غلامرضا امانی از فعالین جوان و شناخته شده حرکت ملی آذربایجان درگذشت

جمعه ٣ آبان ۱٣٨۷ - ۲۳ اکتبر ۲۰۰٨

اویرنجی نیوز: براساس گزارشات رسیده به اویرنجی مهندس غلامرضا امانی فعال 35 ساله آذربایجانی در یک سانحه رانندگی در گذشت.

به گزارش منابع نزدیک به اویرنجی نیوز مهندس غلامرضا امانی فارغ التحصل دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز و از فعالین جوان و شناخته شده آذربایجان که نزدیک به پنج سال از حیات پربار خویش را به اتهام مبارزات هویت طلبانه در زندانهای رژیم آپارتایدی ایران گذرانده بود، در یک سانحه رانندگی در گذشت. وی در دروان دانشجوئی خویش و به ویژه اوائل دهه هفتاد به فعالیتهای هویت طلبانه روی آورد و در مبارزات دانشجوئی نقش ارزنده ای ایفا نمود. وی در سال 1375 از دانشگاه تبریز فارغ التحصیل گردید. پس از فارغ التحصیلی نیز به فعالیتهای هویت طلبانه خویش ادامه داد و بارها توسط عوامل امنیتی رژیم تهدید و بازداشت گردید.

از جزئیات حادثه و دلایل احتمالی این سانحه گزارش دقیقی ارائه نشده است. به محض دریافت اخبار تکمیلی مراتب به اطلاع هموطنان عزیز خواهد رسید.

جنبش دانشجوئی آذربایجان اویرنجی این ضایعه جانگداز را به خانواده و به ویژه همسر ایشان و همه مبارزان راه آزادی تسلیت عرض می نماید.

 ابراز نگرانی سازمان عفو بین الملل نسبت به شکنجه ۴ فعال مدنی آذربایجانی در زندان اوین

جمعه ٣ آبان ۱٣٨۷ - ۲۳ اکتبر ۲۰۰٨

 ساوالان سسی: سازمان عفو بين الملل، روز پنج شنبه ۲۳ ماه اکتبر، نسبت به شکنجه ۴ فعال حقوق مدنی آذربايجان، ابراز نگرانی کرد. در اعلاميه سازمان عفو بين الملل گفته شده که پنج نفر از نه نفر فعالان آذربایجاني بازداشتی در بند ۲۰۹ زندان اوین بصورت مشروط آزاد شده اند اما چهار نفر ديگر همچنان در زندان انفرادي بسر می برند. آنها در معرض شکنجه و رفتار خشونت آمیز قرار دارند.

 

متن ترجمه شده این بیانیه به شرح زیر است:

 

AI Index: MDE 13/158/2008

 

۲۳ اکتبر۲۰۰۸

 

اطلاعات تکميلي در مورد269/08 (MDE 13/141/2008, 22 September 2008)

 

نگراني از شکنجه و ديگر انواع بد رفتاري/ بازداشت انفرادي

 

ایران :

 

عليرضا صرافي مهندس عمران، روزنامه نگار و فعال فرهنگي ؛

اکبر آزاد نويسنده؛

حسن راشدي، مهندس، نويسنده و سخنران؛

سعيد محمدي موغانلي، شاعر و روزنامه نگار؛

حسن رحيمي بيات، مهندس عمران، فعال حقوق بشر؛

حسين حيدري، دانشجو؛

عباس نعيمي، فعال فرهنگي ؛

مهدي نعيمي، شاعر و مدرس دانشگاه؛

صياد محمديان، فعال فرهنگی

 

پنج نفر از نه نفر فعالان آذربایجاني ايرانی قيد شده در بالا بصورت مشروط در ماه اکتبر آزاد شده اند. همه اين نه نفر به جرم اقدام عليه امنيت ملي متهم شده و از زمان دستگیری اشان در ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۸ در بخش ۲۰۹ زندان اوين تهران که بوسيله وزارت اطلاعات اداره ميشود بصورت انفرادي نگهداري ميشدند. چهار نفر ديگر در زندان انفرادي باقي مانده و براي اولين بار در ۱۳ اکتبر اجازه يافته اند که با اعضاء خانواده خود ملاقات نمايند، اما با اينحال به وکيل دسترسي نداشته اند.

