پنجم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و ششم ژوئن ۲۰۰۹

 

چرا نسبت به کشتار ملت احواز وآذربایجان سکوت اختیار کرده بودید؟-

عبدالعزیز عظیمی قدیم

جمعه  ۵ تير ۱٣٨٨ -  ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹

اعتراضات گسترده مردمی به نتایج اعلام شده انتخابات اخیر توجه همگان را به خود جلب کرده است آنچه مهم است احساس شکستی که در ساعات اولیه اعلام نتایج به مخالفین وضع فعلی اعم از تحریمی ها و شرکت کنندگان تغییرطلب دست داد رفته رفته رنگ باخته و امید به آینده جای این احساس منفی را گرفت.چرا که

برگشت خوردن سیاستهای هاشمی فرصت طلب بر سر خود یکی از وعده های بزرگ الهی بود که در مملکت خود بدون آمدن بیگانگان توسط ظالمین وطنی به بت بزرگ ملقب و حرفها وشعارهای غیر منتظره ای را از مردمی که خودش آنها را چنین بار آورده بود وتلویزیونی که خودش سی سال در اختیار حاکمیت قرار داده بود به گوش خود شنید بدون آنکه فرصتی برای دفاع و پاسخی به نامه اش داده باشند.

پروژه انگ زنی و برچسب زنی که حکومت در قبال هر نوع اعتراضی به مخالفین و منتقدین خود بدان متوسل می شد و عده کثیری از ملت را تحت تاثیر قرار می داد تا به راحتی به بایکوت صدای مخالف و سرکوب آزادیهای آنان بپردازد بیش از پیش برای مردم ( دست کم نخبگان) آشکار گشت.

اگر این اعترضات زودتر از این شکل می گرفت یعنی زمانی که حاکمان دائمی مکررا از احمدی نژاد دفاع و فریادها و اعتراضات دانشگاهیان و نخبگان و حتی کاندیداهای رقیب را به بی انصافی! تعبیر می کردند بیشتر نتیجه می داد و شاید شاهد چنین پیشامد های خونین نمی شدیم.

 

حکومتی که برای نگه داشتن مملکت به حال و هوای استبدادی خود دست به هر کاری می زند برای این حکومت قبل از تقلب در شمارش تقلب در تبلیغات را باید خورده گرفت.

اگر حکومتی قوه قضاییه دارد چرا فردی از قوه مجریه آنهم در زمان تبلیغات انتخاباتی از کسانی به عنوان مفسدان اقتصادی اسم می برد ؟ چرا در زمان تبلیغات انتخاباتی فرصتی برای دفاع به متهمین داده نمی شود و بعد از انتخابات نیز مقام اول کشور بدون توجه به تاثیرات دوپینگی این نوع تبلیغات مهر تایید بر سیاستهای دولت فعلی و نوع تبلیغات تقلبی می زند و برای خروج از این بحران صنعی صرفا به دلجویی از چند فرد مورد اتهام می پردازد.

حقی که در این بین ضایع شده است حق انتخاب آزادانه ملت است که با دلجویی دیر هنگام و مصلحتی رهبری از یکی دو نفر که قبل از انتخابات برای حصول نتیجه! حتی پاسخ کوتاهی نیز به نامه برخی از آنها نمی داد بر دیدگاه ملتی که خودش آنها را ملت با هوش خطاب می کند تاثیر مثبتی نخواهد گذاشت هر چند که برخی از آنها به دایره اختیار رهبری - نه اختیار خدادادی خودشان - باز گردند.

هر اندازه میر حسین موسوی و همفکران سرشناس وی بر حق تجدید انتخابات تاکید جدی نمایند و هر چه موانع واقعی آزادی و به قول خودشان جمهوریت نظام را نشانه گرفته و مردانه در قبال آن ایستادگی کنند نه تنها معترضین فعلی را ثابت قدم در اعتراضات خود خواهند یافت بلکه بسیاری از مردم بهت زده را نیز وارد این اعتراضات مزمن خواهند کرد چرا که خیلی از مردم منتظرند ببینند میر حسین و جبهه اصلاحات در قبال حمایتهای آشکار رهبری و نهادهای تحت نظارت وی از احمدی نزاد چه تصریحاتی خواهند داشت؟ چرا که مردم مشکلات کشور را از جایی غیر از قوای سه گانه می بینند.

انصافا میر حسین تا کنون به وظیفه خود عمل کرده و زیر بار تهدید و ارعاب نرفته که این مسئله برای راقم غیر منتظره بود . البته میر حسین خوب می داند تهدید وی به سرنوشت اولین رئیسجمهور ایران بسیار گستاخانه؛ بلکه رسوا کننده خود حضرات است که هر کسی را در راه استبدا حزبی خود می بیننید تهدید به سرنوشتهای کذایی می کنند. و به هیچ وجه میر حسین به چنین سرنوشتی دچار نمی شود چرا که این قضیه با قضایای اوایل انقلاب تفاوت زیادی دارد و چنین کارهایی برای چند بار و در مورد چند نفر قابل تکرار نیست . بانی این کارها هاشمی بود که نتیجه کارهایش را می بیند و به سزای عملش می رسد.

ما از حوادث ایام اخیر نه ذوق زده ایم و نه نه نسبت به سرکوب کم سابقه آزادی های ابتدائی انسانها بی تفاوت. اما اگر تهرانیها و تهرانبایجانی های عزیزحساسیت پایتخت را در شهرستانهای پیرامون نمی بینند دلیل این پیشامدها را در سکوت خود به هنگام کشتار و سرکوب مردم احواز نقده تبریز و شهرهای کردنشین جستجو کنند. اگر مثل یک هموطن در آن ایام با ملت تحت ستم پیرامون دست کم همدردی می کردید و انها را در راه مبارزه برای آزادی و احقاق حقوق ملی یاری می کردید و با سکوت خود حکومت را یاری نمی کردید بی تردید امروز همسوئی بیشتری از ملت ترک و عرب و کرد و بلوچ مشاهده می کردید.

