سايت پيک ايران:

 

فيلم : هو کردن و تحقير نيروهای گارد ويژه توسط مردم :  خامنه ای قاتله....ولایتش باطله - 27 شهريور

فيلم : گزارش سی ان ان از تظاهرات امروز

فيلم : دیکتــاتــور! دیکتــاتور! این آخرین پیام است  - 9

اکونومیست: دولت متزلزل در ایران

تصاویری از شکنجه گاه مخفی در خیابان مفتح جنوبی تهران

خبرهای کوتاه

عکس : 27 شهريور

تظاهرات در بوشهر،رشت،تبریز،اصفهان،شیراز،اصفهان،اهواز،مشهد...

رادیو فرانسه : دهها هزار تظاهرکنندۀ معترض در خیابان های تهران

فيلم : 27 شهريور تبريز - 8

 ايرنا  : يکی از محافظان کروبی گاز اشک آور پرتاب کرد! + فیلم کروبی در تظاهرات

فیلم : هو کردن هلیکوپتر   - 7

عکس  : 27 شهريور تهران

فيلم : 27 شهريور اصفهان - 6

خبرهای کوتاه

دستگیری 5 نفر در کرمانشاه

فيلم : شيراز 27 شهريور (2 فيلم) - 5

فیلم :  27 شهريور تهران (2 فيلم) - 4

دويجه وله : حضور نیرومند "جنبش سبز" در راهپیمایی روز قدس

گزارش ايرنا از شرکت موسوی در تظاهرات امروز

خبرهای کوتاه : رسوایی احمدی‌نژاد در گزارش مستقیم روز قدس از صدا و سیما

فیلم : 27 شهريور شیراز - 3

عکس : 27 شهريور ولی عصر

فیلم : تهران 27 شهريور - 2

فیلم : تهران 27 شهريور (2 فیلم) - 1

'درگیری در راهپیمایی روز قدس'

عکس  : نيروهای انتظامی گير کرده در ميان جمعيت مردم

خبرهای کوتاه

حضور پرشمار معترضان در راهپیمایی روز قدس

فيلم : اصفهان روز قدس

 

 

جمعه 27 شهريور 1388

تظاهرات صدها هزار تن از مردم تهران بر عليه دولت کودتا، حضور مهدی کروبی در ميان مردم، گزارش ادوارنيوز

ادوارنيوز: صدها هزار تن از مردم تهران امروز با تظاهرات سراسری در خيابان های منتهی به دانشگاه تهران در حالی که نمادهای سبز رنگ حمل می کردند بعد از گذشت سه ماه از انتخابات ۲۲ خرداد اعتراض خود را به تقلب انجام شده در اين انتخابات و جنايات انجام شده پس از آن نشان دادند.

اين تظاهرات با توجه به برپايی روز قدس در آخرين جمعه ماه رمضان انجام شد.

به گزارش ادوار نيوز حضور غيرمنتظره هواداران جنبش سبز به شکلی بود که از ساعت ده و سی دقيقه صبح امروز ميدان هفت تير مملو از جمعيت شد و تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهای الله اکبر مرگ بر ديکتاتور فلسطين فلسطين ما هم مثل تو هستيم يا حسين ميرحسين کروبی موسوی حمايتت می کنيم به سمت ميدان ولی عصر و بلوار کشاورز حرکت کردند ميزان جمعيت شرکت کننده در اين مسير به گونه ای بود که مسير ميدان هفتم تير تا پارک لاله تهران سبز پوش شد.

تظاهرکنندگان که حضور زنان در ميان آنها به شکل چشمگيری نمايان بود با سر دادن شعارهايی در هنگام سخنرانی احمدی نژاد خواهان استعفای وی شدند جمعيت همچنين به دفعات و در واکنش به شعار مرگ بر امريکا شعار مرگ بر روسيه سر داد.