 

اکبر آزاد، حسين حيدري،عباس نعيمي، و صیاد محمديان در ۸ اکتبر آزاد شده و حسن رحيمي بيات در ۱۶ اکتبر آزاد شد. اين پنج نفربه این شرط آزاد شده اند که هر يک وثيقه اي معادل ۵۰۰ ميليون ريال (تقريبا معادل ۵۱۰۰۰ دلار آمريکا) سپرده و يک نفر را نيز به عنوان ضامن معرفي نمايند. فرد ضامن بايستي گواهي درآمد چندين ماه خود را ارائه داده و در صورتيکه فعالان مورد ضمانت در زماني که بوسيله مقامات احضار ميشوند خود را معرفي نکرده و يا کشور را ترک کنند، وی شخصا مسئول شناخته ميشود. قاضي مربوطه که وثيقه را تعيين نموده به فعالان گفته که اگر آنان مبلغ درخواستي را نپردازند به زندان بازگردانده خواهند شد. اکبر آزاد در روز ۱۵ اکتبر به دفتر قاضي متين راسخ احضار و به وي گفته شد که بايستي ۵۰۰ ميليون ريال وثيقه را تهيه نمايد. فعالان آزاد شده تاکنون ضامني را پيدا نکرده و موفق به تهيه ۵۰۰ ميليون ريال وثيقه نيز نشده اند.

 

اکبر آزاد اعلام کرده که در طول تمام دوره بازداشت، تنها در دو روز آخر و روزانه ۳۰-۴۰ دقيقه اجازه هوا خوري به وي داده شده بود. در طول دوره بازداشت وي قادر به دسترسي به مداواي پزشکي براي ناراحتي معده خود نبوده است. تنها يک بار وقتي که وي از درد شديد معده از هوش رفته بود وي اجازه يافت که پرستار را ببيند. اکبر آزاد به مدت هاي طولاني که گاه در طول شب ادامه داشت تحت بازپرسي قرارداشت. باز پرس ها خود و خانواده وي را تهديد به مرگ کرده و حتي پس آزادي نيز وی از طریق تلفن تهديدات بيشتري دريافت کرده است.

 

اطلاعات پيش‌زمينه:

 

آذربايجاني هاي ايران که عمدتا مسلمان شيعه هستند، بصورت بزرگترين اقليت در ايران شناخته شده و بطور کلي تعداد آنان بين ۲۵ تا ۳۰ درصد کل جمعيت ميباشد. آنان عموما در شمال و شمال غربي ايران ساکن هستند. اگر چه آنان بطور کلي در جامعه ايران بخوبي جذب شده اند، اما در سالهاي اخير بطور فزاينده اي حقوق فرهنگي و زباني مانند حق تحصيل بزبان ترکي آذربايجاني، که معتقدند در قانون اساسي ايران آمده است، و همچنين حق تجليل از ميراث فرهنگي و تاريخي خود را مطالبه کرده اند.

 

در سالهاي گذشته، فعالان آذربايجاني ايران با این در خواست که کودکان آذربايجاني اجازه يابند که فرصت آموزش به زبان خود داشته باشند، اقدام به دعوت به تحريم روز اول سال تحصيلي و بر پائي تظاهرات نموده بودند.

 

(به بیانیه عمومی زیر مراجعه کنید):

 

http://www.amnesty.org/en/library/asset/MDE13/108/2006/en/dom-DE131082006en.html

 

سال تحصيلي جاري در ايران روز اول مهر( ۲۳ سپتامبر) شروع ميشود و بنظر ميرسد که بازداشت اين فعالان تلاش مقامات بوده که از تحريم اعتراضي پيش گيري نمايند. عفو بين الملل بر اين باور است که اينان ممکن است زندانيان عقيده بوده و صرفا براي اظهار مسالمت آميز حقوق خود براي آزادي بيان و تجمع زنداني شده اند.

 

اقدام پيشنهادي:

 

لطفا درخواست هاي خود را سريعا به فارسي ، عربی، فرانسه ، انگليسي و يا بزبان خودتان ارسال کنيد:

 

-اصرار به مقامات که اطمينان دهند که چهار نفر فعال حقوق آذربایجانیها ، عليرضا صرافي، حسن راشدي، سعيد محمدي موغانلي و مهدي نعيمي در معرض شکنجه و يا ديگر انواع بد رفتاري قرار ندارند.

 

-اصرار به مقامات که به آنان اجازه دهند که فورا و بصورت منظم به اعضاء خانواده و وکيل مورد نظر خود و هرنوع مداواي پزشکي که نياز دارند دسترسي داشته باشند.

