آخرین گزارشات از دستگیریهای گسترده فعالان آذربایجانی در شهر تهران

 

اویرنجی نیوز: بر اساس آخرین گزارشات دریافتی سایت اویرنجی از بستگان یکی از دستگیر شدگان، فعالان دستگیر شده، در زندان اوین و در انفرادی به سر می برند. بعد از سپری شدن 4 روز از دستگیریهای فعالان آذربایجانی این اولین بار است که اطلاعات جزئی در اختیار خانواده ها قرار داده میشود. لازم به ذکر است که هنوز بازداشت شدگان ممنوع الملاقات بوده و از دسترسی به وکیل محروم هستند.

 

روز چهار شنبه 20 شهریور تعداد زیادی از فعالان ملی آذربایجانی هنگام افطار در خانه صیاد محمدیان ( یکی از فعالان ملی) دستگیر شده اند. در میان دستگیر شدگان فعالان شناخته شده ای همچون حسن راشدی، علیرضا صرافی، اکبر آزاد، سعید مغانلی ... نیز هستند.

 

 

بیانیه "انجمن حقوقی آذیاسا" در خصوص فشارهای وارده در چند ماه اخیر بر فعالین حرکت ملی آذربایجان

 

"هر کس حق آزادی و امنیت فردی دارد. هیچکس نباید تحت بازداشت و یا دستگیری خودسرانه قرار گیرد. هیچ کس نباید از آزادی خود محروم شود مگر در صورتی که قانون و مقررات آئین دادرسی حکم کند" (بند اول ماده 9 کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی)

 

کرامت انسانی و ارج نهادن به آن همواره سرلوحه اهداف عالیه نوع بشر بوده و می باشد. در طول تاریخ به خاطر رعایت حقوق بشر، از جان گذشتگی های زیادی صورت گرفته تا جلوی اجحاف ها و تبعیض ها علیه بشریت گرفته شود.

 

آزادی بیان، حق اشتغال، حق تحصیل، حق حیات و آزادی و... از رکن های اولیه حقوق بشر می باشد که تعدی به آنها به هر عنوان قابل توجیه نمی باشد.

 

ملت آذربایجان همواره با پایبندی به اصول و حقوق انسانی به مبارزه با تبعیضها و اجحاف های موجود پرداخته است و خواهان رفع تبعیض ها بوده است ولی متاسفانه از زمان حکومت پهلوی ها تا به حال شاهد نقض حقوق بشر در آذربایجان بوده ایم.

 

در چند ماه اخیر نیز رد صلاحیت های تحصیلی و شغلی، دستگیری، شکنجه و بازداشت های غیرقانونی در آذربایجان رو به فزونی نهاده است. این در حالی است که عده ای از فعالین هویت طلب آذربایجانی در زندانهای جمهوری اسلامی ایران به خاطر فعالیتهای هویت طلبانه شان زندانی هستند.

 

دولت احمدی نژاد که با شعار عدالت محوری بر مسند قدرت تکیه زد همواره اصول اولیه حقوق بشر در آذربایجان را زیر پا گذاشته و روز به روز با عملکردهای غیرقانونی خود به تشدید وخامت اوضاع حقوق بشر در آذربایجان می افزاید.

 

از مواد رد صلاحیتهای شغلی و تحصیلی، دستگیری، بازجویی غیرقانونی و شکنجه فعالین هویت طلب آذربایجانی در ماههای اخیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

<!--[if !supportLists]-->1- <!--[endif]-->ستاره دار کردن 4 نفر از دانشجویان هویت طلب دانشگاه تبریز به نامهای نادر مهد قره باغ ، امین امامی، صمد پاشایی و ناهید بابازاده بعد از قبولی در آزمون کارشناسی ارشد و عدم صدور کارنامه برای آنها برای انتخاب رشته و ورود به مقطع کارشناسی ارشد

 

