اکبر آزاد در گفتگو با آرمان : اصلاحات حقوق ما را بطور نسبی به رسمیت می شناسد

 

اورتاگون(پنجشنبه) ۲۱ خرداد ۱٣٨٨ - ۱۱ ژوئن ۲۰۰۹

 

با توجه به اینکه در این روزهای آخر اخبار مربوط به ستاد پیگیری مطالبات مردم  آذربایجان موجب سمت‌گیریهای  جدیدی در میان برخی از فعالین آذربایجانی شده است لازم دیدیم با آقای اکبر آزاد که ضمنا از اعضای ستاد پیگیری مطالبات مردم آذربایجان نیز هستند  مصاحبه‌ای تکمیلی ترتیب دهیم که ذیلا متن آنرا می‌خوانید.

 

آرمان: تصور می‌کنید آذربایجان به چه کسی رای خواهد داد.

آزاد: ظواهر امر نشان می‌دهد که موسوی شانس بیشتری دارد.

آرمان: شرطی مطرح بود که قبل از هر چیزی لازم است کاندیداها بیایند و به‌طور مشخص در مورد مسائل آذربایجان مواضعشان را روشن کنند، تا ما هم بگوئیم از آنها کدام یک را انتخاب می‌کنیم، آیا اکنون این شرط برقرار شده است.

آزاد: بلی ، تقریبا تمام کاندیداها مواضع خودرا اعلام کرده اند . انچه مسلم است کاندیداهای اصلاح طلب به طور نسبتا مقبول موضع گیری کرده اند خصوصا اوایل این هفته آقای کروبی پاسخ مبسوطی به سوالات ما دادند و این در حالی بود که سایرین نخواستند و یا صلاح ندانستند چنین کاری کنند.

آرمان: بنابر این شما به آقای کروبی رای خواهید داد.

آزاد: من نه به عنوان عضو ستاد پیگیری، (چون این ستاد به نفع هیچ کاندیدائی فعالیت نمی‌کند) بلکه به عنوان یک شهروند آذربایجانی به آقای کروبی رای می‌دهم.

آرمان: و این در حالی است که خود می‌گوئید شانس موسوی بیشتر است؟

آزاد: بلی، شانس موسوی بیشتر است اما شاخص اصلی من در تصمیم‌گیری برنامه و رویکرد هر کاندیدایی است نه حدسی که روی شانس او میزنم.  در دوره قبل آقای مهرعلیزاده نیز در دور دوم هیچ شانسی برای انتخاب شدن نداشت، اما مگر نه اینکه بسیاری از مردم ما بخاطر مواضعش به او رای دادند.

آرمان: گفته می‌شود برخی از احزاب و جریانات کردی نیز از آقای کروبی حمایت کرده‌اند وجود پوستری از دیدار آقای کروبی و مسعود بارزانی نیز باعث شده بسیاری از فعالین آذربایجانی بخصوص در غرب آذربایجان که حساسیت زیادی روی این قضیه دارند از کروبی بریده شوند و به موسوی روی بیاورند. نظر شما در این باره چیست؟

آزاد: البته به یک اعتبار این حساسیت‌ها کاملا طبیعی و لازم به نظر می رسد،  اما  اگر عکسی را بخواهیم بالاتر از   نظرات  صریح و روشن صاحب عکس، ارزیابی کنیم ممکن است نتایج برعکس شود!

آرمان: و حمایت برخی احزاب و گروه‌های کرد از کروبی چه می‌شود؟

آزاد: حمایت آنها نیز مسلما روی برنامه و رویکردهای شفاف وی نسبت به مسئله ملی (قومی) بوده است،  تنها  اختلاف ما با برخی از جریانات کردی که تمایلات شوونیستی دارند، بیشتر روی مسئله ارضی است، در حالی که اشتراک فراوانی در مسئله ملی (قومی) با آنها  داریم، با همان چوبی که ما را زده اند آنها را هم زده اند. به خاطر نمی‌آورم که  آقای کروبی هیچ جا از ادعاهای  ارضی  برخی جریانات افراطی کردی احیانا طرفداری کرده باشد، بلکه در همه جا بر حقوق اقوام و ملل ایرانی در حفظ و گسترش زبان و ادبیات و فرهنگ خویش ویا  افزایش اختیارت محلی و غیره تاکید کرده است. 

آرمان: فکر نمی‌کنید بهتر است در حالیکه آذربایجان بیشترین رای خود را به موسوی خواهد داد، شما نیز خود را با این گرایش عمومی همسو بکنید.

مردم ما آزادند به هر کس می خواند رای  بدهند. امّا برای من منافع ملی آذربایجان بر هرچیزی ارجح است. من به این خاطر به اصلاحات رای می دهم که اصلاحات حقوق ما را بطور نسبی به رسمیت می شناسد . اگر نظرات روشن آقای کروبی نبود قطعا به نظرات آقای موسوی رای می دادم.

آرمان: آقای آزاد از اینکه وقت خود را در اختیار ما گذارده و به سوالاتمان پاسخ دادید از شما متشکریم.

آزاد: من هم متقابلا از شما تشکر میکنم.