بیانیه سازمان عفو بین الملل در خصوص انتخابات ایران و وضعیت علیرضا فرشی و تنی چند از فعالین آذربایجانی

چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱٣٨٨ - ۱۰ ژوئن ۲۰۰۹

آداپ: سازمان عفو بین الملل روز نهم ژوئن ۲۰۰۹ اطلاعیه ای از وضعیت حقوق بشر در فضای انتخاباتی ایران منتشر کرد.

این گزارش که دربرگیرنده موارد مختلف نقض حقوق بشر چون بازداشتها و آزار و اذیت خودسرانه خصوصا اعضای جوامع اقلیتهای اتنیکی ومذهبی٬ دانشجویان٬ سندیکاها و فعالان حقوق زنان _ می باشد به بازداشت و زخمی شدن بیش از ۱۵ فعال مدنی آذربایجانی در تبریز از جمله علیرضا فرشی نیز اشاره کرده است.

در بخش مربوط به آذربایجان این اطلاعیه چنین آمده است:

كمپين انتخاباتي مير حسين موسوي، كه خود نيز يك آذربایجانی است، پس از آنكه يك فيلم ويدئوئي در تاريخ ۱۴ مي در سايت يوتيوب منتشر شد، اتهاماتي مبني بر نژاد پرستي را بدنبال داشته است. اين فيلم محمد خاتمی (كه از موسوي حمايت كرده است) را در حال بازگویی لطيفه‌ای در مورد آذربايجاني‌ها نشان می‌دهد. اين مساله اعتراض صدها فعال آذربايجانی و نيز اعتراضات ديگري را به دنبال داشته و آنان خواهان عذرخواهي از سوي خاتمي شده اند. برخي از معترضي در جريان اعتراضات بازداشت شده و بدون هيچ گونه ارتباط با دنياي خارج در زندان بسر مي برند.

برای مثال ۲۲ می ۲۰۰۹ در جریان یک راهپیمای خانوادگی در پارک ائل گولی تبریز که از طرف دولت ترتیب داده شده بود بعضی از آذربایجانیها به ویدئو انتشار یافته از خاتمی اعتراض کرده و خواستار تحصیل به زبان مادری خود ترکی آذربایجانی شدند.

در این میان علیرضا فرشی مدرس دانشگاه آزاد مرند، به همراه ۱۴ نفر دیگر از معترضین دستگیر و کماکان به احتمال زیاد در بازداشت به سر می برند. علاوه از این طبق گزارشات رسیده از وضعیت چهار تن دیگر از معترضین که مجروح شده بودند اطلاعی در دست نیست.

لینک بیانیه :http://www.amnesty.org/en/library/asset/MDE13/053/2009/en/4e086bc7-ca74-4200-ac60-fd6cd1f0b081/mde130532009en.html