ابراز نگرانی سازمان عفو بين الملل از شکنجه ۹ فعال حقوق فرهنگی آذربايجان

سه‌شنبه ۲ مهر ۱٣٨۷ - ۲٣ سپتامبر۲۰۰٨

 

سازمان عفو بين الملل، روز دوشنبه ۲۲ ماه سپتامبر، نسبت به شکنجه ۹ فعال حقوق مدنی آذربايجان، ابراز نگرانی کرد.

 

در اعلاميه سازمان عفو بين الملل گفته شده که ۹ فعال فوق، روز ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۸ توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده اند و هم اکنون در بند ۲۰۹ زندان اوين، که زير نظارت سازمان اطلاعات جمهوری اسلامی قرار دارد، در بازداشت به سر می برند. آنها در معرض شکنجه و رفتار خشونت آمیز قرار دارند.

 

ترجمه فارسی متن اصلی بیانیه:

 

نگراني براي سلامتي /نگراني از شکنجه و ديگر انواع بد رفتاري/ زندانيان عقيده

 

ایران - فعالان حقوق فرهنگی آذربایجان:

 

عليرضا صرافي (مرد) سن 53 مهندس عمران, روزنامه نگار و فعال فرهنگي ؛

اکبر آزاد (مرد) نويسنده؛

حسن راشدي, مهندس، مدرس زبان ترکي؛

سعيد محمدي موغانلي، شاعر و روزنامه نگار؛

حسن رحيمي بيات, مهندس عمران، فعال حقوق بشر؛

حسين حيدري، دانشجوي ارشد جامعه‌شناسي؛

عباس نعيمي, فعال فرهنگي و عضو NGO اورين؛

مهدي نعيمي, شاعر و استاد زبان ترکي در دانشگاهها‌؛

صياد محمديان, فعال در زبان ترکي.

 

۹ فعال آذربايجاني که در بالا نامشان قيد شده است ازتاريخ دستگيريشان در ۱۰ سپتامبر در زندان انفرادي نگهداري مي‌شوند.آنها در زندان انفرادي سرويس اطلاعات در بند ۲۰۹ زندان اوين تهران محبوس مي‌باشند و در معرض خطر شکنجه و رفتار نامناسب قرار دارند. چنين به نظر مي‌آيد مسئولين خواسته‌اند تا هرفعاليتي که احتمالا منجر به اعتراض به روز شروع مدارس (۱ مهر مصادف با ۲۳ سپتامبر) شود جلوگيري کنند. عفو بين‌الملل معتقد است که احتمالا آنها به خاطر عقيده‌شان زنداني شده‌اند وزنداني شدن آنها به جهت بيان خواسته‌ي صلح‌آميرشان که از حق آزاد ي و بيان خواسته‌هاي جميعشان هست ناشي گرديده است.

 

در غروب ۱۰ سپتامبر نيروهاي لباس شخصي که باور مي‌شود نيروهاي اطلاعات باشند حداقل ۱۸ آذربايجاني که براي مراسم افطار دور هم جمع شده بودند را بازداشت کردند. آنها در خانه آقاي صياد محمديان فعال آذربايجاني که از بازداشت‌شدگان است دستگیر شدند بدون اينکه حکم حبسي در ضمن جلب صادر شده باشد. بازداشت‌شدگان از فعالان برجسته جامعه فعالان آذربايجاني ايران هستند که شامل نويسندگان، روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر مي‌باشند.

 

در بين ۱۸ نفر بازداشت‌شده‌گان زن و بچه هم بودند که بعداً آزاد شدند. آقايان و خانم‌ها بعد از بازپرسي به قيد کفالت آزاد شده‌اند که شامل رقيه عليزاده، همسرعباس لساني (رجوع شود به: UA 163/06, MDE 13/063/2006, 08 June 2006, and follow-ups) زنداني عقيده است و سه فرزند آنهاست که مدت اندکي نگه داشته شده‌اند.

 

خانواده اين نه نفر هيچ‌گونه اطلاعاتي راجع به آنها ندارند. در ۱۵ سپتامبر کارمند دادگاه تهران به وجيهه فکور همسر عليرضا صرافي (يکي از زندانيان) گفته است که ۹ نفر بازداشتي در بند ۲۰۹ اوين به صورت انفرادي زنداني مي‌باشند و بازپرسي از آنها چند هفته به طول خواهد کشيد.