 

-درخواست از مقامات که که چهار فعال را که از ۱۰ سپتامبر زنداني هستند آزاد نمايند مگر اينکه آنان به جرم مشخص جزائی متهم شده و به سرعت تحت محاکمه منصفانه قرار گيرند.

 

- توجه دادن به اين مساله که اگر آنان صرفا به خاطر اظهار حق خود براي آزادي بيان و تجمع دستگير شده اند، زندانيان عقيدتي به حساب آمده ، و بايستي به فوريت و بدون قيد و شرط آزاد شوند.

 

مراجعات به :

 

غلامحسين محسني اژه اي

وزارت اطلاعات، خيابان نگارستان دوم، خيابان پاسداران

تهران، جمهوري اسلامي ايران

ايمئيل : iranprobe@iranprobe.com

 

رییس قوه قضاییه:

آیت اله هاشمی شاهرودی

حوزه رياست قوه قضائيه/ دفتر رياست قضائي

خيابان پاستور، خيابان ولي عصر، جنوب سه راه جمهوري، تهران 1316814737، جمهوري اسلامي ايران

ايمئيل : info@dadgostary-tehran.ir (در قسمت موضوع بنویسید: قابل توجه آیت اله هاشمی شاهرودی)

 

رونوشت به:

دبير ستاد حقوق بشر ايران

جناب محمد جواد لاريجاني

حوزه رياست قوه قضائيه (دفتر رياست قضائي)

خيابان پاستور، خيابان ولي عصر، جنوب سه راه جمهوري، تهران 1316814737، جمهوري اسلامي ايران

فاکس: +98 21 3390 4986

ایمئیل: int_aff@judiciary.ir:(در قسمت موضوع بنویسید: قابل توجه آقاي محمد جواد لاريجاني )

و برای نمایندگی جمهوری اسلامی در کشورهای محل زندگی تان.

لطفا درخواست را سريعا بفرستيد. اگر درخواست را بعد از چهارم دسامبر ۲۰۰۸ ارسال ميکنيد قبلا با دبيرخانه بين الملل و يا با دفتر بخش خودتان هماهنگ کنيد.

 

گزارش مهر 1387 جنبش دانشجوئی آذربایجان از نقض گسترده حقوق بشر در آذربایجان

30/7/1387

مقدمه

با آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس و دانشگاهها در مهر ماه شاهد فشار مضاعف حکومت بر فعالین ملی آذربایجان جنوبی هستیم. در این ماه سرکوب و فشار بر نویسندگان، روزنامه نگاران، دانشجویان و فعالین فرهنگی آذربایجان نه تنها کاهش نیافته بلکه روند صعودی خود را همچنان طی میکند. بسیاری از فعالین که در ماههای گذشته در مناطق مختلف آذربایجان و تهران بازداشت شده بودند کماکان در بازداشتگاهها و زندانها نگهداری میشوند واطلاعات دقیق و روشنی از وضعیت روحی و جسمی و اتهامات وارده به آنان منتشر نمیشود. نشریات و رسانه های حکومتی و غیر حکومتی مرکز گرا هم با بایکوت خبری بازداشت شدگان و محبوسين حرکت ملی سعی در عدم انتشار و بي اهميت جلوه دادن اخبار مربوط به این عزیزان را دارند. سایت اؤيرنجي www.oyrenci.com در راستای رسالت روشنگری و دفاع از حقوق مدنی و سیاسی فعالین حرکت ملی با انتشار گزارش ماهانه حقوق بشر به مانند ماههای گذشته سعي دارد گوشه هايي از وضعيت حقوق بشر و نقض آشكار و علني آن در آذربايجان جنوبي را در طي ماه اخير به تصوير بكشد. امید است این گزارش مورد توجه نهادهای حقوق بشری و رسانه های بی طرف قرار گیرد. این گزارش مختصری از نقض گسترده حقوق بشر در مهر ماه 1387 در آذربایجان جنوبی میباشد.

