گزارش بازداشت های گسترده ی فعالین جنبش دانشجویی درآذربایجان

 

اشاره:

دستگیری گسترده دانشجویان درادامه ی روند بازداشت فعالان مدنی وحقوق بشر و نیز تکمیل پروژه حذف و ایجاد فضای رعب و بیم درجامعه ، انجام می گیرد.

با توجه به گسترده بودن سطح بازداشت ها می توان پیش بینی کرد که در طی روزها و هفته های آتی نیروهای اطلاعاتی در تلاش برای سرکوب دامنه دار فعالین جنبش دانشجویی درزمان فرصت تابستانی به دست آمده ، نهایت فرصت طلبی و سوء استفاده را به عمل بیاورند و با خشونت طلبی بی حد وحصر به سرکوب دانشجویان همچنان ادامه بدهند.

در رابطه با جنبش دانشجویی درآذربایجان می توان با قاطعیت اعلام کرد طی چند سال گذشته که دانشگاههای آذربایجان درشهرهای مختلف آذربایجان کانون اعتراضات دانشجويي بودند،مطالبات هویت طلبانه، گفتمان غالب همه دانشگاه ها بوده وهست.ا

در وضعیت حاضر اطلاع رسانی و شفاف سازی در فضای مه آلوده سرزمین مادری ما آذربایجان و ایجاد حساسیت درمردم نسبت به موضوعات اجتماعی سیاسی و نیز بازتاب این واقعیت های تلخ و به غایت ناگوارکه به مثابه فجایع انسانی درحال رخ دادن است. به مجامع بین المللی اصلی ترین رسالتی است که پیش روی همه فعالان مدنی در جامعه است .

امید است این گزارش مختصر بتواند موقعیت فعلی فعالین دانشجویی را نشان بدهد و افرادی که موضوع رعایت حقوق بشربرایشان مهم است با آگاهی ازگسترده تر شدن دامنه خشونت ها و سرکوب ها دراین زمینه و زمینه های مشابه اقدامات موثری در جهت انعکاس این مطالب به نهادهای حقوق بشر انجام دهند.

 

مواردی ازسرکوب فعالین دانشجویی

بعد از دستگيري "امير مرداني" دانشجوي رشته مهندسي برق و از فعالين جنبش ملی آذربایجان در دانشگاه تبريز، تلاش براي دستگیری گسترده ي فعاالین دانشجوي به طرزی مستمر و دامنه دار همچنان در یک سیر صعودی ادامه دارد.

طی چندروز گذشته نيروهاي امنيتي و اطلاعاتی به منزل مسکونی دو نفر از دانشجويان دانشگاه تبريز حمله کرده و قصد بازداشت آنان را داشتند که به علت غیبت شان در منزل موفق به دستگیری آنها نشدند.ولی درمراجعه دوباره به منزل دانشجویان به جستجوی خانه اقدام ورزیدند و ضمن تهدید خانوداه های فعالین دانشجویی اعلام کردند که دانشجویان باید خودشان را به اداره ی اطلاعات معرفی کنند و نیز برادر یکی از دانشجویان را به جای او دستگیر کردند و بعد از چندین ساعت بازجویی وی را آزاد کردند.

مهندس امیر مردانی دانشجوی ترم آخر مهندسی برق دانشگاه تبریز روز چهارشنبه توسط نیروهای امنیتی رژیم مستبد مذهبی حاکم بازداشت شد. و خانه اش مورد تفتیش و جستجوی ماموران امنیتی قرار گرفت .آنها کتاب ها و نیز یک دستگاه رایانه اورا با خود ضبط کردند و بردند.

"طبق اخباردریافتی سه تن ازفعالین جنبش دانشجویی آذربایجان، روز پنج شنبه 27/4/87 توسط نیروهای اطلاعاتی رژیم خودکامه مذهبی بازداشت شدند. اسامی این سه دانشجو مهندس"سجاد رادمهر" (دانشجوی کارشناس ارشد مکانیک ) ، "آیدین خواجه ای" و"فراز زهتاب" ( دانشجویان رشته حقوق)می باشد.همزمان با دستگیری سه دانشجوی دانشگاه تبریز"داریوش حاتمی" نیزدستگیرشد."گفتنی است، سجاد رادمهرعضو سابق شورای انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تبریز، دراعتراض به کارشکنی مسئولین دانشگاه تبریز دربرگزاری جلسه دفاعیه ایشان از پایان نامه کارشناسی ارشد درتاریخ