تظاهرکنندگان همچنين با سر دادن شعار شکنجه تجاوز ديگر اثر ندارد و ای مردم فلسطين کهريزک رو نديديد به جنايات انجام شده اعتراض کردند

همچنين مطابق با قرار قبلی شيخ مهدی کروبی راس ساعت ۱۱ صبح از ميدان هفتم تير و در ميان تظاهرکنندگان حضور يافت و تا خيابان فلسطين آنها را همراهی کرد.

گفتنی است نيروهای گارد ويژه در مسيرهای مختلف از جمله تقاطع بلوار کشاورز و خيابان فلسطين تلاش کردند با تشکيل صف انسانی تا از حرکت جمعيت جلوگيری کنند اما اين تلاش ناکام ماند.

درگيری ها ميان جمعيت اندک حاميان دولت کودتا و تظاهرکنندگان در چندين مورد منجر به شليک گاز اشک آور و گاز فلفل شد.

جمعيت تظاهرکننده همچنين با سر دادن شعارهای بی سابقه ای به حمايت از آيت الله منتظری و آيت الله صانعی مراجع عظام تقليد شيعيان پرداختند.

گزارش ديگر ادوارنيوز از راهپيمايی امروز: هجوم به معترضان با گاز اشک آور و باتوم در خيابان های کشاورز، مطهری، ولی عصر، طالقانی و آزادی

ادوارنيوز: گزارش ها از تهران حاکی است در جريان تظاهرات امروز معترضان به نتايج انتخابات نيروهای انتظامی و لباس شخصی ها در چند نقطه از تهران با شيلک گاز اشک آور و باتوم با مردم درگير شده اند.

به گزارش خبرنگار ادوارنيوز، درحالی که راهپيمايان حدفاصل ميدان هفت تير تا مقابل پارک لاله در بلوار کشاورز را به تصرف خود در آورده بودند عده ای نيروهای بسيج در مقابل پارک لاله اجازه ادامه راهپيمايی به آنها ندادند و با شليک گاز فلفل و گاز اشک آور با آنان درگير شدند. که با شعار مردم مبنی بر روزه دار بودن معترضان مواجه شدند.

همچنين معترضان در مسير بازگشت مجددا در بلوار کشاورز تا ميدان ولی عصر حاضر شدند و پس از آن با حضور در خيابان ولی عصر به سمت خيابان مطهری ده ها هزارنفر از شهروندان راهپيمايی کردند و درحالی که هزاران نفر از اين جمعيت به خيابان مطهری وارد شده بودند صدها تن از نيروهای گاردويژه به آنها حمله کردند، که در مقابل نيز تعدای از معترضان به آتش زدن سطلهای زباله پرداختند.

همچنين گزارش شده است که درگيريهای مشابهی نيز در ميدان هفت تير تهران به وقوع پيوسته که در يک مورد به تيراندازی در اين ميدان نيز کشيده شده است.

بعلاوه در ابتدای تظاهرات امروز در تقاطع خيابان ولی عصر و طالقانی نيز بسيجی ها با باتوم به مردم حمله کرده اند.

در خيابان آزادی نيز در حوالی چهارراه نواب نيروهای انتظامی با مردم درگير شده اند و پس از پايان مراسم نمازجمعه نيز درحالی که معترضان در ميدان آزادی حضور داشتند، برخوردهای شديدی از سوی نيروی انتظامی صورت گرفته است.

تا ساعت ۱۷ درگيری های پراکنده در خيابان ولی عصر و حوالی ميدان ونک نيز در جريان بوده است.

اخبارى از بوشهر، رشت، تبريز، اصفهان، شيراز، اصفهان، اهواز، مشهد...

شبکه جنبش راه سبز(جرس):گزارش ها از شهرهای مختلف حاکی است که در اغلب شهرها مردم با سر دادن شعارهايی در حمايت از جنبش سبز در راهپيمايی امروز شرکت کرده اند.
مردم اصفهان با شعار نه غزه،نه لبانان،جان فدای ايران راهپيمايی خود را در خيابان های مختلف اصفهان آغاز کردند.اما پس از حمله ماموران به راهپيمايی سبزها در دروازه دولت مردم به سر دادن شعار«مرگ بر ديکتاتور» پرداختند.