<!--[if !supportLists]-->2- <!--[endif]-->رد صلاحیت شغلی آقای حسین اقبالی کویچ (عضو هیئت مؤسس مجمع دانشگاهیان آذربایجانی ) از اشتغال به دبیری در آموزش و پرورش - رد صلاحیت حمید والائی (نویسنده و فعال حقوق بشر آذربایجانی) از اشتغال به وکالت، از طرف اداره اطلاعات تبریز و ممنوعیت صدور پروانه وکالت برای وی از طرف کانون وکلای تبریز

 

<!--[if !supportLists]-->3- <!--[endif]-->دستگیری دانشجویان هویت طلب آذربایجانی من جمله بازداشت غیرقانونی 6 تن از دانشجویان دانشگاه تبریز آقایان آیدین خواجه ای،فراز زهتاب، مهندس سجاد رادمهر، امیر مردانی،مهندس منصور امینیان، مقصود عهدی و بازداشت مجید ماکویی زاد دانشجوی دانشگاه مالک اشتر اصفهان

 

<!--[if !supportLists]-->4- <!--[endif]--> بازداشت و بازجویی غیر قانونی و شکنجه حمید والائی (وکیل ردصلاحیت شده، نویسنده و فعال حقوق بشر آذربایجانی) توسط مامورین اداره اطلاعات تبریز که در نتیجه آن 4 عدد از دندانهای وی شکسته شده و پای راست وی دچار آسیب دیدگی شدید شد.

 

<!--[if !supportLists]-->5- <!--[endif]-->دستگیری فعالین هویت طلب آذربایجانی در تبریز (مهندس داریوش حاتمی افسر وظیفه ارتش و از فعالین سابق دانشجویی و احمد حسین پور فعال۲۱ ساله) و بازداشت غیرقانونی فعالین آذربایجانی در تهران در مهمانی افطاری از جمله: مهندس عليرضا صرافي ( عضو شوراي ملي صلح و مدير مسئول نشريه توقيف شده ديلماج )، مهندس حسن راشدي ( پژوهشگر تاريخ و زبان ترکي )، اکبر آزاد ( پژوهشگر مردم شناسي )، مهندس محمد عباسپور ( فعال سابق دانشجويي )، عباس نعيمي، سعيد موغانلي (شاعر، سردبير نشريه ادبي ياشماق و ناشر )، مهدي نعيمي ( شاعر و مدرس زبان ترکي)، مهندس حسن رحيمي ( عضو گزارشگران حقوق بشر و وبلاگ نويس )، صياد محمديان ( اووچو )، فرهاد رضايي، شهباز ابراهيم نژاد، يوسف هوشيار

 

موارد مذکور تنها نمونه ای از محرومیتهای شغلی تحصیلی، دستگیری ها و شکنجه فعالین آذربایجانی در چند ماه اخیر توسط ارگانهای امنیتی با هماهنگی ارگانهای قضائی می باشد. این عملکردها در تناقض آشکار با قوانین داخلی (قانون اساسی و قانون احترام به آزادیهای مشروع و حقوق شهروندی و...) و کنوانسیونهای حقوق بشر می باشند.

 

انجمن حقوقی آذیاسا با محکوم کردن عملکردهای غیرقانونی مذکور و با هشدار به ارگانهای امنیتی و قضائی اعلام می دارد که اعمال فوق مغایر با قوانین داخلی، بین المللی و حقوق بشر می باشند و از طرف ملت آذربایجان و وجدانهای آگاه و بیدار بشری محکوم می باشند.

 

لذا قاطعانه خواستار آزادی هر چه سریعتر و بی قید و شرط محبوسین سیاسی آذربایجان و رفع موانع شغلی و تحصیلی از اشخاص فوق می باشد.

