اعتراض‌ها در ایران و جایگاه اقوام در آن

 

در مناطقی که اقلیت‌های قومی ایران زندگی می‌کنند در دوره‌های مختلف انتخابات ریاست جمهوری نامزدهای اصلاح طلب اکثریت آرا را بدست آورده‌اند. این‌بار چگونه بوده است و آیا قومیت‌ها هم علیه نتایج انتخابات اعتراض می‌کنند؟

 

میزگردی پیرامون نقش اقوام در اعتراضات

دویچه وله پیرامون جایگاه اقوام در اعتراضات کنونی با  آقای یوسف عزیزی بنی طرف، نویسنده عرب ایرانی و عضو کانون نویسندگان ایران، دکتر عبدالستار دوشوکی، فعال سیاسی بلوچ و همچنین آقای علاءالدین، یکی از فعالین جنبش ملی آذربایجان در لندن صحبت کرد و نظر آنها را پیرامون نقش اقوام در اعتراضات ایران پرسید.

یوسف عزیزی بنی طرف: من مقاله‌ای نوشتم بنام "مهر برجسته اقوام بر انتخابات ریاست جمهوری ایران" در این مقاله تاکید کردم که قومیت‌های ایرانی مهر خود را به این شکل براین انتخابات زدند که هر کدامیک از نامزدهای انتخابات از جمله آقایان کروبی و موسوی به نحوی ازاین "گفتمان قومیت‌ها" متاثر شدند و برنامه‌هایی را برای حل برخی از مشکلات مسئله ملی ارائه دادند. فعالان عرب هم در ستاد انتخاباتی موسوی و کروبی شرکت فعالی کردند. در جامعه عرب خوزستانی اهواز تاکید دارند که باید علیه تقلب در انتخابات اعتراض کنند و به تظاهرات بپیوندند و شعارهای عام مردم را بدهند. گروههایی مثل "بیت العرب" و "جامعه مدنی عرب اهوازی" اخیرا بیانیه‌ای دادند و مردم عرب خوزستان را دعوت کردند تا به تظاهرات میلیونی مردم ایران بپیوندند و صفوف خود را جدا نکنند، زیرا این یک مسئله‌ای است که به سرنوشت همه ما مربوط می‌شود. در بیانیه این گروهها از کارگران عرب شرکت نفت هم درخواست شده که اگر فراخوان اعتصاب صورت بگیرد کارگران عرب نیزدر آن شرکت کنند.
 
دویچه وله: آقای دوشوکی، شما پس از صحبتهای آیت الله خامنه‌ای در نماز جمعه تهران و بدنبال آن تظاهرات روز شنبه در مقاله‌هائی که نوشتید تاکید کردید که در شرایط کنونی "فاز جدیدی" از مبارزات مردم ایران آغاز شده و بلوچ‌ها را هم به همراه دیگر قومیت‌ها برای پیوستن به اعتراضات عمومی دعوت کردید. در این مرحله جدیدی که شما طرح می‌کنید مشارکت اقوام چگونه باید باشد، مثلا بلوچ‌ها چگونه در آن شرکت خواهند کرد؟

دکتر عبدالستار دوشوکی: رهبران مذهبی و سیاسی بلوچ کمی محتاط و ناظر جنگ قدرت بین جناح‌های رژیم  بودند و از کسی حمایت نکردند. ولی مردم بلوچ خواسته‌هایشان را در برنامه‌های آقای کروبی و تا حدی هم در برنامه‌های اعلام شده آقای موسوی می‌دیدند. در حال حاضر ما وارد فاز جدیدی شدیم و دیگر جنگ جناح‌ها مطرح نیست الآن توده‌های مردم وارد معادلات سیاسی شدند. تاکید ما روی توده‌های مردم باشد و باید این حرکتها را به یک جنبش ساختار شکنی سوق بدهیم که برای همه ایرانی‌ها عاید خوبی را به همراه خوهد داشت و شرکت در آن وظیفه همه ماهست.

آقای علاءالدین بنظر برخی‌ها در شهرهای بزرگ آذربایجان به آن شکلی که انتظار می‌رفت مردم در تظاهرات شرکت فعالی ندارند. آیا آذربایجان سکوت می‌کند؟

علاءالدین: تظاهرات و یا حرکت ملت ترک آذربایجان با حذف رد صلاحیت آقای اعلمی حدودا یکماه پیش آغاز شد و در سطح آذربایجان، یعنی در تبریز و ارومیه دستگیریهای زیادی اتفاق افتاد و یک مقداری از انرژی این حرکت صرف مسائل پیش از انتخابات شد. در همان موقع شورائی از فعالین جنبش ملی آذربایجان بنام "شورای هماهنگی فعالین" تاسیس شد که مبارزات و اعتراض‌ها را بصورت اصولی پیش ببرد. در حال حاضر جو آذربایجان شدیدا امنیتی است و در طول ۳۰ سال ما شاهد چنین جوی حاکم نبودیم. تبریز تقریبا در حالت حکومت نظامی بسر می‌برد. اما علیرغم این فشارها اعتراضات هم شروع شده و در ارومیه حتی ۲ شهید هم داشتیم. در کشور بزرگترین اقلیت ملی، آذربایجانی‌ها هستند، بخاطر همین نوعی وسواس و نگرانی خاصی در دولت فعلی وجود دارد. اما تظاهرات آغاز شده و این جو خواهد شکست و اگر آذربایجان تکانی بخورد این مسأله به این شکل ادامه نخواهد یافت.

آقای بنی طرف وضعیت سیاسی مناطقی که قومیت‌ها زندگی می‌کنند در حال حاضر چگونه است؟ آیا در آنجا هم همزمان با تهران اعتراضاتی انجام می‌گیرد؟

یوسف عزیزی بنی‌طرفBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  یوسف عزیزی بنی‌طرف: «مردمان قومیت‌های غیر فارس دراین شرایط سرنوشت ساز تاریخی نباید ازصفوف مردم ایران جدا حرکت کنند» بنی طرف: در تبریز، اهواز و در سایر مناطق قومیت‌های غیر فارس نیز تظاهرات و اعتراضات وجود دارد. در اهواز دانشگاه شهید چمران در محاصره است. دانشجویان دستگیر می‌شوند. برای خاموش کردن مردم در خیابان امام دهها تن از فعالان سیاسی را دستگیر و از آنها تعهد گرفتند که از خانه‌هایشان بیرون نیایند. اکنون خیزش مردم ایران یک خیزش عام هست و هدف مشخصی دارد و آن ابطال نتایج تقلب‌آمیز انتخابات است. مردمان قومیت‌های غیر فارس دراین شرایط سرنوشت ساز تاریخی نباید ازصفوف مردم ایران جدا حرکت کنند.

