محکوميت به زندان برای يوسف عزيزی بني‌طرُف را محکوم مي کنيم

گزارشگران بدون مرز محکوميت به زندان برای روزنامه‌نگار و نويسنده برحسته عرب‌تبار ايراني، يوسف عزيزی بني‌طرُف را محکوم می کند. این روزنامه نگار به اتهاماتی چون " اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی" به ٥ سال زندان محکوم شده است که به رای صادره اعتراض و هم اکنون با قید وثیقه آزاد است.

گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام می کند " دولت رییس جمهور احمدی نژاد برای سرکوب روزنامه نگاران اقلیت های قومی و ملی از دستگاه قضایی سواستفاده می کند. از ٧ حرفه‌کار مطبوعاتی زندانی ٦ نفر روزنامه نگاران کرد و عرب هستند. پیشبرد این سیاست خفقان باید از سوی همه‌ی مدافعان آزادی بیان برای ایران محکوم شود."

پس از دو سال محاکمه، شعبه ١٥ دادگاه انقلاب اسلامی تهران در تاریخ ١٩ مرداد ماه يوسف عزيزی بني‌طرُف را به ٥ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این روزنامه نگار در تاریخ ٥ اردیبشهت ماه ١٣٨٤ در منزل مسکونی خود دستگیر و نزدیک به ٧٠ روز را در زندان بسر برده بود. اين دستگيری در پي ناآرامي های خوزستان و اعتراضات اقليت عرب که به درگيری با نيروهای انتظامي کشيده شد، صورت گرفت. يوسف عزيزی بنی‌طرُف يکي از چهره های برجسته ی عرب‌تبار ايران است که از حقوق معترضان دفاع و در عين حال هر حرکت خشونت بار را محکوم کرده بود. وی روزنامه‌نگار روزنامه‌ی همشهری بود که در پی انتخاب محمود احمدی نژاد به شهرداری تهران و تسلط محافظه کاران افراطي بر اين روزنامه بعد از ١٢ سال سابقه‌کار اخراج شد. يوسف عزيزی بني‌طرُف عضو هیات دبیران کانون نویسندگان ایران است و با بسياری از رسانه معتبر عرب زبان جهان همکاری مي کند. مصاحبه های این روزنامه نگار با شخصیت های سیاسی جهان عرب بعنوان " ارتباط با بیگانگان" در دادگاه علیه وی مورد استفاده قرار گرفته است.

پیش از این دوم تیر ماه شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران محمد صدیق کبودوند روزنامه‌نگار کرد و مدیر نشریه توقیف شده پیام مردم کردستان را برای " اقدام علیه امنیت از طریق نشر اکاذیب، از طریق تاسیس سازمان حقوق بشر کردستان " به یازده سال زندان محکوم کرده بود . محمد صديق کبودوند در تاريخ ١٠ تير ماه ١٣٨٦ بازداشت و به زندان اوین انتقال یافت. مدت پنج ماه در سلول های انفرادی بند ٢٠٩ و ٢٤٠ زندان اوين نگاهداری شد و از سوی مقامات امنيتي برای انحلال "سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان" و پذيرش " انتشار گزارش‌هایی نادرست" از سوی اين سازمان، شديدا تحت فشارهای روحی و جسمي قرار داشت.

سعيد متين پور روزنامه نگار آذری و همکار هفته نامه يارپاق و بسیاری از روزنامه‌های محلي استان آذربايجان نیز در تاریخ ٢٠ خرداد ماه از سوی شعبه ١١٥ دادگاه انقلاب تهران به هشت سال زندان برای " ارتباط با بيگانگان" و "تبليغ عليه نظام" محکوم شده بود .این روزنامه نگار در تاريخ ٥ خرداد ماه ١٣٨٦ در زنجان دستگير شد، به مدت ٩ ماه در زندان اطلاعات زنجان و بند ٢٠۹ زندان اوين تحت فشار و بازجويي قرار داشت. وی در تاريخ ٨ اسفند ماه با سپردن وثيقه ٥٠٠ ميليون توماني از زندان آزاد شد.

از سوی دیگر دو روزنامه نگار زندانی سامان رسول‌‌پور و محبوبه کرمی از زندان آزاد شدند.

سامان رسول‌پور ٢٤ مرداد ماه با سپردن ١٠ میلیون تومان وثیقه از زندان آزاد شد. این روزنامه نگار در تاریخ يکشنبه ٦ مرداد ماه و در فردای برگزاری تجمعی در مهاباد که در آن نزدیک به دویست نفر برای لغو حکم اعدام دو روزنامه نگار و یک معلم کرد شرکت کرده بودند، دستگیر شد. بنا بر اطلاعاتی که به دست ما رسیده است سامان رسول پور پس از آزادی چند بار از سوی ماموران امنیتی احضار و مورد تهدید و بازجویی قرار گرفته است.

محبوبه کرمی روزنامه نگار مستقل و همکار خبرگزاری ایسنا در تاریخ ٥ شهریور با سپردن ١٠٠میلیون تومان آزادی شد. این روزنامه نگار در تاریخ ٢٤ خرداد ماه به هنگامی که با اتوبوس عازم منزل بود از سوی ماموران نیروی انتظامی که در تعقیب شرکت‌کنندگان در تجمعی اعتراضی، اتوبوس را متوقف کرده بودند، بازداشت شد. این روزنامه نگار در پي اعتراض به توقف اتوبوس و رفتار نامناسب و خشن ماموران گارد ویژه ضد شورش با مسافران با ضرب و شتم دستگیر و به بند ٢٠٩ زندان اوین انتقال داده شد.