http://www.savalansesi.com:80/2009/07/blog-post_03.html

حضور موفق آذربایجانیهای ایران در دهکده جهانی پناهندگان سازمان عفو بین الملل

شنبه ۱٣ تير ۱٣٨٨ - ۴ ژوئيه ۲۰۰۹

 

ساوالان سسی: آذربایجانیهای ایران با نمایندگی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) در فستیوال ویژه پناهندگان که از طرف سازمان عفو بین الملل در کانادا برگزار شد٬ شرکت کردند.

روز چهارشنبه اول ژوئيه
۲۰۰۹، به مناسبت روز ملی کانادا، برای نخستین بار برنامه ای از طرف سازمان عفو بین الملل با عنوان دهکده جهانی پناهندگان در مجتمع معتبر فرهنگی -هنری هاربر فرانت سنتر شهر تورونتو پایتخت ایالت اونتاریو برگزار شد.

در این فستیوال که شش ساعت به طول انجامید٬ ملتهایی از
۸ کشور جهان با برنامه های مختلف و در غرفه های جداگانه به معرفی زبان٬ فرهنگ و هنر جامعه خود پرداخته و در خصوص مشکلاتی که جامعه آنها در این کشورها با آنها روبرو است اطلاع رسانی کردند.

به جز آذربایجانیهای ایران٬ کشورهای عراق٬ سومالی٬ اریتره٬ افغانستان٬ کلمبیا٬ ال-سالوادور و تامیلهای سریلانکا نیز از طرف سازمان عفو بین الملل برای شرکت در این فستیوال فرهنگی-حقوق بشری انتخاب شده بوند.

در غرفه آذربایجانیهای ایران نمونه هایی از آثار هنری هنرمندان آذربایجانی از قبیل مجسمه هایی با موضوع پناهندگان٬ آثار هنری در خصوص مبارزات هویت محور آذربایجانیها در ایران٬ لباسهای سنتی و قدیمی آذربایجانی٬ فرش و کلیم آذربایجانی و ... به نمایش گذاشته شده بود.

در این فستیوال هزاران نسخه از بروشوری که حاوی نقشه ای از شهرها و مناطق آذربایجانی در ایران٬ مناطق دیدنی٬ آثار باستانی و هنری آذربایجان و توضیحاتی در خصوص زبان ترکی آذربایجانی و ممنوعیت آموزش به این زبان در ایران بود٬ در بین بازدید کنندگان پخش شد.

صدها نفر از شرکت کنندگان در این فستیوال شامل ملیتهای مختلف ساکن کانادا و توریستهایی که به مناسبت روز ملی کانادا به تورونتو آمده بودند با مشارکت در دو کمپین جمع آوری امضاء٬ ضمن فرا خواندن مقامات ایرانی به برداشتن ممنوعیت تحصیل به زبان ترکی آذربایجانی در ایران از دولت کانادا تقاضا کردند که به منظور دفاع از فعالان حقوق زبانی آذربایجان که از طرف دولت ایران مورد تعقیب٬ حبس و شکنجه قرار می گیرند٬ انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) را مورد حمایت قرار دهد.

دهکده جهانی پناهندگان سازمان عفو بین الملل با نمایش جذاب رقص و موسیقی آذربایجانی به کار خود پایان داد. گروه رقص و موسیقی آراز پس از اجرای صحنه هایی زیبا از رقص و موسیقی آذربایجانی که در آن چند کودک آذربایجانی ساکن تورونتو نیز به هنرنمایی پرداختند٬ مورد تشویق گسترده صدها تن از شرکت کنندگان و همچنین مسئولین سازمان عفو بین الملل قرار گرفتند. (اعضای هنرمند گروه رقص و موسیقی آراز: صمد پورموسوی٬ لاله جوانشیر٬ علی قائم مقامی٬ فرهاد بزاز جاوید٬ رضا راد و ثمین افتخار نژاد - گروه کودکان: آلپای طیار (نوازنده قوپوز)٬ شنای٬ سونای٬ آیدین٬ ائلمان٬ آیگون و روزین )

حضور دکتر رضا براهنی نویسنده مشهور آذربایجانی و رئیس سابق انجمن قلم کانادا در غرفه آذربایجان مورد توجه و استقبال آذربایجانیهای حاضر واقع شد. همچنین عده ای دیگر از شخصیتهای آذربایجانی شامل فعالان مدنی٬ نویسندگان٬ روزنامه نگاران٬ فعالان حقوق بشر٬ زندانیان سیاسی سابق٬ و شخصیتهای علمی٬ فرهنگی و هنری از جمله دکتر علیرضا اصغرزاده (استاد دانشگاه یورک کانادا)٬ دکتر علی قره جه لو (نویسنده و محقق)٬ جواد زرین (فعال مدنی)٬ روحی تونا (هنرمند مجسمه ساز)٬ لاله جوانشیر (شاعر و هنرمند)٬ صمد پور موسوی (هنرمند و مسئول گروه رقص آراز)٬ لیلا مجتهدی (روزنامه نگار)٬ دکتر تالاس آوشارلی(نویسنده و محقق)٬ یاشار پورعلی (مسئول نشریه حیدربابا چاپ تورونتو) و اوختای بابائی (زندانی سیاسی سابق) و ... در این فستیوال حضور یافتند.

در برنامه های آذربایجانیهای ایران در این فستیوال که از طرف انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) سازماندهی شده بود٬ گروهها و طیفهای مختلف سیاسی و فرهنگی آذربایجانی حضور فعال داشتند و علیرضا جوانبخت قولونجو مسئولیت اجراء و هماهنگی برنامه٬ را بر عهده داشت.

برای دیدن همه عکسها اینجا را کلیک کنید