جمعيت حاضر در نماز جمعه تهران چقدر بودند؟
شعار "مرگ بر ديکتاتور" و "زندانی سياسی آزاد بايد گردد" در نماز جمعه، اميرکبير
گزارشی
از نماز جمعه : حمله وحشیانه به نمازگزاران در تهران
حمله لباس شخصی ها به مهدی کروبی در حاشيه نماز جمعه، سحام نيوز
پاسخ نماز گزاران با باتوم و گاز اشک آور
ضرب و شتم و گاز اشک‌آور پس از نماز جمعه تهران
متن کامل سخنرانی رفسنجانی در نماز جمعه
نامه اعظم طالقانی به رهبران و پيشکسوتان انقلاب

 

جمعيت حاضر در نماز جمعه تهران چقدر بودند؟


آينده : در حالي كه رسانه هاي داخلي و خارجي حضور مردم در نماز جمعه اين هفته تهران را بي سابقه توصيف كرده اند، برآوردها حاكي از حضور 1.5 تا 2.5 ميليون نفر در اين نماز جمعه است.
براساس اين برآورد كه براساس مساحت تحت پوشش حضور مردم صورت گرفته، در صورتيكه ميزان حضور افراد، 3 نفر در هر متر مربع محاسبه شود، با توجه به حضور مردم در پانصدهزار متر مربع که علاوه بر دانشگاه تهران، به خيابانهاي اطراف و  ميادين و خيابانهاي ديگر نيز كشيده شده بود، جمعيت حاضر بيش از يك و نيم ميليون نفر بوده اند.
اما برخي ديگر از ناظران با محاسبه افراد زيادي كه براي حمايت از مهندس موسوي و نه شركت در نماز در ميادين و راههاي منتهي به دانشگاه اجتماع كرده و پس از نماز به مردم پيوسته اند، جمعيت حاضر را تا دو و نيم ميليون نفر برآورد كرده اند.
این در حالی بود که خودروهای نمازگزاران، نه تنها در کل خیابان کارگر و فاطمی و کوچه های اطراف، بلکه حتی در بزرگراه جلال آل احمد نیز پارک شده بود.
گفتني است پرشورترين نمازجمعه هاي تاريخ تهران در دهه اول انقلاب با حضور حدود يك ميليون نفر و در سالهاي اخير در روز جهاني قدس و روزهاي خاص با شرکت حدود 500تا 800هزار نفر برگزار مي شده است.

شعار "مرگ بر ديکتاتور" و "زندانی سياسی آزاد بايد گردد" در نماز جمعه، اميرکبير

خبرنامه اميرکبير: نماز امروز جمعه تهران با حضور بی سابقه مردم و با حواشی و درگيری های بسياری برگزار شد.

پس آز انکه طی روزهای گذشته مردم معترض تهران اعلام کردند که در نماز جمعه امروز تهران شرکت خواهند کرد، امروز تدابير گسترده ای برای جلوگيری از اعتراضات مردم صورت گرفت. قطع ارتباط تلفن های همراه، ممانعت از حضور خبرنگاران خارجی، و حضور گسترده نيروهای نظامی به همراهی نيروهای لباس شخصی از جمله اين اقدامات بود.

با اين حال جمعيت عظيم مردم معترض امروز روانه نماز جمعه تهران شدند. خيابان قدس از ابتدا تا انتها مالامال از جمعيت بود که شعارهای مرگ بر ديکتاتور، الله اکبر، مرگ بر روسيه و زندانی سياسی آزاد بايد گردد سر می دادند.

به گزارش خبرنامه اميرکبير از ساعت
۱۱ به بعد مردم در دسته های گسترده به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند. نيروهای لباس شخصی و نيروهای امنيتی با وجود آماده باش و تجهيز، تنها نظاره گر مردم و سيل خروشان انها بودند.

مردم معترض نمادهای سبز به همراه داشتند و بر دستان کودکانشان نوارهای سبز بسته بودند و با فريادهای برادر شهيدم رايت رو پس ميگيرم به اعتراض پرداختند.

خواهر يک شهيد روزهای اخير نيز در ميان مردم بود که عکس برادر شهيدش را در آغوش کشيده بود و با مشاهده مردم اشک می ريخت.

به گزارش خبرنامه اميرکبير بعد از اتمام نماز جمعه سيل جمعيت به سمت خيابان طالقانی و ميدان فلسطين و خيابان فلسطين وارد شدند و يکصدا فرياد مرگ بر ديکتاتور سر می دادند. پس از آن جمعيت وارد بلوار کشاورز و ميدان وليعصر شده و در آنجا نيروهای گارد ضدشورش با اسپری فلفل الله اکبر مردم را پاسخ دادند. همرمان طرفدران احمدی نژاد سعی کردند با بلندگوها و وسايل و ابزارهای گوناگونشان صدای مردم را خاموش سازند تا صدای مردم معترض شنيده نشود اما شعارهای مردم معترض ادامه يافت.

به هنگامی که بسيجيان و طرفداران احمدی نژاد از بلندگوها فرياد می زدند مرگ بر آمريکا، مردم معترض نيز يکصدا فريادمی زدند مرگ بر روسيه، مرگ بر چين.

مردم معترض همچنين شعار می دادند "تا احمدی نژاده هر روز همين بساطه".

همچنين در هنگام خطبه های نماز جمعه امروز و به هنگام سخنان هاشمی رفسنجانی، مردم بارها شعار های الله اکبر، مرگ بر ديکتاتور و زندانی سياسی ازاد بايد گردد سر دادند.

مردم عکس هايی از سهراب اعرابی در دست داشتند و فرياد می زدند سهراب ما نمرده اين دولت است که مرده.

پارچه ها و نمادهای سبز نيز به صورت گسترده ای در همه جا پخش شده بود. پرچم های سبز با نوشته های يا ابا عبدالله الحسين در دست مردم معترض بود و بسياری از زنان و دختران روسری ها و شال های سبز رنگ به سر کرده بودند.

