31خرداد: بيانيه شماره6 ميرحسين موسوی/به احقاق حقوق خود اميدوار باشيد/همچنان به پرهيز ازخشونت پايبند بمانيد

قلم - ميرحسين موسوی ضمن تسليت شهادت جمعی از هموطنان در حوادث روز شنبه، اين سوال را مطرح کرد که آيا مردمی انقلابی که با مشابه همين اجتماعات ما و شما را از فراموشخانه های تاريخ ستم شاهی بيرون آوردند بايد مورد ضرب وجرح قرار گيرند و تهديد به زورآزمايی شوند؟

به گزارش قلم نيوز، متن کامل بيانيه مهندس ميرحسين موسوی به اين شرح است:

 

بيانيه شماره ۶ مهندس ميرحسين موسوي خطاب به مردم: اعتراض به دروغ و تقلب حق شماست

بسم الله الرحمن الرحيم
انا لله و انا اليه راجعون

خبر دلخراش شهادت گروهي ديگر از معترضان به وقوع تقلب گسترده در انتخابات اخير، جامعه ما را در بهت و سوگ فروبرده است. تيراندازي به مردم ، پادگاني شدن فضاي شهر، ارعاب، تحريك و قدرت نمايي همگي فرزندان نامشروع قانون گريزي شديدي است كه در معرض آن قرار داريم و عجبا كه بانيان چنين شرايطي ديگران را به اين خطا متهم مي كنند.

به كساني كه مردم را به خاطراظهار نظر قانون شكن ناميده اند خبر مي دهم كه بي قانوني بزرگ عدم اعتنا و نقض صريح اصل 27 قانون اساسي از سوي دولت در عدم صدور مجوز براي اجتماعات مسالمت آميز است. آيا مردمي انقلابي كه با مشابه همين اجتماعات ما و شما را از فراموشخانه هاي تاريخ ستم شاهي بيرون آوردند مورد ضرب وجرح قرار گيرند و تهديد به زورآزمايي شوند؟

اينجانب به عنوان يك هم سوگ همچنان مردم عزيز را به خويشتنداري دعوت مي كنم. كشور متعلق به شماست. انقلاب و نظام ميراث شماست. اعتراض به دروغ و تقلب حق شماست. به احقاق حقوق خود اميدوار باشيد و اجازه ندهيد كساني كه براي نااميدي و ارعاب شما مي كوشند خشمتان را برانگيزند. در اعتراضات خود همچنان به پرهيز از خشونت پايبند بمانيد و چون پدران و مادراني دل شكسته با رفتارهاي نامتعارف فرزندانتان در قواي امنيتي برخورد كنيد. در عين حال از نيروهاي نظامي و انتظامي انتظار دارم نگذارند خاطرات اين ايام لطمه هاي جبران ناپذير به روابط آنها و مردم بزند.

اين كه نام و نشان شهيدان، مجروحان و بازداشت شدگان به خانواده آنها اطلاع داده نشود و آنان در سرگرداني قرار گيرند هيچ سودي در برقراري آرامش ندارد و تنها احساسات را جريحه دار مي كند. همچنين است دستگيري هاي فله اي كه تنها موجب هتك پرهيزها و برداشته شدن رعايت ها ميان فرزندان نظامي و انتظامي ملت و بدنه جامعه مي شود.

از خداوند متعال براي اين شهيدان عزيز رحمت و علو درجات مسئلت مي كنم و براي خانواده هاي داغديده شان صبر و اجر آرزو دارم.

ميرحسين موسوي
31 خرداد 1388

gooyaشنیده ها حاکی است فردا؛ مردم چراغ های اتومبیل خود را روشن می گذارند

صادر نشدن مجوز برای تجمع و راهپیمایی و نیز سرکوب شدید تجمعات مسالمت آمیز مردمی ، مردم را به خلق شیوه های جدید تر اعتراض واداشته است.

به گزارش خبرنگار "کلمه" مشاهدات و شنیده ها از سطح شهر ها حاکی است، مردم تصمیم گرفته اند فردا دوشنبه اول تیرماه و از ساعت 5 تا شش بعد از ظهر و به نشانه ی اعتراض و نیز همدردی با شهدای شنبه سی ام تیر ماه چراغ های اتومبیل خود را روشن کنند.

