گزارشی از تظاهرات تبريز

روشنگرى:

تظاهرات امروز تبريز گسترده تر شد

تظاهرات کوچه به کوچه از ساعت 4 در تبريز شروع شده است .

تظاهرات تبريز در بايکوت کامل خبری نگه داشته شده است.

تلفن های همراه از جمله همراه اول و ايرانسل و تاليا به طور کل در تبريز قطع شد . ديروز فقط در اطراف آبرسان قطع شده بود.

هزاران نفر در سر محله ها و چهارراه های پرتردد شعار می دهند.خيابان های منتهی به آبرسان از ساعت 4 مسدود شد .

از ساعت 5 صدای شليک گلوله شنيده می شود.

پليس ضد شورش هم اکنون با گاز اشک آور در حال پراکنده کردن مردم است و بسياری را نيز دستگير کرد.

چند موتور سوار در جمع تظاهرات کنندگان مرتب در خيابان ها تير هوايی شليک می کنند.

دانشجويان در دانشگاه تبريز و دانشگاه سهند تبريز دست به تحصن و تظاهرات زدند.

ديروز 83 نفر در تبريز دستگير شده اند.

ديروز46 نفر مجروح و به بيمارستان منتقل شدند که از آن جا نيز به جای ديگری برده شدند.اسم برخی در ليست پذيرش بيمارستان است ولی خود مجروحين در آن جا نيستند.

عده ای در محل کار يا نيمه های شب از محل زندگی دستگير شده اند.

ديشب از ساعت 9 تا 10:30 مردم تبريز در پشت بام های خود فرياد الله اکبر و مرگ بر ديکتاتور سر دادند. صدای اين مردم از هر گوشه تبريز شنيده می شد.


دوشنبه

تيراندازی مستقيم به طرف تظاهرات کنندگان در خيابان های تبريز

تظاهرات آرام 50 هزار نفری روز دوشنبه تبريز با شکليک گلوله ساچمه ای و مشکی به طرف مردم و دانشجويان سرکوب شد و نيروهای يگان ويژه صدها دانشجو را با باطوم زخمی و دستگير کرده و بيمارستان ها مجروحين و زخمی ها را پذيرش نمی کنند و ماموران لباس شخصی در اورژانس های بيمارستان ها مجروحين را به جای نامشخصی منتقل می کنند و در خيابان آبرسان و ميدان ساعت و شهناز و فلکه دانشگاه درگيری شديدی بين لباس شخصی ها و ماموران موتور سوار با مردم در گرفته است.دانشگاه تبريز در محاصره لباس شخصی هاست و چند دانشجو از داخل دانشگاه دستگير و کشان کشان به بيرون دانشگاه آوردند و با خود بردند.
موبايل ها در خيابانهايی که تظاهرات در حال انجام است قطع شده است . گاز فلفل به صورت تظاهرات کنندگان می پاشند. راهپيمايی کننده ها شيشه های 4 بانک را شکستند و 2 موتور پليس را به آتش کشيدند .
مرگ بر ديکتاتور و مرگ بر اين دولت مردم فريب و موسوی رای مرا پس بگير و خامنه ای حيا کن سلطنت را رها کن احمدی دروغ گو از شعارهای مردم است.
اين تظاهرات در حال انجام هست و صدای شکليک گلوله به گوش می رسد.

27 خرداد 1388    08:45

 

خانواده های دانشجویان تبریز را تهدید کردند


میللی حرکت چهار شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۸۸:

خبرنامه امیرکبیر: دانشجویان دانشگاه تبریز در اعتراض به تقلب در انتخابات و جنایات صورت گرفته بر علیه دانشجویان کوی دانشگاه تهران و دانشگاه اصفهان دست به تجمع زدند. این تجمع در حالی برگزار شد که دانشگاه تبریز از ۳ روز پیش در محاصره نیروهای ضدشوش قرار دارد.

طی روزهای گذشته تعدادی از دانشجویان دانشگاه تبریز نیز بازداشت شده اند که از وضعیت آنها اطلاعی در دسترس نیست.

بنابر گفته دانشجویان نیروهای امنیتی با تماس با خانواده های دانشجویان آنها را تهدید کرده اند که باید فرزندان خود را هر چه سریعتر از دانشگاه خارج سازند.

همچنین روز گذشته پس از ۳ روز تحصن دانشجویان، مسئولین دانشگاه اعلام کردند که دانشگاه بریا مدت ۱ ماه تعطیل است و به دانشجویان تا ساعت ۸ فردا مهلت داده شده است تا خوابگاه ها را تخلیه کنند.

مسئولین دانشگاه دانشجویان را تهدید کردند که در صورت عدم ترک خوبگاه ها، متوسل به نیروهای لباس شخصی و انتظامی خواهند شد.

 

 

سرکوب اعتراضها در اورمیه ادامه دارد: حمله مأموران یگان ویژه به یک خوابگاه دخترانه در ارومیه

چهارشنبه  ۲۷ خرداد ۱٣٨٨ -  ۱۷ ژوئن ۲۰۰۹

اورمونیوز: اخبار رسیده از اورمیه از شکنجه و ضرب و شتم بیرحمانه شرکت کنندگان اعتراضات سه روز گذشته در این شهر حکایت می کند. طبق گزارش همکاران گروه خبری اورمونیوز شهر اورمیه بعد از دوم خرداد ۱۳۸۵ تا کنون شاهد چنین جو رعب و وحشتی نبوده است.