گزارشی از نماز جمعه : حمله وحشیانه به نمازگزاران در تهران


موج آزادی  : امروز پلیس و لباس شخصی‌ها در تهران روی سربازان اسرائیلی را سفید کردند و نمازگزاران را به شکلی فجیع‌تر از سرکوب نمازگزاران فلسطینی در مسجد الاقصی، سرکوب کردند. اما حضور سبز هواداران موسوی و سخنان انتقادی هاشمی، نمازجمعه‌ی امروز را به نقطه‌ی عطفی جدید در تحولات سیاسی پس از کودتای انتخاباتی تبدیل کرد.
امروز زمین چمن سابق دانشگاه تهران بار دیگر عطر طالقانی را به خود دید و برای جوانان زمان انقلاب، خاطره‌ی نمازجمعه‌های میلیونی آن دوران زنده شد. اما جوانان امروز نیز امروز خاطره‌ای تاریخی را در ذهن نیل خود انباشتند؛ خاطره‌ی تبدیل دژ تسخیرنشده‌ی نمازجمعه که در تمام این سی سال در اختیار محافظه‌کاران بود، به محلی برای اعلام حضور مسالمت‌آمیز جنبش سبز. هرچند این گردهمایی مسالمت‌آمیز با دخالت سرکوب‌گرانه‌ی پلیس و نیروهای لباس شخصی  و بسیجی به خشونت کشیده شد.
برخوردهای امنیتی و انتظامی در نمازجمعه به حدی خشونت‌آمیز بود که گزارش شده در خیابان قدس، هنگامی که نمازگزاران در حال گوش دادن به خطبه‌های نماز بودند، چندین بار با شلیک گاز اشک‌آور مواجه شدند. این موضوع باعث شد که بخشی از نمازگزاران مجبور به ترک محل شوند و برخی دیگر مجبور شوند برای خنثی کردن اشک‌آور، آتش روشن کنند.
همچنین گزارش شده که پلیس ضدشورش و نیروهای انتظامی با لباس فرم، شیشه ماشین‌ها را در خیابان‌های اطراف از جمله خیابان فلسطین، ولیعصر، فاطمی و ... می‌شکسته‌اند.
قطع شدن موبایل‌ها در محدوده‌ی خیابان‌های منتهي به ميدان انقلاب، چهارراه وليعصر، بلوار كشاورز، خيابان انقلاب، خيابان جمهوري و ميدان فردوسي نیز از دیگر ابعاد امنیتی شدن فضای نمازجمعه‌ی امروز بود.
حضوری سبزتر از همیشه
اما با همه‌ی اینها حضور گسترده‌ی موج سبز، گسترده‌تر از آن بود که این برخوردهای خشونت‌آمیز، بتواند آن را تحت‌الشعاع قرار دهد.
جمعیت میلیونی نمازگزاران و تجمع‌کنندگان امروز، در حالی که به طور متداول در مراسم نمازجمعه حداکثر چند ده هزار نفر شرکت می‌کنند و به اذعان همه‌ی ناظران شلوغ‌ترین نمازجمعه‌ها نیز تاکنون به این حجم از حضور نرسیده است، نشان از این داشت که جنبش سبز از هر فرصتی برای ابراز وجود و تاکید بر زنده بودن خود بهره می‌گیرد.
گزارش‌های رسیده حاکی است جمعیت افراد در نمازجمعه امروز و نقاط اطراف، حدود دو میلیون نفر برآورد شده است. حضور این جمعیت، محدوده‌ی گسترده‌ای از مرکز شهر تهران را تحت‌الشعاع نمازجمعه سبز قرار داده بود؛ حضوری که باعث شلوغی در محدوده‌ای از میدان  توحید تا میدان هفت تیر شده بود.
نمازجمعه‌ی امروز همچنین از این جهت خاطره‌انگیز و ماندگار بود که به جای مقامات دولتی که برای فرار از شرکت در این مراسم به مشهد پناه برده بودند، چهره‌هایی همچون کروبی، ناطق نوری، محمدرضا عارف و دیگر چهره‌های سیاسی میانه‌رو در صفوف اول نماز دیده می‌شدند.
از اطراف دانشگاه تهران نیز گزارش شده که همزمان با برگزاری نمازجمعه و پس از آن، سبزپوشان و هواداران موسوی شعارهای متعددی در حمایت از او و علیه دولت کودتا سرمی‌دادند؛ شعارهایی همچون:
مرگ بر روسیه
روسیه حیا کن، کشورمو رها کن
ما اهل کوفه نیستیم، حسین تنها بماند
مرگ بر چین
روحانی با غیرت، حمایت حمایت
نصر من الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب
زندانی سیاسی، آزاد باید گردد
ایرانی می میرد، ذلت نمپذیرد
یا حسین، میرحسین
دولت کودتا، استعفا
برادر شهیدم، رای تو پس میگیرم
و علاوه بر اینها فریاد الله اکبر نیز صحن اصلی نمازجمعه، محوطه دانشگاه تهران و خیابان‌های اطراف را بارها پر کرد.
آتش زدن پرچم روسیه نیز از دیگر اقداماتی بود که مردم علیه وابستگی فکری و رفتاری برخی کودتاچیان به این کشور و در واکنش به دخالت‌ها و مشورت دادن‌های روسیه به کودتاچیان در ایران انجام دادند.
سیاسی‌ترین نماز عبادی- سیاسی
دانشگاه تهران امروز شاهد قشرها و طبقه‌های مختلفی از نمازگزاران بود که با همراهی موسوی، کروبی و دیگر چهره‌های اصلاح طلب در نماز جمعه شرکت کرده بودند. مرد و زن و پیر و جوان با انواع نگاههای مذهبی و حتی بعضا کمتر مذهبی، امروز در نمازجمعه که همیشه یک عبادت سیاسی خوانده می‌شد، حضور پیدا کردند و بدین ترتیب این نماز را به حق می‌توان سیاسی‌ترین نماز پس از فوت امام خمینی دانست.
خطبه های پیش از نماز امروز حال و هوایی همچون دیگر نمازهای جمعه داشت و طعنه‌هایی علیه هاشمی و حضور سبزها در نمازجمعه نیز در آن وجود داشت. اما بلافاصله جمعیت اطراف دانشگاه تهران که منتظر حضور هاشمی بودند، با شعارهای الله اکبر به پیشواز حضور وی رفتند.
مسئولان نمازجمعه آنقدر معطل کردند که وقتی هاشمی در پشت تریبون حضور یافت، زمان از لحظه اذان عبور کرده باشد. اما وقتی هاشمی حضور یافت، از ابتدای سخنان او مشخص بود که بنا دارد اعتدال همیشگی خود را با انتقاد از وضع موجود بیامیزد و شاید به همین خاطر بود که شعارهای الله اکبر و درود بر هاشمی، چاشنی بخش‌هایی از سخنان او شد.
اتحاد سبزها و هاشمی
از ابتدای سخنان هاشمی به نظر می‌رسید فضای حاکم بر صحن اصلی نمازجمعه در اختیار حامیان احمدی‌نژاد باشد، آنچنان که شعار خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست نیز اینطور نشان می‌داد.
اما کمی که گذشت، شعار مرگ بر چین و سپس به دنبال تاکید هاشمی بر لزوم حفظ جمهوریت نظام و اتکا به رای مردم، شعار هاشمی، هاشمی، حمایتت می‌کنیم نشان داد که سازماندهی گروههای مخالف حتی از عهده‌ی پر کردن محوطه‌ی زمین چمن سابق و صحن اصلی دانشگاه هم بر نیامده است.
بدین ترتیب از میانه‌ی خطبه‌های هاشمی، فضا عوض شد و سبزها متوجه شدند در اکثریت‌اند. این شد که طرف مقابل تلاش کرد با شعارهایی در حمایت از رهبری و نیز شعار مرگ بر غارتگر بیت‌المال فضا را متشنج کند. اما در اینجا بود که نمازگزاران سنتی هم در مقابل طیف تندروی حامی احمدی‌نژاد ایستادند و با ذکر صلوات، مانع از به نتیجه رسیدن اخلال مورد نظر آنها شدند.
او در طول سخنان خود در هر دو خطبه، مثال‌ها و نکات مذهبی متعددی را بیان کرد که تقریبا همه‌ی آنها حاوی کنایه‌های انتقادی علیه وضعیت حاکم بود. همچنین در هیچ جای صحبتش از مردم معترض انتقاد نکرد، بلکه در عوض عملکرد شورای نگهبان و صدا و سیما را به باد انتقاد گرفت.
وی به روایتی اشاره کرد و آن را صحیح ترین حدیث از نوع خود در رابطه با ولایت معرفی کرد. بر اساس این حدیث، پیامبر به امام علی سفارش می‌کند که آن زمان باید به دنبال حکومت باشی که مردم تو را بخواهند و آن زمان که تو را نخواستند، حکومت را کنار بگذار.
وی همچنین به وضع کشور چین و برخورد دولت آن با مسلمانان اشاره کرد و گفت: مسلمانان از این نوع برخورد با همکیشان خود، در هر جای دنیا که باشد، متاثر و ناراحت می‌شوند. این سخنان با شعار گسترده مرگ بر چین پی گرفته شد که هاشمی در اینجا خطاب به نمازگزاران گفت: من هم همان حرف شما را می‌زنم، و از آنها خواست شعار ندهند.
هاشمی در خطبه دوم نیز با اشاره به انتخاباتی که برگزار شد، اشاره کرد که: وضعیت خوبی در پیش از انتخابات وجود داشت و اگر وضع به همان منوال به پیش رفته بود، امیدوار بودیم بهترین انتخابات را در پیش رو داشته باشیم. اما متاسفانه از پیش از انتخابات صحنه‌هایی به وجود آمد که این شرایط را که می‌توانست به بهترین انتخابات منجر شود، حالت دیگری بخشید و فضایی به وجود آورد که اعتماد عمومی خدشه‌دار شد.
پیشنهادات هاشمی برای حل بحران
هاشمی با تاکید بر اینکه این اعتماد از دست رفته را نمی توان به این راحتی دوباره به دست آورد، خاطرنشان کرد که: برای به دست آوردن این اعتماد، رسانه‌ها نقش زیادی خواهند داشت؛ به خصوص صدا و سیما که متاسفانه خوب عمل نکرد و البته بقیه رسانه‌ها که باید در پوشش قانون حق داشته باشند، انتقاد کنند ولی متاسفانه از این حق قانونی برخوردار نیستند.
او به تضییقات و نگرانی مراجع اشاره کرد و از به وجود آمدن چنین شرایطی برای ایشان اظهار ناراحتی و نگرانی کرد.
هاشمی سپس با انتقاد از شورای نگهبان به خاطر اینکه نتوانست از فرصت اضافی پنج روزه برای جلب اعتماد مردم استفاده کند، پیشنهاداتی را عنوان کرد که به گفته‌ی وی در مشورت با اعضای خبرگان و مجمع تشخیص هم مورد تایید آنها قرار گرفته است:
آزادی هرچه سریع‌تر زندانیان سیاسی
برداشتن محدودیت‌های مطبوعات
دلجويي از آسيب ديدگان
برگزاری مناظره‌های آزاد تلویزیونی
و در نهایت مذاكره براي حل اختلاف در نتايج انتخابات.
بدین ترتیب هاشمی در پایان کار موضع نهایی خود را مشخص کرد و تا جایی حتی فراتر از آنچه از او انتظار می‌رود، از جنبش سبز حمایت کرد.

