گفتگوی سایت میلی حرکت با دانشجویان آذربایجانی به بهانه آغاز سال تحصیلی جدید

 

دوشنبه  ۱٣ مهر ۱٣٨٨ -  ۵ اکتبر ۲۰۰۹

 

سایت میللی حرکت به بهانه آغاز سال تحصیلی جدید با دوتن از دانشجویان فعال آذربایجانی مصاحبه‌ای ترتیب داداه‌ است . تا در چنین شرایطی با اوضاع دانشگاههای آذربایجان آشنا شود . در ذیل متن این گفتگو را می‌خوانید :

آراز دانشجوی دانشگاه آزاد تبریز وائلدار دانشجوی دانشگاه دولتی تبریز است که به خاطر مسائل امنیتی نامهایشان محفوظ می ماند.

میلی حرکت :اخیرا 4 دانشجوی هویت خواه این دانشگاه از ادامه تحصیل محروم شده اند آیا این مسئله تاثیری در محیط دانشگاه داشته است؟

آراز:با تمام بی قانونیهای موجود و سلطه تمام و کمال وزارت اطلاعات بر دانشگاهها ،نحوه برخورد با این دانشجویان بسیار عجیب بوده است و در نوع خود بی نظیر . چرا که این دانشجویان اولا از دانشگاه پذیرفته شده بودند و هزینه های گزاف تحصیلی چندین ترمه خود را پرداخت کرده بودند . البته این بخشی از مسئله است  و مهمتر از پول عمر خود را صرف تحصیل نموده اند و خوش شانس ترینشان یک سال تمام برای ثبت نام بلاتکلیف مانده است . همه این مسائل و روابط خوب و گسترده این دانشجویان با دانشگاهیان باعث بازتاب گسترده این مسئله در دانشگاه شده است . یکی از دوستان می‌گفت که یکی از اساتید با ناراحتی گفته بعد از این عزیزان ما اساتید هم کم کم باید خود را به ستاره دار شدن آماده کنیم و یا یکی از دوستان محروم از تحصیل می گفت ،اکثر اساتید گروهشان از این مسئله ناخشنود هستند و مرتبا پیگیر وضعیتش هستند . دانشجویان هم از راههای متعدد از جمله بعد از انتشار بیانیه تشکل آرمان در جریان قرار گرفته اند و مرتبا وضعیت این دوستان را پیگیری می‌کنند . خلاصه اینکه این معضل به این سادگی فراموش نخواهد شد و دانشگاهیان منتظر خبرهای خوش در اینباره می‌باشند و از دانشجویان محروم هم می خواهند که از پیگیری مشکلشلان دست برندارند.

میلی حرکت :به نظرتان این محرومیتها چه تاثیری در ادامه فعالیتهای هویت خواهانه در دانشگاه آزاد خواهد داشت ؟

آراز :دقیقا نمی توان گفت . ولی هرچه که باشد ضعیف تر نخواهد بود . دانشجویان از همین روزهای آغازین استارت خوبی آنهاداشته‌اند. اگر بخواهم نظرات دانشجویان هویت خواه در مورد سرنوشت دانشجویان هویت خواه و همچنین سرنوشت گره خورده خود با این افراد را جمع بندی کنم. نظر غالب این است که ما برای دچار نشدن به سرنوشت دوستانمان نباید راهمان را عوض کنیم بلکه تمام سعی خود را بکنیم که سرنوشت نامطلوب آنها را عوض کنیم .