 

23/6/1387- انجمن حقوقی آذیاسا

 

(اولین مرجع آموزشهای حقوقی برای فعالین حرکت ملی آذربایجان)

 

www.azyasa.blogfa.com

 

azyasa@gmail.com

 

 

بیانیه فعالان حرکت ملی آزربایجان استان و دانشگاه های زنگان
به مناسبت دستگیری های گسترده اخیر آزربایجان در آستانه بازگشایی مدارس و تحصیل به زبان نامادری

 

گؤگ تانرینین آدیلا

یالان دوغرودان قارانلیق آیدینلیغدان قاچار

گونش یالنیز دیر آما اطرافینا ایشیق ساچار

اوزولمه دوغرولارین قدریدیربو یازی

قارقالار سوروایله قارتاللار یالنیز اوچار

ملت مظلوم آزربایجان!

بار دیگر رژیم شوونیستی با نزدیک شدن به اول مهر و آغاز تحصیل به زبان تحمیلی فارسی، مار از آستین بیرون آورده و در ادامه دستگیری های گسترده دانشجویان و فعالان در شهرهای مختلف آزربایجان، این بار در پایتخت در ضیافت افطاری ماه مبارک رمضان، به منزل میزبان ریخته و همه میهمانان را بدون هیچ گونه دلیل و مدرکی دستگیر نموده و حتی به کودکان خردسال نیز رحم نکرد. رژیم فاشیستی که از مسلمان بودن و اسلامیت دم می زند حتی احترام این ماه مبارک و صواب افطاری را نگه نداشته و با تمام قوا به مبارزه با فعالان مسلمان و حقیقت طلب آزربایجان نموده است و از افطاری دادن فعالان نیز واهمه دارد. در حالی که همه خواسته ها و فعالیت های حرکت ملی آزربایجان روشن و به حق است و هیچ کس نمی تواند با سنگ انداختن مقابل این سیل حقیقت را بگیرد.

بدینوسیله ما خواستار آزادی بدون قید و شرط همه زندانیان آزربایجان و احقاق حقوق و خواسته های آزربایجان و تحصیل به زبان تورکی در مدارس و عدم تبعیض اقتصادی و فرهنگی می باشیم.

فعالان حرکت ملی آزربایجان استان زنگان

دانشگاه ملی زنگان

دانشگاه های آزاد زنگان

دانشگاه های پیام نور زنگان

و مردم آگاه زنگان .

 

 

بازداشت مجدد "علی صدیقی" از فعالین مدنی آذربایجانی در تبریز

 

يکشنبه ۲۴ شهريور ۱٣٨۷ - ۱۴ سپتامبر ۲۰۰٨

 

ساوالان سسی: بنا به گزارشات رسیده، علی صدیقی، ۳۵ ساله و از فعالین مدنی آذربایجانی روز سه شنبه ۱۹شهريور ۸۷ در محل کار خود توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز بازداشت و تا کنون اجازه برقراری هیچ گونه تماسی با وکیل و خانواده اش را نداشته است.

 

یکی از نزدیکان علی صدیقی می گوید علیرغم تمامی تلاش هایشان هیچ اطلاعی از وضعیت و محل نگهداری وی بدست نیاورده اند و از اینرو سخت نگران او هستند.

 

آقای صدیقی، فارغ التحصیل رشته ریاضی در دانشگاه تبریز می باشند، که در دوران دانشجویی صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه دانشجویی یورد دانشگاه تبریز نیز بودند.

 

خاطر نشان می شود نامبرده در اردیبهشت ٬۸۷ نیز همزمان با دومین سالگرد اعتراضات خرداد ۱۳۸۵ آذربایجان نیز بازداشت و بعد از تحمل بیش از یکماه حبس موقت در بازداشتگاه وزارت اطلاعات به قید ضمانت ۲۰ میلیون تومانی آزاد شده بود .به او در مدت بازداشت اش اجازه ملاقات و تماس با وکیل و خانواده نیز داده نشد.