به امید رهایی و آزادی تمامی زندانیان سیاسی

بازداشت شدگان

در روز چهارشنبه‌ ۱0 مهر ۱٣٨۷احسان نجفی نسب دانشجوي رشته مهندسي برق دانشگاه تبريز و عضو شوراي مركزي موسسه غير دولتي آيدين سحر خوي و كانون آذربايجان شناسي دانشگاه تبريز حین خارج شدن از درب حوزه ریاست دانشگاه به همراه خانواده خود دستگیر و به اتاق ۳۷ زندان تبریز منتقل شد و بر اساس آخرين اخبار هم اكنون در بخش قرطينه زندان تبريز بسرمي برد. اشخاص دستگیر کننده وی که خود را ماموران نهاد های امنیتی معرفی کرده اند، هیچ حکمی برای دستگیری وی ارایه نداده و در جواب خانواده پرونده حراستی دانشگاه وی را نشان داده اند. بنا به گزارشات رسیده احسان نجفی نسب در اعتراض به غیر قانونی بودن دستگیری خود وامتناع از سوار شدن به خودرو، با دخالت مستقیم حراست دانشگاه بالاجبار سوار شده و پس از حرکت اتومبیل دچار ضرب و شتم گشته است. با توجه به شکنجه شدید دانشجویان دربند قبلی نگرانی هایی در مورد سلامتی احسان و دیگر دوستان دربند وجود دارد، پنجشنبه ۱۱ مهرماه قاضی هاشم زاده بازپرس پرونده فعالین دانشجویی هویت طلب تبریز قرار بازداشت احسان نجفی نسب را به مدت دو ماه تمدید کرد. ماموران امنیتی حین دستگیری احسان گفته بودند در صورت همکاری قرار بازداشت تمدید نخواهد شد. تمدید قرار بازداشت احسان نجفی نسب در حالی صورت می گیرد که در صورت عدم حضور او در امتحان معرفی به استاد که طی هفته جاری انجام می پذیرد به دلیل پایان سنوات اخراج آموزشی خواهد شد

مهندس رحیم حاجی زاده که در مورخه ی 87/7/3 توسط ماموران امنیتی در استان اردبیل دستگیر و پس از دو روز بازجویی روانه ی زندان شد و هم اکنون در وضع نامعلومی به سر می برد. بنابر اطلاعات رسیده ایشان از زندان اردبیل به مکان دیگری انتقال داده شده که متاسفانه هیچ گونه خبری از وضعیت سلامتی ایشان در دسترس نیست. خانواده ی ایشان نیز هیچ اطلاعی از وضعیت ایشان ندارند و در چند روز اخیر امکان تماس یا ملاقات حضوری را نداشته اند.

براساس گزارشات رسیده از تبریز، "صمد مولاقلی" ۲۳ ساله، دانشجوی رشته کامپیوتر دانشگاه آزاد شبستر و از فعالین هویت طلب آذربایجانی ، از روز دوشنبه ۱۵ مهر حوالی ظهر، در منزل پدری خود توسط ماموران امنیتی دستگیر شده و تا کنون تنها یک تماس کوتاه تلفنی با خانواده اش داشته است. نیروهای امنیتی هنگام بازداشت ضمن تفتیش خانه، کامپیوتر، کتابها و دیگر اشیای شخصی وی را نیز با خود بردند. لازم به ذکر است نامبرده، چند ماه پیش یعنی در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۸۷ نیز در آستانه دومین سالگرد اعتراضات خرداد ۸۵ آذربایجان نیز دستگیر شده و مدت چند روز در بازداشت موقت به سر برده و سپس با قرار وثیقه آزاد شده بود.

پیمان بشیری فرزند مهندس رحیم بشیری (شاوانلی) روز یکشنبه 24 شهریورماه 1387 طی یورش نیروهای امنیتی به منزلشان همراه با پدر و مادر خود دستگیر شد. پدر خانواده آقای مهندس رحیم شاوانلی بعد از 24 ساعت بازجویی و مادر خانواده نیز بعد از سه روز حبس و شکنجه در سلولهای انفرادی اداره اطلاعات تبریز با قرار وثیقه آزاد شده است. نیروهای امنیتی در هنگام یورش به منزل مدارک شخصی این خانواده و دست نوشته های آقای رحیم شاوانلی را هم با خود برده اند. مامورین اداره اطلاعات پدر و مادر خانواده بشیری را تهدید نموده اند که در صورت رسانه ای شدن خبر بازداشت آنها و فرزندشان محکومیت سنگینی متوجه آنها خواهد گردید. متاسفانه تهدیدات اداره اطلاعات تبریز باعث گردید که نزدیک به یک ماه این خبر تکان دهنده منتشر نگردد. پیمان بشیری فرزند هویت طلب خانواده پس از سه هفته بازداشت و بازجوئی در اداره اطلاعت تبریز به زندان تبریز منتقل گردیده است. هم اینک وی در وضعیت نامشخصی بسر می برد. خاطر نشان می شود آقای رحیم شاوانلی از مهندسین شناخته شده و باسابقه سازمان آب منطقه ای تبریز می باشد که اخیرا بازنشسته گردیده است. وی از نویسندگان چیره دست و علاقمند به زبان تورکی آذربایجانی بوده و تاکنون نوشته های متعددی در نشریات محلی آذربایجان منتشر نموده است.