به نظر می رسد این شیوه ی جدید اعتراض در پی ممانعت بی سابقه و برخورد شدید نیروهای نظامی و شبه نظامی با مردم باشد.

 

 

تظاهرات 31 خرداد در يوتوب:

 

http://www.youtube.com/watch?v=00cSHvqTXwI&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Epeykeiran%2Ecom%2FContent%2Easpx%3FID%3D2639&feature=player_embedded

 

http://www.youtube.com/watch?v=DmIcoDSSxEc&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Epeykeiran%2Ecom%2FContent%2Easpx%3FID%3D2637&feature=player_embedded

 

http://www.youtube.com/watch?v=HZ_oWNEGhZE&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Epeykeiran%2Ecom%2FContent%2Easpx%3FID%3D2636&feature=player_embedded

 

http://www.youtube.com/watch?v=oRSQ1GbNoTU&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Epeykeiran%2Ecom%2FContent%2Easpx%3FID%3D2635&feature=player_embedded

 

 

 

با ٣٣ روزنامه نگار زندانی جمهوری اسلامی  بزرگترین زندان جهان برای روزنامه نگاران

از تاریخ ٣١ خرداد ١٣٨٨ جمهوری اسلامی ایران با ٣٣ روزنامه نگار زندانی بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان است.   از شنبه ٢٣ خرداد ماه تا امروز ٢٢ روزنامه نگار و وب نگار بازداشت شده اند.

 

شبانگاه ٣٠ خرداد ژیلا بنی یعقوب و همسرش بهمن احمدی امویی از سوی ماموران امنیتی در منزلشان بازداشت شدند. ماموران وزارت اطلاعات پس از بازرسی منزل این دو روزنگار را به محل نامعلومی منتقل کردند. برنده جایزه شجاعت در روزنامه نگاری ژیلا بنی یعقوب  و همسرش بهمن احمدی امویی دو روزنامه نگار مستقل و پرسابقه روزنامه های اصلاح طلب هستند.

 

گزارشگران بدون مرز بازداشت علی مزروعی رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران را تائید می کند.  رئیس انجمن صنفی رزونامه نگاران ایران در تاریخ ٣٠ خرداد دستگیر شده است. سازمان همچنان از ده ها روزنامه نگار ایرانی بی اطلاع است و نمی داند بازداشت و یا از دست ماموران امنیتی رژیم گریخته اند.

 

بی بی سی امروز اخراج خبرنگار خود را از ایران تائید کرد. مقامات ایران به جان لنی گزارشگر این شبکه خبری بیست و چهار ساعت فرصت داده اند تا کشور را ترک کند. بی بی سی از سوی جمهوری اسلامی متهم به حمایت از " آشوبگران" شده است.

 

گزارشگران بدون مرز  در این باره اعلام می کند " دولت ایران همه امکانات خود را برای سد کردن گزارشدهی و شهادت روزنامه نگاران ایرانی و خارجی از رویداهای جاری بسیج کرده است . جامعه جهانی باید خواهان آزادی روزنامه نگاران زندانی در ایران شود. اخراج خبرنگاران خارجی از ایران دلیلی دیگری است برای به رسمیت نشناختن نتایج انتخابات و "پیروزی" محمود احمدی نژاد."

 

تا پیش از انتخابات جمهوری اسلامی بزرگترین زندان روزنامه نگاران در خاورمیانه بود. امروز با ٣٣ روزنامه نگار زندانی، بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان است. بنا بر اطلاعاتی که بدست ما رسیده است روزنامه نگاران و فعالان سیاسی بازداشت شده به بند ٢٠٩ زندان اوین منتقل شده اند و  برای اعتراف تلویزیونی به " سازماندهی انقلاب مخملی " شدیدا زیر فشار شکنجه قرار دارند.