وقتی هزاران آذربایجانی به جرم اعتراض به اهانت روزنامه ایران بازداشت می شدند شما دوستان آزادیخواه ما سکوت اختیار کردید. روزنامه های شما همانند روزنامه های محافظه کار از کنار اخبار مبارزاتی آذربایجان و احواز و بلوچستان و کردستان می گذشتید و هفته نامه های ما نیز بدون محاکمه توسط وزارت اطلاعات برای همیشه پلمپ می شد دریغ از درج یک خبر کوتاه از نشریات و سایتهای خبری شما.

از خانم عبادی هم می خواهیم عکس العمل خود را در مورد کشتار ملت عرب و ترک و ... در سالهای اخیر بازگو کنند تا بدانیم جاده همدردی و همفکری دو طرفه هست یا یک طرفه.؟

با این حال معتقدیم هنوز دیر نشده است و برای نیل به آزادی واقعی که مطالبات همه ساکنان ایران را تضمین کند می توانیم افراط و تفریط ها را کنار گذاشته و دست در دست هم داده و با اعلام انزجار از سیاستهای شوونیستی یک قرن اخیر درپی آزادیهای مشروع و خدادادی همه ساکنان ایران باشیم. ان شائ الله

 

گروه ۸ خواستار پايان فوری خشونت ها در ايران شد، بی بی سی

وزيران خارجه گروه ۸ که در شهر تريست در ايتاليا تشکيل جلسه داده اند با صدور بيانيه ای گفته اند: "خشونت ها در ايران بايد فورا پايان يابد"

در ادامه اين بيانيه وزيران خارجه گروه ۸ "هم بستگی خود با قربانيان" را اعلام کرده اند.

گروه ۸ همچنين از دولت ايران خواسته به حقوق اساسی بشر از جمله آزادی بيان احترام بگذارد.

فرانکو فراتينی، وزير خارجه ايتاليا در واکنش به تظاهرات اخير در ايران گفت: "ما از اين اتفاقات بسيار نگران هستيم و تاکيد کرده ايم که خشونت ها بايد فورا پايان يابد."

آقای فراتينی گفت نظر گروه ۸ اين است که ايران بايد به دنبال يک راه حل صلح آميز باشد.

فرانکو فراتينی بر اين نکته پافشاری کرد که گروه ۸ نمی خواهد وارد مسائل انتخاباتی شده و در امور داخلی ايران دخالت کند.

دانکن کندی، خبرنگار بی بی سی در تريست، می گويد لحن بيانيه در محکوم کردن ايران تا آن حد که ايتاليا و فرانسه می خواستند شديد نيست.

سرگئی لاوروف وزير خارجه روسيه با اين موافق نبود و گفته بود منزوی کردن ايران کار برخورد درستی نيست و گروه ۸ را دعوت به اتخاذ سياست تعامل با ايران کرده بود.

وزير خارجه روسيه قبل از صدور بيانيه مشترک، به خبرنگاران گفت او و آقای فراتينی موافقت کرده اند لحن بيانيه به ترتيبی باشد که به آنان اجازه دهد "بر کار اصلی خود تمرکز کنند و در جهت حل مسئله برنامه هسته ای ايران حرکت کنند."

از آنجا که ثبات وضع افغانستان نيز يکی از مسائلی است که در اين اجلاس مطرح خواهد شد، از ايران کشور همسايه افغانستان نيز برای شرکت در اجلاس دعوت به عمل آمده بود.

ولی پس از آن که به دنبال تظاهرات اخير در ايران، دولت ايتاليا اين نکته را روشن کرد که از شرکت منوچهر متکی وزير خارجه ايران دراجلاس گروه ۸ استقبال نخواهد شد، وی در آخرين لحظه خود را کنار کشيد و گفت به ايتاليا سفر نخواهد کرد.

 

