درخواست تحقیق درباره مرگ مشکوک پزشک کهریزک

درخواست سازمانهای بین المللی برای تحقیق و روشنگری مرگ مشکوک پزشک کهریزک

۴ آذرماه ۱۳۸۸- سه سازمان حقوق بشری در نامه مشترکی به مقامات ایرانی نگرانی جدی خود را در باره مرگ مشکوک دکتر رامین پوراندرجانی؛ پزشکی که در بازداشتگاه کهریزک کار می کرد، ابراز کردند.

تعداد بسیار زیادی از معترضین بازداشت شده در کهریزک زندانی شدند و در آنجا مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفتند و حداقل
۳ نفر از بازداشت شدگان در کهریزک کشته شدند. مقامات ایران قول داده اند که بدرفتاری با افراد بازداشت شده در کهریزک را مورد تحقیق قرار دهند اما تا کنون هیچ خبری در مورد محاکمه کسانی که در این مورد مسئولیت داشتند در سطح عمومی منتشر نشده است.

عفو بین الملل، پزشکان برای حقوق بشر و کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از مقامات ایرانی خواستند که امکان تحقیق مستقل را در مورد مرگ دکتر پوراندرجانی فراهم کنند. گزارش ها حاکی از آن است که دکتر پوراندرجانی شاهد برخی از حوادثی بوده است که در کهریزک بوقوع پیوسته است.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

مقام محترم جناب آقای علی لاریجانی
مجلس شورای اسلامی
میدان بهارستان، تهران، جمهوری اسلامی ایران

مقام محترم جناب آقای عباس جعفری دولت آبادی
دادستانی استان تهران
مقامات محترم،

ما سازمان های حقوق بشر مستقل امضاء کننده این نامه، نگرانی عمیق خود را در باره مرگ دکتر رامین پوراندرجانی
۲۶ ساله ابراز می کنیم. ما از اینکه دفتر آقای عباس جعفری دولت آبادی، اعلام کرد که در باره مرگ دکتر پوراندرجانی تحقیق خواهد شد، استقبال می کنیم. ما شدیدا توصیه می کنیم که این تحقیق و بررسی، بی طرفانه، مستقل و بطور کامل انجام شود، وهمچنین به شما پیشنهاد می کنیم که مطمئن شوید که از متخصصین معتبربین المللی قضایی برای همکاری در این تحقیق دعوت بعمل خواهد آمد. ما احتراما توجه شما را به این امر جلب می کنیم که متخصصین با تجربه قضایی پزشکان برای حقوق بشر مایلند که در این تحقیقات همکاری کنند.

جسد دکتر رامین پوراندرجانی در استراحتگاه بهداری دفتر مرکزی نیروهای انتظامی در تهران در روز
۱۹ آبان ماه کشف شد. در حالیکه سردار اسماعیل احمدی مقدم؛ فرمانده کل نیروهای انتظامی، مرگ دکتر پوراندرجانی را خودکشی اعلام کرد و گفت که در کنار جسد او نامه ای پیدا شده که نشان می دهد که وی دچار افسردگی بوده، اما مقامات رسمی از اول مرگ دکتر پوراندرجانی را سکته قلبی در خواب و بعد از آن مسمومیت اعلام کرده بودند. رضا قلی پوراندرجانی؛ پدر دکتر رامین پوراندرجانی گفت که شب قبل از مرگ رامین با پسرش صحبت کرده بود و هیچ نشانه ای از افسردگی در او ندیده بود. وی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که مسئولین اول به او گفته بودند که پای پسرش در یک تصادف شکسته و اجازه او برای عمل جراحی لازم است اما بعد از اینکه او از تبریز به تهران رفت متوجه شد که پسرش مرده بود.

دکتر رامین پوراندرجانی پزشک وظیفه نیروهای انتظامی بود که هفته ای یکبا ر به بازداشتگاه کهریزک می رفت. مقامات ایرانی خشونت و شکنجه گسترده در کهریزک را تائید کرده اند. حداقل سه نفر در بازداشتگاه کهریزک در نتیجه شکنجه کشته شدند از جمله آنها محسن روح الامینی؛ پسر مشاور ارشد محسن رضایی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری است که گزارش شده است که دو هفته پس از بازداشت در روز
۱۸ تیرماه، در اثر سکته قلبی و خونریزی ریه ها کشته شد. بر روی جسد محسن روح الامینی آثار شکنجه های شدید دیده می شد. در مرداد ماه آیت الله خامنه ای دستور بستن بازداشتگاه کهریزک را صادر کرد.

دکتر رامین پوراندرجانی بعنوان بخشی از وظایفش به معالجه افرادی می پرداخت که در کهریزک در بازداشت بودند و شکنجه شده بودند. کمیته ویژه تحقیق و تفحص در باره همه خشونت های اعمال شده در جریان ناآرامی های پس از انتخابات در مجلس شورای اسلامی، با دکتر پوراندرجانی نیز مصاحبه کرده بود. دکتر پوراندرجانی را قبل از مرگش تهدید کرده بودند تا مانع او شوند که خشونت هایی را که او در کهریزک شاهدش بود، آشکار کند. همچنین گزارش شده است که او را وادار کرده بودند تا گواهی کند که یکی از بازداشتی ها در کهریزک در اثر مننژیت فوت کرده است. ما همچنین مطلع شده ایم که کمیته ویزه مجلس مسئله مرگ دکتر پوراندرجانی را به سلسله تحقیقات خود اضافه کرده است.

بخاطر غیر متعارف بودن مرگ دکتر پوراندرجانی، بنظر ما بسیار مهم است که هر تحقیق و تفحص کاملا شفاف انجام شود و متخصصین مستقل قابل اعتماد برای همکاری دعوت شوند تا صحت تحقیق تضمین شود. ما احتراما الزامات دولت ایران را تحت قوانین بین المللی برای تحقیق در مورد حوادث احتمالی مرتبط با شکنجه و قتل های فراقانونی به شما یادآوری می کنیم، و توصیه می کنیم که در تحقیق در مورد مرگ دکتر پوراندرجانی اصول سازمان ملل متحد در مورد پیشگیری موثر و تحقیق درمورد اعدام های فراقانونی، خودسرانه و شتاب زده کاملا رعایت شود.

ما مجددا مایلیم تاکید کنیم که متخصصین حرفه ای پزشکان برای حقوق بشر که اطلاعات دسترسی به آنها در ذیل این نامه است، آماده همکاری می باشند.


عفو بین الملل
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران
پزشکان حقوق بشر