 

اعتراض های خیابانی بار دیگر تهران را فرا گرفت

راديو فردا : گزارش هاى رسيده از ايران حاكى است: به رغم سركوب روز شنبه كه حداقل ۱۹ كشته بر جاى گذاشت، تظاهركنندگان روز یکشنبه به صورت پراكنده به خيابان ها ريخته و عليه نتايج انتخابات شعار دادند.
بر اساس اين گزارش ها، در خيابان انقلاب و ميدان ونک اعتراض هاى پراكنده اى به چشم مى خورد و نيروهاى ضد شورش با معترضان درگير شده اند.
برخى فيلم هاى منتشر شده از تهران در روز يكشنبه، ۳۱ خرداد، نشان مى دهد كه هزاران تظاهركننده در يكى از خيابان هاى تهران در حال اعتراض و سر دادن شعار هستند ولى مشخص نيست كه اين تظاهرات در كدام نقطه شهر انجام شده است.
در حال حاضر ارتباط تلفنى با تهران بسيار مشكل است ولى بر اساس پيام هاى منتشره بر روى سايت هاى اجتماعى نظیر فیس بوک و تویتر، پايتخت ايران همچنان وضعيت امنيتى و نظامى دارد و هزاران نيروى بسيج و پليس ضد شورش خيابان هاى اصلى را در كنترل خود دارند.
گزارش ديگرى حاكى است كه تعدادى از معترضان با در دست گرفتن شمع براى گراميداشت ندا صالحى، دخترى كه گفته مى شود از كشته شدگان تظاهرات روز شنبه است، در ميدان هفت تیر تجمع كردند ولى با حمله نيروهاى ضد شورش مواجه شدند.
همچنين درگيرى هاى مشابهى در ميدان بهارستان گزارش شده و گفته مى شود كه تعدادى از تظاهر كنندگان به سمت ميدان وليعصر حركت كرده اند.
در حال حاضر به دليل درگيرى ميان معترضان به نتيجه انتخابات و نيروهاى امنيتى كه با پرتاب گاز اشك آور و شليک هوايى همراه است رفت و آمد شهروندان در سطح شهر محدود شده است.
از سوى ديگر جمعيتى بين ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر مقابل دفتر سازمان ملل در خيابان قائم مقام فراهانى تجمع كرده و در كمال سكوت و با در دست گرفتن پلاكاردهايى نسبت به نتايج انتخابات رياست جمهورى دهم اعتراض كردند.
در همين حال، معترضان به نتيجه انتخابات براى اعتصاب عمومى در روز سه شنبه برنامه ريزى كرده و از مردم ايران خواسته اند تا به سر كار نروند.

خبرهای کوتاه و فوری

امیر آریازند، علی پورخیری، شاهین نوربخش، محمد شکوهی، اشکان مجللی و میثم ورهچهر، سعید نورمحمدی،علی تقی پورازاعضای جبهه مشارکت بازداشت شده اند.

میرحسین غیر مستقیم خبر از دستگیری اش می دهد، مبادا سرخورده شویم! پایان راه نبود میرحسین یا کروبی نیست، او پیام خود را داده : اعتصاب

دوستان سایت قلم هک شده و اکنون می خواهد که مجروحان نام و شماره خود را برای پیگیری حقوقی اعلام کنند ،لطفا به همه اطلاع دهید که این کار را نکنند و مراقب باشند.

موسوی اعلام کرد: تيراندازي به مردم ، پادگاني شدن فضاي شهر، ارعاب، تحريك و قدرت نمايي، همگي فرزندان نامشروع قانون گريزي شديدي است.

حسن لاهوتی پسر فائزه هاشمی در تماس تلفنی با بی.بی.سی اعلام کرد :  فائزه هاشمی عصر روز گذشته در یکی از خیابان های فرعی اطراف میدان آزادی توسط نیروهایی که انتظامی نبودند  دستگیر شدند. فائزه هاشمی، دختر وی، همسر حسین مرعشی، دختر مرعشی و خواهر زن وی از جمله دستگیر شدگان هستند.
 
وی افزود: از منابعی که دارد آگاه شده است که بازداشت شدگان در قرارگاه ثار الله سپاه در تهران نگهداری می شوند