بيش از هزار تن از دانشجويان نيز قصد داشتند از کوی دانشگاه صنعتی اصفهان به راهپيمايی بپردازند از سوی يگان های ويژه محاصره شدند. ماموران در حالی که دانشجويان به سردادن شعارهايی در حمايت از موسوی و کروبی پرداختند با آن ها درگير شدند.

در مشهد يگان های ضد شورش خيابان های منتهی به حرم را در محاصره گرفته و شمار قابل توجهی از ماموران مسلح بر پشت بام های ساختمان ها مستقرند.ميدان ۱۵ خرداد به طرف حرم شاهد بيشترين حضور مردمی بود که حاضر نيستند جوابی به شعارهای پخش شده از بلندگوهای رسمی بدهند.ماموران همچنين به شدت مردم را که نمادهای سبز در حرکتند مورد اهانت قرار می دهند و اغلب آن ها را بازداشت می کنند.

در رشت جمعيت بسيار زيادی از مردم با شعارهای«يا حسين ميرحسين»،«نه غزه، نه لبانان،جان فدای ايران» و مرگ بر روسيه در حال راهپيمايی هستند در برخی مناطق مورد هجوم ماموران قرار گرفتند.از جمله در چهار راه ميکائيل رشت شبه نظاميان لباس شخصی به درگيری با مردم پرداخته و به جمعيت که به حمايت از موسوی شعار می دادند حمله برده و دستکم ۵ نفر را بازداشت کردن و تعدادی از مردم از جمله يک زن را با ضرب و شتم به شدت مجروح کردند.

هزاران تن از مردم شيراز صبح جمعه ۲۷ شهريور در حمايت از جنبش سبز رهپيمايی خود را از فلکه نمازی آغاز کرده و به طرف ميدان امام حسين حرکت کردند.شبه نظاميان در اين مسير با شناسايی برخی از مردم به ويژه کسانی که شعارهايی در حمايت از موسوی،کروبی و جنبش سبز و اعتراض به خشونت حکومتی سر ميدادند،به اين افراد هجوم می بردند.

شبه نظاميان لباس شخصی سپس با استفاده از موتورسيکلت مردم بازداشت شده را از جمعيت دور می کردند اما مردم در بسياری از موارد مانع از بازداشت ها شده و افراد بازداشت شده را از چنگ شبه نظاميان آزاد می کردند.شعارهای مردم در راهپيمايی سبز امروز«نه غزه،نه لبنان،جانم فدای ايران» و«مرگ بر ديکتاتور» بود.

از تبريز نيز گزارش می رسد که مردم سبز اين شهر با تجمع در ميدان آبرسان به سوی ميدان ساعت به حرکت در آمدند اما شبه نظاميان و يگان های ويژه به همراه گروهی از لباس شخصی ها در چهار راه منصور به مردم حمله کرده و آنها مورد ضرب و شتم قرار دادند.

صدای تير و شليک گاز اشک آور چهار راه منصور را به منطقه ای پر از دود و گاز اشک اور تبديل کرد.تعدادی از مردم در اين شهر بازداشت شدند.

گزارش ها حاکی از آن است در شهرهای بوشهر، کرمان، اهواز، يزد و ساير شهرها به ويژه شهرهای بزرگ کشور حضور جنبش سبز برخوردهايی از سوی ماموران را به دنبال داشته و ضمن ضرب و شتم مردم شماری از فعالان جنبش سبز از سوی شبه نظاميان وابسته به بسی و سپاه و نيروی انتظامی بازداشت شدند.

