افزایش فشارها بر مهندس ابراهیم ساوالان(رشیدی) شاعر و نویسنده آذربایجانی در زندان ارومیه


http://milliharakat.com/Wpimgs/pic1/photo1223802362.jpg

 

۲۱ مهر ۱۳۸۷:

وبلاگ ابراهیم ساوالان: خبرهای رسیده از زندان ارومیه، حاکی از افزایش فشارها بر مهندس ابراهیم ساوالان ،شاعر و نویسنده آذربایجانی می باشد. وی که از پانزده مرداد ماه در زندان ارومیه بسر می برد، تحت فشارهای روحی از سوی مسئولین زندان و نهادهای امنیتی  قرار دارد.

معاشرت با زندانیان، مطالعه هرگونه کتاب از موارد منع شده بر این زندانی  عقیده می باشد. مامورین امنیتی اعلام کرده اند که در صورت بحث و گفتگو با دیگر زندانیان درباره مسائل آذربایجان، وی را به بند قرنطینه منتقل خواهند کرد.  

ابراهیم رشیدی در تاریخ ده خرداد ۱۳۸۵ در اورمیه دستگیر و به مدت دو ماه در بازداشتگاه اطلاعات اورمیه مورد بازجویی تحت شکنجه قرار گرفته بود. او پس از آزادی به قید وثیقه در تاریخ دوم اردیبهشت ماه ۱۳۸۶ از طرف شعبه ۱۰۲دادگاه اورمیه به تحمل ۵ ماه حبس و ۲۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم گردیده بود. قاضی تجدید نظر شعبه دهم دادگستری آذربایجان غربی در جلسه ۲۳ آبانماه دادگاه حکم ۵ ماه تعزیری ایشان را تایید و حکم ۲۰ ضربه شلاق تعزیری را به پرداخت ۵۰ هزار تومان جریمه نقدی تغییر داد.

ابراهیم ساوالان که جز منع از تحصیل شدگان آذربایجان میباشد، فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه ارومیه است. اوعضو هيئت مؤسس مؤسسه غیر دولتی (NGO) "آذرتوپراق"‏،‏ عضو هیأت مؤسس و دبیراجرايي کانون استاد شهریار دانشگاه اورمیه، عضوهیئت موسس و شورای مرکزی کانون گفت و گوی تمدن های دانشگاه اورمیه ومدیر مسؤل نشریه دانشجویی "اولدوز"‏، سردبیر نشریه "بولوت"(گاهنامه كانون استاد شهريار) و عضو هییت تحریریه نشریات "باخیش" ،"اویانیش"،"اؤلكه" و"اولوس" و مدرس زبان و ادبیات تورکی در دانشگاههای اورمیه و علوم پزشکی اورمیه و دبير كنگره استاد شهريار در سال 77 ،دبير كنگره( زبان هاي ملي ، قومي ساكن در ايران ) در تاريخ 16/9/78 ، دبير كنگره پروفسور زهتابي در تاريخ 14/12/78 و دبير كنگره هشتادوششمین سراسري سالگرد ستارخان ،سردار ملي در تاريخ 26/8/79 بوده است. این فعال سیاسی آذربایجانی در طول سالهای گذشته بارها در زندان اوین تهران٬ بازداشتگاههای اطلاعات تبریز و اورمیه٬ اهر و اردبیل حبس شده است.

 

لسانی به آزادی نزدیکتر می شود
 تحویل عباس به نیروی انتظامی یزد


http://milliharakat.com/Wpimgs/pic1/photo1223814968.jpg

 

میللی حرکت یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۸۷:

 با توجه به نزدیک شدن زمان ازادی عباس لسانی فعال هویت طلب اردبیلی از زندان یزد وی اخیرا از سوی مقامات زندان یزد تحویل فرماندهی نیروی انتظامی یزد گردید. وی بخاطر شرکت در تظاهرات مردم اردبیل در اعتراض به اتتشار کاریکاتور اهانت امیز روزنامه دولتی ایران در تاریخ 6 خرداد سال 85 بازداشت شده بود . مامورین نیروی انتظامی یزد ساعتها از وی بازجویی کرده و در مورد برنامه های وی پس از ازادی از زندان یزد و بازگشت به اردبیل پرسیده اند.