 

سازمان عفو بین الملل در تاریخ ۵ ماه ژوئن،۲۰۰۸ و وزارت امور خارجه آمریکا نیز در ۱۱ ژوئن ۲۰۰۸ در بیانیه های جداگانه ای نسبت به شکنجه صدها فعال حقوق مدنی آذربایجان از جمله علی صدیقی ابراز نگرانی کرده بود.

 

 

حاق بئله راحات وئريلمير!

تضييقلر چوخالديقجا ميلي مسئله ميزين جيديلييي داها آرتيق گونده مه گلير

گونئي آذربايجاندا اينساجيل حاقلاريميزين الده ائديلمه سي اوغروندا موجاديله باشلانديقدان سونرا ايران حاکيميتي وار گوجو ايله اونون قارشيسيندا دايانميشدير. گئچن ايللرده ايران حاکيميتي اونلارجا شيوه ني قوللاناراق ميلي موجاديله ني سوردورن هر کسه موختليف تضييقلر گؤسترميشدير. بو تضييقلرين بير نؤوعو ميللي موباريزلريميزين توتوقلانما و حبسه آلينمالاري اولموشدور. گونئي آذربايجان ميللي حرکتينين باشلانغيج ايللرينده توتوقلانمالارين ساييسي آز اولسا دا ميلي حرکت گوجلنديکجه توتوقلانمالار دا آرتميشدير. 1385 خورداد قياميندان سونرا ايران حاکيميتينين ميللي حرکته قارشي تضييقلري داها آرتيق چوخالميشدير. بونونلا بئله گئچن ايللرين ايچينده گونئي آذربايجانين موختليف شهرلرينده سياسي محبوسلاريميز اولموش و وئريلن بيلگيلره گؤره بو گون موختليف شهرلرده دوستاقلاردا اولان اينسانلاريميزين ساييسي 40 دان آرتيقدير.

تخميناً ايکي آي بوندان اؤنجه تبريز و باشقا شهرلرده نئچه ميلي اؤيرنجيميز توتوقلاندي. 3 گون بوندان اؤنجه ايسه تئهراندا 20 ميللي فعاليميز توتوقلانيب حبسه آلينميشدير. بوتون بونلاري بير باشا حوزن ايله خاطيرلاميريق. گونئي آذربايجان ميللي حرکتينين بوتون توتوقلانانلاري ميلتيميزين اؤزگورلوک و موباريزه سيمبوللاريديرلار. ايران حاکيميتي ميللي اينسانلاريميزا تضييقلري چوخالتديقجا ميلتيميزين ايراده سي داها آرتيق گوجلنير. ميللي مسئله ميزين جيديلييي داها آرتيق گونده مه گلير. بؤيوک بير ميللي موجاديله يه قالخماغين سؤزسوز کي، تاوانلاري وار. بورادک اينسانجيل و حاق موجاديله ميز اوغروندا بير چوخ شهيدلر آذربايجانا تقديم اولونموشدور. بير چوخ فعاللاريميز انفرادي دوستاقلاردا گونلر و آيلارجا آغير جيسمي و رواني ايشکنجه لره توش اولموشلار، بعضي اينسانلاريميز ايشلريني الدن وئرميش و مادي-ايقتيصادي باخيمدان آغير تضييقلره معروض قالميشلار، بير چوخ اينسانيميز ميلي موجاديله وئردييي اوچون اؤز دوغما يوردونو ترک ائتميش و چئشيدلي چتينليکلري اوزرينه گؤتوررک دوغما وطندن اوزاق ياشاماغا مجبور قالميشدير. بير چوخ اينسانيميز تحصيلدن محروم ائديلميشدير و ... بونلار يوزلر تضييقدن يالنيز بير نئچه سيدير. کيمسه ايدعا ائدنمز کي، گونئي آذربايجان ميلي مسئله سييله باغلي فعاليت ائدن بيريسينه هئچ بير تضييق يوخدور. هامييا تضييق وار. ايندييه دک مينلرجه اينسانيميز موختليف فعاليتلرله باغلي توتوقلاميشلار. بلکه ده بونلارين بير چوخونون توتوقلانما خبري سيستئملي خبر مرکزلريميزين اولماديغي اوچون اصلا يايينلانماميشدير. بعضاً نئچه اينسانيميز ميللي مسئله ايله باغلي توتوقلانيب حبس دؤورونو کئچيرديکدن سونرا بعضيلريميزه بللنميشدير!