 

ويژه خبرنامه گويا - يورش به مردم تبريز و شيراز، حضور نزديک به صد هزار نفر در فاصله بين هفت تير و ميدان وليعصر تهران

سبزهای تبريز پس از طی مسير آبرسان تا چهارراه منصور، در اين چهارراه توسط نيروهای سرکوبگر مورد حمله قرار گرفتند و چندين تن بازداشت شدند.
شبکه های مختلف صداوسيما تصاوير آرشيوی و گزينشی از حضور مردم در روز قدس پخش می کند. جمعيت سبزها در راهپيمايی امروز شيراز به شدت قابل ملاحظه است و نيروهای حکومتی و هوادارانشان به شدت به جمعيت سبزها حمله ور می شوند و جمعيت وسيعی از آن ها به صورت وحشيانه ای به بعضی از هواداران موسوی حمله ور شده و آن ها را مورد ضرب و شتم قرار می دهند و برای متفرق کردن جمعيت از گاز اشک آور استفاده می کنند.

شبکه العربيه هم لحظاتی پيش تأييد کرد که محمد خاتمی مورد حمله ی بسيجی ها قرار گرفته است. مردم در ميدان وليعصر شعار سر داده اند : خمينی کجائی، ايران شده فلسطين.
تعداد تظاهرکنندگان که فاصله بين هفت تير و ميدان وليعصر را پوشانده اند و پيوسته بر آن افزوده می شود نزديک به صد هزار نفر برآورد می شود. شعار ديگر مردم: "روحانی واقعی؛ منتظری، صانعی" است.
يکی از شعارهای اصلی مردم در تهران که هم اکنون - ساعت دوازده و سی دقيقه ظهر در خيابان های منتهی به دانشگاه تهران شنيده می شود اين است: "نه غزه - نه لبنان - فقط جنبش سبز ایران"

طرفداران میرحسین موسوی در خیابان های تهران، ناصر اعتمادی، رادیو بین المللی فرانسه

در نخستین ساعات راهپیمایی روز قدس تظاهرکنندگان معترض به دهمین انتخابات ریاست جمهوری در خیابان ولی عصر تهران تجمع و در دفاع از میرحسین موسوی نامزد معترض و اطلاح طلب دهمین انتخابات ریاست جمهوری شعار سر دادند. تظاهر کنندگان در شعارهای خود همچنین خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است که حدود هزارتن از تظاهرکنندگان که دست بندهای سبز بر دست داشتند در سکوت در میان دیگر تظاهرکنندگان در خیابان فلسطین تهران مشاهده شده اند.

در مجموع هزاران تظاهرکننده از جمله تظاهرکنندگان معترض در حال راهپیمایی به سمت دانشگاه تهران هستند.

دیروز پنجشنبه سپاه پاسداران با انتشار بیانیه ای هشدار که در صورت طرح شعارها و مطالبات خاص با تظاهرکنندگان معترض برخورد می کند.

اینبار بر خلاف سنت سی سالۀ جمهوری اسلامی نماز آخرین روز ماه رمضان نه به امامت هاشمی رفسنجانی، که به امامت احمد خاتمی روحانی تندرو اقامه خواهد شد. قرار است پیشتر محمود احمدی نژاد سخنرانی کند.

سایت "مردمک" به نقل از "منابع موثق" نوشت که در خیابان سپهبد قرنی تهران نیروی انتظامی به سمت تظاهرکنندگان معترض گاز اشک‌آور پرتاب کرد. به گفتۀ همین منبع در مشهد، نیروی انتظامی کسانی را که نشان سبز بر تن داشتند دستگیر کرده است. همین منبع گفته است که اطراف حرم امام رضا را پلیس ضد شورش محاصره کرده است.

سایت شخصی مهدی کروبی اعلام کرد که وی امروز صبح ساعت یازده به جمع تظاهرکنندگان روز قدس در میدان هفت تیر می پیوندد..

سایت موج سبز وابسته به میرحسین موسوی دیگر نامزد اصلاح طلب و معترض دهمین انتخابات ریاست جمهوری از شرکت کنندگان در این تظاهرات خواسته است که جامۀ سبز بر تن کنند که به نماد اعتراض عمومی به نتیجۀ دهمین انتخابات ریاست جمهوری و وضع حاکم بر کشور تبدیل شده است.