حمله لباس شخصی ها به مهدی کروبی در حاشيه نماز جمعه، سحام نيوز

 

 

سحام نيوز :‌ نيروهای لباس شخصی در حاشيه نماز جمعه تهران با حمله به مهدی کروبی به او تعرض کرده و وی را مورد اهانت قرار دادند .

حسين کروبی فرزند مهدی کروبی با اعلام اين خبر گفت :‌"‌هنگامی که پدر من در خيابان های نزديک به دانشگاه تهران به سمت اين دانشگاه حرکت می کرد مردم بسياری پشت سر او حرکت می کردند و با سر دادن شعارهايی در حمايت از وی خواستار احقاق حقوقشان بودند که به ناگهان پليس ضد شورش که در مقابل ايستاده بودند اقدام به تيراندازی هوايی کردند که در اين حال آقای کروبی به جمعيت اعلام کرد که بيش از اين جلو نيايند و خودش در صف اول به نماز جمعه خواهد رفت."

وی ادامه داد: "‌در اين زمان پدرم را سوار بر ماشين کردند که به دانشگاه ببرند ولی هنگامی که مقابل دانشگاه پياده شد تعدادی از نيروهای لباس شخصی مقابل در ايستاده و به او حمله کردند و او را مورد تعرض قرار دادند به طوری که عمامه وی از سرش افتاد. آنها به فحاشی پرداخته و الفاظ بسيار زشت و زننده ای را به کار می برند . در همين حال محافظين با سختی آقای کروبی را وارد دانشگاه کردند."

وی با اعتراض به چنين رفتارهايی و ابراز تاسف از چنين برخوردهايی گفت: "هنگامی که با زحمت توانستيم آقای کروبی را به داخل دانشگاه ببريم بنده به علت ازدحام نتوانستم وارد دانشگاه شوم و وقتی که بيرون ايستاده بودم شاهد ان بودم که فرمانده لباس شخصی ها با بی سيم به انها خسته نباشيد می گفت و تاکيد می کرد که کارتان را بسيار خوب انجام داديد."

وی گفت: "‌هنگام برگشت نيز تعدادی از نيروهای لباس شخصی به فحاشی عليه آقای کروبی پرداختند."

حسين کروبی همچنين با اشاره به دلجويی مهدی کروبی از مردم گفت: "هنگام برگشت به منزل پدر من در برخی از خيابان ها از ماشين پياده شد و با مردم صحبت و از آنها دلجويی کرد و مردم نيز شعارهايی را در حمايت از وی سر دادند."‌

فرزند کروبی همچنين با اشاره به صحنه ای که در حاشيه يکی از خيابان ها شاهد آن بوده است گفت: "من متاسف شدم که در جمهوری اسلامی شاهد چنين صحنه هايی بودم."

وی افزود: "هنگامی که قصد برگشت به منزل را داشتم شاهد آن بودم که تعدادی از نيروهای لباس شخصی اطراف يک دستگاه ماشين پژو پرشيا جمع شده اند و البته دو نفر از آنها به روی سقف آن ماشين ايستاده و اقدام به تخريب آن می کردند در همين حال مشاهده کردم که سرنشينان ماشين نيز زخمی شده اند و گويی که رگ دستان آنها را زده باشند خون به آسمان فواره می زد و من بسيار از مشاهده اين صحنه متاسف شدم."

پاسخ نماز گزاران با باتوم و گاز اشک آور،
گزارش سحام نيوز از حواشی نماز جمعه تهران

سحام نيوز: امروز علی رغم گرمای هوا مردم حضوزی بی سايقه داشتند به طوری که از فاصله ٣ کيلومتری نمی شد با خودرو حرکت کرد. پير و جوان همه با هم آمده بودند تا حضور و اعتراض خود را نسبت به نتايج انتخابات و آن هم با شزکت در نماز عبادی سياسی جمعه اعلام کنند.

به گزارش سحام نيوز در خيابان های اطراف دانشگاه تهران حضور نيرو های امنيتی و نظامی مشهود بود.با اين وجود مردم که قصد شرکت در نماز جمعه را داشتند علی رغم محدوديت ها سعی داشتند خود را به دانشگاه تهران محل بر پايی نماز جمعه برسانند ولی متاسفانه پاسخ آنان گاز اشک آور و باتوم بود.

گفتنی است در خيابان های اطراف دانشگاه تهران اتوبوس های بسيار زيادی وجود داشت که نشان دهنده انتقال بسيار زياد عده ای از نمازگزاران با فراخوان نهاد های خاص و از نقاط گوناگون تهران بود.

در اين ميان مردم که حضور چشم گيری داشتند با فرياد الله اکبر اعتراض خود را نسبت به حضور بسيار زياد و حرکات زننده لباس شخصی ها اعلام می کردند.

بنا بر اين گزارش نيرو هايی که برای برقراری نظم به کمک باتوم و گاز اشک آور حضور داشتند حرمت نماز جمعه و نماز گزاران را نگه نداشته و با حمله به سمت آنان و پرتاب گاز اشک آور فضا را ملتهب ساختند.

با اتمام نماز حاميان کروبی و موسوی به صورت راهپيمايی با سر دادن شعارهايی به حر کت در آمدند که متاسفانه برخی از نيروهای خودسر به مردم حمله کرده و به ضرب وشتم نمازگزاران پرداختند و از سوی ديگر گار اشک آور در خيابان‌های اطراف انقلاب به ويژه خيابان قدس و ۱۶ آذر شليک شد.

همچنين به گزارش پارلمان نيوز دوربين صداو سيما و چند دوربين ديگر در ميان جمعيت و از پشت نرده‌های دانشگاه از مردم فيلمبرداری می‌کردند که اين اقدام با اعتراض مردم با سر دادن شعارهای عليه صدا و سيما و هو کردن فيلمبرداران مواجه شد.

هنگام ايراد خطبه توسط هاشمی رفسنجانی جمعيت در حمايت از مواضع انتقادی او به انتخابات شعار الله اکبر سر دادند.

زمانی‌که خطيب نماز جمعه از زندانی بودن شخصيت های سياسی انتقاد کرد مردم شعار زندانی سياسی آزاد بايد گردد سر دادند.

تاکيد هاشمی رفسنجانی بر نقش مردم در انتخاب مسئولان نظام و اينکه" می‌توانستيم سربلندترين شرايط را در دنيا داشته باشيم ولی متاسفانه آنگونه که می‌خواستيم نشد "با شعار های الله اکبر،" موسوی، موسوی حمايت" حاضران در نماز جمعه مواجه شد.

مردم در برخی نقاط برای خنثی کردن اثر گاز اشک آور که به شدت هوا را پر کرده بود آتش روشن کردند.

در برخی خيابان‌ها نماز گزاران ناچار شده بودند برای ايجاد دود در هوا و کمک به بيماران ريوی و آسمی برخی لوازم همراه خود از جمله زيرانداز را بر روی آتش انداخته تا دود آن، اثر گاز اشک آور را از بين ببرد.

ماشين‌ها در خيابان‌های اطراف به نشانه اعتراض به برخورد با نمازگزاران و مردم بوق خودروهای خود را به صدا در آوردند.

با حضورگسترده گارد موتور سوار،گارد ضد شورش و لباس شخصی‌ها حدود ساعت چهار بعداز ظهر مردم از اطراف خيابان انقلاب متفرق شدند و آرامش نسبی بر اين منطقه حاکم شد.

متاسفانه نماز جمعه ای که قرار بود باعث وحدت شود با بی تدبيری به خشونت کشيده شد.

۱۳۸۸/۰۴/۲۶

ضرب و شتم و گاز اشک‌آور پس از نماز جمعه تهران

در حالی که ده‌ها هزار نفر در نماز جمعه این هفته تهران که به امامت اکبر هاشمی رفسنجانی برگزار شد شرکت کردند، گزارش‌های رسیده حاکی از این راديو فردا: است که نیروهای بسیج و امنیتی در برخی نقاط شرکت‌کنندگان در نماز جمعه را مورد ضرب و شتم قرار داده و به سوی آنها گاز اشک‌آور شلیک کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز از تهران گزارش می‌دهد که نیروهای امنیتی در بلوار کشاورز با هواداران میرحسین موسوی که نمادهای سبز رنگ داشتند درگیر شده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند. این خبرگزاری همچنین به نقل از شاهدان عینی می‌نویسد که نیروهای امنیتی علیه شرکت‌کنندگان در نماز جمعه از گاز اشک‌آور هم استفاده کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش می‌دهد هزاران نفر از هواداران میرحسین موسوی پس از پایان نماز دست به تظاهرات زده و علیه نتایج انتخابات ریاست‌ جمهوری و در حمایت از کاندیدای خود شعار سر دادند.

