January 30, 2008   No. 08021 جهارشنبه 10 بهمن 1386

www.ahwazhumanright.org   Fax 703.266.0330  www.ahwazstudies.org 

استمداد فوری
- خطاب به دبیـر کـل سـازمـان ملل متحـد، سازمـان‌های بین المللی حقـوق بشـر،  جامعه بین المللی و نیروهای مترقی در داخل و در خارج ایران

اعدام زامل باوی امروز صبح در زندان کارون اهواز – خطر اعدام برای سه نفر دیگر

 

علیرغم هشدار و استمداد فوری ما در دو هفته قبل، رژیم جمهوری اسلامی ساعت 4 صبح امروز آقای زامل باوی، 29 ساله ، متاًهل دارای یک فرزند، صاحب دکان لبنیات در اهواز را در زندان کارون اهواز بدار آویخت. جهار برادر دیگر زامل باوی هنوزدر زندان بسر میبرند. زامل باوی یکی از محبوبترین و معروفترین فعال حقوق بشری مردم عرب اهواز بود. زامل فرزند  شیخ حاج سالم باوی، رهبر ایل و عشیره بسیار بزرگ باوی، از اشخاص خیر و از چهره های معروف مدنی اقلیم اهواز میباشد. بااینکه رژیم  زامل باوی را به اتهام نگاهداری شیئی بصورت بمبی خانگی، خنثی و بدون چاشنی و بدون مواد منفجره متهم کرده است، همه کسانیکه زامل باوی را میشناسند معتقدند که ایشان از هر گونه خشونتی مبرا بوده است.

 

درست یکماه قبل در 30 ماه دسامبر 2007 رژیم جمهوری اسلامی ایران جهار نفر دیگر از فعالان سیاسی و حقوق بشری عرب اهوازی را اعدام کرد اسامی آنها بقرار زیر است:

1.      احمد مرمزی 35 ساله سکان معشور (ماهشهر)، متاهل و دارای 2 فرزند

2.      عبدالحسین حریبی، 34 ساله ، متاًهل دارای 4 فرزند، ساکن سربندر، نانوا

3.      حسین  عساکره، 33 ساله ساکن معشور (ماهشهر)، متاًهل دارای 2 فرزند

4.      عبدالرضا سنواتی، 34 ساله ساکن اهواز ، متاهل دارای فرزند

 

 بنا بر گزارشات خبرگزاریهای جهانی و سازمانهای حقوق بشر ایرانی و بین المللی و نیز خانواده های زندانیان سیاسی، افراد ذیل در ابران در خطر اعدام فوری میباشند :

1.      سعید عوده صاکی- 35 ساله – پناهنده سیاسی تحت نظارت سازمان ملل که قرار بود به نروژ اسکان داده شود ولی  بوسیله دولت سوریه در تاریخ 16 ماه مه 2006 به ایران تحویل داده شد.

  1. عبدالرسول علی مزرعه- 56 ساله متاًهل پناهنده سیاسی تحت نظارت سازمان ملل – خانواده او بوسیله سازمان ملل از سوریه به نروژ اسکان و لی خود او بوسیله دولت سوریه در تاریخ 16 ماه مه 2006 به ایران تحویل داده شد.
  2. فالح عبدالله المنصوری- 60 ساله متاهل پناهنده سیاسی سازمان ملل تبعه هلند، فعال و عضو سازمان عفو بین الملل در هلند

 

سازمان عفو بین الملل نیز درمورد امکان اعدام این افراد اعلام نگرانی کرده است. بنا به گزارشات رسیده از خانواده این زندانیان سیاسی همگی آنها  در زندان کارون اهواز نگاهداری شده و به سلول انفرادی برای مهیا شدن برای اعدام، منتقل شده اند.

 

روز یکشنبه 30 دسامبر( 9 دي )۱۳۸۶ تعداد وسیعی از نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی  در اهواز به اجتماعاتی در مساجد حی غزنوی و خاتم النبیاء که بمناسبت هفتمین روزشهادت  مهدی حیدری در مناطق  فقر نشین شلینگ آباد ( حی الثوره) و منطقه خشایار (حی بنی هاشم) برگزاذ شده بود هجوم برده و حد اقل 200 نفر را دستگیر نموده  و آنها را با ماشین های نظامی و امنیتبی به نقطه نامعلومی بردند.