دو نامزد معترض دهمین انتخابات ریاست جمهوری و نیز محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران با دعوت از مردم به شرکت در تظاهرات روز قدس خواستار طرح مطالبات عمومی به این مناسبت شده اند. ميرحسين موسوی پیشنهاد کرده که تظاهر کنندگان در راهپیمایی روز قدس این شعار را تکرار کنند :
تفنگت را زمين بگذار
که من بيزارم از ديدار اين خونبار/
چه در غزه - چه در لبنان/
چه در قدس و چه در ايران.

شبکه هایی که به طور خودجوش حول این ابتکار شکل گرفته اند گفته اند که اطلاع رسانی در اغلب نقاط تهران و در شهرهای اصلی کشور، به نحو مناسبی صورت گرفته است و بسياری از شهرستانهای کوچک و روستاها هم تصميم گرفته‌اند به تظاهرات در مراکز استانها ملحق شوند. یکی از این شبکه ها که گروه انقلاب سبز نام دارد تأکید کرده است که مقامات دولتی ایران سعی می‌کنند معترضان را از حضور در تظاهرات منصرف کنند. اما اگر از منصرف کردن نا اميد شوند، به تحريک مردم و به خشونت کشاندن روز قدس اقدام خواهند کرد.

به همین خاطر آنان از مردم خواسته اند که به هیچ وجه به دام خشونت های نیافتند و یا به شایعات رسانه های رسمی و نهادهای دولتی توجه ای نکنند. آنان در توصیه خود به تظاهرکنندگان از جمله گفته اند : " اگر با ايجاد مانع و بستن خيابان، مسيری را به روی ما بستند، يا از حضور ما جلو گيری کردند، لازم نيست دست به مقابله بزنيم. اگر حضور ما را در تظاهرات پذيرفتند، ما هم مراعات می‌کنيم و شعارهای خيلی تند و راديکال سر نمی‌دهيم؛ سبز يعنی صلح و دوستی. اما اگر در برابر حضور مسالمت آميز ما، مانع ايجاد کردند، بايد به سرعت به گروه‌های بزرگ تقسيم شده و تا هنگام افطار، در نقاط مختلف شهر، تظاهرات پراکنده برگزار کنيم."

• ایران | 18.09.2009

حضور نیرومند "جنبش سبز" در راهپیمایی روز قدس

 

صحنه‌ای از راهپیمایی مخالفان در روز قدس

 

دويچه وله

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: صحنه‌ای از راهپیمایی مخالفان در روز قدس

گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که در راهپیمایی روز قدس، هزاران تن در پشتیبانی از جنبش سبز شرکت کرده‌اند. خبرگزاری‌ها از برخی درگیری‌های پراکنده و نیز بازداشت‌ها، از جمله حمله به محمد خاتمی، خبر داده‌اند.

 

خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که نیروهای انتظامی، بیش از ده تن از هواداران میرحسین موسوی را در راهپیمایی روز قدس در تهران بازداشت کرده‌اند. این خبرگزاری همچنین از درگیری‌هایی میان هواداران جنبش سبز و نیروهای انتظامی گزارش داده است.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هزاران تن از تظاهرکنندگان با مچ‌بندهای سبز در خیابان‌های مرکزی شهر راهپیمایی و در میدان‌های اصلی اطراف دانشگاه تهران اجتماع کردند. شعارهای تظاهرکنندگان «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» و «نترسیم، نترسیم، ما همه با هم هستیم» بوده است.

 

همچنین خبرگزاری آلمان از حضور شمار زیادی از نیروهای اپوزیسیون در راهپیمایی روز قدس گزارش داده است. طبق این گزارش، تظاهرکنندگان در خیابان‌ها شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «زنده‌باد آزادی» سرداده‌اند.

 

گزارش شاهدان عینی

 

یک شاهد عینی در تماسی با دویچه ‌وله خبر داد که تظاهرکنندگان از میدان انقلاب به سوی دانشگاه تهران، با سد ماموران انتظامی روبرو می‌شوند و عملا از آنان خواسته می‌شود که بازگردند. این شاهد عینی گفت که شعارهایی مانند «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»، «ما اهل کوفه نیستیم، پول بگیریم بایستیم» و نیز «کروبی دستگیر بشه، ایران قیامت می‌شه» در خیابان‌ها طنین‌انداز هستند.