ميللي موجاديله ميز سوروب و سونوجا وارانادک ايران حاکيميتينين باسقي و تضييقلري ده اولاجاقدير. دونن آز ايديسه، بوگون چوخالميشسا صاباح بوندان داها آرتيق اولا بيلر. توتاليتر حاکيميتلرده حاق بئله راحات وئريلمير! عدالت بئله راحات يئرينده اوتورمور! اينسانلار اولمالي و بؤيوک موجاديله ايچينده حاق و عدالتي قورماليديرلار و نه ياخشي کي بوگون گونئي آذربايجاندا بو مسئله ني دوشونن يوز مينلرجه اينسان وار. ايشکنجه لر، تضييقلر، باشقيلار، توتوقلامار، تبعيدلر و ... وار و اولاجاقدير دا! بير چوخ اينسانيميز آغير تضييقلره معروض قالديغي زامان باشقا اينسانلاريميزين اوزرينه آغير و بؤيوک مسئوليتلر ده دوشمکده دير. بو ساحه ده گونئي آذربايجان ميلي حرکتي ايچينده اولان بير چوخ اينسانيميز خبر و راپور يايينلاماقلا ديرلي ايشلر گؤرورلر. آما اينسانلاريميز و تشکيلاتلاريميزين گؤردوکلري ايشلرده بعضي حاللاردا چاتيشمازليقلار گؤرونور. بو زامان ايچينده هاميميزا بللنميشدير.   

ميللي فعاللاريميزا تضييقلر تطبيق اولوندوغو زامان بوتون سياسي و ميللي تشکيلاتلاريميز مسئوليت و گؤره و داشيماليديرلار. تضييقلره معروض قالان هر کس آذربايجان آدينين و لياقتينين يوکسليشي اوچون تضييقه معروض قالميشدير. منجه هر کس هر هانسي تشکيلات و قورولوشا باغلي اولدوغونا رغماً هر کس و هر هانسي سياسي تشکيلات طرفيندن حيمايه اولونماليدير. بؤيوک تأسوفله گئچميشلرده بعضي تشکيلاتلاريميز بعضيلريني حيمايه ائديب و باشقالاريني بايکوت ائتمکله بينيلمز و کؤتو بير "رسم" ين يارانماسينا سبب اولموشلار. بو آرادان قالديريلماليدير. هئچ بير تشکيلات هئچ بير دؤورده تکليکده آذربايجاني قورتارا بيلمه يه جکدير. تشکيلاتلاريميز بير بيرلرييله امکداشليق ائتمه يي داها آرتيق باجارمالي و بونو هر زامان اؤز ميلي گؤره و و بورجلاري کيمي بيلمه ليديرلر. هر کسه هر تور تضييق اعمال اولونورسا، بوتون تشکيلاتلاريميزين طرفيندن حيمايه اولونماليدير. بو حاقدا ميلي سياسي تشکيلاتلاريميزين بير بيرلرييله ايليشگيده اولوب و اورتاق حيمايه بيلديريلري ياييملامالاري چوخ ديرلي اولا بيلر. تشکيلاتلاريميز بيرليکده سفيرليکلر، عفو اؤگوتلر، اؤنملي خبر آژانسلاري و ب. لازيم اولان يئرلرده اعتيراضلي آکسييا و نوماييشلر کئچيرمکله ميللتيميزين حاق سسيني دونيايا چاتديرا بيلرلر. يالنيز بو و بو کيمي ايلرين گرچکلشمه سييله گونئي آذربايجانداکي تضييقلر"تهديد" دئييل، ميللي مسئله ميزين گليشمه سي اساسيندا "فورصت"-ه دييشه بيلرلر. اؤزلليکله گونئي آذربايجاندان اوزاقدا اولان ميللي اينسانلاريميز بونو داها آرتيق دوشونمه لي و جيدييه آلماليديرلار. گونئي آذربايجانداکي تضييقلر اؤزلليکله ديشاريدا فعاليت آپاران اينسانلار و تشکيلاتلاريميزين همرأيليک و بيرليکلريني ساغلايان اؤنملي مسئله لردن بيريسي اولا بيلر. تشکيلاتلاريميز، درنک و قورولوشلاريميز بير بيرلرييله کوسو توتمامالي و بير بيرلرييله امکداشليق ائتمه يي داها آرتيق جيدييه آلماليديرلار..   

