مجله ی اشپیگل 5- 2010 (آلمان فدرال)

برگردان: س. حاتملوی

نقش ایالات متحده ی آمریکا در لغو قراردادهای شرکت نوکیا- زیمنس با رژیم ایران

 

 

در محافل اقتصادی آلمان فدرال صحبت از آنست که عقب نشینی کنسرن زیمنس از همکاری با شرکت های ایرانی بدون مقدمه ی قبلی نبوده است. شرکت آلمانی- فنلاندی Nokia Siemens Network که به حکومت ایران تجهیزات الکترونیکی که از جمله با آنها می توان نیروهای اپوزیسون را تحت نظر داشت- فروخته است، در تابستان 2009 میلادی بخصوص از طرف دولت ایالات متحده ی آمریکا مورد انتقاد شدیدی قرار گرفت. بعد از آن ما بین مدیران شرکت زیمنس و نمایندگان صدراعظم آلمان فدرال مذاکراتی پی در پی صورت گرفت. حکومت آلمان همان موقع به این شرکت فشار می آورد تا روابط اقتصادی خود را با دولت ایران پایان داده و یا به حداقل برساند. در پی مذاکراتی که در آن حتی صدراعظم آلمان خانم مرکل و مدیر موسسه ی شرکت زیمنس آقای پطر لوشر شخصاً شرکت کردند، در اکتبر سال 2009 این شرکت رسماً به همکاری های خود با ایران پایان داد.

مدیران این شرکت با این کار نه تنها می خواستند که رضایت دولت آلمان را بدست آورند، بلکه در اصل می خواستند از به خطر افتادن معاملات بزرگتری با شرکت های آمریکائی جلوگیری بکنند.

شرکت زیمنس از پائیز سال قبل به خریداران ایرانی که خواهان معامله با این شرکت هستند، جواب رد داده است. این شرکت می خواهد که قراردادهای موجود با طرفهای ایرانی را تا ماه جولای امسال کارسازی بکند. بعد از آن تاریخ هیچ قرارداد تازه ای با ایران بسته نخواهد شد.