محاکمه فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی

٣۰ شهريور ۱٣٨۷ - ۲۰ سپتامبر ۲۰۰٨

در پي تاييد حکم شش ماه حبس حسن اسدي، از فعالين مدني و هويت طلب، وي روانه زندان تبريز شده است. آقاي اسدي، از فعالين مدني آذربايجان، و جزو بيش از بيست نفري است که در 19 بهمن سال 85 هنگام تحصن در مقابل زندان اردبيل بازداشت و چند ماه در زندان نگه داشته شدند .در دادگاهي که روز23 دي 86 براي حسن اسدي برگزار شده بود، وي امکان حضور در دادگاه براي بيان دفاع و ارائه دفاعيه خود را نيافت، يکماه بعد از اين دادگاه براي وي حکم 1 سال زندان از سوي شعبه دوم دادگاه انقلاب تبريز، صادر شد که پس از تقاضاي تجديد نظر او، اين محکوميت به شش ماه حبس تقليل يافت.اتهامات وارد شده به آقاي اسدي عضويت در گروه هاي مخالف نظام و تبليغ عليه نظام عنوان شده بود.حسن اسدي 19بهمن 1385 هنگام شرکت در تجمع اعتراضي به حکم زندان عباس ليساني، يکي از شناخته ترين زندانيان سياسي آذربايجان و شرايط نگهداري وي در مقابل زندان اردبيل دستگير و بعد از نزديک به 5 ماه بازداشت موقت در بازداشتگاه وزارت اطلاعات اردبيل و زندان تبريز با ضمانت 70 ميليون توماني آزاد شده بود. اسدي، 28 ارديبهشت 87 نيز چند روز قبل از 1 خرداد، دومين سالگرد تظاهرات خرداد 1385 آذربايجان بازداشت و مدت يکماه را در بازداشت موقت بسر برد. وي اظهار داشته است که در هر بار بازداشت خود مورد بدرفتاري و شکنجه همچون آزار فيزيکي و نگهداري بلند مدت در سلول انفرادي قرار گرفته بود

.

پنج‌شنبه ۱۱ مهر ۱٣٨۷ - ۲ اکتبر ۲۰۰٨

6 فعال جوان هویت طلب آذربایجانی بنامهای عسگر اکبرزاده، بهروز علیزاده، اردشیر کریمی خیاو، حسین حسینی، ودود سعادتی و رحیم غلامی به اتهام فعالیتهای هویت طلبانه و ضد تبعیض زبانی به دادگاه انقلاب اردبیل احضار شده اند. دادگاه این فعالین جوان و شناخته شده قرار بود روز شنبه 13 مهر 1387 به ریاست قاضی علائی برگزار گردد. خاطر نشان می شود همه این فعالان در جریان اعتراضات سراسری آذربایجان در سالهای 1385، 1386 و 1387 بارها دستگیر و به حبس محکوم شده بودند. به گزارش اویرنجی نیوز پیش از این نیز این فعالین از 22 فروردین 1387 لغایت 11 اردیبهشت ماه در حبس های انفرادی اداره اطلاعات اردبیل بسر برده و با وثیقه 30 میلیون تومانی آزاد شده بودند. عسگر اکبرزاده از فعالین جنبش دانشجوئی آذربایجان و دانشجوی رشته شیمی دانشگاه پیام نور اردبیل قبلا از سوی قاضی علائی محاکمه گردیده بود. سازمان عفو بین الملل در جریان بازداشت وی بارها با صدور اعلامیه های خواستار آزادی او شده بود. حسین حسینی دبیر سابق انجمن اسلامی آموزشکده رازی شهر اردبیل و اردشیر کریمی خیاوی دبیر انجمن اسلامی دانشجوی دانشگاه آزاد اردبیل بودند که بارها بجرم فعالیت های هویت طلبانه دستگیر و تحت فشارهای غیر قانونی بوده اند. رحیم غلامی نیز از فعالین فرهنگی و روزنامه نگاران جوان اردبیل می باشد که قبلا بازداشت شده بود. بهروز علیزاده جوان 20 ساله و فرزند شهید می باشد که تاکنون بیش از 5 بار دستگیر و نزدیک به یک و نیم سال در بازداشت بوده است. وی قبلا بارها در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود. ودود سعادتی دیگر فعال هویت طلب اردبیلی است که همراه با سایر بازداشت شدگان در فروردین ماه امسال توسط نیروهای امنیتی در اردبیل بازداشت شده بود.