چئشيدلي تضييقلره معروض قالان اينسانلاريميزي حيمايه ائتمک هامينين بورجو اولسا دا بو آرادا بشر حاقلاريني مودافيعه ائدن تشکيلاتلاريميزين اؤزل اولاراق داها بؤيوک مسئوليتلري واردير. بورادا اونلاردان گئچن ايللرده گؤسترديکلري فعاليتلره گؤره تشکور ائتمه ليييک. آنجاق بو تشکيلاتلاريميزين بعضاً ايشلرينده نوقصانلار گؤرولموشدور. بو نوقصانلار بعضي دؤنملرده طبيعي گؤرولسه ده تجروبه سيزليکلرينه گؤره- آنجاق اونلار چاتيشمازليقلارين آرادان قالديريلماسينا جيدي هيمت گؤسترمه ليديرلر. بو تشکيلاتلار هاميني حيمايه ائتمه ليديرلر. هامينين خبر و راپورونو يايينلاماليديرلار. بير نئچه ميلي اينسانيميزي دئديکده باشقالاريني ليسته لريندن سالماماليديرلار. بونونلا ياناشي بشر حاقلاري مؤوضوعسوندا چاليشان اينسانلار و تشکيلاتلاريميز دا بير  بیرلرییله امکداشلیق ائتمه لی و بعضی حاللاردا موعین یئرلر و اؤرگوتلره اورتاق بیلدیریلر یاییملاماقلا مسئله نی داها جیدی قابارتمالیدیرلار.

 

خزر گونئیلی

 

 

به بهانه دستگیر شدگان فعالان هویت طلب آذربایجان

حمید رضا عسگری نژاد : امروزه دنیا در تکاپویی جدی است برای بازیافت فرهنگ ها و هویت های فراموش شده تاریخ و عجبا که میهن من در تکاپویی جدی است برای سپردن هویت ها و فرهنگ ها و زبان های قومی به دست باد فراموشی.


امروزه در آفریقا کیبوردهای کامپیوترها را تغییر می دهند تا
۱۳۰ زبان فراموش شده و هویت به یغما برده شده را بازستانند و باز عجبا که دولتمردان این قاره پهناور دست به چنین کار سترگی می زنند و از هیچ امکان مادی و معنوی دریغ نمی ورزند. در تمام کشورهای جهان اول این حق به تمامی انسان هایی که به هر صورت و با هر دلیلی بدانجا مهاجرت کرده اند به رسمیت شناخته می شود و از هیچ حمایتی دریغ داشته نمی شوند، اما در میهن من آنان که دنبال نخستین حقوق خود هستند مهر ورزیده می شوند! با چماق و تو سری و تو دهنی و ای کاش می دانست آن که چنین می کند و ای کاش می فهمید که چماق را بر سر خو می زند و تو دهنی را بر دهن خود.

ما کجاییم و جهان کجاست؟

ملت بزرگ آذربایجان هرگز فراموش نخواهند کرد تابستان تلخ و زمستان زمخت سرکوب و زندان و شکنجه را و ای کاش ملت بزرگ ایران با این خواسته به حق و انسانی ملل بزرگ ترک و کرد و بلوچ همراه بود، نه این که بر آنها باشد.

