اطلاعیه شماره یک

ستاد پیگیری مطالبات مردم آذربایجان

 

به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند که در ادامه پیگیری‌های مستمر،  اخیرا نامه‌ای به انضمام هفت سئوال که عین آنها را ذیلا ملاحظه خواهید فرمود،  به ستاد مرکزی کلیه کاندیداهای چهارگانه در تهران به تاریخ  3/3/88 تحویل شده است.

در این سئوالات برخی نکات و شاخص‌های مهمی که در انتخاب مردم ما موثرند، استفسار شده، قابل ذکر است زمان اخذ پاسخ‌ها چنانچه در متن نامه قید شده، ابتدائا شنبه 9/3/88 بوده است، اما در مراجعات بعدی به دفاتر مربوطه، عموما مسئولین امر درخواست چند روزی مهلت بیشتر برای پاسخ‌گوئی نمودند، تا فرصت تنظیم جواب مناسب را داشته باشند.

گفتنی‌است که تا کنون نمایندگان دو تن از کاندیداها رسما اعلام داشته‌اند که جوابی به این سئوالات نخواهند داد!  لذا پیگیری از دو کاندیدای دیگر ادامه دارد و درصورت دریافت پاسخ مراتب بلافاصله به حضور هموطنان عزیز گزارش خواهد شد.

 

 

نامه ستاد پیگیری مطالبات مردم آذربایجان به کاندیداهای دوره دهم ریاست جمهوری اسلامی ایران

شماره: 11/ ت

تاریخ: 3/3/1388

کاندیدای محترم انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد/ جناب آقای دکتر محسن رضائی/ جناب آقای حجت‌الاسلام مهدی کروبی/ جناب آقای مهندس میرحسین موسوی

 

ضمن عرض سلام و احترام

مسلما مستحضر هستند که مردم آذربایجان و به طور اعم ترکان ایران، بنا به  دلایل تاریخی و گستره جمعیتی خویش همواره نقش مهمی در سرنوشت سیاسی کشور ایفا نموده اند و در سال های اخیر نیز طرح مستمر مطالبات ملی و مدنی حال و هوای تازه‌ای به منطقه بخشیده است که نمونه بارز آنرا می‌توان در نتایج دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری ایران ملاحظه کرد.

قطعا توجه ویژه به مطالبات انباشته شده مردم و ارائه راهکاری برای جبران سیاست‌های تبعیض‌آمیز گذشته در صدر وظایف شخصیت‌هائی است که تا آستانه سکان‌داری کشور پیش آمده باشند.

ما به عنوان گروهی از فعالین آذربایجان، وظیفه ملی خویش می‌دانیم تا گزارشی از نحوه رویکرد کاندیداها به مسئله آذربایجان را تهیه و تقدیم پیشگاه ملت نمائیم تا آنان را در تصمیم‌گیری خویش یاری کرده باشیم.

بدین منظور به پیوست چند سئوالی را  که بر مبنای خواست‌های عمومی مردم آذربایجان و از جمله بیانیه شورای هماهنگی فعالین ملی آذربایجان تنظیم شده است را ارائه کرده، و انتظار داریم پاسخهای مشخص و روشنی از حضرت عالی دریافت نمائیم.

قابل ذکر است که عین این سوالات طی همین روز به دفاتر کاندیداهای چهارگانه انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری با اخذ رسید تحویل می‌شود و پاسخهای مربوطه نیز ظرف شش روز آتی (حداکثر تا روز شنبه 9/3/88) به طور همزمان دریافت شده و رسید ارائه خواهد شد. و متعاقبا گزارش مراجعات ما و عین پرسش و پاسخ های حضرتعالی بدون هیچگونه دخل و تصرفی، بلافاصله در اختیار مدیا (شامل رسانه ها و خبرگزاریها و مطبوعات و سایتهای اینترنتی و..) قرار داده خواهد شد تا جهت تنویر افکار عمومی انتشار یابند.

ستاد پیگیری مطالبات مردم آذربایجان

 (ویژه دهمین انتخابات ریاست جمهوری)

 

 

ضمیمه نامه شماره 11/ت مورخه 3/3/1388 ستاد پیگیری مطالبات مردم آذربایجان

 

توجه:  هیچگونه محدودیتی در تعداد سطور و صفحات پاسخ شما وجود ندارد، فقط لطفا توجه داشته باشید که  امضای شما پای کلیه پاسخ‌ها وجود داشته باشد.