این خبرگزاری به نقل از شاهدان عینی می‌افزاید که نیروهای امنیتی چندین نفر از شرکت‌کنندگان در نماز جمعه را دستگیر کرده‌اند. این خبرگزاری همچنین گزارش می‌دهد که نیروهای بسیج در راه‌های منتهی با دانشگاه تهران حضور داشته‌اند.

از سوی دیگر برخی از شهروندان تهرانی که در نماز جمعه این هفته شرکت کرده بودند  در گفت‌وگو با رادیوفردا از حضور میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رقبای اصلی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری، در نماز جمعه تهران خبر دادند.

به گفته این شاهدان، در خیابان طالقانی نیروهای بسیج پس از پایان نماز به شرکت‌کنندگان حمله‌ور می‌شدند و مردم را مورد ضرب وشتم قرار می‌دادند.

یک شاهد عینی نیز گفته است که در میدان ولی‌عصر نیروهای امنیتی به سوی مردم گاز اشک‌آور شلیک کرده‌‌اند. همچنین گزارش می‌شود که در خیابان انقلاب شمار زیادی از نیروهای بسیج، لباس شخصی و نیروی انتظامی حضور داشته‌اند.

به گفته برخی از شاهدان عینی صدای تیراندازی نیز پس پایان نماز جمعه شنیده شده است.

یکی از شاهدان عینی به رادیوفردا گفت که شاهد ضرب وشتم یک جوان به دست نیروهای بسیجی بوده است. به گفته این شهروند تهرانی پس از اصابت باتوم به سر این جوان وی بیهوش شده و توسط مردم به خانه‌های اطراف محل انتقال داده شده است.

همچنین گزارش می‌شود که در خیابان امیرآباد جو تنش‌آلود است و نیروهای امنیتی در آنجا حضور دارند.

به گفته شهروندان تهرانی و بنا بر فیلم‌های منتشر شده، هواداران میرحسین موسوی امروز شعارهایی مانند یا حسین میرحسین، هاشمی سکوت کنی، خائنی، مرگ بر روسیه، مرگ بر چین، هاشمی باغیرت، حمایت، حمایت، سهراب ما نمرده، این دولته که مرده، ما اهل کوفه نیستیم، حسین تنها بماند، و ای دولت کودتا، استعفا، استعفا سر داده‌اند.

به گفته شاهدان عینی، شمار شرکت‌کنندگان در نماز جمعه این هفته پس از انقلاب ۵۷ بی‌سابقه بوده است.

 

متن کامل سخنرانی رفسنجانی در نماز جمعه

ايسنا
خطيب نماز جمعه تهران پيش از آغاز خطبه‌ها به نمازگزارانى كه در دانشگاه تهران، اطراف دانشگاه و خيابان‌ها حضور دارشتند، تذكر داد:مراقب باشيد جايگاه و قداست نماز جمعه با اظهارات و شعارهايى كه جنبه‌ عمومى و اصولى ندارد آلوده نشود.

به گزارش خبرنگار سياسى خبرگزارى دانشجويان ايران(ايسنا) آيت‌الله هاشمى رفسنجانى در خطبه‌ اول نماز جمعه تهران تاكيد كرد: اين جايگاه مقدس سرمايه عظيم همه‌ دوران اسلام است و امروز جزء مهمترين ميدان‌هاى فضائل اسلامى و انسانى در كشور ماست.

وى با اشاره به در پيش داشتن سالگرد اقامه‌ اولين نمازجمعه در تهران پس از انقلاب اسلامى نيز اظهار كرد: اين نمازجمعه بي‌شباهت به نمازجمعه‌ هفته‌هاى اول انقلاب به امامت آيت‌الله طالقانى نيست كه جمع زيادى از مردم با همه سليقه‌ها در آن شركت مي‌كردند. ان‌شاءالله بتوانيم از اين اجتماع براى حل مشكلات آينده كشور و ايجاد وحدت، همدلي، همراهى و حركت در جهت اهداف انقلاب اسلامى كه حركت در جهت راهى است كه پيامبر(ص) از طريق آسمان براى ما آوردند استفاده كنيم كه اين نتيجه با صبر، تحمل و هوشيارى به دست خواهد آمد.

وى با اشاره به اين‌كه در سه بخش به ايراد سخن خواهد پرداخت، ادامه داد: بخش اول توضيح اساسى بر معيارها و اصول اسلامى است؛ اين روزها احساس مي‌شود دشمنان اسلام درصددند حقانيت اسلام را زير سوال ببرند كه البته موفق نمي‌شوند، اما ما وظيفه‌ توضيح و تبيين آن را داريم. در بخش دوم به اهداف اصيل انقلاب خواهم پرداخت كه مردم براى آن جهاد كردند؛ انقلابى كه امام(ره) بنيانگذار و موسس آن بودند و خون‌هاى مقدسى به پاى اين شجره طيبه ريخته شده است. من بخشى از اهداف انقلاب را براى نسل امروز مي‌گويم كه بدانند ما با چه نيتى انقلاب را آغاز كرديم.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام خاطرنشان كرد: در بخش سوم هم به مسائل روز و شرايطى كه در آن قرار داريم مي‌پردازيم و راه علاجى را براى شرايط امروز مي‌گويم كه البته اين نظر خودم خواهد بود. اميدوارم ساير مسوولان هم به اين مساله فكر كنند و اين راهى باشد تا با ابهت و همدلى كه تا اين‌جا رسيده‌ايم آينده را هم براى نسل‌هاى بعد طى كنيم.

وى با اشاره به سالروز بعثت پيامبر (ص)، گفت: در آياتى كه در اين‌باره در قرآن وجود دارد، چند صفت براى پيامبر اكرم وجود دارد؛ اول اين‌كه مي‌گويد او از خودتان است. ديگر اين‌كه آن‌قدر به شما مهربان است كه هرچه به شما سخت و مشكل بگذرد بر او هم سخت و مشكل خواهد بود و در غم و شادى شما شريك است. ويژگى ديگر اين است كه ايشان با حرص به دنبال منافع و سعادت شماست و قلبى مملو از رافت و رحمت براى نيروهاى اسلامى كه در خطه‌ تاريخ اسلام قرار مي‌گيرند دارد.

وى با اشاره به بحث چگونگى شكل‌گيرى نظام اسلامي، گفت: از معجزات بزرگ پيغمبر اين بود كه موفق شد در آن دوران عجيب در منطقه‌اى كاملا جاهلى كه يك مكتب‌خانه هم در آن نبود تعداد باسواد آن‌جا به اندازه انگشتان دست و پا بود تاسيس مكتبى را برعهده داشته باشد كه پس از 1400سال قوي‌ترين مكتب انسانى دنياست و تا قيامت بايد همه‌ دنيا را اداره كند. اين از انسانى معمولى و درس‌نخوانده بدون سابقه حكومت‌دارى و البته با راهنمايى خدا از طريق جبرئيل امين انجام شد. ايشان با اين شرايط توانست اين كار عظيم را انجام دهد.

رييس مجلس خبرگان ادامه داد: سه سالى كه پيامبر در مكه بودند بيشتر به سازندگى كادر و نيروهاى اصلى و ياران دسته اول خود پرداختند كه البته زمينه‌ كار اجتماعى وسيع وجود نداشت.


.... به گزارش ايسنا رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با اشاره به تعليم دين و افكار الهى از سوى پيامبر اسلام به مردم، گفت: در دو سال آخر، پيامبر كم كم راه‌شان به خارج از مكه باز شد و شهرت افكار ايشان به مدينه رسيد و در سال دوازدهم هجرت در ايام حج نمايندگان برخى قبايل با پيامبر آشنا شدند و بيعت كردند و نماينده‌اى نيز از پيامبر گرفتند تا دين را معرفى كند و سال بعد نيز افرادى از همه‌ قبايل آمدند و با پيامبر بيعت كردند.

وى خاطرنشان كرد: نتيجه اين شد كه در مدينه زمينه‌اى مهيا شد و پيامبر(ص) بعد از فراهم شدن اين زمينه و پس از مساله‌ى ليله‌المبيت به مدينه رفتند و به عنوان اولين كار، زمين حلالى پيدا كردند و مسجدى را در آن‌جا ساختند كه خود پيامبر مانند همه‌ مردم و در كنار آن‌ها كار مي‌كرد. اين مجموعه پايگاه حكومتى پيغمبر بود و مردم گروه مي‌آمدند و در آن‌جا با پيغمبر بيعت مي‌كردند و در چنين شرايطى پيغمبر توانستند افكار اصيل اسلام را براى مردم توضيح دهند.