حاکمیت تفرقه می اندازد و حکومت می کند و عجبا که ملت هم دامنی می زند بر این تفرقه و بر این نکبت ساختگی حاکمان دجال ایران. باور نمی کنید گوشی های موبایل خود را روشن کنید و به اس ام اس هایتان رجوعی دوباره داشته باشید، باور نمی کنید به ایمیلهای خود نگاهی دوباره بیندازید، باور نمی کنید به دوست بغل دستیتان بگوئید برایتان جکی تعریف کند، باز باورتان نشده به سایتهای خبری فارسی زبان داخل و خارج ایران مراجعه کرده و مقایسه ای کنید تعداد و کیفیت اخبار مربوط به زندانیان سیاسی و فعالان حقوق زنان و فعالان کارگری را با فعالان قومی ایران.

نه اشتباه نکنید که من علیه هیچکدام نیستم و خود با همه اینان همراه و همدلم اما سوالم اینجاست کجای دنیا را سراغ دارید که مردمش اجازه نداشته باشند برای فرزندشان نامی را انتخاب کنند که به زبان مادریش باشد، کجای دنیا را می شناسید که نیمی از جمعیتش به زبانی دگر سخن گوید اما روزنامه و تلویزیون و کتابی بدان زبان نداشته باشد، کجای دنیا را سراغ دارید که مغازه داری اجازه انتخاب نامی را که دوست می دارد برای مغازه اش نداشته باشد؟ جک با مزه ای است، نه؟ اما من می شناسم، من می دانم نام آن دیار کهن را؛ ایران

همراه شو عزیز

و تو روشنفکر ایرانی! تا نامی از فعال ملی و هویت طلب برده می شود ذهنت می رود به تجزیه و چند پارچه شدن ایران. چرا نمی خواهی یکبار هم شده چشمانت را باز کنی و بیناییت را بازیابی، تا ببینی در دنیای امروز چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و تو کجای کاری؟ چرا نمی خواهی یکبار برای همیشه حسابت را از حاکمیت گستاخ و مرتجع ایران تسویه کنی و پا به پای من ترک، من کرد، من عرب و من بلوچ فریاد زنی حق ملی مرا و چرا به جای لذت بردن از تنوع ملی و فرهنگی مرا به نقطه ای می بری که پایانش تنفر و جنگ باشد.

در این مقال فرصتی نیست برای آوردن هزاران هزار دلیل تا بدانی به گزاف نگفته ام آنچه گفته ام. تو می دانی همین دیشب دوباره انسانی پشت نرده های بلند اوین به اسارت برده شد؟ می دانی مادری را با فرزندانش دستبند و چشمبند زده اند - هر چند که بعد از چند ساعتی آزادشان کرده اند -؟ تو می دانی جرمشان چیست و به کدامین گناه ناکرده دربند و اسیرند؟ تو می دانی زبان چیست؟ فرهنگ چیست؟ هویت چیست؟ می دانم که حتما می دانی اما یا نمی خواهی اعتراف به دانستن کنی یا خسته ای یا ملتی را چونان همیشه به تمسخر گرفته ای؟

و اما تو آقای حاکم!

