سی ام خرداد ۱۳۸۸ برابر با بيستم ژوئن ۲۰۰۹

 

خبرهائی از Twitter : کرباسچی  : امروز ساعت 4در تجمعی آرام و مسالمت آمیز و دور از خشونت در کنار آقای موسوی و کروبی شرکت کنید

سازمان عفو بین الملل اظهارات آیت الله علی خامنه ای در نماز جمعه روز 19 ژوئن (29 خرداد) را نشانه آمادگی مقام های ایرانی برای سرکوب خشونت آمیز معترضان دانسته است.این تشکل بین المللی مدافع حقوق بشر در بیانیه ای گفت چنین برخوردی، در صورتی که مردم به اعتراض ها ادامه دهند می تواند به مرگ تعداد زیادی منجر شود.

اس ام اس های شهر رشت فعال شد از ساعت 1 بامداد بچه ها برای برنامه فردا اس ام اس بزنید.

کشته ندادیم که سازش کنیم/ صندوق دست خورده شمارش کنیم.

موسی ساکت، مسوول ستاد شهروند آزاد مهدی کروبی بازداشت شده است.

صفحه کرباسچی در twitter :  امروز ساعت 4در تجمعی آرام و مسالمت آمیز و دور از خشونت در کنار آقای موسوی و کروبی شرکت کنید.

 

 

 

http://www.facebook.com/pages/Zahra-Rahnavard-/79757303129?ref=mf

زهرا رهنورد : امروز ساعت 4، انقلاب ... چشم جهان بر ماست
صفحه  خانم زهرا رهنورد در فيس بوک:
امروز ساعت 4، انقلاب ... چشم جهان بر ماست

برای بزرگ نمائی روی عکس کليک کنيد.

 

 

 

اطلاعیه ای منتشر شده که از احتمال حضور خاتمی، موسوی و کروبی در راهپیمایی امروز تهران خبر می دهد
محمد قوچانی سردبیر روزنامه اعتماد ملی دستگیر شد


gooya خبرهای رسیده حاکی از دستگیری محمد قوچانی روزنامه نگار ایرانی و سردبیر روزنامه اعتماد ملی وابسته به حزب مهدی کروبی است. هنوز منابع رسمی این خبر را تایید نکرده اند. در اطلاعیه ای منصوب به ستاد کروبی از حضور کروبی، موسوی و خاتمی در راهپیمایی امروز سخن گفته شده اما هنوز نتوانستیم صحت آن را از منابع موثق تایید کنیم. طبق خبرهای دريافتی گفته می شود راهپيمايی شنبه ۳۰ خرداد در ساعت ۱۶ از ميدان انقلاب تا ميدان آزادی برگزار خواهد شد. جمعه شب نيز از ساعت نه و سی دقيقه مردم بر بام های خود فرياد های الله اکبر را شروع کردند. پس از چند دقيقه شعار "دولت جنايت می کنه - رهبر حمايت می کنه." به فرياد ها اضافه شد. اين شعار در منطقه شمال غرب تهران به طور گسترده و طنين اندازتر از گذشته از بام ها شنيده می شد و به مدت نيم ساعت ادامه داشت. به نظر می آيد اين واکنش مردم به سخنان آيت الله خامنه ای است که امروز در نماز جمعه بار ديگر نتايج انتخابات را تاييد و بحث تقلب در انتخابات را ادعای دشمنان ناميد. در همين حال مهدی کروبی با انتشار نامه ای سرگشاده به شورای نگهبان خواستار ابطال انتخابات دهمين دوره رياست جمهوری و برگزاری مجدد آن شد . کروبی در اين نامه خطاب به اعضای شورای نگهبان نوشت : "‌با رای عادلانه درباره انتخابات و ابطال آن و برگزاری انتخابات مجدد اراده ملت را بپذيريد و بقای نظام را تضمين کنيد که اين به عدالت نزديک تر است."