آقای حیدری هفته گذشته بطور نامعلومی  کشته شده است (مردم اعتقاد دارند که رژیم در قتل او دست داشته ).

خانواده های دستگیر شدگان اظهار میدارند علیرغم مراجعه به استانداری، وزارت اطلاعات وامنیت, سپاه و دیگر ادارات دولتی  تا کنون نتوانسته اند هیچگونه خبر و یا اثری از آنها بدست آورند.این خانواده ها تا بامروز هر روز در جلواستانداری خوزستان جمع میشوند و تقاضای ملاقات با استاندار را دارند ولی ایشان تا کنون از ملاقات با خانواده دستگیر شدگان امتناع میکند.

حمله و دستگیری های فوق و نیز حمله سه ماه پیش در حمیدیه (30 کیلومتری شمالغرب اهواز) که  پس از انجام نماز عید فطر و راه پیمائی مسالمت آمیز ساکنین منطقه، نیروهای امنیتی به راه پیمائی حمله کرده و تعدادی را مضروب و صد ها نفر از ساکنان حمیدیه و اهواز را دستگیر کرده اند ، بوضوح برای ایجاد رعب و وحشت مردم عرب انجام میگیرد.  تا کنون از دستگیر شدگان هیچ گونه خبری در دست نیست.

  اجساد حد اقل 4 نفر از دستگیر شدگان حمیدیه بنامهای غیبان عبیداوی، علی چلداوی، طارق موسوی، علی عبیداوی را در حالیکه  آثار شکنجه،  از جمله بریدن انگشتان دست ، و در یک مورد (غیبان عبیداوی) در آوردن چشمان از حدقه و دیگر آثار شکنجه رون بدن آنها مشاهده میشده است  را در آبهای رود کارون پیدا کرده اند.

 

سازمان حقوق بشر اهواز در چند هفته گذشته با ارسال نا مه هائی به رهبران جهان از جمله به آقای بان-کی-مون ، دبیر کل سازمان ملل ، به خانم لوئیس آربور، کمیسر عالی حقوق بشر، آقایان فیلیپ آلستون، لیگابوِ،  کوتاری، مک دوگال، مانفرد نواک، مارتین شاینن، استاوهاگن، و خانم لیلی زروقی  نمایندگان و متخصصان عالی سازمان ملل در امور  قتل ،شکنجه، عدام، سکونت، دفاع از حقوق انسانی، آزادی اجتماعات و غیره  و  هم چنین با ارسال نا مه هائی به آقای هانس گوترنینگ رئیس پارلمان اتحادیه اروپا، سایروز ولسکی، رئیس کمینه خارجی پارلمان، خانم فلوتر رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا، و خام انگلیکا بئر رئیس مناسیات و روابط اروپا  با ایران ، و نیز نامه هائی به عمر موسی دبیر کل جامه اروپا وآقای احسانوگلو رئیس کنفرانس اسلامی  ارسال و کلیه موارد دستگیری، شکنچه و نقض حقوق بشر بوسیله جمهوری اسلامی رادر این نا مه ها  متذکر شده است.

طبق گزارش سازمان عفو بین الملل و سازمان دیده بان حقوق بشر و دیگر سازمانهای بین المللی، محاکمات اخیر از نظر حقوقی دارای نقص های بسیار جدی بودند. سازمان عفو بین الملل بارها و نیز اخیراً آقای عمادالدین باقی مدافع معروف حقوق بشر و رئیس سازمان دفاع از زندانیان سیاسی که با پرونده این زندانیان از نزدیک آشنا میباشد ، بارها نگرانی خود را از محاکمه آنان و وضعیت سیستم قضائی و دادرسی در ایران ابراز داشته و خود اخیراً بدلیل افشای" اسرار ملی" در مورد احتمال نفوذ و اغفال این جوانان به بمب گذاری بوسیله نیروهای امنیتی ایران، به زندان انداخته شده است.

