به خاک سپردن فرهاد محسنی فعال آذربایجانی، بدون کالبد شکافی

بنا به گزارشات رسیده از تبریز مراسم ترحیم فرهاد محسنی نگارستان، فعال سیاسی آذربایجانی که در بازداشتگاه وزارت اطلاعات تبریز بطور مشکوکی در گذشته ‌است امروز (جمعه 24 خرداد) از ساعت ۱۱ الی ۱۳ در مسجد حسینیه تبریز برگزار می شود. همچنین رادیو فرانسه و برابری نیز گزارشهایی از مرگ مشکوک فرهاد محسنی در تبریز منتشر کردند.

 

 

ساوالان سسی: بنا به گزارشات رسیده از تبریز مراسم ترحیم فرهاد محسنی نگارستان، فعال سیاسی آذربایجانی که در بازداشتگاه وزارت اطلاعات تبریز بطور مشکوکی در گذشته ‌است امروز (جمعه 24 خرداد) از ساعت ۱۱ الی ۱۳ در مسجد حسینیه واقع در خيابان شهید امام دوست تبریز برگزار می شود.

 

بر اساس همین گزارش نیروهای اطلاعاتی سعی دارند در مراسم ترحیم محدودیتهایی ایجاد کنند. مقامات امنيتی همچنين این خانواده را برای ندادن مصاحبه با رسانه های خارجی تحت فشار قرار داده اند.

 

فرهاد محسنی، فرزند رحیم، ۲۵ ساله و از فعالین هویت طلب تبریزی، در جریان اعتراضات ۱خرداد امسال توسط نیروهای وزارت اطلاعات در پارک ائل گؤلو(شاه گؤلو) تبریز بازداشت و در مکان نامعلومی نگهداری می شد.

 

پیشتر بستگان فرهاد محسنی، اعلام داشته بودند که تمامی تلاشهای آنها برای پیدا کردن محل نگهداری و وضعیت او بی نتیجه بوده است.

 

مقامات امنيتی همچنين خانواده این فعال آذربایجانی را تهديد کرده بودند که در صورت پيگيری وضعيت فرزندشان و رسانه ای شدن موضوع، با آنان برخورد خواهند کرد.

 

لازم به ذکر است، این فعال هویت طلب آذربایجانی هنگام شرکت در تظاهرات یکم خرداد ۸۵ تبریز متعاقب سلسله اعتراضات مردم آذربايجان در خرداد ماه 85، توسط گلوله های مأمورین زخمی و بعد دستگير شده بود. او در جریان محاکمه غیر علنی و بدون حق داشتن وکیل به حبس طولانی مدت محکوم شده بود.

 

گزارش رادیو فرانسه از مرگ مشکوک فرهاد محسنی، فعال آذربایجانی در تبریز

 

جسد یک فعال سیاسی در تبریز پیدا شد

 

امیر حسین موحدی سخنگوی کمیته بحران زندانیان سیاسی در آذربایجان خبر داد که فرهاد محسنی نگارستان که از اول خرداد در بازداشت بسر میبرد روز پنجشنبه جسدش در پارک شاهگلی تبریز پیدا شد.او اضافه کرد که متاسفانه در طول بازداشت او هیچ یک از مقامات امنیتی که او را باز داشت کرده بودند مسئولیت آنرا بعهده نگرفتند.

 

امروز خبر رسید که جسد یکی از فعالین سیاسی بنام فرهاد محسنی در تبریز پیدا شد. این در حالی است که دیروز 9 نفر از فعالان سیاسی آذربایجان محکوم به زندان شدند. امیر حسین موحدی سخنگوی کمیته بحران زندانیان سیاسی در باره اوضاع آذربایجان توضیح میدهد.

 

برای شنیدن گزارش روی اینجا کلیک کنید.