علیرغم آن چیزهایی که شما گفتید، این نظر هم وجود دارد در مناطقی که قومیت‌ها  زندگی می‌کنند مردم غیر فعال در اعتراضات شرکت کردند. دلیلش چیست؟

بنی طرف: بعد از اینکه مردم عرب در سال ۱۳۸۴ تظاهرات کردند و سپس در سال ۱۳۸۵ در مهاباد و سنندج کردستان اعتراضاتی شد و سپس در اول خرداد ۱۳۸۵ در آذربایجان تظاهرات گسترده‌ای انجام گرفت ما آن پاسخگوئی را از جانب فعالین مدنی تهران ندیدیم. من فکر می‌کنم یک شائبه‌ای هنوز بین فعالین مدنی اقلیتها مثل بلوچها، کردها، عرب‌ها و ترک‌ها و وترکمن‌ها وجود دارد که به دیدگاه من این شائبه را باید از بین برد، یعنی خود رهبران سیاسی آقایان موسوی و کروبی از این قومیت‌های غیر فارس بخواهند که در اعتراضات شرکت کنند و اعتراضات خود را بیان کنند. حتی از طرف فعالان و احزاب سیاسی سرتاسری هم درخواست کنند که این یک خیزش دمکراسی است و دلجویی کنند که در سه چهار سال گذشته تنها مانده بودند و از سوی اینها حمایتی نشده بوده.

دویچه وله: بنظر آقای بنی طرف موسوی و کروبی و یا احزاب سراسری از قومیت‌ها بخواهند که مشارکت فعالی در اعتراضات کنند، بنظر شما آیا خود قومیت‌ها و یا نخبگان آنها نیست که تصمیم بگیرند وارد صحنه شوند؟

علاءالدین: من در شرایطی نیستم که برای فعالان ملی آذربایجان تعیین تکلیف بکنم. ولی نخبگان آذربایجان با مراجعه به مراجع تقلید و دینی آذربایجان سعی می‌کنند که این حرف خودشان را به گوش مردم برسانند. مثلا آقای اردبیلی درباره تقلب درانتخابات یک اعلامیه دادند. بنظرمن طرحی که آقای بنی طرف پیشنهاد کردند خوب هست. مردم آذربایجان از زمان انقلاب مشروطیت در شرایط تاریخی در ایران کارساز بودند، ولی از این حرکت‌ها بسیار چیز کمی عاید اینها شده و حرکت ملی که امروز هست بر اساس شئونات ملی آذربایجان پایه گذاری شده و در هر مرحله‌ای اینها نمی‌توانند انرژی مردم خودشان را صرف مواردی بکنند که نتیجه‌ای ندهد. البته وضعیت فعلی فرق می‌کند . وقتی اعلمی حذف شد فقط کروبی اعتراض کرد و این اعتراض را از آقای موسوی نشنیدیم، ما قصد نداریم مسائل پیشین را مطرح بکنیم ولی همین هم هست که این دلجویی می‌تواند کمک بکند. من فکر می‌کنم قومیت‌ها حتی به قیمت صرف نظر کردن از شعارهای ملی خودشان هم در این اعتراضات شرکت فعالی خواهند کرد.

دویچه وله: آقای دوشوکی شما هم فکر می‌کنید که موسوی و کروبی از اقوام درخواست کنند که وارد صحنه شوند؟

دوشوکی: من مطمئن نیستم که از این درخواست مفهوم درستی در جامعه دریافت بشود. یعنی معنای ضمنی آن این است که اقوام در بطن مبارزه نیستند و انگار خودشان را تافته جدابافته‌ای می‌دانند و در نتیجه دعوت بخصوص و ویژه‌ای از آنها بشود. بنظر من خواسته‌های اقوام هم باید در کنار درخواست‌های اقلیت‌های مذهبی، زنان و دانشجویان مطرح بشود. من معتقدم که ما نیز بخشی از ملت هستیم و از همه خواسته‌اند که بپا خیزند و من با آن موافقم  و مسئله اقوام هم باید در چارچوب کلی مبارزه علیه دیکتاتوری مطرح شود.

دویچه وله: آقای بنی طرف این میز گرد را با شما آغاز کردیم و با شما هم به پایان می‌رسانیم. در شرایط کنونی ورود فعالتر اقوام به صحنه اعتراضات، آیا معادلات سیاسی و یا موازنه نیروها را تغییر خواهد داد و کلا چه تاثیری خواهد داشت؟
 
بنی طرف: بی‌گمان که قدرت تحول در میان قومیت‌های غیرفارس خیلی بالاست. یک نیروی عظیمی در واقع به مبارزات مردم ایران اضافه خواهد شد، اگر این قومیت‌ها  وارد میدان کوشش و مبارزه بشوند. منتهی ما بایستی سازوکاری پیدا بکنیم که میان خواسته‌های قومیت‌های غیر فارس و خواسته‌های عمومی مطرح کنونی در سطح جامعه نوعی همسازی و هماهنگی ایجاد بکنیم و باید آنرا تئوری پردازی کنیم. یکی از این موارد این است که هر دو نامزد اصلاح طلب دوباره تاکید روی حقوق مردمان غیرفارس بکنند و بیانیه بدهند و قومیت‌ها را برای پیوستن به اعتراضات و تغییر وضع موجود فرا بخوانند.