وى با تاكيد بر دو مساله‌ قابل توجه در اسلام يعنى خدا و مردم، اظهار كرد: آن‌چه مي‌توانيم بر روى آن تكيه كنيم دو چيز است؛ يكى خدا و ديگرى مردم كه واسطه‌ بين مردم و خدا نيز انسانى از جنس مردم است كه قرآن را آورده است.

هاشمي‌رفسنجانى تاكيد كرد: سر و كار پيغمبر اسلام در جامعه خود نه با زور بود و نه با قدرت بلكه با مردم بود و با همين مردم وفادارى جامعه را اداره و در مقابل دشمنان نيز ايستادگى كردند. كار مهم ايشان ايجاد الفت و وحدت بود. پيامبر با قبايل مدينه پيمانى بست و بعد به اديان ديگر پرداخت و بدين ترتيب يك وحدت مثال‌زدنى در مدينه به وجود آمد.

وى با اشاره به اين‌كه " كار عميق‌تر پيامبر(ص) مطرح كردن بحث اخوت اسلامى و پيمان برادرى ميان مسلمانان بود" گفت: اين مساله مدينه را به يك شهر متحد و نيرومند تبديل كرد به طورى كه هفت، هشت سال طول كشيد تا مردم توانستند به امپراطوري‌هاى بزرگ دنيا طعنه بزنند. اروپا در آن زمان در قرون وسطى و وحشي‌گرى زندگى مي‌كرد و قدرت‌ها بر اساس زور، تبعيض و فساد بودند ولى پيامبر اين راه را بست و مبناى سازمانى ايشان تربيت جامعه‌اى متحد و خلاق بود.

وى اظهار كرد: خداوند از ابتداى خلقت آدم از علم سخن مي‌گويد و به قلم قسم مي‌خورد پس نمي‌توان انسان‌هاى عالم و جاهل را در يك رديف ديد. البته انسانيت اين‌ها مثل هم است اما فضيلت علم چيزى است كه اين‌ها را از هم متمايز مي‌كند.

وى افزود: پيامبر(ره) همواره در دوران حيات‌شان مراقب بودند هيچ حقى از افراد جامعه اسلامى ضايع نشود. آخرين حركت پيامبر در روزهاى آخر عمرشان مساله‌اى است بسيار پندآموز. ايشان چند ساعت بيشتر از عمرشان نمانده بود كه به زحمت از حجره به مسجد آمدند و روى پله‌ منبر نشستند؛ با مردم خداحافظى كردند و گفتند اگر وعده‌اى دادم و به آن عمل نكردم بگوييد و خلف وعده‌ من را نگذاريد تا به آخرت موكول شود. اگر طلبى به كسى دارم بگوييد طلبم را بپردازند؛ چراكه نمي‌خواهم مطالباتم براى آخرت بماند. پيامبر بنيانى را گذاشت كه امروز يك ميليارد و 600 ميليون نفر پيرو آن هستند.

رييس مجلس خبرگان با اشاره به آياتى از قرآن درباره‌ وحدت، گفت: در زمان پيامبر در سوره‌ آل‌عمران آمده كه به ريسمان الهى متوسل شويد و بر محور آن متحد باشيد و متفرق نشويد. خداوند به نعمت خود دل‌هاى شما را بهم نزديك كرده است. در سوره‌ انفعال هم مي‌گويد از نعمت‌هاى خدا ايجاد الفت بين دل‌هاى مسلمانان است و به پيامبر مي‌گويد كه نزديك شدن دل‌هاى مردم بهم كار خدا بوده است.

وى تاكيد كرد: پيامبر جامعه‌ متحدى ساخت و در سايه اتحاد پيروزي‌هاى عظيمى را كسب كرد اما در روزهاى آخر عمرشان احساس كردند اين سرمايه‌ عظيم كم كم از دست مي‌رود. امت دچار تفرقه مي‌شود و افراد همديگر را به چشم رقيب و دشمن نگاه مي‌كنند. پس از معرفى وصى و حادثه‌ غدير علائم اختلاف در امت اسلامى پيدا شد. پيامبر مي‌ديد كه هرجا اختلافى است هوى و هوس باعث مي‌شود مردم مقابل يكديگر قرار بگيرند.

وى ادامه داد: ايشان از اين مساله اين‌قدر ناراحت بود كه در روزهاى آخر عمرش به بقيع رفت و خطاب به اصحاب خوابيده در آن‌جا گفت‌ گوارا باشد براى شما اين آرامش كه نيستيد تا اين ابرهاى فتنه و تيرگي‌هايى را كه بر برادران و خواهران‌تان چيره شده ببينيد. پيامبر الگوى بشريت است و اين بهترين نمونه اداره‌ حكومت است كه ايشان توانست از شهرى كوچك و دور افتاده اين حكومت را بسازد.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در پايان خطبه اول نماز جمعه تهران تصريح كرد: پيامبر در كمتر از 10 سال اين بنيان عظيم را ساخت و ما انقلاب‌مان را بر همين اساس آغاز كرديم و سعى كرديم اين اصول را در قانون اساسى بگنجانيم و همان راه را انتخاب كنيم. پس امروز هم وظيفه داريم در كنار اين درخت تنومند كه خون صدها هزار انسان به پاى آن ريخته شده و افراد زياد ديگرى جانباز شده و يا سال‌ها در زندان‌هاى رژيم بعثى بوده‌اند، بمانيم كه اين سرمايه‌ ارزان و آسانى نبوده كه به دست‌مان رسيده و امروز بايد براى اين مساله فكرى بكنيم.

... به گزارش ايسنا خطيب اين هفته نماز جمعه تهران در ابتداى سخنان خود در خطبه دوم، سالگرد شهادت امام موسي‌بن‌جعفر(ع) را تسليت گفت و اظهار كرد: امام موسي‌بن‌جعفر در تمام عمر خود دچار ستم‌هاى خاندان بني‌عباس بودند و هميشه در فشار و سانسور قرار داشتند و در آخر هم در زندان‌ به شهادت رسيدند. ايشان ملقب به كاظم يعنى كسى كه غم و اندوه خود را مي‌خورد و صابر يعنى كسى كه مدام ستم مي‌بيند و صبر مي‌كند، بودند.

هاشمى رفسنجانى در بخش ديگرى از سخنان خود نسبت به كشتار اخير مسلمانان در چين نيز ابراز تاسف كرد و گفت: من به دولت چين عرض مي‌كنم كه از آن‌ها انتظار مي‌رود بتوانند در مقابل مظالمى كه به اين مردم وارد مي‌شود كار درستى انجام دهند.

عده‌اى از نمازگزاران شعار مرگ بر چين سر دادند كه هاشمى رفسنجانى گفت: شعار ندهيد. به دلايلى كه شما هم مي‌دانيد و شرايط خاصى كه در خيابان‌هاى اطراف دانشگاه تهران حاكم است، از شما مي‌خواهم كه شعار ندهيد.

وى ادامه داد: ما دولت چين را دولت عاقلى مي‌دانيم كه در جهت توسعه كشور و مردم خود كار مي‌كند و برادرانه به آن‌ها نصيحت مي‌كنيم كه اين برخوردها به صلاح آن‌ها نيست و بايد به فكر ارتباطات خود با كشورهاى اسلامى باشند و ان‌شاءالله از اين به بعد شاهد ظلمى نسبت به مسلمانان در چين و ديگر كشورها نباشيم. مساله ديگر مساله عراق، پاكستان و افغانستان است كه همچنان خون‌ريزي، فساد و درگيرى در آن‌ها وجود دارد.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه‌ سخنان خود به انتخابات اخير رياست جمهورى اشاره كرد و افزود: در انتخاباتى كه انجام شد ما خيلى خوب شروع كرديم و رقابت خوبى شكل گرفت. چهار نفرى كه از نظر شوراى نگهبان صالح معرفى شدند رقابت كردند و مردم هم به آزادى انتخابات اميدوار شدند و حضور بي‌سابقه‌اى داشتند. در اين شرايط همه چيز آماده‌ ايجاد افتخارى بزرگ بود كه ما بايد اين افتخار را مربوط به مردم بدانيم و بايد از همه‌ آن‌ها تشكر كنيم كه آزادانه آمدند و در انتخابات شركت كردند ولى اى كاش همان شرايط تا امروز ادامه ‌داشت و امروز ما سربلندترين شرايط را مي‌توانستيم در جهان داشته باشيم ولى آن‌طور كه مي‌خواستيم نشد.