 

شاهدی دیگر به دویچه وله گفت که در تقاطع ۱۶ آذر و انقلاب، شاهد پرتاب گاز اشک آور بوده است. به گفته‌ی وی، طرفداران احمدی‌نژاد به مردم حمله کرده‌اند. دست حزب‌اللهی‌ها، میله‌های فلزی بوده، چیزی مثل پوینتر معلم‌ها که باز و بسته می‌شود. این‌ها با این میله‌ها که دراز هم می‌شوند، مردم را می‌زدند. وی افزود که چند نفر را از بین جمعیت جدا کردند و بردند.

 

همین شاهد می‌افزاید که پس از پرتاب گاز اشک‌آور، مردم در تقاطع کارگر و ۱۵ آذر گردآمده‌اند و در آنجا گفته شده که در مسیر آزادی و تهرانسر درگیری شده و کاربه تیراندازی کشیده است. اطراف دانشگاه تهران هنوز تیری شلیک نشده است. شعارهای «یا حجت ابن الحسن، بت بزرگ و بشکن»، «کروبی بت شکن، بت بزرگ و بشکن»، «نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران»،  «مرگ بر دیکتاتور» و هنگام سخنرانی احمدی‌نژاد شعار «دولت کودتا، استعفا استعفا» سرداده شده است.

 

شاهدی دیگر به دویچه وله گفت: «امروز خیلی عالی بود. یک ۲۵ خرداد دیگرشکل گرفت. اشکال این بود که ماموران نمی‌گذاشتند مردم به هم متصل شوند. از هفت تیر تا خیابان حجاب پر از جمعیت سبز پوش بود. همه جا جمعیت سبزپوش است. از شعار "آزادی زندانی سیاسی" گرفته تا "اعتراف، شکنجه، تجاوز دیگر اثر ندارد"، "آن خس و خاشاک تویی، دشمن این خاک تویی"، "ما همه همصداییم، سهرابیم، نداییم"، "نه غزه نه لبنان، جنبش سبز ایران" طنین انداز بود.  جمعیت علامت پیروزی، بادکنک سبز، پرچم سبز و روبان سبز و شال سبز همراه دارد. درگیری‌های پراکنده وجود دارد اما ظاهرا دستور ندارند کسی را دستگیر کنند. ماموران انتظامی خیلی زیاد هستند ولی کارشان این است که مانع رسیدن ما به طرف‌های دانشگاه شوند. جمعیت این قدر زیاد است که می‌توانم بگویم حتی از ۲۵ خرداد بیشتر است. جمعیت طرفدار دولت با هزار سازماندهی بسیار کم است و اصلا قابل مقایسه با سبزپوش‌ها نیست».

 

حمله به سید محمد خاتمی

 

به گزارش پایگاه خبررسانی پارلمان نیوز، وابسته به فراکسیون اقلیت مجلس، سید محمد خاتمی، رییس‌جمهوری پیشین ایران، در راهپیمایی روز قدس، در حالی که در مسیر خیابان حجاب به سوی میدان فلسطین در حرکت بود، مورد حمله‌ی یک گروه فشار به رهبری ابوالفضل شریعتمداری، فرزند حسین شریعتمداری مدیر روزنامه‌ی تندرو کیهان، قرار گرفته است.

 

پارلمان نیوز نوشته که در این حمله، عمامه‌ی خاتمی به زمین افتاده، ولی جمعیت انبوه مردم در برابر گروهک تندرو ایستاده و جواب تعرض آن‌ها را داده است. پس از این حمله، خاتمی ناچار شده راهپیمایی روز قدس را ترک کند. همین پایگاه خبری افزوده که مردم حامی جنبش سبز در پاسخ به بلندگوها که شعار «مرگ بر اسراییل و مرگ بر آمریکا» سرمی‌دادند، یکصدا شعار «مرگ بر روسیه» سرداده‌اند.