22 2/ 87 با همراهی جمع زیادی ازدانشجویان دانشگاه تبریز به اعتصاب غذا و تحصن در مسجد دانشگاه اقدام ورزید که پس از ساعاتی به دنبال عقب نشینی مسئولین دانشگاه و قبول خواسته های دانشجویان به این تحصن پایان داده شد.اما کمیته انضباطی دانشجویان سجاد راد مهر را به دلیل اخلال در نظم دانشگاه و تحریک دانشجویان از طریق اعتصاب غذا به منع موقت از تحصیل به مدت یک نیم سال محکوم نمود.همچنین آیدین خواجه ای و فراز ذهتاب پیش از این نیز به دلیل شرکت در تحصن خرداد 86 دراعتراض به دستگیری ""نادرمهد قره باغ"" از فعالین دانشجویی به دو ترم تعلیق از تحصیل محکوم شده بودند. ( از سایت دانشجویی-aghwam.blogspot.com)

لازم به ذکر است داریوش حاتمی از فعالین حرکت ملی آذربایجان محسوب می شود که در گذشته نیز به علت فعالیت های مدنی اش چندین بار دستگیر و زندانی شده است .

نهادهای امنیتی به هیچ پاسخی راجع به نحوه نگهداری ، مکان حبس، موارد اتهام ، چگونگی شرایط جسمی و روحی بازداشت شدگان جواب نمی دهند و مدیریت و حراست دانشگاه دستگیری آنها را تکذیب می کند و با چسباندن اعلامیه هایی در تابلواعلانات دانشجویی خواستارآن می شود تا این دانشجویان خودشان را به دفاتر مدیریت و غیره معرفی نمایند.

خانواده دستگیرشدگان به علت معلق بودن وضعیت فرزندانشان و نیز عدم پاسخگویی کارکنان اداره اطلاعات و دادگاه های مربوطه از فشار روحی و روانی مضاعفی رنج می برند.

- در اردبیل با گذشت نزدیک به بیست روز از بازداشت عسگر اکبرزاده ، فعال دانشجویی و حقوق بشر ، ماموران وزارت اطلاعات همچنان بر تداوم بازداشت او اصرار می ورزند . وی روز شنبه یکم تیر ماه تنها در یک تماس کوتاه تلفنی که با خانوده اش داشت است گفته است که در اعتصاب غذا بسر می برد.

در پی دستگیری های گسترده اخیر فعالین دانشجویی "ودود اسبقی" دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد اردبیل ،روزاول مرداد ، درمنزل مسکونی خود در شهر رشت بازداشت شد. ماموران پس از دستگیری وی به تفتیش منزل وی پرداختند .

ودود اسبق که در رشته زمین شناسی در حال تحصیل است. قبلا نیز به دفعات پی در پی دستگیر و بازداشت شده است .گفتنی است ودود اسبقی مدیر مسئول و صاحب امتیاز نشریه "سحر" بود که مجوز انتشار این نشریه بعد ازچند شماره نشر لغو شد.

ودود اسبقی در طی دوران دانشجویی اش در دانشگاه اردبیل چندین بار از سوی کارکنان دانشگاه تهدید به اخراج شده بود که این تهدیدها بعد از انتقال غیرقانونی اش به دانشگاه رشت نیز همچنان ادامه داشت وی بعد از دستگیری به زندان اوین بند 209 منتقل شده است .

بنا به نوشته سایت اعتماد در تاریخ 2/1/1387 "بهاره هدایت" و "محمد هاشمی" از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت دستگیر شدند .

1"الهه رادمهر" دانشجوی رشته شهر سازی، خواهر"سجاد رادمهر" - دانشجوی دستگیر شده ی دانشگاه تبریز- برای چندمین باربه کمیته انضباطی دانشگاه ارومیه فراخوانده شد .

