بازداشت گسترده روزنامه نگاران و فعالین زنان و سیاسی بعد از عاشورا

اخبار روز: بازداشت فعالین سیاسی - اجتماعی که از دو شب پیش آغاز شده بود، روز گذشته نیز ادامه یافته است.
به گزارش سایت جبهه ی ملی ایران دکتر حسین موسویان رییس هیئت اجرائیه و مسئول تشکیلات جبهه ملی ایران شب گذشته دستگیر شده است. بنابر این گزارش، ماموران امنیتی رژیم جمهوری اسلامی با مراجعه به منزل دکتر حسین موسویان اقدام به تفتیش دقیق منزل وی و جمع آوری لوازم و کامپیوتر شخصی و در نهایت دستگیری ایشان نمودند.

دستگیری فعالان جنبش زنان
منصوره شجاعی از دیگر دستگیرشدگان شب گذشته است. به گزارش سایت مدرسه ی فمینیستی منصوره شجاعی، پژوهشگر حوزه زنان و از فعالان حقوق زنان و کمپین یک میلیون امضاء، نیمه شب
۷ دی ماه در خانه شخصی اش بازداشت شد.
بنابر این گزارش ماموران نیروی انتظامی، ساعت
۱۱ و نیم شب ۷ دی ماه برای بازداشت منصوره شجاعی به خانه وی مراجعه کردند، اما به دلیل عدم حضور او، در حضور پسرش تا ساعت ٣ و نیم بامداد در منزل او ماندند تا این که منصوره شجاعی و همسرش به خانه بازگشتند و سپس او را بازداشت و به زندان منتقل کردند. ماموران امنیتی پیش از انتقال منصوره شجاعی به زندان، خانه وی را تفتیش کردند و کامپیوتر و موبایل و وسایل دیگرش را نیز ضبط کردند.
بر اساس گفته فرزند منصوره شجاعی، ماموران امنیتی، در پاسخ به درخواست منصوره شجاعی برای نشان دادن حکم بازداشت، ورقه ای به وی نشان دادند، اما از نشان دادن آن ورقه به دیگر اعضای خانواده خودداری کردند.
خانواده منصوره شجاعی از محل بازداشت او اظهار بی اطلاعی و نگرانی کرده اند، چرا که ماموران به رغم اصرار آنان از گفتن محل بازداشت وی خودداری کرده اند.

بازداشت روزنامه نگاران
بنابه گزارش منابع مختلف، ماشاالله شمس الواعظین روزنامه نگار و سخنگوی انجمن دفاع از مطبوعات ایران بامداد سه شنبه ٨ دی ماه در منزلش دستگیر شد.
بازداشت شمس الواعظین با تهدید و طی حکمی دستنویس و بدون اسم که بطور کلی اشاره به دستگیری عوامل اغتشاش وقایع اخیر داشته، صورت گرفته است.

کمیته ی گزارشگران حقوق بشر از بازداشت کمیته گزارشگران حقوق بشر از بازداشت مرتضی کاظمیان عضو شورای مرکزی کانون دفاع از آزادی مطبوعات که بامداد روز سه شنبه ٨ دی ماه صورت گرفته و همچنین نوشین عبادی، استاد دانشکده پزشکی‌ دانشگاه آزاد تهران و خواهر شیرین عبادی در ساعت
۹ شب گذشته توسط ۴ نفر از مأمورین وزارت اطلاعات در منزل خود خبر داده است.
بنا بر این گزارش نسرین ستوده درباره ی بازداشت موکل خود مرتضی کاظمیان گفت: آقای کاظمیان توسط تیمی
۴ نفره که خود را مامورین وزارت اطلاعات معرفی کرده اند بازداشت شده است، مامورین از ساعت ۱۲ تا ٣ بامداد به بازرسی منزل پرداخته اند و وی را با خود برده اند اما از مکان بازداشت وی اطلاعی در دست نیست.
شیرین عبادی در مورد بازداشت خواهر خود طی پیامی اعلام داشته است:‌ در دو ماه گذشته چند بار وی از سوی وزارت اطلاعات احضار شده بود و به او گفته بودند که مرا قانع کند از فعالیت‌های حقوق بشری خود دست بکشم و ضمنا به او گفته بودند که بایستی‌ منزل خود را که در مجاورت آپارتمان اینجانب می‌‌باشد تخلیه نماید و او را تهدید به بازداشت کرده بودند و گفته بودند در صورتی‌ که من به فعالیتهای حقوق بشری خود ادامه دهم و او منزل خود را عوض نکند او را دستگیر خواهند کرد.

بنا بر یک خبر دیگر نسرین وزیری شب گذشته
۷ دی ماه در حدود ساعت ۱۰ بازداشت شده است. به گزارش کمیته ی گزارشگران حقوق بشر، این خبرنگار و روزنامه‌نگار دارای سابقه همکاری با پارلمان نیوز، ایلنا، ایسنا و همچنین روزنامه اعتماد ملی می‌باشد.

به گزارش هم میهن، شاهپور کاظمی برادر زهرار رهنورد، بار دیگر بازداشت شده است. شاهپور کاظمی پیش از این و در موج بازداشت های اخیر
۵ ماه در بازداشت به سر می برد. دادگاه بدوی او را به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد.
وی که نزدیک به پنج ماه در زندان اوین به سر می برد ، هیچ فعالیت سیاسی نداشته و صرفاسابقه فعالیت علمی دارد.
اقدام علیه امنیت ملی، ازجمله اتهامات کاظمی است. روزنامه دولتی ایران و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، نیز برادر همسر میرحسین موسوی را به آن‌چه که هدایت آشوب‌های اخیر خوانده‌اند، متهم کرده بودند.