 

خبرهای رسیده حاکی از آن است که مهدی کروبی هم در این راهپیمایی شرکت داشته است و مردم برای جلوگیری از هر تعرضی به او، حلقه‌ای به دور او زده‌اند. کروبی از میدان هفت تیر به سوی دانشگاه تهران حرکت کرده است.

 

«شعارهای متفاوت»

 

همچنین «آینده نیوز» گزارش داده است که هواداران پرشمار مهندس موسوی در کنار سایر تظاهرکنندگان در راهپیمایی شرکت کرده‌اند و به‌رغم دادن شعارهای متفاوت آنان، درگیری میان این گروه و ماموران انتظامی دیده نشده است.

 

به گزارش این پایگاه خبری، پس از پایان سخنرانی احمدی‌نژاد، جمعیت زیادی همچنان در خیابان‌ها باقی مانده‌اند و شعار می‌دهند. از قبل از میدان انقلاب، از ورود حامیان موسوی به این میدان جلوگیری شده است. آینده‌نیوز خبر داده که تا ساعت ۱۲ هیچگونه موردی از درگیری، صدای شلیک گلوله یا پرتاب گاز اشک‌آور مشاهده نشده است.

 

حمله به خودروی میرحسین موسوی

 

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، نوشت که حضور خاتمی، کروبی و موسوی در راهپیمایی روز قدس، خشم مردم را برانگیخت. به نوشته‌ی ایرنا، راهپیمایان با دیدن آن‌ها شعار «مرگ بر منافق» سرداده‌اند. ایرنا افزوده است که موسوی و خاتمی پس از دیدن اعتراض‌ها صف تظاهرات را ترک کرده‌اند.

 

به گزارش ایرنا، موسوی پس از سوار شدن بر خودروی خود، با پرتاب اشیایی از سوی مردم و کوبیدن مشت‌های معترضان به شیشه‌ی خودرویش روبرو و مجبور شده محل راهپیمایی روز قدس را ترک کند.

 

 

ادامه بازداشت فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب

 

علی پیرحسین‌لو روزنامه‌نگار فعال در ستاد میرحسین موسوی

۱۳۸۸/۰۶/۲۷

راديو فردا

مأموران امنیتی جمهوری اسلامی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه چهار فعال سیاسی و روزنامه‌نگار دیگر از جمله علی پیرحسین‌لو، مهدی موسوی‌نژاد و مهدی محمودیان را بازداشت کردند.

دستگیری علی پیرحسین‌لو، روزنامه‌نگار فعال در ستاد میرحسین موسوی و همسرش فاطمه ستوده در منزل آنها و در شامگاه پنجشنبه
۲۶ شهریور روی داده است.

روز پنجشنبه همچنین مهدی موسوی‌نژاد برادر همسر محمد علی ابطحی، و مهدی محمودیان روزنامه‌نگار و عضو کمیته اطلاع‌رسانی جبهه مشارکت نیز بازداشت شده‌اند.

افزون بر این دستگیری‌ها، نیروهای امنیتی مهدی میردامادی، و حسین نورانی‌نژاد را نیز چهارشنبه شب در منزل دستگیر کردند.

مهدی میردامادی، فرزند محسن میردامادی دبیرکل زندانی جبهه مشارکت است و حسین نورانی‌نژاد رئیس شورای اطلاع‌رسانی حزب مشارکت و از اعضای ستاد میرحسین موسوی در دهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری است.

همچنین برپایه گزارش سایت‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان فاطمه دردکشان نیز روز چهارشنبه در اصفهان بازداشت شده است. فاطمه دردکشان مسئول کمیته مهندسان ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در شهر قم بوده است.

در همین حال شامگاه پنجشنبه مأموران امنیتی با حضور در خانه محمد نعیمی‌پور عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و مدیر مسئول روزنامه توقیف شده یاس نو، به تفیتش منزل وی پرداختند.