بازداشت و تهدید گسترده دانشجویان دانشگاه امیرکبیر


خبرنامه امیرکبیر: طی روزهای گذشته تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر بازداشت شده و یا مورد تهدید قرار گرفته اند. برخی از دانشجویان بازداشت شده پس از چند روز آزاد شدند اما همچنان ۳ نفر از دانشجویان که طی روزهای اخیر دستگیر شده اند، در وضعیت نامشخصی در بازداشت به سر می برند.
پدرام رفعتی و هادی پلاور از اعضای انجمن اسلامی پلی تکنیک و مجتبی علیجانی دیگر دانشجوی پلی تکنیک دوشنبه شب ۲۵ خرداد در حال بازگشت به خوابگاه انصارالحسینی دانشگاه بودند که در نزدیکی خوابگاه توسط عده ای لباس شخصی ناشناس بازداشت شدند.
در مدت بازداشت، این دانشجویان تنها یک بار با خانواده خود تماس گرفتند و دراین تماس نیز از ذکر محل نگهداری و وضعیت خود منع شدند.
به گزارش خبرنامه امیرکبیر دو تن از این دانشجویان روز ۲۹ خرداد آزاد شدند، اما پدرام رفعتی همچنان در بازداشت به سر می برد. این دانشجویان به همراه عده زیادی از بازداشت شدگان روزهای اخیر در اندرزگاه ۲ زندان اوین به سر می بردند و از میان آنان پدرام رفعتی در سلول انفرادی محبوس بوده است و احتمال می رود وی همچنان در انفرادی باشد.
همچنین نیروهای امنیتی یکشنبه شب با یورش به منزل امیرحسین استیری از فعالین دانشجویی و نشریاتی پلی تکنیک و از اعضای ستاد مهندس موسوی، وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده اند.
بیتا صمیمی زاد از فعالین دانشجویی پلی تکنیک نیز در هفته اخیر توسط مأموران لباس شخصی در نزدیکی منزلش بازداشت شده است، از محل نگهداری و وضعیت وی نیز اطلاعی در دست نیست.
لازم به ذکر است آدرین جلالی دانشجوی سابق پلی تکنیک که هم اکنون در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل است نیز ۲۵ خرداد با هجوم مأموران امنیتی به منزل شخصیش در تهران بازداشت شد و از وضعیت وی نیز اطلاعی در دست نیست.
با توجه به انتشار گزارشی از برخورد خشونت آمیز و وحشیانه نیروهای امنیتی با دانشجویان در زیرزمین ساختمان وزارت کشور، نگرانی فراوانی در مورد سلامتی این دانشجویان بازداشت شده وجود دارد.
ضمناً در هفته اخیر چند تن از اعضای انجمن اسلامی پلی تکنیک به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار شدi و در آنجا مورد تهدید بازجویان قرار گرفتند.
تماسهای تهدید آمیزی نیز از طرف کسانی که خود را ماًموران امنیتی معرفی می کنند با بسیاری از دانشجویان پلی تکنیک گرفته شده و آنان به بازداشت در صورت ادامه فعالیت اعتراضی تهدید شده اند.

 

خشم امام جمعه تهران از اعتراضات مردم:

  قوه قضائيه بي‌رحمانه با سران اغتشاش برخورد كند/ قتل ندا كار خود اغتشاش‌گران است!/ عدم تمکين از دستور ولي‌فقيه مخالفت با دستور خداست