مصاحبه گر: طاهر شیرمحمدی
تحریریه: مصطفی ملکان

 

نامه‌ سرگشاده جمع کثيری از فيلسوفان معاصر و استادان دانشگاه های جهان در حمايت از تظاهرات‌کنندگان ايرانی

جمعه ۱۹ ژوئن ۲۰۰۹ (۲۹ خرداد ۱۳۸۸)

امروز صبح آيت‌الله علی خامنه‌ای خواستار پايان يافتن تظاهرات قدرتمند و گسترده‌‌ای شد که در اعتراص به انتخابات هفته‌ی گذشته صورت می‌گرفت. استدلال وی اين بود که کوتاه آمدن در مقابل خواست مردم و فشارهای «غيرقانونی» نهايتاً‌ به «ديکتاتوری» منجر می‌شود و به تظاهرات‌کنندگان هشدار داد که ايشان مسئول خشونت‌های آتی خواهند بود، نه پليس.
استدلال خامنه‌ای به گوش تمامی کسانی که به سياست کنش جمعی علاقه‌مند‌ند آشناست چرا که بر منطقی متکی است که اوليای امور با اتکاء بدان از فرانسه‌ی
۱۷۸۹ گرفته تا خود ايران ۱۹۷۹ به مخالفت با عظيم‌ترين جنبش‌های مردمی عصر جديد برخاسته‌اند. شکل‌گيری اين جنبش‌ها بدين واسطه بود که اصل را بر اين می‌گذاشتند که حاکميت متعلق به خود مردم است نه دولت يا نمايندگان‌اش. در «منشور آزادی» سال ۱۹۵۵ مبارزان ANC («کنگره‌ی ملی آفريقا» به رهبری نلسون ماندلا) در آفريقای جنوبی چنين می‌گفتند که «هيچ دولتی نمی‌تواند ادعای اقتدار کند مگر آن‌که اين اقتدار بر اراده‌ی تمامی ملت متکی باشد.»
نيازی به گفتن نيست که ايرانيان خود بايد جهت سياسی کشورشان را تعيين کنند. با اين حال،‌ ناظران خارجی (که شهامت تظاهرات‌کنندگان ايرانی را در هفته‌ی گذشته ستايش می‌کنند) بايد يادآور شوند که دولتی که ادعای نمايندگی اراده‌ی مردم‌اش را دارد صرفاً به شرطی می‌تواند چنين کند که ابتدايی‌ترين پيش‌شرط‌های شکل‌گيری چنين اراده‌ای را محترم شمارد: ‌آزادی مردم برای گرد هم آمدن بی‌هيچ مانعی و تشکيل دادن نيرويی کلی و جمعی؛ قابليتی نامحدود برای بحث و دسترسی به اطلاعات، و به بحث گذاشتن،‌تصميم گرفتن و به اجرا درآوردن شيوه‌ی عمل.

سال‌های متمادی حمايت خارجی از «ترويج دموکراسی» در بسياری از کشورهای جهان باعث گسترش بدبينی موجهی نسبت به جنبش‌هايی مدنی‌ شده که ادعای مشروعيت مستقيم دموکراتيک دارند. با اين حال، اين اصل به خودی‌خود همواره روشن است: صرفاً مردم می‌توانند ارزش چنين ادعاهايی را تعيين کنند. ما امضاءکنندگان اين نامه از دولت ايران می‌خواهيم کاری نکند که چنين تصميمی را مانع می‌شود.

پيتر هالورد (دانشگاه ميدلسکس، انگلستان)
آلبرتو توسکانو (کالج گلداسميتس، انگلستان)

اين نامه توسط اين فيلسوفان امضاء شده است:

ايوکويچ، رادا، کالج بين‌المللی فلسفه، پاريس،‌دانشگاه ژان مونه، سن‌اتين، فرانسه
باتلر، جوديت، دانشگاه کاليفرنيا، برکلی
باليبار، اتين، پاريس ده، دانشگاه نانتر و دانشگاه کاليفرنيا، ايروين
چامسکی، نوآم، دانشگاه ام آی تی، کمبريج، ماساچوست، آمريکا
دوتمان، الکساندر گارسيا، کالج گلداسميتس، دانشگاه لندن، انگليس
رانسير، ژاک، استاد بازنشسته فلسفه‌ی دانشگاه پاريس،‌سن‌دنی
زوپانچيچ، الکنا، مؤسسه‌ی فلسفه، فرهنگستان علوم و هنرهای اسلوانی
ژيژک، سلاوی، دانشگاه ليوبليانای اسلووانی و دانشگاه اروپايی

همچنين استادان زير جزو امضاء کنندگان اين نامه هستند:


ALAMDARI, Kazem, California State University, Los Angeles
AMSLER, Sarah S., Language and Social Sciences, Aston University, Birmingham
ANDERSON, Kevin B., Professor of Sociology and Political Science, University of California, Santa Barbara
ASAD, Talal, Graduate Center, City University of New York
BANUAZIZI, Ali, Professor of Political Science and Director, Program in Islamic Civilization and Societies, Boston College
BAYAT, Asef, Professor of Sociology and Middle East Studies, Leiden University
BEHROOZ, Maziar, Associate Professor of Middle East History, San Francisco State University
BENHABIB, Seyla, Eugene Meyer Professor of Political Science and Philosophy, Yale University, New Haven
BEYER, Vera, Kunsthistorisches Institut der Freien Universität Berlin
BIENIEK, Adam, Jagiellonian University, Chair of Arab Studies, Institute of Oriental Philology , Cracow, Poland
BOCHENSKA, Joanna, Dept. of Kurdish Studies, Jagiellonian University, Cracow, Poland
BOGDAN, Jolan, Dept. of Visual Cultures, Goldsmiths College, UK
BRUNO, Michael, Dept. of Philosophy, Lewis and Clark College, Portland, OR
BRUSTAD, Kristen, Associate Chair, Dept. Of Middle Eastern Studies, University of Texas at Austin
BURGE, Tyler, University of California, Los Angeles
BURGERS, Jan-Willem, Australian National University
BUTT, Gavin, Senior Lecturer & Programme Leader in MPhil / PhD,
COHEN, Joshua, Stanford University
COLE, Juan R. I., Mitchell Collegiate Professor of History, University of Michigan
DABASHI, Hamid, Professor of Iranian Studies and Comparative Literature, Columbia University, New York
DE CARO, Mario, Dept. of Philosophy, University of Rome
DI LUCIA COLLETI, Laura, Conseillor Province of Venice
DOGRAMACI, Sinan, University of Texas at Austin
DOLEZALEK, Isabelle, Freie Universität Berlin
DORFMAN, Vladimiro Ariel, Duke Universtiy, Durham, North Carolina
EHSANI, Kaveh, Assistant Professor of International Studies, DePaul University
EISENSTEIN, Zillah, Professor of Politics, Ithaca College
ENGELMANN, Stephen, University of Illinois at Chicago
EPSTEIN, Barbara, History of Consciousness Dept., University of California, Santa Cruz
FALK, Richard, Professor of International Law Emeritus, Princeton University
FARHI, Farideh, Dept. of Political Science, University of Hawai'i at Manoa
FARNOODY-ZAHIRI, Nelly, UCLA
FASY, Thomas M., Mount Sinai School of Medicine, New York City
FATIMA KHAN, Mahruq, Assistant Professor of Women’s, Gender and Sexuality Studies, University of Wisconsin-La Crosse
FIELD, Hartry, Professor of Philosophy, New York University
FORAN, John, Professor of Sociology, University of California, Santa Barbara
GANDJBAKHSH, Amirhosseing, Research Director, National Health Institute, Washington DC
GANZ, David, Universität Konstanz, Germany
GARRETT, Don, Dept. of Philosophy, New York University
GASIOROWSKI, Mark, Political Science and International Studies, Louisiana State University
GLOGOWSKI, Aleksander, Jagiellonian University, Cracow, Poland
GODMILOW, Jill, University of Notre Dame
GOLE, Nilufer, Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales, Paris
HÁJEK, Alan, Research School of Social Sciences, Australian National University
HASHEMI, Nader, Assistant Professor of Middle East and Islamic Politics
HEGASY, Sonja, Zentrum Moderner Orient, Berlin
HERRERA, Linda, Institute of Social Studies (The Hague)
HIBBARD, Scott, DePaul University, Chicago
HOEFERT, Almut, University of Basel
JIMENEZ, Maria, Université Paris Sorbonne, Paris IV
KESHAVARZIAN, Arang, Associate Professor of Middle Eastern and Islamic Studies, New York University
KHOSROVANI, Sahar, University of Maastricht
KORBEL, Josef, School of International Studies, University of Denver
KOWALIK, Tadeusz, professor of economics and humanities, Polish Academy of Sciences, Warsaw
KOWALSKA, Beata, Jagiellonian University, Poland
KOZLOWSKI, Pawel, Professor of economics, Polish Academy of Sciences
KUMAR, Victor, University of Arizona
LARRIVÉE, Pierre, Aston University, Birmingham
LEMISCH, Jesse, Professor Emeritus, History, John Jay College of Criminal Justice, City University of New York, USA
MARTINON, Jean-Paul, Dept. of Visual Cultures, Goldsmiths College, UK
MASROUR, Farid, Dept. Of Philosophy, New York University
MCFARLAND, Andrew, Political Science Dept., University of Illinois,
Chicago
MCINTYRE, Michael, International Studies, DePaul University, Chicago
MEHDIZADEH, Hamidreza, Illinois Institute of Technology
MEMMI, Paul, Paris Ouest Nanterre la Défense
MORUZZI, Norma Claire, University of Illinois at Chicago, Political Science, History, Gender and Women's Studies
MOSES, Claire G., Dept. of Women’s Studies, University of Maryland
MOSHTAGHI, Nazgol, University of South Florida
NAST, Heidi, DePaul University, Chicago
NATCHKEBIA, Irina, Tbilisi University
NOYAU, Colette, Dépt des Sciences du langage, CNRS, Université Paris-Ouest
PATTERSON, Ian, Director of Studies in English, Queens’ College Cambridge
PETTIT, Philip, University Center for Human Values, Princeton University
PIRVELI, Marika, Szczecin University, Poland
PRÉVOST, Sophie, Centre National de la Recherche Scientifique, Ecole Normale Supérieure, Paris
PRINZ, Jesse, Professor of Philosophy, City University of New York
PROUST, Joëlle, Director of Research, Institut Jean-Nicod, Centre National de la Recherche Scientifique, Ecole Normale Supérieure
PSTRUSIŃSKA, Jadwiga, Head of Dept. of Interdisciplinary Eurasiatic Research, Institute of Oriental Philology, Jagiellonian University, Cracow
REZAEI ,Ali, Dept. of Sociology, University of Calgary, Canada
ROMAN, Richard, University of Toronto
ROSENTHAL, David M., Professor of Philosophy, Cognitive Science Concentration Graduate Center, City University of New York
ROSS, Eric B., Visiting Professor of Anthropology and International Development Studies, George Washington University, Washington, D.C.
SANBONMATSU, John, Associate Professor of Philosophy, Dept. Of Humanities and Arts, Worcester Polytechnic Institute, MA
SCHAEFER, Karin, Ludwig-Maximilians-Universität München, Germany
SCHELLENBERG, Susanna, Professor of Philosophy, Research School of the Social Sciences, The Australian National University, Canberra
SCHIBECI, Lynn, (retired) Dept. of History, University of New Mexico, Albuquerque, New Mexico
SCHIELKE, Samuli, Centre of Modern Oriental Studies, Berlin
SCHRECKER, Ellen, Professor of American History at Yeshiva University, New York
SCHWABSKY, Barry, Senior Critic in Sculpture (retired), Yale University
SEDGWICK, Sally, University of Illinois, Chicago
SHAHSAVARI, Anousha, Persian Lecturer, University of Texas at Austin
SHEIKHZADEGAN, Amir, University of Freiburg
SIEGEL, Susanna C., Professor of Philosophy, Harvard University, Cambridge
SIMPSON, Dick, Head of the Political Science Dept., University of Illinois, Chicago
SPERBER, Dan, Institut Jean Nicod, CRNS, Paris
STEINSEIFER, Martin, Universität Giessen
STUART, Jack, Minneapolis, MN
Tabb, William K., City University of New York
TAVAKOLI-BORAZJANI, Farifteh, Freie Universität Berlin, Institut für Iranistik
TAVAKOLI-TARGHI, Mohamad, Professor of History and Near and Middle Eastern Civilizations, University of Toronto
TISSBERGER, Martina, Freie Universität Berlin, Dept. of Educational Sciences and Psychology
TOHIDI, Nayereh, Professor and Chair, Gender and Women’s Studies Dept., California State University, Northridge
UNGER, Peter, Professor of Philosophy, New York University
VAHDAT, Farzin, Vassar College, New York
VAN BLUEMEL, Emeritus Professor of Physics at Worcester Polytechnic Institute, in Worcester, MA
VAN BRUINESSEN, Martin, Chair of Comparative Study of Contemporary Muslim Societies, Dept. of Theology and Religious Studies, Utrecht University
VICTORRI, Bernard, Directeur de recherché CNRS, Ecole Normale Supérieure, Paris
WATZL, Sebastian, Dept. of Philosophy, Columbia University
WHITE, Stephen, Dept. of Philosophy, Tufts University
WINANT, Howard, Professor of Sociology, University of California, Santa Barbara
ZIAI, Hossein, Director of Iranian Studies, UCLA Dept. of Near Eastern Languages and Cultures, Los Angeles, CA
ZUK, Agnieszka, University of Nancy

 

 

 

 

اسامی 240 نفر از بازداشت شدگان شناسایی شده
 
از شکنجه و بدرفتاری با بازداشتی های بدون ارتباط با دنیای خارج افراد بازداشت شده را فورا آزاد کنید!