این دستگیری‌ها در حالی صورت گرفته است که صادق لاریجانی، رئیس جدید دستگاه، بار دیگر به معترضان انتخابات هشدار داده است که با آنها برخورد خواهد شد.

تاکنون پنج محاکمه از دادگاه‌های موسوم به «کودتای مخملی» برگزار شده است. در محاکمات معترضان به نتایج انتخابات که عمدتاً از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلب و نیز روزنامه‌نگاران هستند، پس از تحمل زندان‌های انفرادی به محاکمه کشیده می‌شوند.

این دادگاه‌ها بدون حضور هیئت منصفه برگزار شده و متهمان در دوره بازداشت خود عمدتاً حق دسترسی به وکیل ندارند.

این دادگاه‌ها همان اتهاماتی را به معترضان انتخابات وارد ساخته‌اند که آیت‌‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و افراد و دستگاه‌های زیر نظر وی پس از انتخابات تکرار کرده‌اند؛ آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، میلیون‌ها معترض به نتایج انتخابات را متهم می‌کند که درصدد ایجاد انقلاب‌های رنگی و مخملی بوده‌اند.

 

راديو زمانه

درگیری‌های خیابانی در مناطق مرکزی تهران

در حالی که دهها هزار نفر از مخالفان حکومت از ساعاتی پیش به تظاهرات در خیابانهای مرکزی تهران پرداخته‌اند، گزارش‌ها حاکی از بروز درگیری در برخی مناطق بین معترضان و موافقان دولت به همراهی نیروهای پلیس است.

خبرگزاری فرانسه از تهران گزارش داده است که میان تظاهرات‌کنندگان و موافقان دولت و پلیس در میدان ولی عصر درگیریهایی رخ داده است.


خبرگزاریها از حضور دهها هزار تن از مخالفان در تظاهرات امروز خبر داده اند (عکس از AFP)

در همین حال رویترز نیز به نقل از شاهدان عینی از ضرب و شتم معترضان و بازداشت حداقل ده نفر از آنها خبر داده است.

ساعتی پیش یک شاهد عینی نیز که در میدان آزادی تهران حضور داشت به زمانه گفته بود که هزاران نفر از مردم در این میدان تجمع کرده و شعارهای ضدحکومتی سر می‌دهند.

بنا به برخی گزارشها سید‌محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران نیز پیش از ظهر امروز به جمع مخالفان دولت در راهپیمایی پیوسته بود اما با حمله گروهی از لباس شخصی ها ناچار به ترک محل شد.

برخی گزارشها نیز حاکی است که تظاهرات مخالفان در نزدیکی دانشگاه تهران ادامه دارد و درگیریهایی نیز در این منطقه رخ داده است، بنابر این گزارشها پلیس کلیه راههای منتهی به محل برگزاری نماز جمعه را مسدود کرده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور اسلامی سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه امروز بود که به نوشته ایرنا از "تحرکات مذبوحانه" مخالفان دولت خود در نیویورک برای ابراز مخالفت با حضور وی در مجمع عمومی سازمان ملل سخن رانده است.


برخی گزارشها حاکی از حمله به خاتمی در راهپیمایی امروز بود (عکس از پارلمان نیوز)

ایرنا همچنین از "اعتراض گسترده مردم به حضور خاتمی، موسوی و کروبی" خبر داده و نوشته است حضور این افراد با "خشم مردم" روبرو شده است.

منابع خبری نزدیک به اصلاح‌طلبان پیش‌تر گزارش داده بودند گروهی قصد حمله به خاتمی با چاقو را داشتند ولی وی سرانجام موفق به ترک محل شد.

گزارشها از تهران حاکی است مخالفان دولت که برخی خبرگزاریها تعداد آنها را دهها هزار نفر ذکر کرده‌اند همچنان مشغول تظاهرات ضد‌حکومتی هستند، گزارشهایی از سایر شهرها از جمله شیراز، اصفهان و قم نیز مبنی بر تظاهرات مخالفان منتشر شده است.