وى با طرح اسن سوالات كه " ما چه مي‌خواهيم؟ انقلاب اسلامى چه مي‌خواهد؟" خاطرنشان كرد: شما اين سخنان را از كسى مي‌شنويد كه از پيش از شروع مبارزات قبل از انقلاب كه توسط حضرت امام آغاز شد، لحظه به لحظه همراه انقلاب بوده است و صحبت از 60 سال پيش است؛ ما مي‌دانيم اساس تفكر امام(ره) چه بوده است. امام مي‌فرمايند آن‌چه من مي‌خواهم مردم است و هرچه مي‌توانيد بايد تلاش كنيد تا دل مردم را به دست بياوريد.

وى با بيان اين‌كه " امام(ره) مخالفتى نمي‌كردند كه گروه‌ها و احزاب رقابت كنند" تصريح كرد: اين راه، راه پيغمبر(ص) بود كه مردم را با ميل و اعتقاد خود پاى كار بياورند و اين هنر امام بود كه توانست اين كار را به خوبى انجام دهد. كمتر از 20 سال بعد از آغاز مبارزات مردم آن‌چنان آگاه شدند كه البته هزينه هم داديم ولى سودمان خيلى بيشتر بود. همين خيابان‌هاى پر از نيروهاى حامى امام و معتقد، دولت مغرور و متكبر پهلوى را كه آن موقع از ارتجاع و از شرق و غرب كمك مي‌گرفت و به دليل بالا رفتن قيمت نفت، انبارهاى آن‌ها پر بود، سرنگون كرد.

رييس مجلس خبرگان با تاكيد بر اين‌كه "‌مبناى فقهى امام(ره) اين بود كه حكومت اسلامى بدون حضور مردم نمي‌شود و اگر مردم راضى نباشند حكومت اسلامى نخواهد بود" اظهار كرد: خاطرم هست كه آن زمان روايتى از حضرت امام شنيدم كه بعدها در مورد منبع آن تحقيق كردم و روايت بسيار جالبى است و مبناى استدلال امام بود. اين روايت مي‌گويد؛ روزى پيغمبر اسلام بعد از غدير به حضرت على گفت كه تو ولى اين امت هستى. اگر ديدى اين مردم راضى بودند و تو را قبول كردند و با اجماع و اكثريت آمدند، ‌شما بپذير و متولى امر شو و اگر ديدى اختلاف كردند ولشان كن و بگذار هر كارى كه مي‌خواهند بكنند و خداوند براى تو راهى پيدا مي‌كند كه به اهدافت برسى. اين روايت بسيار معتبر است و ناقل آن سيدبن طاووس بوده است.

به گزارش خبرنگار سياسى خبرگزارى دانشجويان ايران(ايسنا) آيت‌الله هاشمى رفسنجانى در خطبه‌هاى دوم نمازجمعه تهران با بيان اين‌كه " ما سعى داشتيم حكومت پيامبر(ص) را مبناى انقلاب اسلامى قرار دهيم" يادآور شد: روزى كه امام(ره) مهندس بازرگان را به عنوان رييس دولت موقت اعلام كردند، بختيار هنوز در اين كشور بود، اما امام(ره) عجله داشت كار را به مردم بدهيم و در حكمش مي‌گويد كه اولويت تشكيل مجلس و نوشتن قانون اساسى است. وقتى ما قانون اساسى را تهيه كرديم پيش از اين‌كه مجلس خبرگان درباره‌ آن نظر بدهد، امام(ره) روى آن نظر دادند و اصول مربوط به مردم را تربيت كردند.

وى افزود: زمانى كه قانون اساسى تدوين شد كشورهاى ديگر تعجب مي‌كردند. مثلا الجزاير مي‌گفت ما 20 سال بعد از انقلاب‌مان قانون را نوشتيم و ما پاسخ‌مان اين بود كه به دليل اين‌كه ما با قدرت مردم پيروز شده‌ايم، نگرانى نداريم. از لحاظ قانون اساسى همه چيز كشور ما به دست مردم است. از رهبرى كه با راى غيرمستقيم از طريق مجلس خبرگان انتخاب مي‌شود تا انتخاب مستقيم رييس‌جمهور، مجلس و شوراها همه به عهده‌ مردم است و افرادى كه از اين‌ها سمت مي‌گيرند به اتكاى راى مردم هستند. اين يك حكومت دينى است و جمهورى اسلامى هم لفظى تشريفاتى نيست.

در اين ميان نمازگزاران شعار الله اكبر سر دادند كه هاشمي‌رفسنجانى گفت: قرار شد شعار ندهيد تا من زودتر خطبه‌ها را تمام كنم.

وى ادامه داد: جمهورى اسلامى واقعيتى است كه از قرآن، ائمه و پيامبر به ما رسيده و ما اعتقاد داريم جمهوريت و اسلاميت هر دو بايد با هم باشند. اگر هر كدام آسيب ببيند ما ديگر آن انقلاب را نداريم. اگر اسلاميت نباشد نظام به بيراهه مي‌رود و اگر جمهوريت نباشد اين نظام قابل تحقق نيست. راه ما همان بوده كه حضرت على(ع) حكومت را نپذيرفت تا زمانى كه عده كثيرى خواستار حكومت ايشان بودند. ما بايد اين روند را تقويت كنيم.

رييس مجلس خبرگان با اشاره به انتخابات اخير رياست جمهورى تصريح كرد: اين انتخابات اگر مشكلاتى در آن پيش نمي‌آمد ما در 30 سالگى انقلاب بهترين گام را در جهت تحقق جمهورى اسلامى برمي‌داشتيم. من نمي‌گويم كه اين اتفاق نيفتاده است، اما ما از اواخر دوران تبليغات دچار ترديد شديم. افرادى ترديد كردند، تبليغات نادرست و عمل نادرست صداوسيما باعث شد، بذل ترديد در دل مردم به وجود بيايد كه مثل خوره به جان ما افتاده است. ما ترديد را بدترين مصيبت مي‌دانيم.

در خلال صحبت‌هاى هاشمى رفسنجانى نمازگزاران شعارهايى سر مي‌دادند كه وى نيز با بيان اين‌كه " تاييد شما با اين شعارها كافى است، بگذاريد من بهتر از شما بگويم" ادامه داد: البته دو گروه هستند؛ عده‌اى ترديدى ندارند، قاطع ايستاده‌اند و كار خودشان را مي‌كنند، اما عده‌اى هستند كه كم نيستند و بخش زيادى از مردم فهيم و عالم كشورمان هستند كه مي‌گويند ما ترديد داريم. ما بايد براى رفع ترديد آن‌ها كار كنيم. شرايط و دوران تلخى است. هيچكس از همه‌ جريانات دلش نمي‌خواست كه اين‌طور شود. همه ضرر كرديم. چرا بايد اين‌طور شود؟ ما امروز بيش از هميشه نياز به وحدت داريم. كشور ما بايد در برابر خطرهايى كه ما را تهديد مي‌كنند و امروز باج‌خواهي‌شان بيشتر شده متحد شود. آن‌ها دارند جلو مي‌آيند كه اين زحمت طولانى ما را در به دست آوردن تكنولوژى برتر و به خصوص هسته‌يى از دست ما بگيرند. البته خداوند به آن‌ها مهلت نمي‌دهد اما آن‌ها به هوس افتاده‌اند.

امام جمعه‌ موقت تهران خطاب به نمازگزاران، گفت: برادران و خواهران من و همه جريان‌ها! شما من را مي‌شناسيد و مي‌دانيد كه هيچوقت از اين تريبون نخواستم جناحى استفاده كنم و هميشه فراجناحى حرف مي‌زنم، اكنون هم همين‌طور مي‌گويم و من نظر به هيچ طرفى ندارم، اما نظرم اين است كه همه‌ ما بايد فكر كنيم و راهى پيدا كنيم كه متحد كشورمان را به پيش ببريم و از آثار بد و خطرناك كينه‌هايى كه بروز پيدا مي‌كند، نجات پيدا كنيم و هم دشمنان‌مان را مايوس كنيم كه چشم طمع به ما نبندند.

وى در بيان پيشنهادات خود اظهار كرد: من اين پيشنهادات را با جمعى از خبرگان و اعضاى مجمع تشخيص مصلحت كه به فكرشان اعتماد دارم، مطرح كردم و به اين‌جا رسيدم. من اين‌ها را به عنوان راه‌حل عرض مي‌كنم. شايد ديگران هم بپذيرند و عمل كنند. مساله‌ مهم ما اين است؛ اعتمادى كه مردم را با آن وسعت وارد ميدان كرد، امروز قدرى مخدوش شده است. ما اين اعتماد را برگردانيم و اين بايد هدف مقدس ما باشد؛ اما اين اعتماد چگونه بايد برگردد؟

وى افزود: همه‌ ما نظام، حكومت، دولت، مجلس، نيروهاى امنيتي، نظامى و انتظامى و مردم يعنى به اصطلاح معترضان همه بايد در چارچوب قانون حركت كنيم. اگر از قانون تجاوز كنيم ديگر هيچ مرزى نداريم. بايد با قانون مسائل‌مان را حل كنيم و همه به اين قانع باشيم. اگر كسانى با بعضى از قوانين دلخوشى ندارند بايد سعى كنند اين قوانين اصلاح شود و هر وقت لازم است اين اشكالات روزى حل شود؛ اما چارچوب‌مان را قانون قرار دهيم.