ايلنا : امام جمعه موقت تهران گفت: در هفته قوه قضائيه، از قوه قضائيه مي‌خواهم با سران اغتشاش كه سر در آخور آمريكا و اسرائيل دارند، قاطعانه و بي‌رحمانه برخورد كند تا مايه عبرت براي همگان باشد.
حجه‌الاسلام احمد خاتمي در خطبه دوم نماز جمعه امروز تهران، ضمن تشكر صميمانه از نيروي انتظامي و امنيتي و بخصوص بسيجيان گفت: اين نيروها در اين مدت رنج بسياري كشيدند، به خصوص بسيجيان مظلوم كه هم در جبهه و هم پشت جبهه مظلوم بودند و در اينجا براي شهداي‌ اين عزيزان، علو درجات و براي مجروحين شفاي عاجل طلب مي‌كنيم.
وي در ادامه با اشاره به برخي حوادث اغتشاشات اخير گفت: در اغتشاشات اخير، يك خانم كشته شد، اوباما برايش اشك تمساح ريخت و غرب معركه گرفت. هر عاقلي كه فيلمش را ببيند متوجه مي‌شود كار خود اغتشاش‌گران است. به‌گونه‌اي كه از جايي كه ماشين اين خانم هم پارك شده است عكس گرفته‌اند. اين خانم در كوچه خلوت بوده است. در كوچه خلوت كه نمي‌كشند، دستگير مي‌كنند. معلوم است كه اگر كار نظام بود، در خيابان برخورد مي‌كرد. اغتشاشگران برنامه‌ريزي كرده بودند كه بعدا بهره‌برداري كنند.
وي با بيان اينكه در اين ماجراها، رسانه‌هاي خارجي به خصوص رسانه‌هاي انگليسي و آمريكايي اوج خباثت خودشان را نشان داده‌ و آتش بيار معركه شدند، گفت: تعجب مي‌كنم اينها چطور در كشور ول هستند. دولت بايد كنترل كند. با چه حسابي اينها در كشور هستند و مرتب با تلفن‌هاي ماهواره‌اي گزارش‌ مي‌دهند و مردم را تهييج مي‌كنند.
خاتمي افزود: اغتشاش و تخريب اموال عمومي و آزار و اذيت مردم بر اساس روايت ديني از مواردي است كه بغي خوانده مي‌شود و رهبر جامعه اسلامي مي‌تواند با اين افراد تا نابودي كامل آنها بجنگد و يا مصادق محاربه است كه اسلام اشد مجازات را براي آنها در نظر گرفته است.
وي گفت: تظاهرات غيرقانوني خلاف قانون است و چون آقا هم نهي كرده است، خلاف شرع است.
خاتمي با اشاره به اقدامات منافقين در سال 60 از جمله ترور ناكام مقام معظم رهبري، ‌شهادت بهشتي و صدوقي افزود: جاي تامل دارد كه چرا منافقين ابتدا سراغ مقام معظم رهبري رفتند، هر چند ناكام ماندند و خداوند ايشان را به عنوان ذخيره انقلاب نگه داشت.
وي گفت: عواملي مانند نشناختن اسلام و تعبدناپذيري در برابر آن بي‌بصيرتي و بازي‌خوردن از بيگانگان در فرجام منافقين موثر بود، اما مهم‌ترين عامل ولايت‌ستيزي آنها بود.
وي گفت: آنها با امامي در افتادند كه بعد از معصومين چهره‌اي مانند او كم داشتيم و دلداده كسي شدند كه به تعبير رسانه‌هاي غربي رهبر هميشه در حجله بود.
وي افزود: جوانان بايد بدانند در نگرش ما ولي‌فقيه فقط رهبر سياسي نيست، حجت شرعي است. نايب امام زمان است و مخالفت با نايب امام زمان، مخالفت با امام زمان است.
وي در ادامه با استناد به برخي روايات گفت: كسي كه دستور ولي‌فقيه را زير پا بگذارد، دستور امام معصوم را زير پا گذاشته است و مخالفت با دستور امام معصوم، مخالفت با دستور خداست.
خاتمي خواستار آن شد كه برخي از سرنوشت منافقين درس عبرت بگيرند و ببينند سرنوشت كساني كه با ولايت درافتادند چه شد و اين كار را تكرار نكنند.
وي در ادامه حماسه حضور 40 ميليوني مردم را سرمايه اقتدار و عظمت نظام دانست و گفت: البته استكبار با طراحي‌هاي از پيش مشخص شده شيريني را به كام مردم تلخ كرد ولي در هر صورت، بيش از 85 درصد از مردم راي آري به نظام دادند.
وي افزود: اكنون بايد كدورت‌هاي قبل از انتخابات را كنار بگذاريم، موضع واحدي داشته باشيم و صفا و برادري نهادينه شود. هم كانديداي پيروز و هم كانديداي غيرپيروز اخلاق را رعايت كنند.
وي با تاكيد بر اينكه كانديداي پيروز بايد جانش را كانون محبت همه مردم قرار دهد، خطاب به كانديداهايي كه راي اكثريت را نياورده‌اند، ‌گفت: شما هم حلم داشته باشيد و برخورد منطقي كنيد. مگر در چارچوب اين نظام نيامديد كه به خيال خودتان به نظام خدمت كنيد. اكنون رفتار شما آب به آسياب دشمن مي‌ريزد،‌ دوستان در ايران و دوستان ايران در جهان رنجيده شده‌اند. انتخابات همين است. هر وقت مردم‌سالاري را مي‌پذيريد بايد لوازمش را هم بپذيريد.
خاتمي در ادامه با تاكيد بر اينكه يكي از لوازم مردم‌سالاري حق اعتراض است، گفت: حق اعتراض را قانوني مي‌دانيم و هميشه پس از انتخابات اعتراض بوده است، منتها از مجراي خودش. شوراي نگهبان هم آغوشش براي پذيرش اعتراضات باز بوده است، پنج روز هم مهلت بررسي شكايت را تمديد كردند كه هيچ شبهه‌اي باقي نماند.
وي در ادامه با اشاره به تاكيد رهبري به قانون‌مداري و بازخواني سخناني از امام خميني درباره اهميت جايگاه قانوني شوراي نگهبان و اجراي قانون اساسي گفت: امام فرمودند اگر جايي به قانون عمل شد و يك گروهي در خيابان‌ها بخواهند در مقابل قانون عرض اندام كنند، معنايش ديكتاتوري است و ايشان تاكيد داشتند كه قانون را بپذيريد ولو بر خلاف نظر شما باشد.
خاتمي افزود: اينكه گفته مي‌شود شورايي متشكل از شخصيت‌هاي حقوقي و حقيقي نيز ترتيب داده شود، بسيار نادرست است و عواقب غيرقابل پيش‌بيني و ناجوري دارد.
وي تاكيد كرد: اصل انتخابات را زير سوال بردن و درخواست ابطال انتخابات حرف زور است و ملت نمي‌پذيرند. اگر در مورد چند صندوق اشكالي داريد، از مجراي قانوني اعتراض كنيد. نتيجه به هر جا كه رسيد عيبي ندارد.
وي افزود: هر كانديدا نمايندگاني سر صندوق راي داشته است، طوري كه يكي از معترضان بيش از 40 هزار نماينده داشته است و اين بي‌سابقه بوده است از سوي ديگر نمايندگان كانديداها از صبح روز انتخابات در كنار اعضاي هيات نظارت بوده‌اند. در حالي كه در قانون چنين چيزي پيش‌بيني نشده بود.
وي گفت: تفاوت هم 11 ميليون راي بوده، يك ميليون راي تفاوت نبوده است كه شبهه تقلب مي‌كنيد. در عين حال تمام نظرسنجي‌هاي قبل و بعد از انتخابات هم همين نتيجه را نشان مي‌دهند، پس بدانيد كوبيدن بر طبل ابطال شما را به هيچ نتيجه‌اي نمي‌رساند.
وي در بخش‌ ديگري از سخنانش رفتار دولت‌هاي آمريكا، انگليس، ‌آلمان، فرانسه و دبيركل سازمان ملل را منافقانه خواند و افزود: دبيركل سازمان ملل گفته احساس نگراني كرده است، بيچاره زماني كه 400 طفل و 100 زن را در غزه كشتند، احساس نگراني نداشتي. هر روز در عراق و افغانستان آدم مي‌كشند، احساس نگراني نداري ولي اينجا احساس نگراني مي‌كني.
وي گفت: سازمان ملل سازمان دول مستكبر است و دولت‌ها بايد فكر تاسيس سازمان ملل واقعي باشند نه سازماني كه پيوسته جانب مستكبران را مي‌گيرد.
وي افزود: آيا سران آمريكا با وجود گوانتانامو و ابوغريب رويشان مي‌شود درباره حقوق بشر حرف بزنند. مردم 57 سال جنايت دولت انگليس را فراموش نمي‌كند، اينها رژيم پهلوي را سر كار آوردند، حق انگليسي‌ها است كه بعد از مرگ بر آمريكا، مرگ بر انگليس را هم ضميمه كنيم.
وي با اشاره به اينكه در زمان جنگ با هواپيماهاي فرانسوي شهرهاي ما را بمباران مي‌كردند و با بمب‌هاي شيميايي آلمان‌ها به رزمندگان حمله مي‌شد، گفت: در اين انتخابات برخي دولت‌هاي اروپايي نشان دادند خيلي كودكانه عمل مي‌كنند و به بلوغ سياسي نرسيده‌اند، ولي مردم ايران در زمان مناسب جواب جانانه‌اي به آنها خواهند داد.

