بيانيه دانشجويان آذربايجاني 8 دانشگاه تهران در محكوميت دستگيري هاي اخير دانشجويي

در ماههاي اخير هر روزه خبر دستگيري هاي دامنه دار دانشجويي تيتر سايت ها و گاها نشريات مي شود. هر چند تضييع حقوق دانشجويان و فضاي رعب و وحشت از سايه مهرورزي رژيم شامل حال همه دانشگاههاي كشور بوده است اما دانشگاههاي زنجان، سهند و تبريز وضعيت ويژه اي داشته اند. از نظر اكثر فعالين دانشگاهي در بين دانشگاههاي كشور دانشگاههاي آذربايجان و بويژه دانشگاه تبريز سرزنده ترين و فعال ترين دانشگاه هاي كشور بوده اند كه در آنها جنبش دانشجويي عليرغم دستگيري ها و محروميت ها همچنان در حال رشد و گسترش مي باشد. در طي يك سال اخير در دانشگاه تبريز دهها تن به كميته انظباتي فراخوانده شدند، 4 تن از دانشجويان بعنوان دانشجويان ستاره دار از تحصيل محروم شده و اخيرا 6 تن ديگر از دانشجويان روانه زندان شده اند. خبرها حكايت از ادامه تهديد دانشجويان و خانوداه هاي آنها به دستگيري در روزهاي آتي دارد.

ما دانشجويان آذربايجاني دانشگاههاي تهران با محكوم كردن برخوردهاي صورت گرفته همراهي و همفكري خود را با انديشه ها و آرمان هاي دانشجويان هويت طلب دستگير شده اعلام مي داريم. از خود و از تمام فعالين سياسي مي پرسيم كه تا كي تنها اقدام ما ماهيت واكنشي خواهد داشت؟ آيا تنها كارهاي روزانه ما در انعكاس نسبي اخبار دستگيري ها دردي را درمان خواهد كرد؟ آيا زمان اقدامي متحد فرا نرسيده است؟ آيا دانشگاههاي تهران وظيفه خود را در روزهايي كه دانشگاههاي آذربايجان و بويژه تبريز روزهاي سختي را سپري مي كنند انجام مي دهند؟ آيا ما وظيفه اي در قبال آرمان هاي همفكرانمان نداريم؟

روزهاي آينده و بخصوص مهرماه مي تواند روزهايي تعيين كننده باشد. همه بايد خود را براي اقدامي هماهنگ با تمام جنبش هاي دانشجويي در همه دانشگاهها آماده نماييم.

جمعي از دانشجويان آذربايجاني دانشگاههاي تهران، اميركبير، تربيت دبير رجايي، علامه طباطبايي، علم و صنعت، انقلاب اسلامي، دانشگاه آزاد اسلامي واحد مركز و تهران شمال و تربيت معلم تهران.

 

 

در آستانه 50 روز بازداشت دانشجویان تبریز، بازداشت ها ادامه دارد

در حالی در آستانه 50- امین روز بازداشت سجاد رادمهر، آیدین خواجه ای و فراز زهتاب سه دانشجوی هویت طلب تبریز به همراه مهندس داریوش حاتمی هستیم که 22 روز از بازداشت امیر مردانی و 15 روز از بازداشت منصور امینیان و مقصود عهدی دیگر دانشجویان هویت طلب دانشگاه تبریز می گذرد که دستگیری و تهدید فعالین دانشجویی ادامه دارد.

مجید ماکویی دانشجوی هویت طلب دانشگاه مالک اشتر اصفهان آخرین مورد دستگیری دانشجویان هویت طلب است. مجید ماکویی 10 شهریور ماه پس از تفتیش خانه پدریش در خوی دستگیر شد. همچنین چندین دانشجوی هویت طلب از دانشگاه تبریز و از سایر دانشگاه های کشور نیز تهدید به دستگیری شده اند.

و نیز خبر های رسیده از سه دانشجوی اول دستگیر شده ی تبریز موجب نگرانی هایی گشته است.

فراز زهتاب در حالی یکشنبه 10 شهریور ماه پس از 21 روز با خانواده خود تماس تلفنی داشته است که اخبار ناخوش آیندی از وضعیت عمومی او منتشر می شود. بیماری های تنفسی و ریوی او که طی 50 روز زندان انفرادی بر وی عارض شده است نیاز درمان فراز را مبرم ساخنه است. ولی تاکنون نهاد های امنیتی در جواب درخواست های خانواده فراز از اجازه درمان امتناع کرده اند.