 

دیدار رفسنجانی با بعضی از مراجع قم  
rooyeh  : به گزارش خبرنگار رویه، آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجلس خبرگان رهبری با بعضی از مراجع تقلید قم و نماینده تام الاختیار آیت الله سیستانی دیدار کرد.
یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار رویه عنوان کرد: هاشمی رفسنجانی در دیدار با مراجع تقلید به نقل خاطرات از اوایل انقلاب و شیوه حل معظلات توسط رهبر کبیر انقلاب پرداخت.
این منبع که تاکید کرد نامش فاش نگردد افزود: بنظر میرسد نیمی از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری تمایل به تشکیل  "شورای رهبری" دارند.
وی در ادامه بیان کرد: آنچه که میشود بعنوان چکیده این جلسات عنوان کرد این است که راه حل معقول در شرایط فعلی استعفای محمود احمدی نژاد است.
 
وی گفت: رهبر انقلاب پدر و رهبر تمام مردم است و نه یک عده ی خاص. منتهی بنظر میرسد ایشان تمایل دارند  پدر و رهبر عده ای خاص باشند
وی در پاسخ به سوال خبرنگار رویه که آیا جلسه ی مجلس خبرگان رهبری در قم تشکیل میگردد یا خیر، گفت: " اجازه بفرمایید در شرایط کنونی از پاسخ به این سوال معاف گردم . مطمن باشید که بزودی خبر تشکیل جلسه  یا عدم آن به اطلاع میرسد".  

 

هشدار باراک اوباما: جهان نظاره گر ایران است

راديو فردا : باراك اوباما، رييس جمهور آمريكا، روز جمعه گفت كه از فحوا و لحن اظهارات رهبر جمهورى اسلامى بسيار نگران است و نسبت به برخورد با تظاهر كنندگان در ايران هشدار داد.
آقاى اوباما در گفت و گو با شبكه تلويزيونى سى بى اس گفت: حكومت ايران بايد اين (تظاهرات) را كه جهان شاهد آن است به رسميت بشناسد.
به گفته رييس جمهور آمريكا، اينكه آنها (حكومت ايران) چگونه با مردمى كه تلاش مى كنند صدايشان شنيده شود برخورد و رفتار مى كنند اين علامت را مى دهد كه ايران چگونه هست و چگونه نيست.
واكنش آقاى اوباما ساعاتى پس از آن بيان شد كه آيت الله على خامنه اى، رهبر جمهورى اسلامى، از تظاهر كنندگان به نتيجه انتخابات رياست جمهورى خواست تا به اعتراض هاى خود پايان دهند و تهديد كرد كه مسئوليت عواقب اين راهپيمايى ها و خونريزى ها با كسانى است كه آن را برگزار مى كنند.
رهبر ايران به صراحت هر گونه تغيير در نتيجه انتخابات كه مخالفان خواهان ابطال آن هستند را مردود شمرد و گفت كه ديدگاه ها و نظرات محمود احمدى نژاد به او نزديك تر است.
به گفته وزارت كشور جمهورى اسلامى، آقاى احمدى نژاد با كسب ۲۴ ميليون و ۵۰۰ هزار راى برنده انتخابات رياست جمهورى شده است. اين در حالى است كه مير حسين موسوى و مهدى كروبى مى گويند در اين انتخابات تقلب هاى گسترده اى صورت گرفته و نتايج آن مضحك است.
در همين حال، رابرت گيبس، سخنگوى كاخ سفيد ، نيز در اظهار نظرى، اعتراض هاى اخير در خيابان هاى تهران را رخدادى فوق العاده و شجاعانه خواند و گفت كه اين رويداد بسيارى را غافلگير كرد.
آقاى گيبس روز جمعه خطاب به خبرنگاران گفت: من فكر مى كنم شما شاهد موردى فوق العاده هستيد. من مطمئنم كه هيچ كسى حتى يك هفته پيش انتظار نداشت تصاوير شجاعانه اى را ببيند كه ما اكنون نظاره گر آن هستيم.
اشاره سخنگوى كاخ سفيد به تظاهرات ميليونى هواداران نامزدهاى اصلاح طلب در اعتراض به نتايج انتخابات دهم رياست جمهورى است كه از روز شنبه خيابان هاى تهران را فرا گرفته است.
تظاهر كنندگان خواستار ابطال اين انتخابات شده و شعار سر مى دهند كهراى ما كجاست؟ مقام هاى ايران و در راس آنها، آيت الله خامنه اى به صراحت ابطال انتخابات را رد كرده و تنها مى گويند حاضرند تعدادى از صندوق هاى راى را با حضور نمايندگان نامزدها بازشمارى كنند.