هاشمى رفسنجانى با بيان اين‌كه " اين اتفاقات در يك روز و يك شب انجام نمي‌شود و جريانى طولانى است" گفت: ما بايد به گونه‌اى عمل كنيم و فضايى به وجود آوريم كه همه‌ اطراف بتوانند آن‌جا حرف‌شان را بزنند. هر طرف منطقي، بدون دعوا و بدون مشاجره حرف بزنند. البته كار عمده در اين زمينه مربوط به صدا و سيماست كه بايد انجام دهد. زيرا مستمعين زيادترى دارد و ساير رسانه‌ها هم بايد اين كار را بكنند. بحث‌ها منطقى باشد، برادرانه و خواهرانه بنشينند و حرف‌شان را بزنند و دلايل‌شان را هم بگويند. بالاخره مردم در اين بين خودشان مي‌فهمند. طورى باشد كه ما اين اعتماد را برگردانيم.

وى با اشاره به فرصت پنج روزه‌ مقام معظم رهبرى به شوراى نگهبان براى رسيدگى به اعتراضات كانديداهاى معترض انتخابات رياست جمهوري، تاكيد كرد: متاسفانه از اين فرصت كه رهبرى به شوراى نگهبان دادند و گفتند برويد عقلا و موجهين را بياوريد تا بررسى كنند و اعتماد مردم را جلب كنيم، استفاده خوبى نشد و من نمي‌خواهم بگويم تقصير چه كسى بود كه نشد، اما نشد. به هر حال آن گذشت و ما از اين مرحله گذشته‌ايم و مرحله‌ ديگرى است. من فكر مي‌كنم براى آينده، براى اتحاد و براى جلوگيرى از خطر نظام و حفظ ارزش‌هايى كه انقلاب خلق كرده و براى بناى باشكوهى كه امام(ره) آن را با خون شهدا و مجاهدات مردم و رزمندگان و براى اين‌كه اين نظام براى نسل‌هاى بعد بماند، مي‌توانيم در اين مقطع حركاتى انجام دهيم.

وى با بيان اين‌كه " اگر اين دو كار را بپذيريم كه قانونى باشد و راه براى مناظره و مذاكره مباحثه و استدلال باز باشد، شايد در مدت كوتاهى به قناعت برسيم" خاطرنشان كرد: در اين فاصله بايد كارهاى ديگرى هم بكنيم؛ لازم نيست در اين شرايط ما افرادى را به اين نامى كه الان است در زندان داشته باشيم. اجازه بدهيم اين‌ها بيايند و به خانواده‌هاي‌شان برسند. نگذاريم به خاطر زندانى بودن يك عده دشمنان ما، ما را سرزنش و شماتت كنند. براى ما بخندند و براى ما نقشه بكشند. ما بايد اين‌قدر رشادت، حلم و صبر داشته باشيم كه همديگر را تحمل كنيم.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: مساله‌ بعد اين است كه با آسيب‌ديدگان حوادثى كه اتفاق افتاده همدردى و دلجويى شود، آن‌هايى كه عزادارند هم به آن‌ها تسليت بدهيم و هم دل آن‌ها را دوباره به نظام نزديك كنيم، اين كار شدنى است. كسانى كه وفادار به انقلاب باشند و ببينند نظام به سراغ‌شان مي‌رود، آن‌ها زود با دل و جان‌شان با ما همراهى مي‌كنند. بايد اين كار را انجام دهيم و از آن‌ها دلجويى كنيم. بايد سعه صدر داشته باشيم.

وى خاطرنشان كرد: اين‌جا لازم نيست ما عجله داشته باشيم و لازم نيست ما خود را گرفتار كنيم. بگذاريد رسانه‌هاي‌مان اگر با معيارهاى قانونى اجازه گرفتند، محدودشان نكنيم البته در حد قانون. ملاك بايد قانون باشد، نه رسانه‌ها انتظار داشته باشند بيش از اجازه‌ قانونى عمل كنند و نه نظام از آن‌ها توقع داشته باشد كه حق قانوني‌شان را نديده بگيرند. همه با هم بگذاريم فضايى آرام و آزاد انتقادى يا تاييدى هر دو به وجود بيايد.

هاشمى رفسنجاني، گفت: من فكر مي‌كنم اگر مسوولان، نيروهاى انتظامي، نظامى و امنيتى رعايت كنند همه‌ ما عضو يك خانواده هستيم. همه آسيب ديده در راه انقلاب هستيم. همه جزء كسانى هستيم كه در جهاد طولانى دفاع مقدس سرمايه‌گذارى كرديم. همه در گلزارهاى شهدا شهيد داريم و همه در خانه‌هاي‌مان جانباز داريم. چرا بايد ديگران از راه‌هاى دور براى ما نسخه بپيچند؟ ما خودمان هستيم. ما اين‌قدر عاقل نيستيم؟ ما اين مبانى را نداريم؟ ما تجربه‌ 30 سال اداره‌ كشور را نداريم؟ ما علما را نداريم؟ مراجع ما كه هميشه پشتيبان و حقيقتا بدون توقع در حوزه‌هاى علميه در خدمت بودند، چرا بايد بعضى از آن‌ها برنجند؟ بايد آن‌ها را كنار خودمان حفظ كنيم. بايد به آن‌ها متكى باشيم.

امام جمعه‌ موقت تهران تاكيد كرد: اگر ان‌شاءالله بتوانيم اين يكپارچگى را فراهم كنيم اميدوارم اين خطبه‌ نمازجمعه شروع تحولى در آينده باشد و بتوانيم از اين مشكلى كه مي‌شود متاسفانه اسم بحران روى آن گذاشت، به خوبى عبور كنيم و دوباره شاهد همدلي، همرزمى و همراهى و رقابت سالم، و هركس را مردم خواستند، باشيم.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام خطاب به نمازگزاران و در پاسخ به شعارهاى آن‌ها، گفت: خداوند به شما توفيق دهد، شما را محفوظ كند تا هميشه با همين روحيه در صحنه باشيد.

نامه اعظم طالقانی به رهبران و پيشکسوتان انقلاب: مردم را می‌زنند و می‌کشند و شما به تعطيلات تابستانی می‌رويد؟ موج آزادی

اعظم طالقانی، فرزند اولين امام‌جمعه تهران پس از انقلاب، با ارسال نامه‌ای به مجلس خبرگان، به آنها هشدار داد که: کشور و تماميت ارضی و ساختار سياسی آن در معرض خطر قرار گرفته، و از آنها پرسيد: آيا در اين شرايط حساس و اضطراری که مردم به شما نياز دارند بجای سرکشی به زندان‌ها و نهادهايی که در مقابل مردم قرار گرفته‌اند به تعطيلات تابستانی می‌رويد؟

متن کامل اين نامه به شرح زير است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
أَلَمْ تَرَ کَیْفَ فَعَلَ رَبُّکَ بِعَادٍ. إِرَمَ ذَاتِ الْعِمَادِ

آن شبی که در بيدادگاه شاه (دادگاه عشرت‌آباد) آراء محکوميت ۹نفر از سران و مبارزين با رژيم شاهنشاهی قرائت می‌شد، مزدوران دادگاه فرمايشی تلاش می‌کردند جمعيت را متفرق و از محوطه دادگاه دور کنند تا خود بتوانند فرار کنند. آيت‌الله سيدمحمود طالقانی فريادی بر سر آنان کشيد که ميخکوب شدند، سپس با تکيه بر عصايش سوره والفجر را تلاوت نمود و به تفسير آن پرداخت. آن مزدوران منتظر فرصتی بودند که از آن محيط خارج شوند. اين واقعه در خاطر کسانی که رنج‌های بی‌عدالتی، تبعيض، ستم ستمکاران و استبداد را چشيده‌اند بسيار اثرگذار بود. بيش از يکصدو پنجاه نفر حاضر در آن بيدادگاه‌ها اين آموزش انقلابی بودن و شجاعت، در ضميرشان چنان رسوخ نمود که هنوز هم آثار آن در زندگی‌شان مشاهده می‌شود.

