خبر بازداشت پنج فعال آذربایجانی در مراسم سالگرد مهندس امانی جهت انتشار و اطلاع عمومی ارسال می گردد.

بازداشت پنج فعال آذربایجانی در مراسم سالگرد مهندس امانی

http://www.savalansesi.com/2009/10/blog-post_5940.html

ساوالان سسی

ارگان خبری انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران آداپ

 

 

بازداشت پنج فعال آذربایجانی در مراسم سالگرد مهندس امانی

 

ساوالان سسی : نوید مشکات، مدینه قاسمی، آیدین تقی پور، محمد محمد لو و جواد رمضان از فعالین مدنی آذربایجانی روز جمعه ۱ آبان ٨٨ پس از شرکت در مراسم سالگرد مهندس امانی در تبریز بازداشت شدند.

به گفته شاهدان عینی ماموران امنیتی تبریز پس از دستگیری این افراد در قبرستان مارالان آنها را به کلانتری ۲۲ طالقانی برده و پس از بازجویی چند ساعته به اداره اطلاعات باغشمال تبریز منتقل کرده اند.

منابع محلی گمان می برند که بازداشت این افراد با شرکت آنها در مراسم سالگرد وفات مهندس غلامرضا امانی فعال شناخته شده آذربایجانی در ارتباط باشد. غلامرضا امانی فعال شناخته شده آذربایجانی و زندانی سیاسی سابق می باشد که جمعه ٣ آبان ۱٣٨۷در طی حادثه رانندگی مشکوک به همراه دو برادرش در راه اهر به تبریز جان باخته بود.

در طی این مراسم که روز جمعه ۱ آبان ٨٨ در در قبرستان مارالان برگزار شد بیش از هزار تن با حضور بر سر قبر مهندس امانی اقدام به فاتحه خوانی و نثار گل نمودند. شرکت کنندگان در مراسم با در دست داشتن پارچه نوشته های تسلیت به زبان ترکی و خواندن سرودهای ملی یاد و خاطره مهندس امانی را گرامی داشتند.

پیش از این نیز مدینه قاسمی ۲۰ آذر ٨۷ در اورمیه بازداشت و پس از ۲۵ روز بازداشت موقت از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب ارومیه به دوسال حبس تعلیقی محکوم گردیده بود.

فشار بر آذربایجانیها در سالهای اخیر افزایش یافته است به گونه ای که استفاده کنندگان از نمادها و نوشته های ترکی آذربایجانی در مراسمات جشن، عروسی و یا عزا مورد آزار و اذیت قرارگرفته و بازداشت می شوند.