شدید که محروم از تحصیل هستید؟

زمانی که نتایج اولیه کنکور سراسری کارشناسی ارشد سال ۸۸ اعلام شده بود من رتبه ۳۸۲ رشته علوم اقتصادی شده بودم و مطمئن بودم که امسال در دانشگاه قبول می شوم و حداقلش تبریز قبول می شدم. بعد اینکه نتایج نهایی اعلام شد روی کارنامه من مردود نوشته بودند و مثل اینکه آنهایی که سیاسی بودند و مشکل سیاسی داشتند داخل کارنامه شان فقط مردود نوشته اند و مثل پارسال نبود و ننوشته اند که بیایید سازمان سنجش تا وضعیتتان را مشخص کنید. نهم شهریور من به سازمان سنجش رفتم و آنجا چهار ساعت مرا معطل کردند و فقط می گفتند شما نمره علمی کسب نکردید و جوابشان اصلا قانع کننده نبود. بالاخره مجبور شدند من را پیش آقای دکتر نوربخش مدیر بخش گزینش سازمان سنجش ببرند و ایشان فرمودند که چه مشکلی دارید و من گفتم رتبه ام به گونه ای بوده که باید قبول می شدم اما مثل اینکه مشکل سیاسی دارم که بعد از آن منشی ایشان لیستی را بیرون آورد و اسم من سومین اسمی بود که در آن لیست بود .گفتند شما رد صلاحیت عمومی شده اید و باید یک اعتراض بنویسید و ما پیگیری کنیم.

آن لیست چند صفحه بود؟

دقیقا نمی توانم بگویم اما حدودا ۱۰- ۱۵ صفحه ای می شد.

یعنی آنها هم محرومین از تحصیل بودند؟

بله.من عنوان لیست را ندیدم ولی فکر می کنم که همان لیست محرومان از تحصیل باشد. فعلا در آذربایجان فقط من نیستم و یکی از دوستان و هم فکرانمان آقای ابراهیم شهبازی هم اینگونه از تحصیل محروم شده اند.

کسان دیگری همچون آقای شهرام شوقی، نوید محمدی، یونس زارعیون و بهنام ترکانپور هم هستند که از تحصیل محروم شده اند.

اینها فعال حقوق بشر آذربایجانی بوده اند که از حقوق آذربایجان دفاع می کردند. متاسفانه تا به حال سیاستهای تبعیض نژادی در منطقه آذربایجان در ایران وجود دارد و اینها هم در راستای احقاق حقوق آذربایجان فعالیت داشته اند و به همین خاطر ستاره دار شده اند.

http://www.youtube.com/watch?v=jge6MRJIu5A

http://www.4shared.com/file/130255348/97169e96/VOANEWS_Interview_-_Behzad_Jeddi.html

تحریریه : ساوالان سسی