اعتراضات آذربایجانیها به مناسبت آغاز سال تحصیلی و سالروز بازگشائی مدارس در ایران

چهارشنبه  ٨ مهر ۱٣٨٨ -  ٣۰ سپتامبر ۲۰۰۹

ساوالان سسی: شهرهای مختلف آذربایجان در هفته اول مهر ۸۸ شاهد پخش اعلامیه و دیوار نویسی وتجمعات اعتراضی به مناسبت بازگشائی مدارس بود و فعالین مدنی آذربایجانی در شهرهای مختلف با پخش اعلامیه و نوشتن شعارهایی بر روی دیوارها و کیوسکهای تلفن اعتراض خود را به سیستم آموزشی ایران اعلام کردند.

بر اساس گزارشات رسیده فعالین آذربایجانی در جنوب شهر تهران، شهر ری و رباط کریم با چسباندن اعلامیه های مجلس ترحیم زبان مادری نسبت به ممنوعیت تحصیل به زبان مادری اتنیکهای ترک، کرد، عرب،بلوچ و ترکمن اعتراض کردند.

همچنین جوانان طرفدار تیم تراکتور سازی تبریز در روز سه مهر ۸۸ و پس از اتمام بازی این تیم با فولاد خوزستان در استادیوم باغشمال این شهر با راهپیمایی به سوی مرکز این شهر و سردادن شعارهای تورک دیلینده مدرسه، یاشاسین آذربایجان دست به راهپیمایی اعتراض آمیز زدند.

خبرهای رسیده از شهرهای تبریز،ارومیه، اردبیل، زنجان، مراغه، میانه، خوی، نقده(سولدوز) و دیگر شهرهای آذربایجان نیز حاکیست فعالین آذربایجانی با نوشتن شعارهایی با عناوین اوز دیلینده مدرسه اولمالیدیر هر کسه، منیم دیلیم اولن دئیل باشقا دیله دونن دئیل، تورک دیلینده مدرسه بر روی دیوارهای مدارس و مکانهای پر رفت و آمد شهری و محلات و کیوسکهای تلفن به ممنوعیت تحصیل به زبان مادری آذربایجانیها و اتنیکهای غیر فارس در ایران اعتراض کردند که بدنبال این امر فضای شهرهای آذربایجان حالتی امنیتی به خود گرفته است.

ممنوعیت و عدم آموزش به زبان مادری آذربایجانیها و دیگر جامعه های غیر فارس در مدارس ایران باعث گردیده که این روز در بین آذربایجانیها به عنوان روزی نمادین و سالروز شروع تبعیض زبانی در ایران شناخته شود. آذربایجانیها هرساله با برگزاری تجمعات اعتراضی مسالت آمیز به سیاستهای تبعیض آمیز حکومت ایران اعتراض کرده و خواهان رسمی شدن زبان ترکی آذربایجانی و تحصیل به زبان مادری در مدارس می شوند.