بعد ازآنکه دانشجویان هویت طلب دردانشگاه تبریزبازداشت شدند. دانشجویان دانشگاه ارومیه درحمایت ازدانشجویان دستگیرشده سجاد رادمهر ، آیدین خواجه ای ، فراز زهتاب و نیز 4 دانشجوی ستاره دار بیانیه ای را به امضاء رسانند که در نتیجه آن 97 از دانشجویان دانشگاه ارومیه از سوی حراست کل دانشگاه ارومیه تهدید به اخراج شدند و تعداد زیادی از دانشجویان در همین راستا بعد از اتمام سال تحصیلی به کمیته انضباطی دانشگاه فراخوانده شدند.

با افزایش فشار و سرکوب نسبت به دانشجویان ، دکتر شاهرخ حاتمی - برادرمهندس داریوش حاتمی که به همراه 3 دانشجوی دانشگاه تبریز دستگیرو زندانی شده است نیز توسط نیروهای اطلاعاتی وامنیتی درخانه مسکونی خود دستگیر شد.در پی تهدید خانوده دستگیر شدگان برای عدم رسانه ای کردن موضوع دستگیری اعضاء خانوده اشان گفته می شود که علت دستگیری دکتر شاهرخ حاتمی خبررسانی دراین موضوع می باشد.

"ائلمان نوری" دانشجوی ترم آخر عمران در دانشگاه آزاد اسلامی نقده دستگیر شد و به اداره اطلاعات آن شهر برده شد.ائلمان علاوه قبل از این نیز در جریان اعتراضات 1خرداد 1385 در سولدوز دستگیرو پس از 80 روز بازداشت توام با شکنجه دربازداشتگاه های ارومیه ، سولدوز و حبس در زندان تبریز، روز 19 شهریور با قرار وثیقه آزاد شد.ه بود. درحال حاضر سخنان ضد و نقیض رژیم نگرانی دوستان و اعضاء خانواده ائلمان را چند برابر کرده است از طرف فعالان حرکت ملی آذربایجان در سولدوز بیانیه ای در حمایت از ائلمان نوری و سایر دستگیرشدگان نوشته و در بین مردم سولودوز منتشرشد.مردم سولدوز در این بیانه اعتراضی ،خواستار آزادی تمام دستگیرشدگان ، همچنین لغو حکم و آزادی زندانیان فعالین سیاسی تورک شدند . علاوه برآن آنان خواهان تغییر مسئولین دانشگاه سهند تبریزشدند که با اتمام فصل امتحانات و آغاز تعطیلات تابستانی و درنتیجه متفرق شدن دانشجویان به برخورد قهری وچکشی با دانشجویان میپردازند. آنهاخواهان اتمام اوضاع متشنج حاکم برمنطقه وفشاربرحاکمیت شدند.ونیزخواستارآن شدند که رژیم نژادپرست اسلامی ایران به جای سرقت آثار باستانی ،معادن ، فرهنگ سازی جعلی ، تحریف تاریخ ، تحریم اقتصادی و صدها فتنه دیگرودرنتیجه بغرنج ترشدن عرصه برملت شریف تورک ، به خواسته ها و آرمان های ملت شریف ایران گوش فراداده و به جای پاک کردن صورت مسئله ، واقعیت ها بپذیرند.

بنابه گزارشت دریافتی "از طرف کمیته انضباطی دانشگاه تبریز پس از پایان یافتن امتحانات پایان ترم ،احکام انضباطی 37 نفر از دانشجویان این دانشگاه را صادر کرده است .این دانشجویان هفته گذشته به کمیته انضباطی احضار شده بودند با وجود صدور احکام انضباطی برای این دانشجویان ، معاونت دانشجویی دانشگاه تبریز ورییس کمیته انضباطی دکتر اعلمی ،از صادر شدن احکام اظهار بی اطلاعی می کنند .