 

سئوالات:

1-                   با توجه به سیاست‌های تبعیض‌آمیز گذشته، رتبه آذربایجان در طول قرن حاضر نسبت به مناطق دیگر مرتبا کاهش یافته است، آیا برنامه‌ای برای رفع ظلم و طرد سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه آذربایجان دارید؟ برای شتاب بخشیدن به رشد و توسعه منطقه و بازگرداندن جایگاه صنعتی، تجاری، علمی و فرهنگی آذربایجان چه اقداماتی خواهید کرد؟

2-                   هرچند آذربایجان از دیرباز قطب تجاری کشور بوده است، اما در حال حاضر بازارهای تبریز، اورمیه، خوی، اردبیل و زنجان و مراغه و... حداقل رونق خود را دارند، در عوض گروه‌های قاچاقچی از راه های غیرقانونی نسبت به تبادل کالا، ارز، مواد مخدر و اسلحه و تجارت انسان  مبادرت می‌ورزند، که ضمن غیرسالم کردن اقتصاد منطقه، به لحاظ امنیتی نیز مشکل آفرین هستند. چه برنامه ای برای ریشه کن کردن قاچاق در مرزهای شمال غرب کشور را  دارید؟

3-                   محتوای اصلی شعارهای مردم آذربایجان (بخصوص از اعتراضات خرداد 85 به بعد) رسمی شدن زبان ترکی بوده  است، چه برنامه ای برای تحقق این امر در حیطه‌هایی چون آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، رسانه های سرتاسری ، دوایر و ادارت دولتی و... دارید؟

4-                   در سال‌های گذشته تعداد کثیری از نشریات و موسسات فرهنگی، نهادهای مردمی (غیر دولتی) آذربایجان که به نحوی مدافع هویت، زبان، فرهنگ و تاریخ و...مردم خویش بوده‌اند به دلایل واهی از فعالیت بازمانده‌اند. ضمن اینکه اجازه تاسیس هیچ سازمان و حزب سیاسی و احیانا برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز نیز صادر نشده است. آیا حضرتعالی نیز به همین سیاست‌های یک‌سویه ادامه خواهید داد؟ یا بالعکس نهادها و تجمعات ملی- مدنی آذربایجان را به رسمیت شناخته، از آنها حمایت خواهید کرد؟

5-                   متاسفانه در لغت نامه مورد استفاده برخی از نیروها، آذربایجان‌دوستی: معادل تجزیه‌طلبی، دفاع از زبان و فرهنگ: معادل پان ترکیسم، اعتراض مدنی به سیاست‌های تحقیر ملی و آسیمیلاسیون فرهنگی: معادل برهم زدن نظم عمومی معنی می‌شوند که همگی اینها متاثر از ایدوئولوژی شوونیسم (بازمانده از رژیم سابق) است. در سال‌های اخیر نیز تعداد کثیری از فعالین آذربایجانی با همین دلایل واهی دستگیر، زندانی و تبعید شده‌اند. آیا شما نیز، فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آذربایجانی‌ها را یک معضل امنیتی تلقی خواهیدکرد؟ یا بالعکس با دشمنان آذربایجان و ایدوئولوژی شوونیسم مبارزه کرده و به از بین بردن مظاهر مختلف آن اقدام خواهید نمود.

6-                   چه برنامه‌ای برای افزایش اختیارات و حمایت از شوراهای استانی و تاسیس پارلمانهای ایالتی و سپردن کارهای مردم به خود آنها دارید؟

7-                   در صورتی که جنابعالی از تحقق بخشیدن به قول‌های خود ناتوان باشید و دست‌هایی مانع از اقدامات موثر شما در این زمینه شوند چه عکس‌العملی خواهید داشت؟ آیا بعد از انتخاب شدن نیز به نیروی مردم اتکا خواهید کرد؟ چگونه نسبت به سازماندهی نیروی مردم اقدام خواهید نمود؟ و آیا صادقانه موانع تحقق حقوق مردم را به آنان معرفی خواهید کرد؟