۲ تیرماه ۱۳۸۸ – کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز فهرستی از افرادی را منتشر کرد که کشته شدن و بازداشت شدن آنها از بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ۲۲ خرداد ماه تائید شده است. این فهرست ها کامل نیستد و فقط اسامی تعدادی از اشخاصی را در برمی گیرد که شناسایی شده اند و تاکنون فقط اسامی ۴ تن از کشته شدگان را توانسته است شناسائی کند.
فهرست اسامی کلا در برگیرنده  ۲۴۰ بازداشتی است  که ۲۹ نفر از آنها کسانی هستند که پس از بازداشت آزاد شده اند. ۱۰۲ نفر از بازداشتی ها از شخصیت های سیاسی، ۲۳ نفر روزنامه نگار، ۷۹ نفر دانشجو و ۷ نفر از اساتید دانشگاه ها همچنان در زندان بسر می برند. این فهرست فقط دربرگیرنده اسامی ۴ نفر از شهروندانی است که کشته شده اند . هر چند تعداد کشته شدگان بسیار زیاد است اما هنوز شناسایی و یا تائید نشده اند. منابع دولتی تاکنون اعلام کرده اند که ۱۷۰ نفر قبل از ۲۵ خرداد و ۴۵۷ نفر در روز ۳۰ خرداد بازداشت شده اند و تاکنون ۲۷ کشته رسما اعلام شده است که اسامی آنها نیز تاکنون ارائه نشده است. سایر منابع ادعا می کنند که آمار بازداشتی ها و کشته شده ها خیلی بیشتر از این هاست. با توجه به محدودیت های بسیار شدیدی که توسط دولت اعمال می شود، امکانات کمپین بین المللی حقوق بشر برای تائید بازداشتی ها و کشته شدگان بسیار محدود شده است.
بر اساس اطلاعات رسیده به کمپین بین المللی حقوق بشر، بسیاری از این افراد بازداشت شده که اسامی انها منتشر می شود  توسط ماموران لباس شخصی در منازل یا محل های کار خود بازداشت شده اند و دربرگیرنده بازداشت شدگان در تظاهرات نیست. از انجا که بازداشت شدگان توسط ماشین های بدون آرم برده شده اند این مسئله بی نهایت برای خانواده های این بازداشت شدگان  نگران کننده است که نمی دانند چه کسانی مسئولیت امنیت جانی این افراد را برعهده دارد و  پاسخگوست. کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران هیچ گزارشی دریافت نکرده است که نشان دهد که به  افراد هنگام بازداشت کردنشان احضاریه یا حکم جلبی ارائه شده باشد و همچنین خانواده بازداشت شدگان و دوستان آنها هنوز هیچ اطلاعاتی از محل نگهداری این افراد دریافت نکرده اند.
ارون رادز؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در باره این بازداشت شدگان گفت:” ما عمیقا از این که در این بازداشت ها قانون رعایت نمی شود و  نگرانیم.  در حقیقت بازداشتی ها در وضعیت بی ارتباط با دنیای خارج نگهداری می شوند که احتمالا با شکنجه برای اخذ اعترافات اجباری ای همراه خواهد بود که ادعای مقامات را در مورد این اعتراضات ثابت کند.”
کمپین بین المللی حقوق بشر خواستار شد که همه بازداشت شدگان مرتبط با انتخابات و تظاهرات مسالمت آمیز بدون اینکه هیچ اتهامی متوجه آنها بشود فورا آزاد شوند.
فهرست های مربوط به بازداشت شدگان و کشته شدگان در وب سایت کمپین بین المللی حقوق بشر در این پیوند در دسترس است
http://www.iranhumanrights.org/2009/06/list

و متن انگلیسی آن در زیر می آید:

Killed by Government Forces:

The government has admitted to at least 27 fatalities in Tehran but the true numbers are most probably much higher. The Campaign has been able to identify only the names of four persons killed in Tehran during recent protests because of the extreme restrictions imposed by the government. There are also reports of fatalities in other cities but the Campaign has not been able to collect any reliable information.

1)  Neda Aghasoltan, student, was murdered at the demonstration in Tehran on 20 June 2009

2)  Naser Amirnejad, Aerospace PhD student, was murdered during the attack on the Tehran University dormitories on the night of Wednesday, 14 June 2009. His body was buried in his home town, one of the villages in the city of Yasouj on 19 June 2009.

3)  Mostafa Ghanian, graduate student at Tehran University, was murdered during the attack on the  Tehran University Dormitories on the night of Monday , 14 June 2009. His body was buried in his home town in Mashad on 21 June 2009.

4)  Mehdi Karami, killed in Jonat Abad Street, Tehran, 15 June  ۲۰۰۹

۵)  Eight people were killed during the attack to the peaceful demonstration in Tehran on 15 June 2009, according to the government report

6)  At least nineteen people were killed during the attack on the peaceful  demonstration in Tehran on 20 June 2009, according to the government report

There are also several hundred injuries about which there is no available information. Some of the injuries could be life threatening. The Campaign has been informed that Ashkan Zahabian, a member of the Modern Faction of the Islamic Students Association of Ferdowsi University has been severely injured after attacks by members of Basiji Militia and is currently in a coma.

——————–

Arrested and in Detention as of 23 June 2009:

 

Government officials have announced a total of 645 arrests in Tehran since 13 June 2009. The Campaign has received information that about 70 people detained in Shiraz have been released as of 21 June. The Campaign believes several hundred more people could be in detention throughout the country. The following is a list of prominent political personalities, journalists, and students that the Campaign has received.