بنانوشته به خبرنامه امیرکبیر:نادرمهد قره باغ دانشجوی مهندسی برق دانشگاه تبریز ، به یک ترم محرومیت از تحصیل و دیگر دانشجویان به محرومیت از تسهیلات رفاهی و خوابگاه و نیز توبیخ کتبی با درج در پرونده محکوم شده اند.قره باغ از دانشجویان ستاره دارمی باشد که با نظرحراست دانشگاه ،برای آزمون کارشناسی ارشد با مشکلاتی مواجه شده است .درحکم کمیته انضباطی وی " توهین به شعایر اسلامی و ملی " و "اقدام علیه نظام جمهوری اسلامی " و " ایجاد وقفه درنظام خوابگاه " به عنوان اتهام قید شده اند ، اما به نظر می رسد اقدامات و اعتراضات اخیر وی در راستای دفاع از حق مسلم خود برای ادامه تحصیل دلیل اصلی حکم کمیته انضباطی برای وی می باشد.نادر مهدقره باغ پیش از این دراعتراضات 1 خردادسال 1386 در تبریز دستگیر شده و به مدت 17 روز تحت بازجویی بود که بعدها حکم تبرئه وی صادر شد.حکم تعلیق وی در حالی برای ترم جاری (ترم دوم 86-87) صادر شده است که او دراین ترم با اتمام واحدهای درسی، فارغ التحصیل می شد.همچنین کمیته انضباطی برخلاف نص صریح آیین نامه انضباطی که در آن قید شده است: " درصورتی که دانشجو پس از شروع امتحانات به کمیته فراخوانده شود ، هرگونه حکمی در مورد وی در ترم بعد موضوعیت دارد نادر مهد قره باغ را به محرومیت از ترم جاری محکوم کرده است".

به گزارش خبرنامه امیرکبیر: وبا ستارهذ دارشدن قادر کیانی دانشجویی ممتازکارشناسی علوم سیاسی دانشگاه تهران تعداد دانشجویان فعال آذربایجانی که از ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد منع شدند به 5 تن رسید.پیش از این 4 دانشجوی دانشگاه تبریز به نام های امین امامی ، نادرمهد قره باغ ، ناهید بابا زاده ، صمد پاشایی به عنوان دانشجویان ستاره دار به جرم فعالیت های هویت طلبانه ازادامه تحصیل منع شده بودند.

درادامه سرکوب دانشجویان ماموران اداره امنیت و اطلاعات در دانشگاه آزاد بناب به چاپخانه نشریه دانشجویی "آیدین گله جک "حمله کرده و تمامی نسخه های آن را توقیف کرده اند

 

نمونه هایی از حمایت افراد و گروههای حقیقی وحقوقی از دانشجویان

- تجمع روز 4 مرداد ماه فعالین نقده در کوه "یئدی گوز" آن و درحمایت از دانشجویان دربند تبریزاز اقدامات مورد توجه ای است که به نوبه خود می تواند در شکستن دیوارامنیتی فراهم آمده موثر باشد این تجمع در پی پخش وسیع شبنامه درسطح شهر ترتیب داه شده بود.

- روز سه شنبه هشتم مرداد ماه نیز فعالین دانشجویی دانشگاه های تبریز و اعضای انجمن اسلامی دانشگاه تبریز با خانواده دانشجویان دستگیرشده دیدار کردند دراین دیدار پدرفراز زهتاب با اعلام وفاداری به آرمان های آزادیخوهانه و هویت طلبانه فرزندش تصریح نمود: " حسن بزرگ فراز این است که او در راه اندیشه و باورهای هویت طلبانه خود دستگیر شده است." وی ضمن ابراز انزجار نسبت به دستگیری های غیرقانونی اخیر فراز و دیگر دوستانش حمایت خود را از آنها اعلام نمود.

حسن رحیمی فعال حقوق بشردرآذربایجان در مصاحبه با صدای آمریکا بازداشت دانشجویان را انتقام گیری دولت از دانشجویان معترض عنوان نمود و از اتفاقات رخ داده دراین مورد ناخشنودی خود را اعلام کرد .

انجمن اسلامی دانشگاه آزاد اردبیل طی بیانه ای در محکومیت دستگیری ودود اسدی دبیر سابق خود و سه فعال دانشجویی تبریز به همراه مهندس داریوش حاتمی و دکتر شاهرخ حاتمی خواستار آزادی بی قید و شرط آنان شد ...