هفدهم مهر ۱٣٨۷ - ٨ اکتبر ۲۰۰٨

بنا به اظهار وکیل حمید والائی، وی به دادگاه انقلاب تبریز احضار شده است. در احضاریه مزبور، حمید والائی مي بایست در 11 آذرماه جاری در شعبه 2 دادگاه انقلاب تبریز (به ریاست قاضی بیات) حاضر گردد. به گفته آقای نقی محمودی (وکیل حمید والائی) اتهام وی در پرونده اش "تبلیغ علیه نظام" درج شده است. شایان ذکر است حمید والائی (وکیل رصلاحیت شده، نویسنده و فعال حقوق بشر آذربایجانی) در پی مراجعه به اتاق 37 اداره اطلاعات در تاریخ 25 تیرماه (1387) توسط ماموران امنیتی بازداشت شده و در مدت 13 روز بازداشت در سلول انفرادی تحت شدیدترین بازجوئی ها و فشارهای روانی و جسمی قرار گرفت و توسط بازجویان خود تحت شکنجه های شدید فیزیکی و ضرب و شتم واقع شد. بطوریکه شکنجه های مذکور سبب شکسته شدن دندانها و آسیب به پای راست و سر وی شدند.

(چهارشنبه) ۱۷ مهر ۱٣٨۷ - ٨ اکتبر ۲۰۰٨

عبدالحجت تاری وردیان، ۴۱ ساله و از فعالان هویت طلب آذربایجان در تبریز به حکم شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی جزایی، به شش ماه حبس تعزیزی و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده است .قاضی اين حکم را به دليل عدم داشتن سابقه كيفري متهم بمدت ۲سال تعليق کرده است. دادگاه اتهام عبدالحجت تاری وردیان را " اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی" اعلام کرده است.در حکم صادره آمده است: محکوم علیه حق رفت و آمد در تجمع های غیرقانونی را ندارد و ذر صورت عدم اطاعت از دستور دادگاه و همچنین در صورت ارتکاب به جرم جدیدی که مستوجب محکومیت در ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی است بشود بمحض قطعی شدن، مجازاتهای فوق الذکر به اجرا، گذاشته خواهد شد. تاری وردیان ، در تاریخ ۱ خرداد ۱۳۸۷ همزمان با دومین سالگرد اعتراضات خرداد ۸۵ آذربایجان در تبریز دستگیر شده و مدت بیش از دو هفته در بازداشت موقت به سر برده و سپس با قرار وثیقه آزاد شده بود. همزمان سازمان عفو بین الملل در تاریخ ۵ ماه ژوئن،۲۰۰۸ و وزارت امور خارجه آمریکا نیز در ۱۱ ژوئن ۲۰۰۸ در بیانیه های جداگانه ای نسبت به شکنجه صدها فعال حقوق مدنی آذربایجان از جمله عبدالحجت تاری وردیان ابراز نگرانی کرده بود.