I. Political personalities  and members of the reformist presidential candidates’ campaigns:

 

1)  Mostafa Tajzadeh,  a member of the  Mojahedin  of the Islamic Revolutionary Political Organization and  deputy of the Interior Ministry during Khatami’s presidency,  was arrested on 13 June

2)  Behzad Nabavi, a founding member of the Mojahedin of the Islamic Revolutionary Political Organization and former minister and parliamentarian, was arrested on 13 June and released the day after.  He was arrested on 16 June for the second time

3)  Mohsen Mirdamadi, General Secretary of  the Iranian Participation Front and former parliamentarian, was first arrested on 13 June and released the day after, but was  disappeared on 17 June

4)  Saeed Hajarian,  a senior adviser to reformists,  a journalist, member of the Central Council of the Iran Front Participation, member of the first City Council in Tehran,   the victim of an assassination attempt in 2000, was arrested on 15 June, is paralyzed and suffers serious brain and spinal cord injuries

5)  Abdollah Ramezanzadeh, Vice president of the Iran Front Participation, coordinator of  the reformist campaign in Kurdistan and former government spokes person during Khatami’s presidency, was arrested on 16 June

6)  Ali Abtahi, a senior adviser to Karroubi’s Campaign, former Deputy of  Parliament Office of President Khatami, and a vice president under Khatami, was arrested on 16 June

7)  Abdolfatah Soltani, a human rights lawyer and one of the founding members of the Human Rights Defenders Center as well as a member of Executive Board of the Bar Association, was arrested on 16 June

8)  Javad Emam, a member of Tehran branch of the Islamic Revolutionary Political Organization

9)  Hojat Esmaieli, a member of the Mojahedin of the Islamic Revolutionary Political Organization

10) Mohsen Safaiee Farahani, member of the Iran Front Participation and the head  of its Implementation Board,  and former president of the Football Federation,

11) Ali Tajernia, a member of the Central Committee of the Iran Participation Front and former parliamentarian

12) Baghier Oskouiee, leading official in Karroubi’s campaign, was arrested on 16 June

13) Saeed Laylaz, prominent economist and Journalist, was arrested on June 17

14) Kuroush Zaieem, a member of the Central Council of the Iran National Front, was arrested on 21 June

15) Davoud Solaymani, a member of the Central Committee of the Iran Participation Front  and former parliamentarian

16) Mohammad Tavasoli,  director of the political office of the Freedom Movement in Iran and first  Mayor of Tehran after the  ۱۹۷۹ Revolution, was arrested on 16 June

17) Hossein Zaman, a  well-known pop singer whose works have been banned from State controlled Radio and Television because of his support for the reformist movement

18) Mohsen Aminzadeh, a founding member of the Iran Participation Front and former Deputy Minister of Foreign Affairs in Khatami’s  cabinet, on June 16

19) Saeed Shirkvand, member of Central Council of Iran Participation Front and former Deputy of Treasury in Khatami’s cabinet

20) Ahmad Zaydabadi, general secretary of the Advar organization and journalist, was arrested on June 13

21) Abdolah Momeni, member of the central council of the Advar organization and  its spokesperson, was arrested on 21 June

22) Hamed Iranshahi, member of the Central Council of Advar organization, was arrested on June 16

23) Musa Saket,  a member of the Advar Tahkim Vahdat and in charge of the campaign seeking  supporters of Karroubi, was arrested on 18 June

24) Mohammad Atrianfar, a leading member of the Kargozaran Sazandegi Party and journalist, was arrested on 16 June

25) Jahanbakhsh Khanjani, a member of the Kargozaran Sazandegi Party and former spokesperson for the Internal  Affairs Ministry in Khatami’s presidency

26) Ebrahim Khoshchehreh, a political activist in Lahijan and member of National Religious Activits, was arrested on 21 June

27) Khoshchehreh, Son of Ebrahim Khoshchehreh, was arrested in Lahijan on 21 June

28) Mohsen Bastani,  member of the Islamic Revolutionary Political Organization in Isfahan

29) Mehrdad Balafkan,  member of the Islamic Revolutionary Political Organization in Isfahan

30) Ahmad Afjeiee,  member of the Freedom Movement of Iran

31) Emad Bahavand,  member of the Freedom Movement of Iran

32) Mojtaba Khandan,  member of the Freedom Movement of Iran

33) Saeed Zeraatkar,  member of the Freedom Movement of Iran

34) Rouholah Sahraee,  member of the Freedom Movement of Iran

35) Ali Mehrdad,  member of the Freedom Movement of Iran

36) Mohammad Reza Ahmadinia,  member of the Freedom Movement of Iran

37) Reza Arjaini,  member of the Freedom Movement of Iran in Zanjan

38) Jalal Bahrami,  member of the Freedom Movement of Iran in Zanjan

39) Sadegh Rasouli,  member of the Freedom Movement of Iran in Zanjan

40) Ahad Rezaiee,  member of the Freedom Movement of Iran in Zanjan

41) Bagher Fathali Baygi,  member of the Freedom Movement of Iran in Zanjan

42) Mansour Vafa,  member of the Freedom Movement of Iran in Zanjan

43) Ali Pourkhayri,  member of the Iran Participation Front

44) Shahin Nourbakhsh, member of the Iran Participation Front

45) Ali Taghipour, member of the Iran Participation Front

46) Mohammad Shokuhi, member of the Iran Participation Front

47) Ashkan Mojaleli, member of the Iran Participation Front

48) Maysam Varahchehre, member of the Iran  Participation Front

49) Mahdian Minavi, member of the  Iran Participation Front

50) Farhad Nasrollahpour, member of the  Iran Participation Front

51) Amir Ariazand, member of the Iran Participation Front

52) Ali Taghipour, member of the Iran Participation Front

53) Adel Dehdashti, member of the Iran Participation Front

54) Mehrdad Balafkan, member of the Iran Participation Front

55) Mahmoud Ebrahimi, member of the Iran Participation Front

56) Bahram Kardan, member of the Iran Participation Front

57) Shahabobdin Tabatabaiee, the head of the Youth Supporters of  the Moussavi  Campaign

58) Mohammadreza  Jalaieepour, a student in Oxford and in charge of the website of the youth branch of the Iran Participation Front, was arrested on June 17 in Tehran Airport