 

اعتراض شبانه به نتیجه انتخابات ایران در پشت بام ها ادامه یافت

بی بی سی  : گزارش ها از تهران و برخی شهرهای دیگر ایران حاکی است که معترضان به نتیجه انتخابات این کشور جمعه شب هم به پشت بام ها رفته اند و مانند شب های گذشته اعتراض خود را با گفتن "الله اکبر" اعلام کرده اند.
به گزارش جمعه شب قلم نیوز، سایت رسمی ستاد میرحسین موسوی، "الله و اکبرهای یاران میرحسین، برای هفتمین شب متوالی هر محله و شهر ایران را فرا گرفته است".
این سایت می نویسد از آنجا که نمادهای مربوط به میرحسین موسوی این روز ها توسط دیگران هم به کار گرفته می شود، هواداران او "برای آنکه معنای الله و اکبر شان قلب نشود، میان ذکر الله و اکبر شعار می دهند: یا حسین، میر حسین".
ادامه این اعتراض ها در حالی است که آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، چند ساعت پیش تر در نماز جمعه تهران گفت که نامزدهای انتخاباتی و هواداران آنها باید اعتراض خود را از طریق شورای نگهبان دنبال کنند و به اعتراضات خیابانی پایان دهند.
اما آیت الله خامنه ای اشاره ای به اعتراض شبانه از پشت بام ها نکرد.
با این حال انتشار خبر ادامه اعتراض هواداران آقای موسوی به "اجحاف آشکار در حقشان" در سایت رسمی ستاد آقای موسوی، پس از تأکید آیت الله خامنه ای بر اینکه تقلب گسترده در انتخابات ممکن نبوده است، مهم تلقی شده است.
در این حال مجمع روحانیون مبارز تهران هم یک روز پیش تر برای عصر روز شنبه درخواست مجوز راهپیمایی از میدان انقلاب تهران کرده بود که به گفته استاندار تهران با آن مخالفت شده است.
با این حال هنوز خبری از لغو این راهپیمایی منتشر نشده و آخرین مطلبی که بر روی سایت رسمی مجمع قرار دارد، خبر مربوط به همین درخواست است.
محدودیت های ارتباطی گسترده، امکان دریافت اطلاعات موثق از ایران را دشوار کرده است.

 

واکنش مردم به سخنان رهبر: فريادهای "دولت جنايت می کنه - رهبر حمايت می کنه" و " الله اکبر" بر بام ها، هفته

هفتــــــــــه / علی آذر تهران- امشب از ساعت نه و سی دقيقه مردم بر بام های خود فرياد های الله اکبر را شروع کردند. پس از چند دقيقه شعار "دولت جنايت می کنه رهبر حمايت می کنه." به فرياد ها اضافه شد. اين شعار در منطقه شمال غرب تهران به طور گسترده از بامها شنيده می شد و به مدت نيم ساعت ادامه داشت. به نظر می آيد اين واکنش مردم به سخنان آيت الله خامنه ای است که امروز در نماز جمعه بارديگر نتايج انتخابات را تاييد و بحث تقلب در انتخابات را ادعای دشمنان ناميد.

امشب در منطقۀ شمال غرب وقتی که فرياد های الله اکبر به هوا خواست. صدای شليک تير هوايی نيز به موازات آن آغازشده و تا مدتی ادامه داشت. اما در لحظه حاضر (حدود ده و نيم شب) که صدای مردم در خيابان ها شنيده می شود، صدای تير هوايی قطع شده است.
گزارش تکميلی پس از اين ارسال خواهد شد.

www.hafteh.com

 

http://www.ghalamnews.org/news-21173.aspx

پاسخ دبیرخانه شورای امنیت کشور به نامه میرحسین موسوی

قلم - دبیرخانه شورای امنیت کشور به نامه مورخه ‌٨٨/٣/٢٧ میرحسین موسوی پاسخ داد.

به گزارش قلم نیوز، متن این نامه به شرح زیر است:

" بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای میرحسین موسوی

با سلام

نامه مورخه ‌٢٧ /‌٣ /‌٨٨ جنابعالی خطاب به شورای امنیت کشور حاوی مسائلی است که توجه شما را به آن جلب می‌کنیم:

‌١- انتساب اعمال مجرمانه همانند تخریب اموال و وسایل نقلیه مردم به نیروی انتظامی.