دیروز صدها و هزاران نفر را از مردمانم به اسارت بردی، شکنجه کردی، توهین و تحقیرشان کردی و گستاخیت تا بدانجا رسید که در روز روشن به اسلحه ات تکیه کردی تا بگویی قدرتمندی و توان کشتن دهها نفر را در روز روشن داری - کشتار مربوط به قیام ملت آذربایجان در جریان کاریکاتور روزنامه ایران به در نقده (سولدوز)، اورمیه، تبریز، مشگین شهر و چند ماه پیش کشتن یکی از فعالان ملی در تبریز هنگامی که بر موتور سیکلت خود سوار بود - و امروز باز روز از نو و روز از نو؛ علیرضا صرافی، حسن راشدی، اکبر آزاد، مهدی نعیمی اردبیلی، عباس نعیمی خویی، اووچو (صیاد محمدیان) قوشاچایلی، محمد عباسپور، یوسف هشیار، حسین حیدری، سعید موغانلی، شهباز ابراهیم نژاد و حسن رحیمی اینان را دستگیر می کنی و دستبند می زنی که چه؟ که بگویی زور داری و قدرتمندی و قلدر؟ نه تو هیچکدامشان را نداری که پوچ و خالی و تهی هستی که اگر نبودی از یک مراسم افطار چنین بر خود نمی لرزیدی و چنین زنجیر و دستبند به آزاد اندیشانی چون صرافی ها نمی زدی. تو ترسویی بیش نیستی. بهتر است باز ارجاعت دهم به گذشته آن هم گذشته ای نه چندان دور به سی سال پیش که با یال و کوپالی پوشالی و به عاریت گرفته از سرمایه داری جهان پا از پلکان هواپیمایی به زمین نهادی و در گورستانی سخن گفتن آغاز کردی که به حق لیاقتی جز آنجا را نداشتی. یادت هست از ترس و بزدلیت دست به چه کارهایی که نزدی؛ در هر روز خدا صدها نفر را به جوخه اعدام بستی و دیدی که از چشم جهانیان دور نماند شروع کردی به نوع دیگری از بازی های بچه گانه ات و همه ملت ایران را انداختی به جان هم حالا هم وراث خلف تو آن می کنند که تو کردی تا راحت و آسوده باشی که راه ات ادامه دارد! از چپ ها و فدائیان و اقلیت و اکثریت و راه کارگر و که عبور کردی شروع به تسویه حساب های داخلیت کردی و همزمان شمشیر قدرتت را بر جسم و روح شاعران و نویسندگان و روزنامه نگاران میهن کشیدی، دانشجو را به جای حمایت در دانشگاه در زندان اوین چماق زدی، به جای اصلاح قانون غلط و مرتجعانه ات زن را به باد توهین گرفتی و روانه زندانش کردی، به جای به رسمیت شناختن سندیکاهای کارگری شلاق و شکنجه و زندانت را به آنان نشان دادی، به جای شنیدن صدای به حق معلمی که از فرط گچ خوردن دیگر فریادی از گلویش بیرون نمی آمد صدایش را در نطفه خفه کردی و حالا امروز نوبت رسیده به آن که فریاد می زند و می گوید: هارای هارای من تورکم . آری آقای قاضی و آقای حاکم و آقای ستاره به دوش مفتخر به زور بازویت هر آنچه زور ساختگی تو بیشتر صدای واقعی من رساتر و فریاد من بلندتر خواهد شد تا به زبان نفهمانی چون تو بفهمانم که من ترکم و به زبان و فرهنگ و هویتم افتخار می کنم، من فرزند ستار خان و باقر خان و بابکم، من زائیده سهند و ساوالانم، من بزرگ شده تبریز و زنجان و ارومیه و اردبیلم، من میهنم را دوست دارم حتی اگر تو بخواهی شلاقم زنی و زندانم افکنی اما میهنم را با زبان و هویت و فرهنگم می ستایم و امروز پر قدرت تر از هر روز دیگر فریاد می زنم که چاره ای نداری جز آزادی رفقای در بندم و من امروز رساتر از هر روز دیگر فریاد می زنم علیرضا صرافی را، حسن راشدی را، اکبر آزاد را، مهدی نعیمی اردبیلی را، عباس نعیمی خویی را، اووچو (صیاد محمدیان) قوشاچایلی را،محمد عباسپور را، یوسوف هشیار را،حسین حیدری را، سعید موغانلی را، شهباز ابراهیم نژاد را و حسن رحیمی را.

برگرفته از : iranglobal