ادامه بازداشت فعالین آذربایجانی بازداشت شده در مراسم خاکسپاری چنگیز بخت آور

 

سه‌شنبه ۲۲ دی ۱٣٨٨ - ۱۲ ژانويه ۲۰۱۰

ساوالان سسی : ابراهیم فرج زاده، هادی مرتضی سیلاب، علی تهمتن، رضا ابری، هوشنگ رضائی، فرزین اصغری، علی ایمانی و محمد رضا یوسفی از فعالین مدنی آذربایجانی که ٨ دی ٨٨ بازداشت شده بودند پس از دو هفته همچنان در بازداشت به سر می برند.

بازداشت این افراد پس از آن صورت گرفته است که آنها در مراسم خاکسپاری چنگیز بخت آور شرکت کرده و پس از نثار گل شعارهایی مبنی بر تسلیت این ضایعه به آذربایجانیها سرداده و مارش ملی آذربایجان را خوانده اند.

یعقوب وجودی دیگر فعال آذربایجانی نیز که پس از شرکت در مراسم مجلس ترحیم چنگیز بخت آور ناپدید شده بود طی تماسی تلفنی با خانواده خبر از بازداشت خود توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز داده است.

علاوه از این ابراهیم آسمانی و مهدی، مجید و نصیب جوادپور نیز که در مراسم تشییع جنازه بخت آور بازداشت شده بودند به قید وثیقه از زندان آزاد شده اند .

ماموران امنیتی در جریان مراسم خاکسپاری چنگیز بخت آور در صبح روز سه شنبه ٨ دی ٨٨ هنگامی که شرکت کنندگان در مراسم خاکسپاری از قبرستان مارالان خارج می شدند به آنها حمله کرده و با استفاده از چماق و زنجیر و گاز اشک آور مردم را مورد ضرب و شتم قرار داده و عده ای را بازداشت کردند. مراسم مجلس ترحیم بخت آور در بعد از ظهر همان روز تحت تدابیر شدید امنیتی برگرار گردیده و ماموران وزارت اطلاعات اقدام به فیلمبرداری از شرکت کنندگان در مراسم نموده اند.

شایان ذکر است در جریان مراسم خاکسپاری جنگیز بخت آور
۲۳ تن از فعالین آذربایجانی دستگیر شده اند که ابراهیم فرج زاده، هادی مرتضی سیلاب، علی تهمتن، رضا ابری، هوشنگ رضائی، فرزین اصغری، علی ایمانی، یعقوب وجودی، محمد رضا یوسفی، ابراهیم آسمانی و سه برادر به نامهای مهدی،مجید و نصیب جوادپور از جمله بازداشت شدگان به شمار می روند و از هویت ده تن دیگر اطلاعی در دست نیست.

چنگیز بخت آور از فعالین شناخته شده آذربایجانی در تبریز است که در سالهای اخیر به خاطر مبارزاتش در راستای خواستهای ملی و زبانی آذربایجانیها از سوی ماموران امنیتی ایران بازداشت و به زندان محکوم گردیده بود.خانواده بخت آور با توجه به سلامت جسمی او، ماموران امنیتی ایران را به دخالت در مرگ این فعال آذربایجانی متهم می کنند.

 

************************************************************

 

 

برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سه فعال آذربایجانی در تبریز

 

دوشنبه ۲۱ دی ۱٣٨٨ - ۱۱ ژانويه ۲۰۱۰

 

ساوالان سسی : جلسه رسیدگی به اتهامات جمشید زارعی، وحید شیخ بگلو و نیما پوریعقوب از فعالین مدنی آذربایجانی در تبریز روز سه شنبه ۱۴ دی ٨٨ در شعبه ۱۰۴ جزائی برگزار شد.

اتهام این فعالین آذربایجانی اخلال در نظم عمومی عنوان شده است و نقی محمودی وکیل دادگستری در تبریز وکالت این افراد را برعهده داشته است.

این فعالین
۷ آبان ۸۷ و در جریان برگزاری مراسم استقبال از دانشجویان دانشگاه تبریز که پس از ماهها بازداشت موقت از زندان آزاد شده بودند، در مقابل درب زندان تبریز دستگیر و پس از چند ساعت بازجویی آزاد شده بودند. چندی بعد جمشید زارعی و وحید شیخ بگلو دوباره توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز بازداشت و به ترتیب پس از ۹و ۴۹ روز بازداشت موقت به قید وثیقه از زندان آزاد گردیده بودند.

شایان ذکر است شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز
۱۹ آبان ۸۸ این افراد را به اتهام اجتماع و تبانی جهت برهم زدن امنیت ملی محاکمه و از اتهام وارده تبرئه نموده بود.

جمشید زارعی از متهمان این پرونده پیش از این نیزبه اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق دعوت مردم به تجمع در سالگرد چاپ کاریکاتور موهن در روزنامه دولتی ایران به شش ماه حبس تعزیری محکوم گردیده بود و هم اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت شش ماها در زندان تبریز می باشد.