‌٢- حمایت از اجتماعات غیرقانونی که منجر به برهم زدن نظم و امنیت، تخریب اموال و اضرار به مردم و نقض حقوق شهروندان عزیز گردیده است که جنابعالی از آن اجتماعات به عنوان اجتماعات خودجوش و مسالمت‌آمیز نام برده‌اید.

‌٣- با تأکید جنابعالی بر این‌که موارد مذکور را مشاهده کرده‌اید، لازم است، مشاهدات خود را در اختیار دبیرخانه شورای امنیت کشور بگذارید.

البته به نظر ما این یک شبکه سازمان یافته است که به احتمال زیاد توسط گروهک‌های وابسته به بیگانگان سازمان یافته‌اند و با اراده و تصمیم قبلی نظم و آرامش و امنیت عمومی را بهم می‌زند و به حقوق شهروندان تعرض می‌نماید که البته قبلاً دستور رسیدگی لازم توسط فرماندهی نیروی انتظامی به موضوع صادر شده است.

متقابلاً وظیفه و مسوولیت ملی جنابعالی اقتضاء می‌کند که به جای انتساب اتهام به نیروهای انتظامی و یا نظامی که فرزندان این کشورند و شبانه‌روز جهت امنیت شهروندان تلاش می‌کنند، از تحریک و تلاش برای تشکیل چنین اجتماعات غیرقانونی پرهیز نموده و از این اجتماعات حمایت ننمایید.

قطعاً به این نکته مهم توجه دارید که در صورت دعوت و تحریک به این اجتماعات غیرقانونی مسوولیت عواقب ناشی از آن بر عهده جنابعالی خواهد بود.

عباس محتاج

دبیر شورای امنیت کشور"

 

مصطفی پورمحمدی رییس سازمان بازرسی کل کشور نیز در نامه‌ای به میرحسین موسوی نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری درباره روند رسیدگی به تخلفات احتمالی پیش و در حین انتخابات، توضیحاتی داد، که به شرح زیر است:

"برادر بزرگوار جناب آقای مهندس موسوی

سلامٌ علیکم؛

اینجانب به‌دلیل مسئولیتم در سازمان بازرسی کل کشور مایل نبودم درباره مسائل انتخابات و روند عملیات رأی‌گیری اظهارنظر کنم، چون سازمان بازرسی و نمایندگان آن در هیأت‌های اجرایی و نظارت و شعب اخذ رأی حضور رسمی نداشته و به‌همین دلیل هرگونه داوری و اعلام نظر بدون داشتن اطلاعات دقیق و جزئی آن‌هم از موضع سازمان بازرسی نادرست و غیرواقع‌بینانه است.

اما با توجه به شرایط جاری کشور و وضعیت خطیر آن و حوادث پیش‌آمده و در خطربودن جان و مال و آبروی بسیاری از شهروندان و بیم وقوع پیامدهای ناگوار برای کشور و نظام، ناچار از بیان و یادآوری مطالبی هستم. امیدوارم مورد توجه جناب‌عالی قرار گرفته و در راستای حفظ جایگاه و منافع و امنیت کشور و ملت عزیزمان و اقتدار نظام اسلامی و رفع نگرانی‌ها مؤثر باشد.

1ـ انتخابات دهم ریاست‌جمهوری و حضور گسترده و بی‌نظیر ملت بزرگ ایران نقطه عطفی در تاریخ سیاسی کشور است؛ لذا باید با تمام توان، آثار آن را ماندگار کرد و از نتایج مثبت و ارزشمند آن بهره برد.

2ـ برگزاری انتخابات از سه بخش تشکیل می‌شود:

الف ـ فعالیت و تبلیغات انتخاباتی

ب ـ انجام عملیات رأی‌گیری

ج ـ اعلام نتایج آرا

در رابطه با بخش اول یعنی فعالیت و تبلیغات انتخاباتی، گزارش‌ها و شکایات دایر بر تخلف یا سوء استفاده و اقدام غیرقانونی به مراجع قانونی و سازمان بازرسی واصل شده است که بخشی از آنها مستند و وارد است و لازم است در خصوص آنها اتخاذ تصمیم شود اما تأثیر آنها در نتیجه آرا مستلزم اثبات در شورای محترم نگهبان است که باید پیگیری گردد.