عفو بین الملل :   دستگیری خود سرانه/نگرانی از شکنجه


عفو بین الملل :   دستگیری خود سرانه/نگرانی از شکنجه
اسماعیل علوی
محمد رضا جنیدی
بهرام محمدی فر
شخصی که تنها به نام کریم الدینی ذکر شده است
شخصی که تنها به نام حسین قره ذکر شده است
شخصی که تنها به عنوان تقی پور ذکر شده است
شخصی که تنها به نام دارابی ذکر شده است
و حداقل 13 تن از دیگر کارکنان روزنامه کلمه سبز
به گفته علیرضا بهشتی، سردبیر کلمه سبز، در مصاحبه ای با بخش فارسی دویچه وله، رادیو آلمان، حداقل 25 تن از کارکنان روزنامه، از جمله اشخاص نامبرده دربالا، در روز 22 ژوئن در دفتر روزنامه در میدان هفت تیر در پایتخت، تهران، دستگیر شده اند. کلمه سبز را نامزد انتخاباتی میرحسین موسوی در سال 2009 تاسیس کرد، اما روزنامه از تاریخ 14 ژوئن به بعد منتشر نشده است. در حدود پنج تن از زنان در میان کارکنان، کمی پس از دستگیری آزاد شدند. محل نگه داری آنهایی که هنوز در بازداشت به سر می برند در حال حاضر نامعلوم است و در باره خطر شکنجه آنها یا اذیت و آزارهای دیگر نگرانی وجود دارد. عفو بین الملل بر این باور است که تمامی کارکنان کلمه سبز زندانیان عقیدتی هستند که صرفا به خاطر به کارگیری بیان مسالمت آمیز نظریات خود، از جمله در باره نتیجه انتخابات، بازداشت شده اند.
به گزارش خبرگزاری فارس در روز 23 ژوئن، پلیس درروز 22 ژوئن به ساختمانی در میدان هفت تیر حمله و 8 نفر را دستگیر کرد، گرچه این خبرگزاری از کلمه سبز نام نبرد. این خبرگزاری گزارش داد که فعالیت هایی به نفع یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در آن محل انجام شده بود، از جمله ساماندهی تجمعات غیرقانونی، تشویق به آشوب [و] اقدام علیه امنیت کشور. بنا به همان گزارش اسنادی از روابط با رسانه های دشمن و دخالت بیگانگان در این مرکز کشف شد.
اطلاعات پس زمینه ای
از زمان اعلام برنده شدن رئیس جمهور احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری در روز 13 ژوئن، که مورد مخالفت صدهاهزار نفر از ایرانیان قرار گرفته است، مقامات ایران محدودیت های شدیدی بر آزادی بیان برقرار کرده اند. دسترسی به اینترنت مسدود یا دچار وقفه زیادی شده است. نشریات ایرانی از انتشار اطلاعات در باره ناآرامی ها منع شده اند. روزنامه نگاران خبری خارجی از رفتن به خیابان ها منع شده اند و برخی از خبرنگاران خارجی از ایران اخراج شده اند.
بنا به گزارش ها، ده ها نفر در سراسر ایران دستگیر شده اند، از جمله شخصیت های برجسته سیاسی نزدیک به میر حسین موسوی، مهدی کروبی و رئیس جمهور سابق خاتمی که از مبارزه انتخاباتی میرحسین موسوی حمایت کرد، و نیز تعدادی از مدافعان حقوق بشر. روزنامه نگاران دیگری نیز که در عین حال عضو احزاب سیاسی هستند یا به نفع نامزدهای انتخاباتی تبلیغ کرده اند، دستگیر شده اند. در روز 24 ژوئن، 70 استاد دانشگاه که در همان روز با میرحسین موسوی دیدار کرده بودند، پس از خروج از دفتر او دستگیر شدند. همه آنها به جز چهار نفر بعدا آزاد شدند. دکتر قربان بهزادیان، رئیس مبارزه انتخاباتی میرحسین موسوی، یکی از آنهایی است که هنوز در بازداشت به سر می برند. صدها نفر دیگر در طی تظاهرات علیه نتیجه انتخابات، که با استفاده مفرط از زور به وسیله نیروهای امنیتی روبرو شده، دستگیر شده اند. بسیاری کتک خورده اند و، بنا به اعلام مقامات، حداقل 21 نفر کشته شده اند، گرچه تعداد واقعی احتمالا بیشتر است.
اقدامات پیشنهادی: لطفا هر چه سریعتر نامه هایی به فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسوی یا به زبان خودتان بفرستید و:
-
از مقامات بخواهید تا هویت تمام کارکنان کلمه سبز را که بازداشت شده اند و دلایل دستگیری و اتهام های آنها را اعلام کند؛
-
از مقامات بخواهید محل تمام این بازداشتیان را به اطلاع خانواده های بازداشتیان برساند و فورا به آنها اجازه دسترسی به اعضای خانواده، وکیل به انتخاب خود و مراقبت های ضروری پزشکی بدهند و محافظت آنها از تمام اشکال شکنجه یا اذیت و آزار را تضمین کنند؛
ـ از مقامات بخواهید که فورا تمام کارکنان کلمه سبز را آزاد کنند، زیرا آنها صرفا به خاطر بیان مسالمت آمیز نظریات سیاسی و دیگر خود، از جمله در باره نتیجه انتخابات، در بازداشت به سر می برند.