59) Saeed Nourmohammadi,  member of the Iran Participation Front

60) Ali Mohaghar, a member of the Kargozaran Sazandegi party

61) Hedayatollah Aghaiee, a member of the Kargozaran Sazandegi party

62) Ali Waghfi, member of the Moussavi Campaign in Tehran

63) Hamzeh Ghalebi, member of the Moussavi Campaign in Tehran

64) Saeed (Hassan) Nikkhah, member of the Moussavi Campaign in Tehran

65) Hesam Nasiri, member of the Moussavi’s Campaign in Tehran

66) Ehsan Bagheri, member of the Moussavi Campaign in Tehran

67) Homaiee, member of the Moussavi Campaign in Tehran

68) Fatahi, member of the Moussavi Campaign in Tehran

69) Zakeri, member of the Moussavi Campaign in Tehran

70) Rouholah Shahsavar, member of Moussavi  Campaign in Khorasan

71) Mohsen Rouzbehan, member of Moussavi Campaign  in Khorasan

72) Kaveh Servati, member of Moussavi Campaign, was arrested on 20 June

73) Maryam Ameri, member of Karroubi’s Campaign

74) Naseh Faridi, member of Karroubi’s Campaign

75) Morteza Khani, member of Karroubi’s Campaign

76) Bagher Oskouiee, member of Karroubi’s Campaign

77) Siamand Ghiyasi, member of Karroubi’s Campaign in Kermanshah

78) Mohammad Jafari, member of Karroubi’s Campaign in Kermanshah

79) Dr. Jalil Sharabianlu, a prominent MD and surgeon in Tabriz

80) Dr Ghafar Farzadi, in Tabriz

81) Majid Jabari, in Tabriz

82) Rahim Yawari, In Tabriz

83) Abbas Pourazhari, in Tabriz

84) Dr. Laya Farzadi, in Tabriz

85) Shabeti, in Tabriz

86) Shamlu, in Tabriz

87) Dr. Ghafarzadeh, in Tabriz

88) Dr. Soltaniazad, in Tabriz

89) Dr. Panahi, in Tabriz

90) Dr. Seyflou, in Tabriz

91) Dr. Dadizadeh, in Tabriz

92) Mehdi Yarbahrami, in Tabriz

93) Mansour Ghafari, in Tabriz

94) Hojatollah Amiri, in Tabriz

95) Amir Hossein Jahani, in Tabriz

96) Rhdah Rahimipour, in Tabriz

97) Mehdi Khodadadi, in Tabriz

98) Payam Haydar Ghazvini, student in Gazvin

99) Nasim Riahi, student in Gazvin

100)  Mojtaba Rajabi, student in Gazvin

101)   Atar Rashidi, student in Gazvin

102)  Hanieh Yousefian

——————–

II) Journalists:

Some of the journalists who were also political personalities are listed above under the political personalities. The list of detained journalists is also independently verified by Reporters without Borders.

 

1)  Mohammad Ghouchani, journalist and editor in charge of daily Etemad e Meli, was arrested on 18 June

2)  Rajabali Mazrouiee, head of the Journalists Association, was arrested on 20 June

3)  Karim Arghandehpour,  a blogger (http://www.futurama.ir/) and reporter for
pro-reform newspapers Salam, Vaghieh and Afaghieh, was arrested on 14 June

4)  Maziyar Bahari, an Iranian-Canadian dual national, journalist and the representative of Newsweek in Iran, was arrested on 22 June

5)  Kayvan Samimi Behbahani, editor in chief of the closed monthly Nameh and human rights activist, was arrested on 14 June

6)  Zhila Baniyaghoub,  journalist and editor in charge of the Iranian Women’s Center website, was arrested on 20 June

7)  Bahman Ahmadi Amoui,   journalist, was arrested on 21 June

8)  Mojtaba Pourmohsen, journalist and  Radio Zamaneh’s representative in Rasht, was arrested on 15 June

9)  Mahsa Amraiee, Journalist , was arrested on 14 June

10) Behzad Bashou,  Cartoonist,  was arrested on 14 June

11) Sayed Khalil Mirashrafi, TV producer was arrested on 14 June

12) Abdolreza Tajik,  journalist was arrested on 14 June

13) Rohollah Shahsavar,  journalist was arrested in Mashhad, was arrested on 17 June

14) Mashallah Haydarzadeh,   journalist in Boushehr,  was arrested on 14 June

15) Hamideh  Mahouri,  journalist in Bushehr, was arrested on 14 June

16) Amanolah Shojaiee,  journalist in Bushehr, was arrested on 14 June

17) Hossein Shokouhi,a journalist in Bushehr, was arrested on 14 June

18) Somayeh Touhidlou,  sociologist and blogger  in the Road of Health

19) Shiva Nazarahari, a member of the Reporters of Human Rights Committee and a journalist was arrested on 13 June

20) Alireza Beheshti Shirazi, editor in charge of banned daily Kalameh and the website Kalameh Sabz, former director of the Iran Participation Front, was arrested on 23 June during the attack to the newspaper property. Beheshti’s son, Sadra, was arrested while he was visiting his father.

21) Hassan Maadikhah, director of the Zareh Publication and son of Abdolmajid Maadikhah the former Cultural and Guardiance Minister,

22) Mostafa Ghavanloo Ghajar, was arrested on 22 June

23) Fariborz Soroush, arrested in Karaj

——————–

III) University Students and professors: [The names of students who were arrested during the attack on  the Tehran University Dormitories are based on  information released by the Reports of Human Rights Committee]

1)  Marjan Fayazi, student at  Mazandaran University, was arrested on June 22

2)  Sogan Alikhah, student at Mazandaran university, was arrested on June 22

3)  Alireza Kiani, student at Mazandaran university

4)  Milad Hosseini Koshtan, student at Mazandaran university

5)  Ali Nazari, student at Mazandaran university

6)  Siavoush Safavi, student at Mazandaran university

7)  Ashkan Zahabian, student at Mazandaran university

8)  Ali Dinavari, student at Mazandaran university

9)  Rahman Yaghoubi, student at Mazandaran university

10)  Maziar Yazdani, student at Mazandaran university

11)  Ali Abbasi, student at Mazandaran university

12)  Shouaneh Merikhi, student at Mazandaran university

13)  Majid Dari, an expelled student at Alameh Tabatabaiee University in Tehran, was violently arrested on 21 June in his home

14)  Esmaiel Jalilvand, a student activist in Shiraz University, was arrested on 21 June

15)  Hamdollah Namjou, a student activist in Shiraz University, was arrested on 21 June

16)  Hossein Reisian, university professor at International Emamkhomaini University in Ghazvin, was arrested on June 21

17)  Fazli, university professor at International Emamkhomaini University in Ghazvin

18)  Imani, university professor at International Emamkhomaini University in Ghazvin

19)  Alborzi, university professor at International Emamkhomaini University in Ghazvin

20)  Darvish, university professor at International Emamkhomaini University in Ghazvin

21)  Mohsen Barzegar, student at Babol Engineering Univeristy, was arrested on June 18