برگزاری کمیته های انضباطی دانشجویی

دوشنبه ۲۲ مهر ۱٣٨۷ - ۱٣ اکتبر ۲۰۰٨

یکشنبه 21 مهرماه جلسه کمیته انضباطی 5 دانشجوی هویت طلب دانشگاه تبریز در محل کمیته انضباطی دانشگاه برگزار شد. این فعالین هویت طلب پس از برگزاری تجمع اعتراض آمیز دانشجویی در 6 مهرماه در اعتراض به زندانی کردن هم دانشگاهیان خود، سجاد رادمهر، منصور امينيان، آیدین خواجه ای ، فراز زهتاب ، مقصود عهدی واحسان نجفی نسب و دیگر دوستان دربند و افزایش فشارها به دانشجویان به کمیته انضباطی دانشگاه فرا خوانده شدند. مجتبی رزمی عضو سابق شورای انجمن اسلامی دانشکده فنی و عضو شورای تحقیق انجمن اسلامی تبریز، وحید دهقان دبیر انجمن اسلامی فنی، نعیم احمدی دبیر انجمن اسلامی دانشکده علوم طبیعی ، آیدین تیموری مدیر مسئول نشریه دانشجویی تلنگر و عذرا آذري عضو شوراي مركزي انجمن دانشكده كشاورزي و از اعضاي انجمن ادبي سهند پنج دانشجوی احضار شده به کمیته انضباطی می باشند. نعیم احمدی در پی تحصن های سه روزه دانشگاه تبریز در خرداد ۸۶ به دو ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده بود که ترم اول سال تحصیلی ۸۶-۸۷ را در محرومیت از تحصیل گذراند. حراست دانشگاه سابقا با چندین نوبت تماس های تلفنی خانواده نعیم احمدی را تهدید کرده بودند.وحید دهقانی دیگر فعال دانشجویی نیز در ارتباط با تحصن های ۸۶ دانشگاه تبریز به یک ترم محرومیت معلق از تحصیل محکوم گشته بود. وی با چندین نوبت تماس های تهدید آمیز تلفنی حراست با خانواده خود دچار مشکلاتی گشته بود.مجتبی رزمی و آیدین تیموری دو فعال دیگر دانشگاه تبریز نیز در ارتباط با پرونده نشریه تلنگر به کمیته انضباطی احضار و کماکان پرونده ی آنان مفتوح می باشد. آیدین تیموری مدیر مسئول و مجتبی رزمی عضو شورای سردبیری تلنگر بودند.

وضعیت برخی از زندانیان سیاسی آذربایجان

هفت دانشجوی بازداشتی ماههای اخیر دانشگاه تبریز به زندان مرکزی این شهر منتقل شدند. بر اساس گزارشات رسیده مجید ماکویی دانشجوی دانشگاه مالک اشتر اصفهان به همراه آیدین خواجه ای، فراز زهتاب، امیر مردانی، داریوش حاتمی، مقصود عهدی و منصور امینیان دانشجویان دانشگاه تبریز که از چند ماه پیش بازداشت شده و در بازداشتگاه وزارت اطلاعات نگهداری می شدند روز یکشنبه ۷ مهر به زندان مرکزی تبریز منتقل شده و هم اکنون در سلول های انفرادی نگهداری می شوند. در پی انتقال این دانشجویان خانواده های نامبردگان توانستند با آنان ملاقات بکنند، آنها در این دیدار موارد بسیاری از آزار و اذیت از جمله شکنجه به منظور اخذ اعترافات اجباری را گزارش داده اند. زندانیان در ملاقات با خانواده های خود اظهارداشتند که مقامات رسمی آنها را در معرض بازجویی های ۲۴ ساعته، بی خوابی، ضرب و شتم و توهین و تحقیر قرار داده اند. به گفته خانواده ها هم اکنون سلامت این زندانیان در نتیجه شرایط سخت زندان و شکنجه های اعمال شده در بازداشتگاه وزارت اطلاعات به مخاطره افتاده است. بطوریکه فراز زهتاب که از خونریزی شدید معده رنج میبرد محروم از دسترسی به هرگونه امکانات پزشکی می باشد.

با گذشت سه ماه از دستگیری و بازداشت غیر قانونی سجاد رادمهر فعال هویت طلب آذربایجانی کماکان خبری از مکان نگهداری وی در دست نیست. بنا به گزارشات رسیده وضعیت جسمانی او مساعد نمي باشد. سجاد رادمهر عضو سابق شورای انجمن اسلامی دانشکده فنی، عضو هیئت نظارت نشریات آذربایجان و عضو شورای مرکزی انجمن ادبی سهند دانشگاه تبریز و مدیر مسئول و سردبیر چندین نشریه دانشگاهی بوده است . وی در اعتراض به ممانعت دانشگاه از برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خود در اردیبهشت ماه اقدام به تحصن و اعتصاب غذا کرده بود.وی حکم یک ترم محرومیت از تحصیل و محرومیت از تسهیلات رفاهی را در پرونده انضباطی خود در دانشگاه را دارد.

با وجود پایان قرار دو ماهه بازداشت امیر مردانی فعال دانشجویی هویت طلب تبریز تا کنون خبری از آزادی وی منتشر نشده است. امیر مردانی دانشجوی ترم آخر الکترونیک 23 مرداد ماه در تبریز بازداشت شده و تا 7 مهر ماه یک روز پس از تحصن اعتراضی دانشجویان دانشگاه تبریز در بازداشت نهاد های امنیتی قرار داشت. وی اکنون در بند نظامیان زندان تبریز محبوس است. لازم به ذکر است ماشین شخصی خانواده مردانی که امیر در حال تردد با آن دستگیر شده است کماکان در توقیف دادگستری تبریز قرار دارد. خانواده امیر مردانی طی دو ماه بازداشت فرزندشان تنها یک بار موفق به ملاقات با وی شده اند.