 

سخنگوي شوراي نگهبان: هيچگونه تقلبي در اين انتخابات شكل نگرفته است

ایلنا: سخنگوي شوراي نگهبان با بيان اينكه تمامي گزارش‌ها و شكايات كانديداهاي معترض، بررسي شده است، از انتشار گزارش جامع شوراي نگهبان، در پايان مهلت رسيدگي به شكايات خبر داد.
به گزارش ايلنا، عباسعلي كدخدايي در گفت‌وگو با خبرنگار شبكه خبري پرس.تي.وي با اشاره به روند بررسي شكايت‌ها در شوراي نگهبان، اظهار داشت: بر اساس آنچه كه در ده روز گذشته انجام شده، كار بررسي‌ها تقريبا تمام شده است اما مصلحت ديده شد كه فرصت بيشتري را در اختيار كانديداهاي محترم قرار دهيم.
وي افزود: تمديد مهلت رسيدگي به شكايات رسيده از سوي كانديداها، براي ايجاد اطمينان بيشتر در بين هواداران كانديداهاي محترم و نيز يك نوع اعتمادسازي بود.
سخنگوي شوراي نگهبان در عين حال گفت: بر اساس بررسي‌هاي انجام شده در ده روز گذشته، بجز تخلف‌هاي كوچكي كه عموما در هر دوره از انتخابات ديده مي‌شود، هيچگونه تخلف عمده‌اي مشاهده نشده است و ما به يك انحراف عمده در انتخابات رياست‌جمهوري نرسيده‌ايم.

 

نصب عكس جانباختگان اعتراضات اخير به نرده هاى دانشگاه تهران در شب جمعه

خبرنامه سايت ايرانيان انگليس: بزرگداشت با شكوه مردم تهران از شهداى راه سبزدر شب جمعه با زدن عكس شهدا به نرده هاى دانشگاه روشن كردن شمع جلوى دانشگاه تهران.
برای مشاهده فيلم به لينک زير کليک کنيد:

http://www.youtube.com/watch?v=xOBAJyj5JUk

 

جزئيات ديدار کميسيون امنيت ملی مجلس با موسوی و کروبی
*موسوی همچنان بر خواست ابطال انتخابات تاکيد دارد
*عضو کميسيون امنيت ملی مجلس ادعا کرد:رفسنجانی بزودی بيانيه ای در حمايت از رهبری ارائه می دهد


پارلمان‌نيوز: اعضای كميسيون امنيت ملی و سياست خارجی در ديدار با ميرحسين موسوی و مهدی كروبی به بررسی اعتراضات آنها پرداخته و بر لزوم پيگيری اين موارد در چارچوب قانون اساسی تاكيد كردند. هيات منتخب اين كميسيون علاوه بر ديدار با موسوي، رضايی و هاشمی رفسنجانی با مهدی كروبی ديگر نامزد انتخابات رياست جمهوری دهم نيز ديدار داشته است.

اسماعيل كوثری در گفتگو با ايلنا، با بيان اينكه پس از سخنان مقام معظم رهبری انتظار مي‌رفت كه كانديداها در چارچوب قانون به بررسی اعتراضات خود بپردازند، ادامه داد:"اما متاسفانه چنين نشد و كميسيون امنيت ملی بنا بر انجام وظيفه ذاتی خود به منظور برقراری امنيت در كشور وارد مساله انتخابات شد تا با نظارت و پيگيری بيشتر به ريشه‌يابی اين مساله بپردازد."

به گفته وی هيات منتخب كميسيون امنيت ملی پس از انجام سلسله ديدارهايی با نامزدهای معترض و برخی چهره‌های سياسی كشور گزارشی تهيه كرده و راه‌حل‌های خود برای رفع مسائل موجود را تقديم رئيس مجلس و ديگر مسوولان مربوطه در وزارت كشور، شورای نگهبان ومراجع بالاتر ارائه خواهد داد.

نايب رئيس كميسيون امنيت ملی و سياست خارجی در تشريح ديدار اعضای اين كميسيون با ميرحسين موسوی به تاكيد وی بر بروز تلقب در انتخابات اشاره كرد و اظهار داشت:"ايشان همچنان خواستار ابطال انتخابات هستند اما ما به وی گفتيم كه اينگونه كه شما فكر مي‌كنيد نيست و بايد از راه‌حل‌های قانونی به بررسی مطالبات خود بپردازيد. اما متاسفانه بر اساس اخباری كه به ايشان ارائه شده است تصوری غير از اين دارد."

كوثری با بيان اينكه موسوی قصد دارد با مردم صحبت كند تا آنها را نسبت به مسائل موجود توجيه كند افزود:"وی درديدار با اعضای كميسيون امنيت ملی گفت كه تجمع‌های اخير از سوی وی برگزار نشده اما ما به او گفتيم كه بيانيه‌های او مردم را به اغتشاش دعوت كرده است."

نايب رئيس كميسيون امنيت ملی به نقل از موسوی اعلام كرد:"لازمه رفع اين مسائل صحبت‌ با مردم است كه درخواست آن را نيز مطرح كرده و بايد شورای عالی امنيت ملی تصميم‌گيری كند."

وی با اشاره به اصرار موسوی بر ابطال انتخابات خاطر نشان كرد:"در اين ديدار به او گفتيم كه اين درخواست غيرمنطقی و غيراخلاقی است و پس از سخنان مقام معظم رهبری در نماز جمعه نبايد اين موضوع را تكرار مي‌كرد."

كوثری همچنين با اشاره به ديدار اعضای اين كميسيون با مهدی كروبی خاطر نشان كرد:"بر اساس آمار و ارقامی كه در اختيار داشتيم به آقای كروبی گفتيم كه بهتر است اعتراض خود را از مجاری قانونی پيگيری كنند آقای كروبی هم با بيان اينكه فرمايشات مقام معظم رهبری را قبول دارند، اعلام كردند كه تا حدی پاسخ سوالات خود را گرفته‌اند و تصميم نهايی خود را به زودی اخذ خواهند كرد."