 

 

بازداشت شدگان که تعداد آنها بیش از ۳۰۰ نفر گزارش شده است ابتدا به مراکز مختلف از جمله اداره آگاهی واقع در کوی مخابرات٬ کلانتری ۱۷ در حوالی ترمینال شهری٬ چند مرکز اطلاعاتی٬ امنیتی و انتظامی در اطراف چهار راه دانشکده و رودخانه شهرچای اورمیه منتقل شده٬ با چماق و باتوم مورد حمله بیرحمانه مأموران قرار گرفته اند.

 

بنا به گزارشها در مورد هویت تمام بازداشت شدگان بعد از کتک زدن آنها تحقیق می شود. عده ای از بازداشت شدگان که مأموران آنها را با عنوان تجزیه طلبان با سابقه و پان تورکیستها! صدا می کرده اند به مراکز دیگر منتقل شده اند. اینها عمدتا کسانی هستند که سابقه شرکت و یا دستگیری در اعتراضهای روز جهانی زبان مادری٬ آغاز مدارس٬ اعتراضات خردادماه آذربایجانیها و مراسمهای ۲۱ آذر را داشته اند.

 

افراد بدون سابقه [کیفری] که کمتر از ۲۵ سال دارند٬ پس از تحمل ضربه های لگد٬ باتوم و چماق مأموران در صورت مراجعه خانواده و سپردن کفالت آزاد شده و مسنترها به مراکز امنیتی تحویل داده می شوند.

 

یک شهروند اورمیه ای که پسر ۲۱ ساله خود را از یکی از کلانتری ها تحویل گرفته در گفتگو با همکاران گروه خبری اورمونیوز حال فرزندش را بسیار وخیم گزارش کرده است. مأموران دست پسرش را شکسته و دندانهای فک پایین او را خرد کرده اند. این جوان اورمیه ای به همراه هشت نفر دیگر در حیاط یکی از کلانتری ها مورد حمله حدود ۲۰ مأمور چماق به دست قرار گرفته است.

 

از سوی حدود ده مأمور یگان ویژه به یک خوابگاه دخترانه واقع در پشت اداره آگاهی در کوی مخابرات اورمیه حمله کرده٬ پس از زخمی کردن مسئول خوابگاه که مانع ورود آنها شده بود٬ وارد اتاقها شده و موبایل تمام دانشجویان را ضبط کرده اند. به گزارش خبرنگار اورمونیوز عده ای از دانشجویان از پنجره های مشرف به محوطه اداره آگاهی از جوانانی فیلمبرداری کرده اند که پیراهنشان بالای سرشان کشیده شده و زیر ضربه های سنگین مأموران قرار داشتند.

 

علیرغم اینکه خطوط اینترنتی در اورمیه به طور کامل قطع نشده٬ از ظهر روز دوشنبه ۲۵ خردادماه امکان فرستادن هر گونه ایمیل و یا حتی وارد شدن به تمام سایتهای دارای سرویس پست الکترونیکی غیرممکن شده است.

 

دانشجويان معترض اهواز در محاصره

روشنگری: بر اساس يک گزارش تاييد نشده غير رسمی که به دست ما رسيده است دانشجويان دانشگاه چمران اهواز تحصن کرده اند و در محاصره ی نيروهای انتظامی قرار گرفته اند. در باره اين خبر جزئيات بيشتری اعلام نشده است

27 خرداد 1388    12:53

 

اعتراضات دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان سه شنبه شب

دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان سه شنبه (26/3/88) چهارمین روز متوالی اعتراضی خود را نسبت به نتایج متقلبانه انتخابات ریاست جمهوری سپری کردند , دانشجویان از ساعت 17 اقدام به راهپیمایی در سطح دانشگاه نمودند و شعارهایی چون " مرگ بر دیکتاتور چه شاه باشه چه دکتر" مرگ بر طالبان چه در کابل چه تهران" " موسوی موسوی رای مرا پس بگیر" , " "دانشجو می میرد ذلت نمی پذیرد" را سر دادن و سرودهای یار دبستانی و ای ایران را می خواندند و سسپس در محل سردر دانشکده مهندسی و از پشت نرده های دانشگاه با مردم شهر که همصدا دانشجویان خوستار ابطال انتخابات بودند به فریاد های اعتراضی خود ادامه دادند در ادامه در حدود ساعت 8 شب در اقدامی نمادین و در سوگ شهدای راه ازادی و به خصوص دانشجویان شهید شده در حوادث اخیر هر دانشجو یک شمع روشن نموده و به احترام روح ایشان یک دقیقه سکوت نمودند و سپس فاتحه ای برای شهیدان ایران زمین خواندند , در ادامه یکی از دانشجویان به نمایندگی از جمع خواست که این اعتراض مدنی خویش را در کمال آرامش ادامه دهند و به سو استفاده گران اجازه ندهند که با اغتشاش اهداف عالیه این اجتماعات و تظاهرات مقدس را زیر سوال ببرند و از دانشجویان خواست به سمت اعتصابات مدنی حرکت کنند. در همین راستا قرار بر این شد که دانشجویان عصر فردا در جلوی سلف سرویس دانشگاه اقدام به اعتصاب غذا نمایند .
لازم به ذکر است که تنی چند از فعالین سیاسی مدنی شهر در چند روز اخیر بازداشت شده اند که خبرهای تکمیلی در این رابطه به زودی منتشر می شود .