پنج نفر از زندانیان اهل حق ارومیه به نامهای سهندعلی محمدی،بخشعلی محمدی،عبادالله قاسم زاده،مهدی قاسم زاده ، یونس آقایان در حالی نزدیک یک ماه است (تاریخ خبر 24 مهر) دست به اعتصاب غذا زده اند در طی روزهای اخیر به عوض اقدام عاجل و مفید از سوی مسئولین برای احقاق خواسته هایشان و شکستن اعتصاب،با انواع مشکلات و شکنجه های روحی مواجه هستند که دامنه این فشارها به خانواده ها و دوستان آنان در بیرون از زندان نیز کشیده شده است.در طی روزهای اخیر ابلاغیه دادگاه تجدید نظر استان مبنی بر تایید حکم 13 سال تبعید در زندان یزد 3 نفر اول صادر شد و احتمال اجرای سریع این حکم و جدا ساختن آنها از یکدیگر،قوت یافته است .همچنین مسئولین زندان با پرونده سازی جدید علیه این دوستان مبنی بر روزه خواری و اغتشاش در زندان و توهین به رهبری آنها را برای بازجویی اولیه (با وضعیت جسمی نامناسب که حتی قادر به سرپا ایستادن نیستند)روانه شعبه هفت دادگاه عمومی ارومیه کردند و به عناوین اتهامی آنها افزودند. همچنین این فشارها بر اعضای خانواده و دوستان این عزیزان در بیرون نیز وجود دارد به طوری که طی این روزها ماموران لباس شخصی با هجوم گسترده به روستای محل سکونت این زندانیان(اوچ تپه میاندوآب) آن هم درست در چهارمین سالگرد وقوع درگیری،به بهانه واهی وجود سلاح در خانه ها موجب سلب آسایش روحی این خانواده ها شده اند و اهالی این روستا را از ارتباط با این خانواده ها برحذر داشته و آنان را تهدید به دستگیری کرده اند،که در اثر این فشارها و شکنجه های وارده در 4سال قبل در موقع دستگیری قباد قاسم زاده فقط به اتهام اینکه پدر یکی از شهیدان و 2 دو نفر از زندانیان بوده،وی دچار سکته قلبی شده و هم اکنون در یکی از بیمارستانهای میاندوآب بستری می باشد. همچنین شورای تامین شهرستان میاندوآب با نفوذ در ارگانهای دولتی، خواستار مصادره مقداری از املاک و دارایی های اعضای خانواده این زندانیان شده است و موانع زیادی در راه فعالیت اقتصادی آنان ایجاد می کند.همچنین باز هم در یکی از کلانتری ها(اشنویه)با زدن سبیل یکی از سربازان اهل حق به نام منصور خاکزاد فرزند علی وردی، ساکن روستای اوچ تپه،آنهم به دستور رئیس کلانتری اهانتی دیگر به عقاید اهل حق صورت گرفته است این در حالی است که ماجرای درگیری سال 83 اهل حق با ماموران، از اهانت و زدن سبیل یکی از کشته شدگان این حادثه به نام حسین محمدی در پادگان امام سجاد ارومیه،آغاز شد که باعث مرگ 9 نفر از طرفین و زخمی شدن عده زیاد و دستگیری این پنج نفر شده است.

بعد از گذشت بيش از 40 روز از دستگیری فعالان مدنی آذربایجانی در شب افطار وضعیت 4 تن از آنها نا مشخص می باشد. علي رغم آزادي مهندس حسن رحيمي، صياد محمديان ،حسين حيدري، اكبر آزاد و عباس نعيمي، 4 فعال مدني آذربايجان مهندس حسن راشدی، مهندس علیرضا صرافی، سعید موغانلی و مهدی نعیمی هنوز در بازداشت بسر برده که با گذشت بيش از40 روز بدون دسترسی به وکیل در وضعیت نامشخصی در زندان اوین می باشند.

شایان ذکر است که در 20 شهریور نزدیک 20 از فعالین مدنی آذربایجانی در یک مهمانی شب افطاری با یورش نیروهای امنیتی دستگیر در تهران و به بند 209 زندان اوین منتقل شده بودند.

www.oyrenci.com

مهر1387