وی همچنين در تشريح ديدار اعضای كميسيون امنيت ملی با هاشمی رفسنجانی از ابراز علاقه‌مندی وی به مقام معظم رهبری ياد كرد و افزود:"ما از رئيس مجمع تشخيص مصلحت خواستيم تا زودتر وارد مساله شده و معضل موجود را حل كند تا اينگونه نباشد كه دشمنان داخلی و خارجی تصور كنند ايشان نسبت به اين مساله بي‌تفاوت هستند."

نايب رئيس كميسيون امنيت ملی و سياست خارجی با بيان اينكه در ديدارها ابتدا مواضع طرفين را شنيده‌اند، افزود:"ممكن است پس از بررسی مواضع نامزدهای معترض و پيشنهاد برخی راهكارها برای رفع مسائل موجود بار ديگر با آنها ديدارهايی داشته باشيم."

وی هدف از اين اقدامات را رفع ناامني‌های موجود دانست و افزود:"در ديدار با موسوی به ايشان يادآور شديم كه توطئه‌هايی از بيرون از كشور اغتشاشات اخير را مديريت مي‌كنند كه بايد ريشه‌كن شوند.همچنين به ايشان گفتيم كه افراد مومنی در داخل كشور به او رای داده‌اند اما در حال حاضر كسانی به تحريك منافقان و سلطنت ‌طلب‌ها وارد اغتشاشات خيابانی شده‌اند كه نه به او رای داده‌اند و نه به رقبايش بلكه مي‌خواهند از فضای موجود سوء‌استفاده كرده و از آب گل‌آلود ماهی بگيرند."

كوثری در پايان گفت:"به موسوی گفتيم تا هر چه زودتر تصميم بگيرند و خدای ناكرده به وضعی دچار نشوند كه نتوانند پاسخگو باشند."

رضايی بر سر نظام منت گذاشت

از سوی ديگر محمد‌كرمي‌راد مجموعه ديدارهای انجام شده از سوی اعضای اين كميسيون را مثبت و موثر ارزيابی كرد و ابراز اميدواری نمود تا در نتيجه اين ديدارها مسائل اخير به وجود آمده در كشور حل و فصل شود.

نماينده كرمانشاه با بيان اينكه در ديدار اعضای اين كميسيون با محسن رضايي، وی برای حل مسائل موجود اعلام آمادگی كرده است، ادامه داد:"بنده به عنوان نماينده كرمانشاه در جريان درخواست وی برای بازشماری آرايش در اين استان هستم."

وی با اشاره به وجود 156 صندوق اخذ رای در كرمانشاه از بازشماری 31 صندوق آن تحت نظارت رئيس شورای نگهبان كرمانشاه،‌فرماندار اين استان و عادل آذر و جهانبخش كريمی به عنوان نمايندگان محسن رضايی ياد كرد وافزود:"در مجموع اين بازشماری تنها دو رای يكی در حوزه بيستون و ديگری در كرمانشاه بوده است كه از سبد آرای رضايی به سبد آرای موسوی ريخته شده است."

كرمي‌راد با تاكيد بر اينكه تخلفی در شمارش آرای رضايی به وجود نيامده است، انصراف او از اعتراضش به شورای نگهبان را در همين راستا ارزيابی كرد و افزود:"اما متاسفانه ايشان به گونه‌ای اعلام انصراف نمودند كه منتی هم بر سر تشكيلات و نظام گذاشته باشند."

عضو كميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس با بيان اينكه در ديدار با موسوی حضور نداشته است به نقل از ديگر اعضای اين كميسيون در ديدار با اين نامزد انتخابات رياست جمهوری دهم گفت:"در اين ديدار مسائل امنيتی به ايشان گوشزد شد اما ايشان بار ديگر بر موضع خود مبنی بر ابطال انتخابات پافشاری كردند و اعتراضاتی نسبت به نرسيدن تعرفه‌ها، قطع پيامك‌ها و موارد ديگری را با اعضای كميسيون مطرح كردند."

به گفته وی: ذهنيت موسوی بر اساس اخباری كه به او ارائه شده است نسبت به مساله انتخابات منفی شده و همچنان خواستار حضور در يك جمع عمومی با هوادارانش در استاديوم آزادی را يك مكان ديگر است و البته تقاضای حضور در رسانه ملی نيز را مطرح كرده است.

كرمي‌راد همچنين در تشريح ديدار اعضای كميسيون امنيت ملی با رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام از تاكيد هاشمی مبنی بر دلسوزي‌اش برای نظام و رهبری ياد كرد و افزود:"ايشان بنا دارند تا به زودی بيانيه‌ای را در حمايت از مقام معظم رهبری ارائه دهند."

وی به نقل از هاشمی گفت:"نظام و رهبری در اين زمينه مظلوم واقع شده‌اند و اگر به توصيه‌های ايشان عمل مي‌شد، چنين اتفاقی نمي‌افتاد."

 

نامه سرگشاده انجمن اسلامى مدرسين دانشگاه‌ها خطاب به روحانيون در قم

قلم - انجمن اسلامی مدرسين دانشگاه‌ها که عصر چهارشنبه پس از برگزاری يک نشست با حضور مهندس ميرحسين موسوی (عضو اين انجمن)، با برخورد قهری و بازداشت تعدادی از اعضای خود مواجه شد، در نامه‌ای به مراجع عظام تقليد، کمک آنها به مردم را خواستار شد.