در رابطه با بخش دوم و سوم یعنی انجام عملیات رأی‌گیری و اعلام نتایج آرا، بر اساس سابقه حضورم در وزارت کشور و اطلاعات گذشته و ارزیابی اجمالی و اولیه و بررسی آرای مناطق و پیش‌بینی‌های قبلی معتقدم با توجه به مکانیزه‌بودن سیستم انتخابات و درگیری عوامل فراوان و ساز و کار موجود و جاری امکان سوءاستفاده و تخلف گسترده امری دشوار و امکان وقوع آن ضعیف است و در نتیجه نهایی آرا اثرگذار نیست. با این وجود مراتب اعتراض با تأکید مقام معظم رهبری در شورای محترم نگهبان با حضور نمایندگان حضرت‌عالی در حال بررسی است. پس باید به‌جای دامن‌زدن به التهابات کنونی در انتظار نتیجه این اقدام قانونی ماند.

3ـ آنچه در این شرایط مهم است پیگیری مطالبات از طریق قانونی و تقویت فرهنگ قانون‌مداری و التزام به آن است. اگر شما به قانون‌شکنی دیگران معترضید انتظار می‌رود در این مرحله حساس نیز در عمل پایبندی خود را به قانون نشان دهید.

4ـ در صورت عدم اثبات تخلفات در شورای نگهبان یا عدم رضایت شما از نحوه رسیدگی آن شورا مجال دیگری برای رسیدگی به شکایات شما در رابطه با سوء‌استفاده و نقض مقررات و قوانین وجود دارد و از طریق مجاری قضایی عملی است. باید تلاش کنیم و مصرّانه بخواهیم که نهادهای قانونی به وظایف خود عمل کنند و خواسته‌های خود را نیز از همان راه‌ها تعقیب کنیم تا مدنیت فاخر اسلامی و ایرانی و مردم‌سالاری دینی محقق شود. البته این راه همراه با سختی‌های فراوانی است و نیازمند حوصله، تدبیر، پیگیری و خستگی‌ناپذیری است.

5ـ بیان اعتراض و مخالفت آن‌هم به‌شکل توده‌ای و مردمی چنان‌که در چند روز گذشته شاهد بوده‌ایم با مخاطرات فراوانی همراه است و تداوم و تکرار آن پیامدهای امنیتی ناگواری دارد و برای شهروندان نیز خطرآفرین است. متأسفانه حرکات تند و خسارت‌بار برخی معترضان یا سوء استفاده‌کنندگان در تخریب اموال عمومی و اقدامات غیرقانونی و خلاف عده‌ای دیگر در آسیب به اموال و حقوق مردم و تعلل برخی دست‌اندرکاران در پیشگیری آن همان‌گونه که در چند دانشگاه و خوابگاه دانشجویی و مجتمع‌های مسکونی و معابر اتفاق افتاده نگران‌کننده است و باید به سرعت کنترل و متوقف شود. اعتراضات و حرکت‌های مردمی هرچند آرام ولی در این حجم و به‌صورت پیوسته غیرقابل مدیریت و هدایت است و پیامدهای آن دامن‌گیر همگان خواهد شد و مسئولیت آن بیشتر متوجه دعوت‌کنندگان است.

در پایان با توجه به دل‌نگرانی‌های موجود و انتظار ملت عزیزمان به ایجاد فضای وحدت، همدلی، رشد، شکوفایی و عزت و از طرفی طمع دشمنان و توطئه پیوسته آنان همه باید از بروز عواقب ناگوار و تشدید وضعیت جاری جلوگیری نموده و با درایت و متانت نظام اسلامی و کشورمان را از این فتنه و بحران به سلامت و سرافرازی عبور دهیم. به ویژه از جنابعالی که یار وفادار امام راحل و همراه صادق و خدمتگزار انقلاب، رهبری و مردم هستید انتظار بیشتری می‌رود.

و من یتق الله یجعل له مخرجا... و من یتوکل علی الله فهو حسبه...صدق‌الله العلی العظیم.

مصطفی پورمحمدی"