 

گزارش رادیو برابری از مرگ مشکوک فرهاد محسنی، فعال آذربایجانی در تبریز

 

به خاک سپردن فرهاد محسنی نگارستان، جوان تبریزی که از بیست روز پیش بازداشت شده بود ، بدون کالبد شکافی و بررسی چگونگی مرگ او!

 

گفتگوی رادیو برابری با خانم شهناز غلامی روزنامه نگار تبریزی در خصوص مرگ مشکوک فرهاد محسنی نگارستان در بازداشتگاه وزارت اطلاعات:

 

خانواده او تهدید شده اند باید همه مراسم بدون سر و صدا باشد...

 

برای شنیدن گزارش روی اینجا کلیک کنید.

 

عفو بين الملل: مقامات ايرانی صدها ايرانی آذری را از ماه مه دستگير کرده اند

 

دیدگاه واشنگتن - صدای آمریکا: عفو بین الملل، سازمان ناظر بر رعایت حقوق بشر، گزارش می دهد مقامات ایرانی صدها ایرانی آذری را از ماه مه دستگیر کرده اند. دستگیری ها در ارتباط با تظاهرات ایرانی های آذری، بمناسبت سالگرد اعتراضاتی که در ماه مه ۲۰۰۶ برپا شد و سرویس های امنیتی ایران آنها را بیرحمانه سرکوب کردند، صورت گرفت. انگیزه تظاهرات انتشار کاریکاتوری در یک روزنامه دولتی ایران بود که سوسکی را که بزبان آذری سخن می گفت ، نشان می داد.

 

فاخته زمانی، رئیس سازمان دفاع از زندانیان سیاسی آذری در ایران، که مرکز آن در کانادا قرار دارد، می گوید بسیاری از بازداشت شدگان بعدا پس از آن که قول دادند در تظاهرات سالگرد شرکت نکنند، آزاد شدند. حدود یکصد یا تعداد بیشتری از ایرانیان آذری هنوز در بازداشت بسر می برند یا مفقود هستند.

 

حسن اسدی، علی صادقی، حجت تاروردیان، اکبر حسینی زاده، احد رضوی، امیر محمد بنائی صادق، و اصغر اکبر زاده، فعالان حقوق فرهنگی آذری، از جمله بازداشت شدگان هستند. خانم زمانی گفت آنها بارها هدف آزار و بدرفتاری پلیس و ماموران امنیتی ایران قرار گرفته اند:

 

**** آنها در سلول های انفرادی نگاهداری می شوند. اتهامی علیه آنان عنوان نشده است. گزارش رسیده است که برخی شکنجه شده اند و نیاز فوری به درمان دارند.

 

خانم فاخته زمانی می گوید بازداشت ها با قانون اساسی ایران که تظاهرات مسالمت آمیز را اجازه می دهد، مغایرت دارد.

 

به گفته او، ماموران امنیتی و پلیس اسران اغلب اعضای خانواده های بازداشت شدگان را آزار می دهند یا مرعوب می کنند:

 

**** آنها خانواده ها را از وضعیت بازداشت شدگان آگاه نمی کنند، وقتی خانواده ها بدنبال این فعالان می گردند، تهدید می شوند.

 

آذری ها حدود یک چهارم جمعیت ایران را تشکیل می دهند. بنا به گزارش حقوق بشر وزارت امور خارجه آمریکا ، ایرانیان آذری از تبعیض قومی و زبانی ، از جمله ممنوعیت زبان آذری در مدارس، آزار فعالان یا سازماندهندگان آذری، و تغییر نام های جغرافیائی آذری شکایت دارند.

 

حق اقلیت های قومی برای ابراز آزادنه میراث فرهنگی شان، از جمله زبان، یک حق انسانی اساسی است. حکام ایران باید به این حق احترام بگذارند و آذری ها و ایرانیان دیگری را که بخاطر باورهایشان زندانی شده اند آزاد کنند.

 

http://www.iranglobal.info/I-G.php?mid=2&news-id=46561&nid=haupt