همچنین گرفتگی حاد صدا و سرفه های پی در پی در آخرین تماس تلفنی امیر مردانی نیز نشان از وضعیت نه چندان خوب وی دارد. نهاد های امنیتی در جواب اعتراض خانواده امیر راجع به علت این امر، هیچ پاسخی نداده و عنوان کرده اند "امیر با ما همکاری نمی کند"

مقصود عهدی دیگر فعال دانشجویی بازداشت شده نیز در آخرین تماس تلفنی خود با خانواده جملات بر زبان رانده خود را بسیار "آهسته و بریده بریده" بیان کرده است که موجب نگرانی هایی بابت "درد در قفسه سینه" وی به وجود آورده است. این درد ممکن است از ضربه های وارده بر او حین شکنجه و بازجویی حاصل شده باشد.

با توجه به موارد فوق و مدت طولانی بازداشت دانشجویان تبریز علاوه بر اینکه هیچ زمزمه ای مبنی بر آزادی آنان به گوش نمی رسد بلکه تماس های تلفنی آنان نیز محدود تر شده و اجازه ملاقات حضوری نیز برای خانواده دانشجویان در بند وجود ندارد.

منبع: http://www.tabriz-peygiri.blogfa.com/

 

اعلام حمايت انجمن هاي اسلامي سراسر كشور (31 انجمن ) از دانشجويان هويت طلب بازداشتي دانشگاه تبريز

خبرنامه ي اميركبير:31 انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاهها ي كشور در نشست سالانه ي دفتر تحكيم وحدت طي بيانيه اي، ضمن محكوم نمودن بازداشت هاي خودسرانه ي فعالين هويت طلب دانشگاه تبريز، حمايت خود را از دانشجويان دانشگاه تبريز اعلام داشتند.

متن این بیانیه مشترک به شرح زیر می باشد:

با شروع فصل تابستان و تعطيلي دانشگاه ها، دولت نهم در راستاي سياست هاي خود مبني بر انسداد فضاي سياسي دانشگاه ها و به وجود آوردن همگني فكري و عقيدتي در دانشگاهها، با برخورد گسترده و دامنه دار با دانشگاهها يي كه در طول سال گذشته به كانون اعتراضات دانشجويي و پيگيري مطالبات مدني و صنفي بر حق بوده اند، عدم تحمل و مداراي خود را به رخ همگان كشيد.

در اين ميان دانشگاه تبريز شاهد نوع پيچيده اري از برخوردها بوده است، دخالت نهاد هاي امنيتي در مسائل آموزشي دانشجويان هويت طلب كه منجر به محروميت از تحصيل 4 نفر از دانشجويان دانشگاه تبريز، نادر مهد قره باغ، ناهيد بابازاده، امين امامي و صمد پاشايي و نيز جلوگيري از برگزاري جلسه ي دفاع از پايان نامه ي  كارشناسي ارشد مهندس سجاد رادمهر ، تنها بخشي از مهرورزي دولت نهم با دانشگاه تبريز بوده است.

بازداشت هاي خودسرانه مهندس سجاد رادمهر، فراز زهتاب، آيدين خواجه اي، امير مرداني، مهندس منصور امينيان و مقصود عهدي از اعضاي انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه تبريز نشان از عزم راسخ دولت نهم در مقابله با جريان هويت طلبي و واهمه ي آنان از طرح مطالبات به حق و مدني مردم آذربايجان دارد.

ما انجمن هاي اسلامي دانشجويان سراسر كشور، ضمن محكوم كردن بازداشت هاي خودسرانه فعالين هويت طلب دانشگاه تبريز، خواستار آزادي هرچه سريعتر دانشجويان در بند و رفع پلمپ دفاتر انجمن اسلامي دانشگاه تبريز هستيم.

1- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه تربيت معلم

2- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل

3- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه صنعتي شاهرود

4-  انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه ايلام

5- مجمع اسلامي دانشجويان دانشگاه سمنان

6- انجمن دموكراسي خواه دانشگاه تهران و علوم پزشكي تهران

7- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه اراك

8- انجمن اسلامي دانشجويان همدان

9- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه صنعتي امير كبير

10- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه زنجان

11- فراكسيون مدرن انجمن هاي اسلامي دانشجويان دانشگاههاي فردوسي مشهد و علوم پزشكي

12- انجمن اسلامي دانشجويان صنعتي شيراز

13- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي شيراز

14- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه شهركرد

15- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه صنعتي شريف

16- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه صنعتي سهند تبريز

17- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه خواجه نصير

18- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه تبريز و علوم پزشكي

19- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه شهيد چمران

20- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علامه

21- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه كرمان

22- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه بيرجند

23- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه اصفهان و علوم پزشكي

24- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه لرستان

25- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه شهيد رجايي

26- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه عباسپور

27- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه مازندران

28- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه كردستان

29- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه سيستان

30- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي ايران

31- انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه محقق اردبيلي

 

بسمه تعالي

‌نامه سرگشاده‌ي خانواده‌هاي دانشجويان بازداشت شده‌ي آذربايجاني خاصه دانشگاه تبريز

خطاب به رياست محترم قوه‌ي قضائيه آيت‌ا... هاشمي شاهرودي

احتراماً امضاء كنندگان اين مكتوب، خانواده‌هاي دانشجويان در بند دانشگاههاي آذربايجان هستند كه به نحوه دستگيري، بازداشت و فشارهاي روحي و جسمي وارد به عزيزانمان اعتراض داشته و مراتب شكايت خود را از نهادهاي امنيتي و قضائي به جنابعالي به عنوان بالاترين مقام قضائي معروض مي‌دارند.

فرزندان ما كه جزء نخبگان اين مرز و بوم هستند بدون هيچگونه احضار و اخطار كتبي در ماههاي تير و مرداد سال جاري، از سوي مأموران امنيتي دستگير شده و بدون تفهيم اتهام در بازداشتگاههاي ادارة اطلاعات و در سلولهاي انفرادي تحت شديدترين فشارهاي روحي و جسمي مورد بازجويي شبانه‌روزي قرار دارند.

فرزندان ما از ابتدائي ترين حقوق انساني به عنوان يك فرد متهم، از قبيل اجازة ملاقات با خانواده، ملاقات با وكيل، حق مطالعه، هواخوري و ... برخوردار نبوده و هر دو هفته يك بار آن هم به مدت كوتاه چند دقيقه‌اي و صرفاً در حد احوالپرسي با خانواده خود تماس تلفني داشته‌اند.

در حالي كه در خصوص وضعيت جسماني و روحي عزيزانمان اخبار نگران كننده‌اي در حال انتشار است كه اين اخبار بطور مستقيم خانواده‌ها را دچار دلهره و استرس كرده و در مواردي باعث بروز بيماريهاي وخيم قلبي و عصبي شده‌اند.

از آن مقام محترم، بعنوان قاضي‌القضات تقاضا داريم ضمن صدور دستور رسيدگي به پرونده‌ي عزيزانمان و اين كه قرار بازداشت موقت صادره به هيچ عنوان متناسب با عملكرد عزيزانمان نبوده و اين قرار در جرائم سنگين صادر مي‌شود نه در مورد دانشجويان نخبه و انديشمند، بدواً دستوري صادر گردد كه قرار بازداشت موقت به قراري خفيف‌تر تبديل شود و اجازة ملاقات با خانواده و وكيل براي عزيزانمان فراهم شود و همچنين در اسرع وقت، آن عده كه مورد ايراد ضرب و جرح قرار گرفته‌اند به مراكز درماني معرفي و منتقل شوند.

1- خانواده دانشجوي حقوق دانشگاه تبريز (فراز زهتاب)

2- خانواده دانشجوي حقوق دانشگاه تبريز (آیدین خواجه ای)

3- خانواده دانشجوي ارشد مکانیک دانشگاه تبريز (سجاد رادمهر)

4- خانواده دانشجوي ارشد مکانیک دانشگاه تبريز (منصور امینیان)

5- خانواده دانشجوي مهندسی برق  دانشگاه تبريز (امیر مردانی)

6- خانواده دانشجوي رشته جغرافیا دانشگاه تبريز (مقصود عهدی)

7- خانواده فعال سابق دانشجویی و افسر وظیفه (داریوش حاتمی)

8- خانواده دانشجوی دانشگاه مالک اشتر اصفهان (مجید ماکویی زاد)

رونوشت:

               دادستان محترم دادسراي عمومي و انقلاب تبريز

   دادستان محترم كل كشور

    رئيس محترم ديوانعالي كشور

17/6/1387

خانواده های دانشجویان بازداشت شده آذربایجانی (خاصه دانشگاه تبریز)