میلی حرکت : نظرتان در مورد جنبش سبز در دانشگاه آزاد تبریز چیست؟

آراز : به خاطر اکثریت بومی دانشگاه آزاد و دوری نسبی آذربایجان از حرکت سبز این جنبش در دانشگاه آزاد نسبت به دانشگاه سراسری ضعیف تر است . اما این دلیل نمی‌شود که ما نه تنها نسبت به این حرکت بلکه به تمام حرکتهایی که می‌تواند در پازل سیاسی ایران تاثیر بگذارد بی تفاوت باشیم . ما از این حرکت و گفتمان مشترک دموکراسی خواهیمان استقبال می‌کنیم . اما فعلا ترجیح می‌دهیم تنها به پیگیری جنبش سبز اکتفاء کنیم . چرا که این جنبش تا کنون نمودی نظری از دموکراسی خواهی خود ارائه نکرده است و به یکی از بحرانی ترین جهتهای دموکراسی خواهی در ایران که مسائل ملل غیرفارس ایران است اشاره‌ای نداشته است و تا جایی که به خاطر دارم آقای موسوی در دوران تبلیغات انتخاباتی خود نیز قدمی مثبت برنداشتند . این جنبش برای اینکه حرفی برای گفتن در مورد دموکراسی داشته باشد . باید ابتدا تکلیف خود را با حقوق ملل ساکن در ایران مشخص کند و مهمتر از آن به اشتباهات تاریخی خود در ادوار گذشته نیز اشاره بکند . در غیر اینصورت جنبش سبز را کماکان به صورت محصور شده در تهران خواهیم دید.

در ادامه گفتگوی میلی حرکت را با ائلدار دانشجوی دانشگاه تبریز را می‌خوانید

میلی حرکت :اوضاع و احوال دانشگاه تبریز به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه آذربایجان جنوبی در آغاز سالتحصیلی چگونه است ؟

ائلدار: علی رغم فشارهای سهمگینی که بر دانشجویان دانشگاه تبریز وارد شده است . دانشجویان این دانشگاه به تداوم فعالیتهای هویت خواهانه مصمم اند . ما در سال اخیر تعداد قابل توجهی دانشجوی زندانی و محروم از تحصیل داشته است و احتمالا توقع حاکمان اینگونه بوده است که با تشدید فشارها دانشجویان دست از فعالیتهای خود بردارند اما پیش‌بینی میشود که دانشجویان امسال دستاوردهای مهمی داشته باشند . به هر حال باید منتظر ماند و دید که تا چه اندازه‌ای پیش بینیها درست از آب خواهد درآمد.

میلی حرکت : در چند سال اخیر دانشگاه تبریز با بحران مدیریت دست و پنجه نرم می‌کند . لطفا در این مورد برایمان توضیح دهید .

ائلدار:ریاست دانشگاه تبریز به یکی از معضلات جدی  وزیر اسبق علوم تبدیل شده بود . در ابتدای کار انتساب سرورالدین کش و قوسهای فراوانی داشته و روابط ایشان با استانداری پرتنش بوده ،بعد از تغییر یک شبه ایشان شخصی به نام علوی عهده دار ریاست دانشگاه تبریز شده است که نارضایتی اساتید دانشگاه را نیز به بار آورده است . چرا که ایشان تمامی مسئولیتهای کلیدی را به افرادی سپرده است که تنها مشخصه شان بسیجی بودن است و اکثرا لایق مسئولیتهای مهم در ساحه علم  نیستند.

از طرفی اعتراض سرورالدین  به شورای انقلاب فرهنگی به خاطر حمایت نکردن از وی به خاطر حذف یک شبه ،موقعیت رئیس فعلی متزلزلتر شده است و همین مسئله باعث بحران مدیریتی دانشگاه تبریز شده است.

میلی حرکت :موقعیت جنبش سبز و موضع دانشجویان هویت خواه در دانشگاه تبریز  چگونه است؟
ائلدار :جنبش سبز تاکنون موفقیتی در آذربایجان نداشته است و  همانگونه که می‌دانید جریان هویت خواهی با مواضع ثابت به فعالیت خود ادامه می‌دهد . باید دید این جریان تکلیف خود را چگونه با ملل تحت ستم روشن می‌کند . آیا همان جنبش اصلاح طلبی قدیمی با همان خط و مشی قدیمی است یا از شکستهای خود عبرت گرفته و برای ادامه حیات سیاسی خود باز تعریفی جدی داشته است