آنچه آنروز آموختيم اين بود که پناه گرفتن در کاخ‌ها و برخورداری از کامل‌ترين تسليحات و تجهيزات در صورتی که همراه با قساوت و سنگدلی توأم گردد، نتيجه‌ای در برنخواهد داشت... و امروز شاهديم جوانان مردم را به ديوار می‌چسبانند و با باتوم و ميلگرد و چماق بر سرش می‌کوبند و سپس تحويل گروه ديگری می‌دهند، لگد و باتوم چاشنی مجددی است که بر سرو صورت و طحالش کوفته می‌شود و سپس آنان را به زندان، کلانتری، پادگان‌ و يا پايگاه‌های ديگر می‌برند، از آنجا که تصور نمی‌کردند ملت برای تحقير رأی‌شان در خيابان‌ها به اين گستردگی ظاهر شوند و هيچ طلب نکنند جز رأی خود، در مخيله حاکميت نمی‌گذشت تا زندان‌ها را بيش از اينکه هست توسعه دهد.

علما و مراجع محترم

آموزه‌های شما اين بود که بايد حق را گرفت و ستم‌پروری گناهی بزرگ است و مردم را تشويق به مبارزه می‌کرديد هم‌اکنون شما بايد در صف جلوی گرفتن حق باشيد نه آنکه در خانه‌های خود بمانيد و حداکثر به انتشار يک نامه يا بيانيه اکتفا کنيد. همان‌طور که ملاحظه می‌کنيد مردم و بخصوص جوانان از همه ما پيش‌روترند و برای گرفتن حق خود کتک و توهين و شکنجه را تا سرحد مرگ تحمل می‌کنند. آيا آنان اقامه صلاة می‌کنند يا شما و ما ! إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَی عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنکَرِ.(عنکبوت ۴۵) اينک بی‌اعتنايی به رأی آنها می‌شود که اگر بخاطر کانديداهای اصلاح‌طلب به پای صندوق‌ها نمی‌آمدند ۳۰% از مردمان هم به پای صندوق‌های رأی نمی‌آمدند و برای جمهوری اسلامی و نظامی که برايش جان برکف بوده‌اند و عزيز از دست داده‌اند و خون دل‌ها خورده‌اند آبرو نمی‌آفريدند تا حاکميت بر خود ببالد که ۸۵% رأی داده‌اند! آيا از خود سوال نمی‌کنند که بيشترين رأی از فاصله ۳۰% تا ۸۵% مردم برای چه کسانی بوده است؟!

نمايندگان محترم مجلس خبرگان رهبری

آيا اين عدالت است که جواب اعتراض مردم با خون و کتک و شکنجه در زندان‌ها داده شود ؟! آيا شما، که اين مردم به شما رأی داده‌اند، توان نداريد حداقل از فرمانده کل قوا سوال کنيد اين‌همه نيرو و با اين شکل و شمايل که شستشوی مغزی به آنها داده شده و يا برای نياز اقتصادی آنها را به اين ميدان آورده‌ايد، چگونه در مقابل مردم بی‌سلاح که فقط برای نشان دادن اعتراض بحق خود در خيابان‌ها حضور می‌يابند آرايش داده‌ايد ؟! آيا اين هنر شما مسئولين کشور اسلامی است که اينگونه عمل کنيد که افکار عمومی اظهار می‌کند اين وضع را در زمان شاه مخلوع هم بياد ندارد ؟! آيا وعده‌های شما به مردم در زمان شاه می‌خواست، به چنين اوضاع و احوالی بينجامد ؟! در اسلام اصيلی که ما می‌شناسيم هيچ دليل و مستندی برای خونريزی، آزار و شکنجه وجود ندارد، لذا سوال اين است که چه کسانی دستور چنين فجايعی را داده‌اند ؟! با چه مجوزی متهمين به شدت ضرب و شتم و شکنجه می‌شوند و مورد برخوردهای ضدانسانی و ضداخلاقی قرار می‌گيرند؟!

آيا اينها نفوذی‌های ضدانقلاب و خارجی‌های ضدانقلاب ايرانند يا افرادی‌‌اند که مورد آموزش‌های خاص قرار گرفته‌اند؟! چرا دايره دستگيری‌ها به مسئولان پرسابقه خود جمهوری اسلامی به اين اندازه گسترده شده است و خانواده‌های آنها نيز مورد تهديد قرار گرفته‌اند که صدايشان را حتی برای خبررسانی و اعتراض بلند نکنند وگرنه اوضاع بر زندانی‌شان سخت‌تر خواهد شد و يا حتی فرزندان‌شان نيز دستگير می‌شوند؟!

اين همه درد و رنج را بايد به کجا برد؟ آيا از جمهوريت و اسلاميت چيزی باقی مانده است که آقايان به مقام و مسئول بودن چنين حاکميتی مفتخر باشند ؟!...

نمايندگان محترم مجلس خبرگان قانون اساسی

شما که واضع و حافظ قانون اساسی می‌باشيد تاکنون در کجا و کی به عدم اجرای اصول ۲۶و۲۷ قانون اساسی که راهپيمائی و اعتراض را آزاد اعلام داشته و حاکميت از انجام اين امر ممانعت نموده است؛ اعتراض نموده‌ايد ؟! چگونه می‌توان شما را نخبه و نمايندگان برحق مردم دانست که از حق آنان دفاع نمی‌کنيد؟! افکار عمومی می‌گويد: از روحانيون و مدعيان دين می‌شنيديم که اين مملکت صاحب دارد، امام زمان(ع) صاحبش است و نگران نباشيد مشکلات مرتفع می‌شود. ولی شرايطی که می‌بينيم نه مملکت صاحب دارد و نه فريادرسی هست. قوه قضائيه هم بجای دفاع و حمايت از حقوق حقه مردم، خود مدعی آنانست. پس ما به کجا پناه ببريم؟ آيا اين برادرکشی نيست؟! آيا نبايد قوه قضائيه با اجرای عدالت جلوی برادرکشی و کينه‌ورزی را می‌گرفت؟!..

آنها می‌گويند بعد از انقلاب که انتظار رفتار عادلانه و عدم تبعيض‌ از حاکميت و شورای نگهبان را داشتيم انجام نشد ولی اين‌بار بيش از هميشه حقوق ما را پايمال نمودند. در حالی که مدارک و اسناد و شکايات بيش از آنچه که مورد نياز بود را در اختيار داشتند ولی با بی‌اعتنايی از حقوق مردم گذشتند. ظاهراً برای حفظ نظام اسلامی سرپوش بر اعتراض‌ها گذاردند! در حاليکه سراسر نهج البلاغه و کتاب خدا تأکيد بر حق‌الناس و عدالت است و اساس اسلام همين‌ است. لذا وجود بی‌عدالتی، دروغ و ستم ... از جانب حاکميت بيانگر پايان يافتن نظامی است که بخاطر اسلام شکل گرفته بود.

نمايندگان محترم مردم مجلس شورای اسلامی

شما نماينده مردمی هستيد که با هزاران اميد به شما رأی داده‌اند آيا در اين شرايط حساس و اضطراری که مردم به شما نياز دارند بجای سرکشی به زندان‌ها و نهادهايی که در مقابل مردم قرار گرفته‌اند به تعطيلات تابستانی می‌رويد؟! چگونه شب سر بر زمين می‌گذاريد در حالی‌که مردم برای ابراز اعتراض خود در خيابان‌ها حضور پيدا می‌کنند و تعداد زيادی کشته، زخمی و دستگير می‌شوند و طی يکماه گذشته اين روند ادامه داشته است؟!

نهادهای مسئول

در پايان متذکر می‌گردد با توجه به اينکه کشور و تماميت ارضی و ساختار سياسی آن در معرض خطر قرار گرفته، بايد با حضور خود در بين خانواده‌های شهدا و زندانيان، و هرکجا که زندانی‌ای نگه داشته می‌شوند، بررسی کنيد و ملاحظه کنيد آيا ممکن است افکار عمومی اشتباه کند ؟! چاره‌ای بيانديشيد که آتش زيرخاکستر بسيار خطرناک‌تر از گل‌های آتش روشن است و به اين بيانديشيد که إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ کُلُّ أُولـئِکَ کَانَ عَنْهُ مَسْؤُولاً(اسراء ۳۶) قيامت نزديک است و از همين جا شروع می‌شود. پاسخ درباره حقوق مردم بسيار سخت‌تر از حقوق خداست که خدا تجلی قيام بحق مردم است و آفرينش خدا با استبداد و ستم هيچ‌گونه سازگاری ندارد.

رَبَّنَا وَلاَ تُحَمِّلْنَا مَا لاَ طَاقَةَ لَنَا بِهِ(بقره۲۸۶)

اعظم طالقانی
۲۴تير۱۳۸۸

رونوشت:
- مجمع تشخيص مصلحت نظام
- شورای نگهبان
- نمايندگان محترم مردم و مجلس شورای اسلامی