س. حاتملوی

 

هنوز هم حکومت دست مردها است.

 

انتصاب یک زن به عنوان وزیر مشاور در عربستان سعودی یعنی کشوری که هنوز هم رانندگی زنان در آن چندان معمول نیست، به خودی خود خبری جنجالی بود. البته این فقط سیاستمداران کشورهائی همچون ایران و عربستان سعودی هستند که از نقش زنان در سیاست کشورهایشان همچون جن از بسم الله می ترسند. و گرنه غیر از کشور ترکیه - که بعنوان پبشتاز دنیای اسلام زنان آن چندین دهه است که به عنوان وزیر، استاندار، فرماندار، شهردار، بخشدار و حتی نخست وزیر انجام وظیفه می کنند- انتخاب وزرای زن در کشورهائی همچون پاکستان و بنگلادش نیز چیز جندان غیر عادی محسوب نمی شود.

در اروپای غربی کشورهای اسکاندیناوی پیشتاز جنبش برابری زنان و مردان محسوب می شوند. در این کشورها با تبعیض مثبت نسبت به زنان نقش آنها در اقتصاد و سیاست روز به روز بیشتر شده است. در میان کشورهای بازار مشترک اروپا کشور اسپانیا جزو کشورهائی محسوب می شود که بعد از روی کار آمدن سوسیالیست ها، در عرصه ی برابری زن و مرد و بخصوص در سطوح بالای حکومتی قدمهای بزرگی برداشته است. چاپ عکس های وزیر دفاع اسپانیا خانم کارمه خاکون 37 ساله که با شکم حامله از ژنرالهای این کشور سان می دید، در اسپانیای کاتولیک سر و صدی زیادی براه انداخت.

در کشور آلمان فدرال نیز بعد از دهه ی شصت قرن گذشته جنبش برابری زن و مرد به دستاوردهای بزرگی در عرصه های مختلف دست یافته است. مجله ی اشپیگل (شماره ی 10-2009) گزارش کوتاهی دارد در باره ی نقش زنان در حکومت این کشور که با انتخاب خانم آنگلا مرکل به صدر اعظمی برای اولین بار یک زن بالاترین مقام دولتی را به خود اختصاص داده است. (مترجم)

***

 

در تلاش برای از میان برداشتن نابرابریهای شغلی ما بین زن و مرد، حکومت جمهوری آلمان فدرال چندان موفق نیست. در پست های رهبری وزارت خانه ها کمتر زنی را می توان یافت. با پیگیریهائی که فولکر ویسینگ یکی از نمایندگان مجلس وابسته به حزب لیبرال آزاد انجام داد، مشخص شد که هر چند 6 نفر از 14 وزیر کابینه را زنان تشکیل می دهند ولی در خود وزارتخانه ها در صد زنان در پست های کلیدی به صورت چشمگیری پائین است. در میان 25 معاون ارشد وزیر فقط یک زن وجود دارد. آنهم خانم کونلیا کوونت- تیلن که در وزارت آموزش و تحقیقات کار می کند. با اینکه دولت مرکزی با قانون سال 2001 متعهد شده است که برای از میان برداشتن نابرابریها تلاش بکند ولی در این فاصله تغییر زیادی در این عرصه صورت نگرفته است. همین طور در پست هائی همچون رئس بخش کمتر زنی را می توان پیدا کرد. از 110 پست مربوطه فقط 16 تایش را زنان اشغال کرده اند. وزارتخانه هائی که بخصوص مردانه محسوب می شوند عبارتند از: وزارت کشاورزی، حفظ محیط زیست و ترابری. در این وزارتخانه ها هیچکدام از روسای بخش ها زن نیستند. در ماه ژانویه خانم آنگلا مرکل در سخنرانی اش به مناسبت جشن 90 مین سالگرد حق رای زنان تاکید کرد که او آرزو دارد زنان بیشتری در اقتصاد و سیاست مسئولیت پست های کلیدی را عهده دار بشوند.

البته ریاست همه ی شش بخش مربوط به صدارت عظما را مردها به عهده دارند.