 سازمان ملل متحد و سازمان عفو بین الملل بارها به ایران یادآوری کرده اند که ایران امضا کننده عهدنامه جهانی حقوق مدنی و سیاسی می باشد. بند دوم از ماده ششم این عهدنامه اظهار می دارد: حکم اعدام تنها در مورد جرم های بسیار خطیر(مانند جنایت علیه بشریت) و در شرایطی که جرم در تطابق با قوانین بین المللی باشد، قابل اجرا است. این به این معنا است که دولت ایران برای هر جرمی نمی تواند حکم اعدام صادر کند و فراتر از تعریف قوانین بین المللی عمل نماید و تمام این فاکتورها در حین صدور حکم باید در نظر گرفته شود.

ما از کلیه آزادیخوا هان و مدافعان حقوق بشر ایران و جهان تقا ضا می کنیم، اعدام امروز آقای زامل باوی و دیگر اعدامهای اخیر را محکوم و نیزحملات  و یورشهای جدید در اهواز، شکنجه و کشتن مردم عرب اهواز را مفتضح کرده و به سمع جهان برسانند و  نیز برای جلوگیری ار اعدام آقایان صاکی، مزرعه و المنصوری و بطور کلی توقف کامل اعدام در ایران ، فعالانه شرکت کنند-  نیز ازتما م آزادی خواهان جهان میخواهیم که با  اعتراض و شرکت فعال و پشتیبانی از یورش دفاع از حقوق بشر در اهواز و در ایران با نوشتن نامه به مسئولان زیر انزجار خود را ازاین  دستگیریها، کشتار و  اعدام مردم بی دفاع عرب در ایران ابراز نمائید

پیشینهء قضیه

همه دستگیر شدگان و محکوم شدگان فوق الذکر، به جامعه عرب اهواز تعلق دارند. 4 تا 5 ملیون عرب اهوازی که تحت فشار شديد به سر مى برند، در جنوب غربی ایران در استان خوزستان(اقلیم اهواز)، سكونت دارند. اگر چه منطقه عرب های اهوازی، یکی از نفت خیز ترین مناطق جهان است و تولید بیش از 90 درصد نفت ایران را تأمین می کند، جامعه أنان، از فقر شدید و درصد بالای بی سوادی و بیکاری رنج می برد. ملت عرب اهواز، در معرض سرکوب و تبعیض نژادی قرار دارد؛  زمین هایشان مصادره  می شود و رژیم مهاجرت و استحاله اجباری را بر آنان تحمیل می کند.

 

ملت عرب در ایران، در طول تاریخ، به حاشیه رانده شده و مورد تبعیض قرارگرفته است . حکومت ایران همواره، جنبش اجتماعی و سیاسی ملت عرب در ایران را که برای بدست آوردن حقوق خود مبارزه می کند، به دخالت و تحریک کشورهای آمریکا و بریتانیا و اسراییل نسبت می دهد، تا بدین وسیله انکار ریشه های عمیق اجتماعی آنرا، توجیه کند. سیاست های پاک سازی نژادی ، عرب ستزی و سرکوب عرب های اهواز، پس از انتخاب محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری، شدت گرفته است.

 

درخواست ما

دبیـر کـل سـازمـان ملل متحـد، رهبـران جهـان، سازمـان‌های بین المللی حقـوق بشـر، سازمان‌های غیر‌ دولتی و رسانه‌های گروهی جهان: ما از شما درخواست می کنیم که اعدام زامل باوی و دیگر اعدامهای اخیر و هم جنین دستگیری های اخیر اهواز را محکوم و از حکومت جمهوری اسلامی خواسته شود  دستگیر شدگان را بلافاصله آزاد کند و و نیز ازرژیم بخواهید اعدام دیگر زندانیان را فوراً متوقف سازد. همچنین از دولت ایران بخواهید، که در مورد انجام محاکمات برطبق آیین دادرسی تضمین های لازم را بدهد و به تعهدات خود، به عهدنامه ها و قوانین و استانداردهای بین المللی، وفاداری کند، و با اقلیت ها ی ملی و گروه ها و اقلیت های مذهبی؛ از جمله مردم بومی عرب اهواز، براساس حقوق مدنی و سیاسی بر خورد نماید.