 

وجيهه فکور (صرافي) با راديو فردا که يک شبکه خارج از ايران است درباره دستگيرشدگان گفتگويي انجام داده است. مسئولين به زور وارد خانه شدند لپ تاب، وسايل شخصي، دست‌نوشته‌هاي عليرضا صرافي و تمامي کتابهاي ترکي آذربايجاني خانه را، ‌سي‌دي‌ها و تمامي کارتهاي شناسايي خانوداگي شامل پاسپورتها را با خود بردند. ۱۰ نفر آنها برگه‌اي به اين مضمون همراه داشت که "برای مقابله با افراد پان تورکیست و قومگرا اجازه ورود با زور براي آنها صادر شده است و مي‌توانند موانع فيزيکي اين کار از پيش بردارند " اما براي عفو بين‌الملل اين مجوزها قانوني نيست.

 

در سالهاي گذشته روز اول مهر (روز بازگشايي مدارس) توسط فعالان آذربايجاني تحريم مي‌شد. تا نشان دهنده تضييع حقوق کودکان آذربايجاني جهت آموزش به زبان مادري خويش باشند (نگاه کنيد به وضعيت عمومي در: http://www.amnesty. org/en/library/ asset/MDE13/ 108/2006/ en/dom-MDE131082 006en.html)

 سال تحصيلي در يک مهر در ايران شروع ميشود. چنين برداشت مي‌شود که مسئولين امر اين فعالين را جهت جلوگيري از طرح بايکوت مدارس در يک مهر بازداشت کرده باشند.

 

اطلاعات پيش‌زمينه:

 

آذربایجانیها ؛ در ایران بزگترین اقلیت قومی باشند آنها عمدتا شیعه بوده و در مناطق شمال و شمالغرب ایران ساکن هستند و دست کم 25 الی 30 در صد از جمعیت ایران را شامل می شوند. اگر چه آنان بطور کلي در جامعه ايران بخوبي جذب شده اند، اما در سالهاي اخير بطور فزاينده اي حقوق فرهنگي و زباني مانند حق تحصيل بزبان ترکي آذربايجاني، که معتقدند در قانون اساسي ايران آمده است، و همچنين حق تجليل از ميراث فرهنگي و تاريخي خود را مطالبه کرده اند که اغلب اين مطالبات توسط مقامات ايراني سرکوب شده است.

 

اقدامات پيشنهادي:

 

-         اصرار به مقامات براي کسب اطمينان از اينکه فعالان حقوق مدني آذربايجاني : عليرضا صرافي، اکبر آزاد، حسن راشدي، سعيد محمدي موغانلي، حسن رحيمي بيات، حسين حيدري، عباس نعيمي، مهدي نعيمي و صياد محمديان با شکنجه و بد رفتاري مواجه نمي شوند.

 

-         اصرار به مقامات براي دسترسي فوري و مرتب افراد فوق به خانواده خود و وکيل مورد نظر خودشان و هر نوع مداواي پزشکي که لازم داشته باشند.

 

-         درخواست از حکومت جمهوري اسلامي براي رها کردن زندانيان ۱۰ سپتامبر مگر اينکه جرم جزايي داشته باشند و خاتمه دادن هر چه سريعتر به بازداشت موقت آنها؛

 

-         دراينجا يادآوري مي‌شود که اگر آنها تنها به علت بيان حقوق آزادي خود و تجمع زنداني شده باشد پس آنها زنداني عقيده هستند و بايد فورا و بدون قيد و شرط آزاد شوند.

 

مراجعه به :

 

وزير اطلاعات:

غلامحسين محسني اژه اي

وزارت اطلاعات، خيابان نگارستان دوم، خيابان پاسداران

تهران، جمهوري اسلامي ايران

ایمیل: iranprobe@iranprobe .com

 

رییس قوه قضاییه:

آیت اله محمود هاشمی شاهرودی

حوزه رياست قوه قضائيه / دفتر رياست قوه قضائيه

خيابان پاستور، خيابان ولي عصر، جنوب سه راه جمهوري، تهران 1316814737

جمهوري اسلامي ايران

در قسمت موضوع به نويسيد : جهت اطلاع آیت اله شاهرودی

ايميل : info@dadgostary- tehran.ir

 
به: مسئول دفتر مرکزی حقوق بشر در ایران

محمد جواد لاریجانی

خیابان ولیعصر سه راه جمهوری

ایمیل : int_aff@judiciary. ir

 

و برای نمایندگی جمهوری اسلامی در کشورهای محل زندگی تان .

 

لطفا درخواست را سريعا بفرستيد. چنانچه درخواست های خود را بعد از ۳ نوامبر ۲۰۰۸ارسال می کنید، با دبیرخانه سازمان عفو بین الملل یا شعبه عفو بین الملل در کشورتان تماس بگیرید.

 

متن انگلیسی :

 

http://www.amnesty. org/en/library/ info/MDE13/ 141/2008/ en