بیانیه شماره یک اعضای آذربایجان گرای انجمنهای اسلامی دانشجویان دانشگاهها

 

 

توجه به ناکامیها و نابسامانی امور در همه عرصه ها و اوضاع حاکم در چهار سال گذشته ، دوره دهم انتخابات ریاست جمهوری را به فرصتی جهت تغییر و بهینهسازی در امور کشور تبدیل کرده است. هر چند ساز و کار موجود انتخاباتی، انتظار ظهور اراده واقعی تمامی آحاد ملت را دشوار ساخته است لیکن بهره گیری از همین روزنه نیز برای اصلاح امور واجب و ضروری است.

 

ما جمعی از اعضای سابق و آذربایجان گرای انجمنهای اسلامی دانشجویان دانشگاهها طیف منطقه ای و هویت طلب - اعمال نظارت سلیقه ای در حذف سایر کاندیداهای واجد شرایط را غیر قابل توجیه دانسته و بویژه رد صلاحیت جناب دکتر اکبر اعلمی را بر خلاف اصول دمکراتیک و مخالف حضور حداکثری مردم میدانیم.

مطالبات قانونی و برابری خواهانه مردم همراه با تاکید و اصرار مداوم نخبگان آذربایجان در احقاق حقوق اقتصادی،  فرهنگی و زبانی مان، شرایطی را پدید آورده است که امروز اکثر کاندیداهای ریاست جمهوری نیز بر حقوق مردم در بهره گیری از زبان مادری در سیستم آموزشی کشور تاکید کرده و اجرای آن را وعده می دهند.

 

 از گشایش گفتمانی در ادبیات برخی از کاندیداها در زمینه لزوم رعایت حقوق ویژه فرهنگی اقوام استقبال نموده لیکن آن را ناکافی می دانیم و ضمن دعوت مردم به تداوم طلب حق مواضع و خواسته های خود را به شرح زیر اعلام می نماییم. اعلام موضع کاندیداهای موجود در قبال مطالبات ما موجب امتنان خواهد بود.

1-     با توجه به مقدمه فوق، بر ناکارامدی مدیریت اجرایی فعلی کشور تاکید و ضرورت تغییر آن را به جد خواستاریم.

2-     از نظر ما، انتخابات فرصتی برای طرح سیاسی خواسته های گروه های مختلف سیاسی و اجتماعی است. لذا این امکان باید برای همه گروه های سیاسی و اجتماعی جامعه فراهم گردد تا با مشارکت همگانی مورد ارزیابی عموم قرار گیرد.

3-     ما آذربایجان گرایی را محدود و منوط به مطالبات فرهنگی اجتماعی ندانسته بلکه اعتقاد به حضور آذربایجان گرایان در مشارکت قدرت سیاسی ایران داشته و بر همین اساس فعالیت سیاسی می نماییم همچنین به ائتلاف سیاسی با گروه های رسمی و قانونی مرکز بر این مبنا باور داریم.

4-     ما از کلیه جریان های آذربایجان گرا (عدالت خواه، آزادیخواه و . . . ) دعوت می نمائیم در انتخابات آتی از جمله شوراهای اسلامی و مجلس با مشخصه های خود شرکت نموده ، مواضع سیاسی-اجتماعی خود را در بین عموم به آزمون بگذارند ، انتظار می رود مجریان قانون از برخوردهای حذفی و انحصارگرایانه خودداری نمایند.

5-     جهت گیری ما کاملا دموکراتیک و بر مبنای عینیت و واقعیت بوده و از هر نوع اقدام عملی در جهت دموکراتیزاسیون کشور حمایت قاطع می نمائیم.

6-     بازتعریف هویت ایرانی،شامل همه اجزا و عناصر واقعی و عینی موجود در ایران است و پیش نیاز همبستگی و تمامیت ارضی را در گرو بازتعریف این هویت می دانیم. از نظر ما حضور فرهنگ های مختلف فرصتی برای پویایی،همگرایی و پیشرفت کشور می باشد.

7-     مناسبات و موازنه های سیاسی،فرهنگی و اقتصادی را به نسبت ترکیب جمعیتی اقوام خواستاریم و تنوع قومی را دریچه ی تعاملات سیاسی موثر منطقه ای و بین المللی می دانیم.

8-     هویت ما شیعی- ترکی بوده و این دو اصل از هم جدا ناپذیرند بر این اساس حفظ و گسترش این میراث دینی فرهنگی با پذیرش تمامی عناصر آن محقق می گردد.لذا بر مهم ترین رکن آن،یعنی آموزش رسمی زبان ترکی تأکید مضاعف داریم.

9-     به اطلاع عموم میرسانیم  که در انتخابات جاری، آذربایجان گرایان از کاندیدایی حمایت خواهند کرد که

-          در موضع و موقعیت مردمی قرار گرفته باشد.

-          برنامه جامعی برای دموکراتیزاسیون داشته باشد.

-          مشارکت سیاسی اقوام  و نخبگان سیاسی ایشان را در تصمیم گیری های کلان و نیز حضور در قدرت سیاسی را مد نظر داشته باشد.

-          نیرو های سیاسی و اجتماعی آذربایجان را به رسمیت شناخته و مطالبات آنها را بپذیرد.  

دانشگاه تبریز

 

انجمن اسلامی دانشکده فنی:

حمید رسولدخت - کمال عباس پور- ناصر صدوقی- مهدی مسیبی - حامد محقق- حامد توفیق- منصور امینیان-وحید دهقانی- حمید اکبربیگلو- مجتبی رزمی- - سالار کرلو- فرهاد پناهی-صدرا آقاسی- ناصر خلیلی - وحید امامی-نادر مهد قره باغ- یوسف علیزاده

دانشکده کشاورزی:

ابراهیم شهبازی -علی میرزازاده- بهنام زالی - صمد پاشاییاحد مرادزاده - علی ایمانی- کامران برزگر

دانشکده علوم انسانی:

رضا رضایی اکبرکریمی منصور خسروی آیدین خواجه ای فراز زهتاب مقصود عهدی جمشید سربازی مهدی حمیدی مسلم حبی نادر ابدالی

دانشکده دامپزشکی:

علی حسنی ابراهیم دلشاد محمد بابازاده هادی نجفی سیامک حیدرزاده جعفر حیدری سعید اصغری

دانشکده علوم تربیتی:

حسین آذرنیا رضا روحی امین ظفری بابازاده

دانشکده ادبیات:

رضا نجاتی سیامک سلطانی

دانشکده شیمی:

توحید ترکمنی علیرضا مرندی

دانشکده ریاضی:

آیدین تیموری وحید کاروانی

دانشکده علوم پایه:

میثم حسین پور نعیم احمدی امین مدحی

دانشکده فنی مرند:

حامد کاظمی بابک آقایی- بهنام سرابی- توحید جباری- نوید اجری

دانشکده کشاورزی مراغه:

رسول مددی اکبر احمد پور روزبه لیثی

دانشگاه علوم پزشکی تبریز

اکبرنظری حسین سیف الهی حسین رسولی غلامحسین بهاری خانم محمودیان خانم محرابی فرامرز صفرعلی خانی شهرام پیری علی خنک جان کاظم شکری فرهاد علیزاده  - سعید کاشفی ظاهر اخوان

دانشگاه تربیت مدرس

سعید نعیمی

دانشگاه زنجان

رضا عباسی حسن رحیمی