معین : پدیده "دانشجویان ستاره‌دار" مختص دولت نهم است

 

   دکتر مصطفی معین

جمعه ۱۵ خرداد ۱٣٨٨ -  ۵ ژوئن ۲۰۰۹

پدیده دانشجویان ستاره‌دار و خسارات ناشی از آن در حوزه آموزش‌عالی و جامعه ، اختصاص به دولت نهم داشته و هیچگونه ارتباطی با دوران مسئولیت اینجانب در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دولت اصلاحات نداشته است.

 

 

به دنبال اظهارات محمود احمدی نژاد در جلسه مناظره با مهندس موسوی پیرامون دانشجویان ستاره دار و انتساب آن به شخص دکتر مصطفی معین ، وزیر علوم دولت اصلاحات با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تنویر افکار عمومی ،از ضرغامی  خواست متن جوابیه در  صدا وسیما قرائت شود.

 

به گزارش قلم نیوز متن پاسخ دکتر معین به شرح زیر است :

 

بسم الله الرحمن الرحیم 

 

ریاست محترم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

 

جناب آقای مهندس ضرغامی

 

 با سلام و احترام

 

در ارتباط با طرح مسائل خلاف واقع در موضوع دانشجویان ستاره‌دار از سوی آقای دکتر محمود احمدی نژاد کاندیدای محترم دوره دهم ریاست جمهوری در مناظره تلویزیونی مورخ 13/3 / 1388 و نسبت دادن آن به دوره مسئولیت اینجانب در دولت اصلاحات، توضیحاتی به شرح زیر برای روشن شدن افکار عمومی اعلام می‌شود. خواهشمند است دستور فرمایید در زمان برگزاری مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری به اطلاع عموم رسانده شود.

 

1. بر اساس روال معمول در اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد توسط سازمان سنجش آموزش کشور، پرونده تعداد معدودی از پذیرفته‌شدگان آزمون(در حدود 10 تا 15 نفر) به دلایل نقص مدارک آموزشی و یا شبهه مسائل اخلاقی و انضباطی، مورد بررسی مجدد قرار می‌گرفت که عمدتا نیز پس از رفع نقایص، اشکالات فوق بر طرف می‌گردید. از اینرو به دلیل محدود بودن تعداد و رفع موانع به طور معمول و علیرغم وجود فضای باز سیاسی، هیچگاه این موضوع به یک معضل دانشجویی و اجتماعی تبدیل نشد.

 

2. با کمال تاسف روال متعارف مذکور در فوق، از همان ابتدای دولت نهم با عنوان جنجالی ستاره‌دار شدن به یک پدیده گسترده سیاسی برای برخورد با دانشجویان فعال سیاسی تبدیل شد. بنحوی که بیش از هزار نفر از پذیرفته شدگان آزمون کارشناسی ارشد سال 1385 مشمول عنوان ستاره‌دار و عمدتا دچار مشکل در ادامه تحصیل شدند. علیرغم پیگیری‌های متعدد و مراجعه به مراجع ذیصلاح و عدم حصول نتیجه، دامنه اعتراضات دانشجویی گسترش و ادامه یافت. بنابر این متذکر می‌‌‌‌‌‌شود که پدیده دانشجویان ستاره‌دار و خسارات ناشی از آن در حوزه آموزش‌عالی و جامعه ، اختصاص به دولت نهم داشته و هیچگونه ارتباطی با دوران مسئولیت اینجانب در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دولت اصلاحات نداشته است.

 

 با تشکر و احترام

   دکتر مصطفی معین