11مرداد ماه عده ای از فعالین سیاسی آذربایجان با صعود دسته جمعی به قلعه بابک متینگ اعتراض آمیزی در حمایت از دانشجویان دانشگاه تبریز برگزار کردند فعالین حین صعود جمعی با سردادن شعارهای آزادی خواهانه و هویت طلبانه در حالی که عکس و پوسترهایی از بازداشت شدگان دردست داشتند ، اعتراض خود را به این گونه بازداشت های خود سرانه نشان دادند و پس از رسیدن به قلعه بابک متینگ اعتراضی با سخنرانی چند تن از فعالین سیاسی همراه گشت. گفتنی است مسیر صعود شعارنویسی شده بود و درزمان برگزاری متینگ ماموران امنیتی با ضبط و فیلم برداری از مراسم و سایر اقدامات تحریک آمیز قصد ایجاد فضای رعب و وحشت را داشتند.

روز 28 تیرماه خانواده های دانشجویان زندانی تبریز در برابر دفتر زندان مرکزی شهر تبریز تجمع کردند وخواهان آن شدند تا ازوضعیت فرزندان خود مطلع گردند.این در حالی است که وزارت اطلاعات و امنیت علی رغم آنکه قبلا دستگیری آنها را تایید کرده بود. از ارائه هرگونه توضیحات اضافی امتناع می ورزد.گفتنی است هنوزازمحل نگهداری دستگیرشدگان اطلاع دقیقی دردست نیست.این درحالی است که نهادهای اطلاعاتی وامنیتی و نیز کارکنان دادگاه های هیچ اطلاعاتی در باره ی دلیل بازداشت و مکان نگهداری دستگیر شدگان ارائه نمی دهند.

خانواده های دستگیرشدگان که شاهد شکنجه های وحشیانه وغیرانسانی و سبعونانه درمراکز وزارت اطلاعات می باشند به شدت از حبس و نگهداری انها اظهار نگرانی می کنند .-

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تربیت معلم(تاسیس 1349) در محکومیت بازداشت های اخیر دانشجویی با نوشتن بیانیه ای و جمع آوری امضاء اعتراض خود را نسبت به دستگیری های خود سرانه اخیر اعلام کرده و خواهان آزادی بی قید و شرط دانشجویان دستگیر شده گردیدند.

کمیته پیگیری بازداشت های خود سرانه در خصوص بازداشت های خود سرانه دانشجویان و دیگر فعالین مدنی و نیز صدور احکام سنگین قضایی طی هفته های گذشته را محکوم کرد.

حسن رحیمی از فعالان مدنی آذربایجان در خصوص بازداشت اخیر زندانیان در مصاحبه با رادیو فردا گفت:" چند روزپس از بازداشت شماری از دانشجویان درتبریز ،همچنان خبری از سرنوشت آنها دردست نیست و فعالان مدافع حقوق بشر نگران هستند که این بازداشت شدگان با بدرفتاری نیروهای امنیتی مواجه باشند بنا به گزارش منابع دانشجویی درایران، برادر یکی از بازداشت شدگان نیز پس از مراجعه به زندان تبریز برای پیگیری وضعیت برادرش بازداشت شده است ."

معاون دبیرکل جبهه مشارکت اسلامی آقای منصوری در گفتگو با سایت نوروز گفت : این نوع برخورد با دانشجویان در فضای علمی کشور غیر از رادیکالیزه کردن فضای دانشگاه ها و بالا برده هزینه کارسیاسی و ازهمه مهمتر فرار مغزها نتیجه دیگری در پی نخواهد داشت.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند تبریز دربیانیه ای ضمن محکوم نمودن اقدامات چند سال گذشته وزارت علوم در ستاره دار نمودن دانشجویان، بویژه دانشجویان دانشگاه تبریز نگرانی شدید خود را از ادامه این روند تمامیت خواهانه و انحصارگرایانه اعلام داشته و نیزتاسف خود را از احضار 37 نفر ازفعالین دانشجویی به کمیته انضباطی بیان داشته است .

مجمع دانشگاهیان ،آذربایجان طی نگارش نامه ای ازاخراج آقای حسین اقبای کویچ ، دبیر ریاضی آموزش و پرورش منطقه خاروانا واقع در شهرستان ورزقان آذربایجان شرقی وعضو هئیت موسس مجمع دانشگاهیان آذربایجانی خبر داده و نسبت به این عملکرد اعتراض کردند.

 

--

===================================

Shehnaz Gholami - شهناز غلامی

Iranian Women Journalists Association - (ROZA)

عضو انجمن روزنامه نگاران زن ایران - رزا

shahnaz.gholami@gmail.com

http://azarwomen.blogfa.com