بان کی- مون خواهان احترام به خواست ملت ایران شد، بی بی سی

بان کی- مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در واکنش به اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است که خواست واقعی ملت ایران باید محترم شناخته شود.

وی گفت که مناقشاتی را که در پی این انتخابات در ایران رخ داده از نزدیک دنبال می کند.

آقای بان افزود مطلع شده است که آیت الله خامنه ای رهبر ایران دستور رسیدگی به اتهامات خلافکاری در انتخابات را داده است و او منتظر است ببیند چگونه به این شکایات رسیدگی می شود.

در همین حال کاخ سفید در واشنگتن، اعلام کرده که همچنان نگران وضعیت پس از انتخابات در ایران است.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا نیز گفته است ایران باید به "سئوال های جدی" درباره انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری این کشور پاسخ دهد.

آقای براون، که برای اولین بار در باره نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران اظهار نظر می کرد در پارلمان بریتانیا گفت نحوه برخورد ایران با بحرانی که پس از انتخابات پیش آمده، می تواند چگونگی روابط این کشور با جامعه بین المللی را تعیین کند.

نخست وزیر بریتانیا گفت: "نحوه پاسخ ایران به تظاهرات مشروع، در روابط آتی ایران با سایر کشورهای جهان تاثیر خواهد گذاشت."

پیشتر، وزیران خارجه بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کرده بودند که این کشورها نتایج اعلام شده توسط ستاد انتخابات ایران و اعتراض تعدادی از نامزدهای انتخاباتی در این زمینه را با نگرانی جدی دنبال می کنند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیز در واکنش به انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت نشانه هایی از تخلف در این انتخابات وجود دارد و آنچه را که "موج بازداشت ها" در ایران خواند محکوم کرد.

پیشتر، وزارت امور خارجه آلمان سفیر ایران را احضار کرده و خواستار دریافت توضیحاتی در مورد نحوه شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری ایران و برخورد نیروهای انتظامی با معترضان شده بود.