22)  Iman Sedighi, student at Babol Engineering Univeristy, was arrested on June 18

23)  Hesam oldin Bagheri, student at Babol Engineering Univeristy, was arrested on June 18

24)  Siavash Saliminejad, student at Babol Engineering Univeristy, was arrested on June 20

25)  Alireza Khoshbakht, an expelled graduate student, was arrested on June 17

26)  Zahra Tohidi, an expelled graduate student, was arrested on June 17

27)  Ziaoldin Nabavi, secretary of the Education Rights Council, was arrested on 16 June

28)  Sohrab Ahadian, student at Tehran University, was arrested on June 17 when the Tehran University Dormitories were violently attacked

29)  Reza Arkouzi, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

30)  Karim Emami, student, was arrested during the attack on the Tehran University Dormitories mid night on June 14

31)  Mohammad Hossein Emami, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

32)  Elaheh Imanian, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

33)  Rouholah Bagheri, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

34)  Farhad Binazadeh, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

35)  Iman Pourtahmasb, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

36)  Ezat Torbati, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories midnight on June 14

37)  Somayeh tohidlou, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

38)  Milad Chegini, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

39)  Mohammadreza Hohabadi, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

40)  Seyed Javad hosseini, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

41)  Farshid Heydari Zamin, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

42)  Behnam Khodabandeh lou, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

43)  Mohammad Khansari, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

44)  Mohammad Davoudian, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

45)  Mahmoud Delbari, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

46)  Ali Raiee, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

47)  Omid Rezaiee, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

48)  Ali Refahi, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

49)  Seifolah Rmezani, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

50)  Ebrahim Raidian, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

51)  Naser Zamani, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

52)  Majid Selahvand, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

53)  Hanif Salimi, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

54)  Mohammad Bagher Shabanpour, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

55)  Hamed Shaykh alishahi, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

56)  Iman Shaydaieezaban, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

57)  Farhad Shirahmad, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

58)  Saman Sahebjalali, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

59)  Farhan Sadeghpour, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

60)  Farshad Taheri, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

61)  Ghamdideh Olum, student, was arrested during the attack to the TehranUuniversity Dormitories at midnight on June 14

62)  Esmaieel Ghorbani, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

63)  Mohammad Karimi, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

64)  Erfan Mohammadi, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14

65)  Naseh Faridi, student at Teacher Training Universtiy, was arrested on June 17

66)  Izadi, Professor of Bualisina University in hamedan, was arrested on June 16

67)  Majzoubi, University Professor at Bualisina University in Hamedan, was arrested June 13

68)  Amin Nazari, student at Bualisina University in Hamedan

69)  Siavash Hatam, student at Bualisina University in Hamedan

70)  Pouria Sharifian, student at Bualisina University in Hamedan

71)  Mehdi Mosafer, student at Bualisina University in Hamedan

72)  Reza Jafarian, student at Bualisina University in Hamedan

73)  Hojat Bakhtiari, student at Bualisina University in Hamedan

74)  Mostafa Mehdizadeh, student at Bualisina University in Hamedan

75)  Omid Sohravi, student at Bualisina University in Hamedan

76)  Vahid Amirian, student at Bualisina University in Hamedan

77)  Fazolah Joukar, student at Bualisina University in Hamedan

78)  Mehdi Torkaman, student at Bualisina University in Hamedan

79)  Nastaran Khodarahimi, student at Bualisina University in Hamedan

80)  Ali Ahmadi, student at Bualisina University in Hamedan

81)  Mosaab Ebrahimi, student at Bualisina University in Hamedan

82)  Saeed Parvizi, student at Bualisina University in Hamedan

83)  Bahareh Hosseini, student at Bualisina University in Hamedan

84)  Hadis Zamani, student at Bualisina University in Hamedan

85)  Nahid Siahvand, student at Bualisina University in Hamedan

86)  Imani, student at Bualisina University in Hamedan

——————–

Arrested and Released:

 

1)  Mohammad Reza  Khatami, member of the Central Committee of Iran Participation Front, brother of former president Khatami, was arrested on 13 June and released on  ۱۴ June

2)  Zahra Mojaradi, a member of the Iran Participation Front, was arrested on 13 June and released on 14 June

3)  Saeed Shariati,  a member of the Iranian Participation Front, was arrested on 13 June and released on 14 June

4)  Taghi Rahmani,  political figure and journalist, was arrested on 14 June and released the day after

5)  Reza Alijani,  political figure, was arrested on 14 June and released the day after

6)  Hoda Saberi,  journalist, was arrested on 14 June and released the day after

7)  Faezeh Hashemi Rafsanjani, and her daughter and two other members of Rafsanjani’s Family  were arrested on 20 June and released after 30 hours

8)  Ebrahim Yazdi, General Secretary of the Iran Liberation Movement, was arrested on June 14 from the Pars Hospital in Tehran and was taken back to the hospital on June 15 for further surgery

9)  Ahmad Ahmadian, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories mid night on June 14 and released later

10)  Eskandari, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14 and released later

11)  Amin Afzali, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories midnight on June 14 and released later

12)  Vahid Anari, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories mid night on June 14 and released later

13)  Mohammad Bolourdi, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14 and released later

14)  Hossein Hamedi, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14 and released later

15)  Mohsen Habibi, Mazaheri, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14 and released later

16)  Navid Haghdadi, student, was arrested during the attack to the Tehran university Dormitories at midnight on June 14 and released later

17)  Mohammad reza Hokmi, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14 and released later

18)  Kazem Rahimi Olume, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14 and released later

19)  Morteza Rezakhani, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at  midnight on June 14 and released later

20)  Maysam Zareiee, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14 and released later

21)  Amin Samiee, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14 and released later

22)  Bahram Shaabani, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories at midnight on June 14 and released later

23)  Alireza Shaykhi, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories mid night on June 14 and released later

24)  Ebrahim Azizi, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories mid night on June 14 and released later

25)  Siavash Fiaz, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories mid night on June 14 and released later

26)  Sayed Hossein Mirzadeh, student, was arrested during the attack to the Tehran University Dormitories mid night on June 14 and released later

27)  Hossein Noubakht, student, was arrested during the attack to the Tehran university Dormitories mid night on June 14 and released later

28)  Javad Yazdanfar, student, was arrested during the attack to the Tehran university Dormitories mid night on June 14 and released later

29)  Habib Khadangi, student, student, was arrested during the attack to the Tehran university Dormitories mid night on June 14 and released later