ممانعت از حضور مردم در مراسم سالانه قلعه بابک 

میللی حرکت پنجشنبه ۱۸ تیر ۱۳۸۸:

ساوالان سسی : نهادهای امنیتی و انتظامی ایران در آستانه مراسم قلعه بابک اعلام کردند که حضور افراد در روزهای ۱۱ و ۱۲ تیر در قلعه بابک و منطقه کلیبر ممنوع است.

بر اساس اطلاعیه ای که توسط خبرگزاریهای دولتی ایران انتشار یافته٬ معاونت اجتماعي و فرهنگي نيروي انتظامي آذربايجان شرقي تردد در منطقه کلیبر در روزهای ۱۱ و ۱۲ تیر را ممنوع اعلام کرده است.علت این ممنوعیت برگزاری مانور نظامی لشگرعاشورای سپاه پاسداران ایران در این منطقه تاریخی عنوان شده است.

همچنین سپاه پاسداران ایران با پخش بیانیه ای در شهرهای اهر و کلیبر از مردم خواسته است تا از رفتن به قلعه بابک در این روزها به دلیل برگزاری مانور نظامی خودداری کنند.

آذربایجانیها هرساله در سالروز تولد بابک خرمدین (قهرمان ملی آذربایجان) در ۱۱ و ۱۲ تیر در قلعه بذ (قلعه بابک ) واقع در منطقه کلیبر در شمال غربی ایران گرد هم می آیند و با اجرای مراسمات فرهنگی یاد و خاطره قهرمان خود را پاس می دارند اما حکومت ایران از سال ۸۴ مانع از برگزاری این مراسمات فرهنگی می شود و یک هفته پیش از برگزاری این مراسم تمامی راههای دسترسی به این مکان تاریخی را مسدود می کند در اطراف این قلعه تاریخی اقدام به برگزاری مانورهای نظامی می کند.

 

اسامی تعدادی از دستگیرشدگان در شهر اردبیل

 

ساوالان سسی : ایلقار موذن زاده داستان نویس و از فعالان مدنی آذربایجانی که روز ۲۵ خرداد ۸۸ توسط نیروهای امنیتی در محل کارش دستگیر شده بود به بند عمومی زندان اردبیل منتقل شده است.

بر اساس اخبار رسیده این فعال آذربایجانی روز شنبه ۱۳ تیر ۸۸ از سلولهای انفرادی اداره اطلاعات به بند عمومی زندان اردبیل منتقل شده است.

همچنین علی فیضی فعال فرهنگی آذربایجانی در مشگین شهر(خیاو)که روز سه شنبه ۱۹خرداد ۸۸توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود پس از تحمل ۲۳ روز بازداشت موقت روز ۱۱ تیر ۸۸ به قید وثیقه از زندان آزاد شده است.

این در حالی است که آیدین ذاکری٬ منصور سیفی و فردین نوبخت سه تن دیگر از فعالین مدنی آذربایجانی در مشگین شهر که روز ۱۰ خرداد ۸۸ بازداشت شده بودند پس از گذشت بیش از یکماه از زمان بازداشت موقت همچنان در زندان اردبیل و در بازداشت به سر می برند.

به گفته منابع محلی گمان می رود بازداشت این افراد در پی پخش اعلامیه هایی در خصوص حقوق ملی آذربایجانیها در مشگین شهر صورت گرفته است.با این حال مراجع قضایی هنوز به پرسشهای خانواده بازداشت شدگان در خصوص اتهام این افراد پاسخی نداده اند.