بیانیه سازمان عفو بین الملل در خصوص لزوم توقف حکم اعدام یونس آقایان

AI Index:  MDE 13/038/2009
۲۷ آوریل ۲۰۰۹
 
خطر اعدام یونس آقایان

یونس آقایان متعلق به اقلیت آذربایجانی در ایران و پیرو اهل حق بعد از محکومیت در دادگاه به جرم "محاربه با خدا"در معرض خطر قریب الوقوع اعدام قرار دارد.او در زندان اورمیه دراستان آذربایجان غربی در شمال غرب ایران نگهداری میشود. اعدام مهدی قاسم زاده بعد از محکومیت به جرم مشابه در ۲۸ فوریه سال ۲۰۰۹ نگرانی ها از امکان اعدام قریب الوقوع یونس آقایان را افزایش داده است.

یونس آقایان در حوالی نوامبر سال ۲۰۰۴ بدنبال دو درگیری بین  اعضای گروه اهل حق و پلیس در سپتامبر ۲۰۰۴ دستگیر شده بود.این گروه از برداشتن نمادهای مذهبی از سر درگاوداریشان در اوچ تپه واقع در استان آذربایجان غربی خودداری کرده بودند.در جریان درگیری ها پنج عضو اهل حق و حداقل سه نفر از اعضای نیروهای امنیتی کشته شدند.

یونس آقایان و چهار نفر دیگر در شعبه دوم دادگاه انقلاب مهاباد مورد محاکمه قرار گرفتند.در ژانویه ۲۰۰۵یونس آقایان و مهدی قاسم زاده به اتهام "محاربه با خدا" که معمولا در مورد کسانی که مقابل دولت دست به اسلحه میبرند استفاده میشود به مرگ محکوم شدند.

محکومیت آنها توسط دیوان عالی کشوردر آوریل ۲۰۰۵ تایید و مهدی قاسم زاده در ۲۸ فوریه ۲۰۰۹ اعدام شد. سه نفر دیگر سهند علی محمدی، بخشعلی محمدی و عبادلله قاسم زاده نیز به مرگ محکوم شده بودند اما احکام آنها توسط دیوان عالی کشور در سپتامبر ۲۰۰۷ لغو شد.آنها در حال سپری کردن محکومیت ۱۳ ساله حبس توام با تبعید در زندان یزد واقع در مرکز ایران هستند.

اطلاعات پیش زمینه

اهل حق متعلق به مذهبی هستند که در قرن ۱۴ تاسیس شده است.آنها عمدتا در عراق و در غرب ایران زندگی می کنند.اکثریت اعضای آنها کرد و بخش کوچکی از آنها متعلق به اقلیتهای اتنیکی دیگر شامل آذربایجانیها می باشند.

قانون اساسی ایران برابری برای اقلیتها در ایران را که گمان میرود حدود نصف جمعیت ۷۰ میلیونی ایران هستند را تضمین کرده است. بند  چهاردهم از ماده سوم این قانون امکان برابری در پیشگاه قانون را فراهم نموده است و همچنین بند اول از ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی(ICCRP) که ایران عضو آن است بیان میدارد"هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود،هم چنین آزادی ابراز مذهب یا اعتقادات خود،خواه بطور فردی یا جمعی،خواه به طور علنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی میباشد."

مطابق اصل ۱۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، سه افلیت مذهبی زردشتی، یهودی(کلیمی) و مسیحی حق دارند به تعلیمات مذهبی و دینی خود بپردازند اما پیروان مذاهبی همچون بهایی ها،اهل حق،ماندایی ها و کسانی که از اسلام به مذهب دیگری گرایش پیدا کرده اند به رسمیت شناخته نشده اند. آنها اجازه ندارند آزادانه عقاید خود را بیان و به کار ببرند و به طور ویژه در معرض تبعیض و تجاوز به حقوق بشریشان که به طور بین المللی رسمیت یافته است قرار دارند.

اقدام پيشنهادي:

لطفا درخواست هاي خود را سريعا به فارسي ، عربي ، فرانسه، انگليسي و يا بزبان خودتان ارسال کنيد:

- توقف فوری حکم اعدام یونس آقایان

- یاد آوری این که سازمان عفو بین الملل حق و مسئولیت دولتها در جهت محاکمه افرادی را که مرتکب جرائمی شده اند را در مقابل قانون به رسمیت می شناسد اما عفو بین الملل حکم اعدام را حکمی غیر انسانی و بیرحمانه و تحقیر آمیز می داند.

- یاد آوری به مسئولین ایران به عنوان عضو میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که موظفند آزادی دین که شامل حق ابراز آشکار مذهب درعرصه عمومی است را به رسمیت بشناسد.

مراجعه به :
رییس قوه قضاییه:
آیت اله محمود هاشمی شاهرودی
حوزه ریاست قوه قضائیه / دفتر ریاست قوه قضائیه
خیابان پاستور، خیابان ولی عصر، جنوب سه راه جمهوری، تهران
۱۳۱۶۸۱۴۷۳۷
جمهوری اسلامی ایران
ایمیل : info@dadgostary-tehran.ir
در قسمت موضوع به نویسید : جهت اطلاع آیت اله شاهرودی

رئيس جمهور
عاليجناب محمود احمدي نژاد
رياست جمهوري، خيابان فلسطين، چهار راه آذربايجان
تهران، جمهوري اسلامي ايران
فاکس:        
۰۰۹۸۲۱۶۶۴۹۵۸۸۰           
ايميل: dr-ahmadinejad@president.ir
ايميل از طريق وب سايت: www.president.ir/email

رونوشت به:

دبیر دفتر مرکزی حقوق بشر در ایران
جناب آقای محمد جواد لاریجانی
حوزه ریاست قوه قضائیه / دفتر ریاست قوه قضائیه
خیابان پاستور، خیابان ولی عصر، جنوب سه راه جمهوری، تهران
۱۳۱۶۸۱۴۷۳۷
جمهوری اسلامی ایران
ایمیل:info@dadgostary-tehran.ir
فاکس :   
۰۰۹۸۲۱۳۳۹۰۴۹۸۶
(در قسمت موضوع بنویسید: قابل توجه آقاي محمد جواد لاريجاني )

و برای نمایندگی جمهوری اسلامی در کشورهای محل زندگی تان .

لطفا درخواست را سریعا بفرستید. چنانچه درخواست های خود را بعد از ۸ ژوئن ۲۰۰۹ ارسال می کنید، با دبیرخانه سازمان عفو بین الملل یا شعبه عفو بین الملل در کشورتان تماس بگیرید