در یک اقدام اعتراض آمیز جوانان بندرترکمن میدان شهر را به میدان کشتی گیری تبدیل کردند

 

بندرترکمن یکی از محرومترین شهرهای استان گلستان است که جوانان آنن هیچ محلی برای سرگرمی و تفریح خود ندارند. بندرترکمن همان شهری است که مردم غیورش در زمستان سال گذشته در اعتراض به قتل یک جوان صیاد بنام حسام الدین خدیور فرمانداری شهر را اشغال کردند.

بندرتر کمن در دوره محمد رضا پهلوی صاحب دو سینما بود که سالنهای آن مخصوصا در روزهای عیدقربان و عیدفطر مملو از تماشاگران بود. اما امروز با گذشت سی سال از انقلاب این شهر نه پیشرفتی کرده بلکه دو سینمای فوق نیز  تعطیل شده است.

وضعیت مراکز تفریحی و فرهنگی بندرترکمن نیز هیچ تفاوتی با سایر شهرهای محروم ایران ندارد بلکه چه بسا  بدتر از آنهاست.

جوانان انقلابی بندرترکمن روزهای اخیر، در اعتراض به محرومیتهای ایجاد شده از سوی جمهوری اسلامی ، میدان شمالی شهر را اشغال و به محل کشتی گیری (گوره ش) که در میان ترکمنان طرفدار زیادی دارد تبدیل کردند. این جوانان که تعداد آنان به دویست الی سیصد نفر می رسد، شبها به هنگام خلوت شدن خیابان، مردم را روی فلکه جمع کرده به کشتی سنتی می پرداختند و ساعات سرگرم کننده و خوشی برای تماشاگران ایجاد می کردند. لازم به ذکر است که نام میدان فوق در میان ترکمنها به بالیقچیلار ( ماهیگیران) معروف است ولی مسئولین حکومتی نام امام خمینی را بر آن نهاده اند که در میان ترکمنها هیچ کاربردی ندارد.

حرکت اعتراض انگیز جوانان ترکمن بالاخره شب یکشنبه 17 شهريور با دخالت نیروهای ضد شورش مواجه شد و صدها نیروی شورشی به این جوانان حمله برده آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند. تعدادی را نیز بازداشت شدند. جوانان بندرترکمن شعار می دادند: ما قمار نمی خواهیم، ما تریاک و بنگ نمی خواهیم. ما ورزش می خواهیم ما تفریح می خواهیم. 

آن شب در بندرترکمن بار دیگر چون روزهای شورش صیادان ترکمن حکومت نظامی ایجاد شده بود و نیروهای ضد شورش در تمام شهر پراکنده بودند.

جوانان ترکمن پس از ضرب و شتمهای بسیار پراکنده شدند  و بازداشت شدگان نیز پس از شکنجه های معمول جمهوری اسلامی، روز بعد،  پیش از حساس شدن موضوع،  با قید تعهد آزاد شدند.

حرکت فوق نشان می دهد که جوانان ترکمن  از شرایط اجتماعی ای که حکومت ایجاد کرده خسته شده جانشان به لب رسیده است. اما انها با حرکتی زیبا و شگفت انگیز این اعتراض خود را به گوش مقامات جمهوری اسلامی رساندند.

در واقع این بحران اجتماعی تنها مختص جوانان ترکمن نیست. اکنون تمام جوانان ایرانی روحی خسته و مایوس و شکننده دارند و چاره ای جز پناه بردن به سرگرمیهای ناسالم پیش روی خود نمی بینند. همان هدفی که جمهوری اسلامی دنبال می کند تا جوانان را از پویایی و اندیشه تحول و دگرگونی بدور دارد.

جمهوری اسلامی که برای طلبه های خارجی مشغول تحصیل در حوزه های علمیه ایران ، با سرمایه این مردم به ساختن سالنهای ورزشی و استخر و سونای مخصوص آنان می پردازد، متاسفانه برای نیازهای جوانان کشور که  در اکثر شهرها از ابتدایی ترین تفریحات چون سالنهای ورزشی و فرهنگی و تفریحی و نشاط آور محرومند هیچ چاره ای نمی اندیشد.

سازمان آزادیبخش ترکمن صحرا ضمن حمایت ازحرکت اعتراضی زیبای جوانان غیور بندرترکمن آروزمند است که این گونه حرکتهای اعتراضی برای تمام جوانان ایرانی الگویی قرار گیرد. چرا که راه چاره جوانان ما نه پناه بردن به تفریحات ناسالم و مهلک بلکه اعتراض بر علیه آنهایی است که حق زندگی و شادمانی و  نشاط را از مردم سرزمینمان ربوده اند.  

سازمان آزادیبخش ترکمن صحرا تورکمن صحرا آزادلیق قوراماسی

                                             TURKMENSAHRA AZADLYK GURAMASY

                                  TURKMENSAHRA LIBERATION ORGANIZATION