به گزارش قلم نيوز، در اين نامه آمده است:

انا لله و انا اليه راجعون

محضر شريف آيات عظام و علمای اعلام

سلام عليکم بما صبرتم

چنانچه مستحضر هستيد پس از مطرح شدن ايرادات جدی به نحوه اجرای انتخابات رياست جمهوری دهم و اعلام نتايجی خلاف انتظار که بسياری از مردم مسلمان در سراسر کشور بر اين اقدام دور از شان نظام جمهوری اسلامی به شدت اعتراض کردند و چون اجازه تجمع قانونی به آنان داده نشد، به صورت خودجوش در تجمع‌های آرام و ميليونی اعتراض خود را مطرح کردند و سوال اصلی آنان اين بود که "رای ما چه شد؟"، متوليان امر بجای شنيدن اعتراض‌های مردمی و پاسخگويی در اغلب شهرها با اقدام‌های غيرقانونی و مبتنی بر زور به دستگيری و ضرب و شتم و جرح و قتل مردم بي‌گناه پرداختند و با کشاندن نيروهای نظامی و انتظامی به صحنه و مواجه کردن فرزندان خدمتگزار ملت در برابر ملت، کشور را در آستانه فجايع خونبار قرار داده‌اند و بديهی است که از ابرهای فتنه هرگز باران رحمت و صلح و برکت نخواهد باريد و چون اين همه به نام اسلام صورت مي‌گيرد، خطر جدی آن است که اسلام سيلی بخورد؛ خطری که امام خمينی (ره) بارها نسبت به آن هشدار داده بودند.

اينک ما از شما که مصداق "العالم بزمانه لايهجم عليه اللوابس" هستيد انتظار داريم اولا باور بفرماييد مردم مسلمان ما اين مصيبت‌ها را برای حفظ نظام جمهوری اسلامی تحمل مي‌کنند و تهمت‌ها و انتساب‌های مطرح شده مبنی بر آشوبگری و اغتشاش يا عمال بيگانه بودن کاملا بي‌اساس است. ثانيا از آنجا که علما و مراجع عظام در حافظه تاريخی ملت ايران همواره در کنار مردم و راهگشای آنان بوده‌اند، از شما مي‌خواهيم در اين نگرانی ملی با استفاده از جايگاه معنوی خود در کنار مردم باشيد و از گسترش اين بلای ويرانگر جلوگيری کنيد.

آيات عظام و علمای اعلام، شما خود مي‌دانيد طبق اصل 27 قانون اساسي، تشکيل اجتماعاتی که مخل به مبانی اسلام نباشد، آزاد است. کافی بود متوليان امور چنين اجازه‌ای مي‌دادند تا طرفين سخنان يکديگر را بشنوند و به موجب "فيتبعون احسنه" تصميم بگيرند اما برخی از متوليان علی رغم ارتکاب اعمال خلاف قانون و تضييع حقوق ملت در پناه تبليغات فريبنده، خود را درستکار و خيرخواه قلمداد مي‌کنند و در قبال دستگيری گسترده و غيرقانونی و بي‌دليل فعالان سياسی و ايجاد تضييقات برای اصحاب رسانه و دستگيری آنان چون لبی به اعتراض گشوده شود، برآشفته مي‌گردند و با گلوله پاسخ مي‌دهند. به موجب آيه "لايحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظلم" وقتی سخن منطقی و قانونی مردم شنيده نشود، حق دارند فرياد کنند و البته جواب آنان تهمت عمال بيگانه بودن و آشوبگربودن و در نهايت گلوله نيست.

مردم مسلمان ما با توجه به سخن امام علی (ع) در خطبه مالک اشتر "فانی سمعت رسول الله (ص) يقول فی غيرموطن"، "لن تقدس امه لايوخذ للضعيف فيها حقه من القوی غير متمتع" بر اين باورند که در نظام جمهوری اسلامی بايد بتوانند اعتراض و درخواست حق خود را بدون ترس مطرح کنند.

مردم مسلمان ما بر اين باورند که فرمان حضرت علی (ع) در خطبه مالک اشتر، رابطه مردم را با متوليان امور يک رابطه انسانی سرشار از محبت تنظيم کرده که اگر فرضا تندی از آنان سرزند با آغوش پر مهر مسوولان مواجه خواهند شد "واشعر قلبک الرحمه للرعيه و المحبه لهم و اللطف بهم و لاتکونن عليهم سبعا ضاريا تغتنم اکلهم فانهم صنفان اما اخ لک فی الدين او نظير لک فی الخلق تفرط منهم الزلل و تعرض لهم العلل" ما از شما انتظار داريم از متوليان امور بخواهيد و تذکر دهيد توسل به زور و اسلحه آن هم در قبال اعتراض قانونی برای تخلقی که برخی دستگاه‌ها مرتکب شده‌اند، عاقلانه و منطبق بر موازين اسلامی نيست. به آنان تذکر دهيد اعتراض قانونی مردم از مصايق نهی از منکر و واجب است. ما دفاع شما بزرگان را از حقوق شرعی و قانونی مردم دقيقا از مصاديق امر به معروف و نهی از منکر مي‌دانيم.

آيات عظام و علمای اعلام، ما از سر اضطرار، فرياد امام خمينی رهبر کبير انقلاب اسلامی را به ياد شما مي‌آوريم که فرمود: "... ای علمای ايران، ای مراجع اسلام ... ای فضلا، ای طلاب، ... ای آقايان، من اعلام خطر مي‌کنم ...، ای علمای قم به داد اسلام برسيد..." (صحيفه امام، ج1 ، صص 418- 420).

انجمن اسلامی مدرسين دانشگاه‌ها