:

 اتهام همگی این افراد محارب  ویا  جنگ با خدا اعلام شده است که طبق قوانین ایران مجازات  آن مرگ است.  اتهامات دیگر شامل بی ثبات کردن کشور، نامیدن فرزندانشان بنامهای سنی ،اقدام علیه امنیت ملی ، نگاهداری بمب های خانگی، خرابکاری در خطوط نفتی و مشارکت در بمب گذاری های اهواز در سال 2005  می باشد. در حالیکه رژیم تا کنون مطلقاً هیچ گونه دلیل و مدرکی در اینمورد اراوه نداده است.

 ازتما م آزادی خواهان جهان میخواهیم که با به اعتراض و شرکت فعال در این یورش دفاع از حقوق بشر با نوشتن نامه به مسئولان زیر انزجار خود را از اعدام این زندانیان سیاسی و نیز برای توقف کامل اهدام در ایران ، فعالانه شرکت کنند:

 

نامه های خود را به هرزبان به مسئولان و عنوانهای زیر بفرستید و نسخه ای از آنرا به سازمان حقوق بشر اهواز برای پی گیر، ارسال فرمائید:

 

آیت الله خامنه ای

APPEALS TO:
Leader of the Islamic Republic
His Excellency Ayatollah Sayed ‘Ali Khamenei
The Office of the Supreme Leader, Islamic Republic Street - Shahid Keshvar Doust Street
Tehran, Islamic Republic of Iran
Email:info@leader.ir

 

آیت الله شاهرودی
Head of the Judiciary
Ayatollah Mahmoud Hashemi Shahroudi
Ministry of Justice, Ministry of Justice Building, Panzdah-Khordad Square, Tehran, Islamic Republic of Iran
Fax:                 +98 21 3390 4986 (please keep trying)
Email:                 info@dadgostary-tehran.ir

 

خانم لوئیس آربور – کمیسر عالی سازمان ملل

Ms. Luoise Arbour,

The Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights
UNOG-OHCHR
1211 Geneva 10, Switzerland
Fax: +41 22 917 9022
tb-petitions@ohchr.org

پروفسور حکم الدین احسانوگلو ، دبیر کل سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی
Professor Ekmeleddin Ihsanoglu
Secretary General of the Organization of the Islamic Conference
PO Box: 178, Jeddah-21411,
Kingdom of Saudi Arabia
Tel:6900001, fax:2751953
cabinet@oic-oci.org

آقای هانس گرت پوترینگ، رئیس  پارلمان اتحادیه اروپا
Mr. Hans-Gert Pöttering
President of the European Parliament

Parlement européen
Bât. Paul-Henri Spaak
11B011
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047
Bruxelles/Brussel
Tel. : +32 (0)2 28 45769
Fax : +32 (0)2 28 49769

آقای خاویار سولانا، مسئول اور بین المللی شورای اروپا
Mr. Javier Solana
High Representative for the Common Foreign and Security Policy,
Secretary-General of the Council of the European Union

Council of the European Union
Rue de la Loi, 175 B-1048 Bruxelles
Telephone (32-2) 281 61 11
Fax (32-2) 281 69 34

 آقای خوزه مانیول دورائو باروسو، رئیس کمیسیون اروپا
Mr. José Manuel Durão Barroso
President of the European Commission

1049 Brusselsو  Belgium
leonor.ribeiro-da-silva@ec.europa.eu

خانم دکتر کاندلیزا رلیس، وزیر خارجه آمریک
Dr. Condoleezza Rice, U.S. Department of State
2201 C Street NW
Washington, DC  20520

آقای دورو کاسستیا ، رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل
Mr. Doru Costea
President of UNITED Nations Human Rights Council
Office of the United Nations
High Commissioner for Human Rights
UNOG-OHCHR
1211 Geneva 10, Switzerland

 

Ahwaz Human Rights Organization

AHRO- UK -P.O.Box 17725, London, N5 2WP, U.K

AHRO-USA - P.O. Box 679, Lorton, Virginia 22199