موسوی در جمع خانواده‌های بازداشت‌شدگان:باید هزینه آینده بهتر را بپردازیم


میرحسین موسوی نامزد معترض به نتیجه انتخابات، با انتقاد از وضعیت فعلی ایران گفت که ما سختی‌ها را می‌پذیریم و باید هزینه بپردازیم تا آینده‌ بهتری داشته باشیم.

به گزارش وب‌سایت قلم‌نیوز، آقای موسوی که در جمع گروهی از خانواده‌های بازداشت‌شدگان حوادث اخیر سخن می‌گفت، افزود که آنچه موجب شد تا امروز بسیاری زندانی شوند، دفاع از ارزش‌ها و امیدهایی است که همه‌ ملت‌ ما دارند.

وی اظهار امیدواری کرد که کسانی که اقدام به بازداشت‌ها و دستگیری‌ها کرده‌اند متوجه برخوردهای نادرست خود و عواقب این رفتارها باشند.

به گفته آقای موسوی، این سختی‌ها و دشواری‌ها هزینه‌ای است که ملت ما برای آینده‌ای بهتر می‌پردازد.

وی در ادامه سخنان خود، پرونده‌‌سازی برای بازداشت‌شدگان را اقدامی نادرست خواند و افزود: این طرح، یک طرح دفاعی برای کسانی است که از آزادی مردم می‌ترسند.

 

در ایران بیش از یک ماه است که محدویت‌های گسترده‌ای برای رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی اعمال شده است. بسیاری از سایت‌های خبری فیلتر شده و ده‌ها خبرنگار بازداشت و زندانی شده‌اند.

قطع سرویس پیام کوتاه تلفن‌های همراه و مسدود شدن پخش برخی برنامه‌های ماهواره‌ای از دیگر محدودیت‌هایی است که مقام‌های دولتی ایران پس از برگزاری انتخابات در دستور کار خود قرار داده‌اند.

دستگیری ده‌ها فعال سیاسی و مدنی که اتهام‌ آنها تاکنون مشخص نشده، از دیگر اقدام‌هایی است که مقام‌های جمهوری اسلامی علیه جریان‌های معترض به انتخابات در پیش گرفته‌اند.

آقای موسوی همچنین گفت که مردم ایران می‌دانند که در میان بازداشت‌شدگان کسانی هستند که ده‌ها سال برای این نظام زحمت کشیده‌اند و چه کسی است که باور کند اینها منافع ملی خود را برای خواسته‌های بیگانگان بفروشند؟

 

دولتی که در یک فضای بی‌اعتمادی، با هر ترفندی روی کار بیاید دولت ضعیفی خواهد بود و چنین دولتی است که امتیازات را به بیگانگان خواهد داد، چرا که پشتوانه‌ مردمی ندارد

نخست‌وزیر پیشین ایران اظهار داشت: چه کسی باور دارد که چند آدم حقیر و وابسته بتوانند حرکت‌های میلیونی مردم را ساکت کنند؟ آیا این توهین به شعور مردم و آرای آنها نیست؟ این یک توهین است و آثار زشت خود را در پی خواهد داشت.

میرحسین موسوی در عین حال از تحت فشار قرار دادن بازداشت‌شدگان برای اعتراف‌گیری انتقاد کرد و افزود که آیا در سطح ملی و جهانی، کسی این اعترافات را باور خواهد کرد؟ من امیدوارم این جریانات زودتر به پایان برسد.

این برای چندمین بار است که میرحسین موسوی و برخی دیگر از شخصیت‌های سیاسی ایران، از شرایط کنونی این کشور ابراز نگرانی کرده و خواستار تغییر آن شده‌اند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خطبه‌های ۲۶ تیر ماه نماز جمعه تهران، وضعیت کنونی را بحرانی خواند و خواستار حل و فصل آن شد.

محمد خاتمی و مجمع روحانیون مبارز نیز شب گذشته، برای برون‌رفت از وضعیت بحرانی، پیشنهاد برگزاری همه‌پرسی در خصوص مشروعیت دولت برآمده از انتخابات اخیر را مطرح کردند.

 

چه کسی باور دارد که چند آدم حقیر و وابسته بتوانند حرکت‌های میلیونی مردم را ساکت کنند؟ آیا این توهین به شعور مردم و آرای آنها نیست؟

آقای موسوی در ادامه سخنرانی خود گفت که مردم در فرآیند انتخابات، شاهد فساد بودند که به صورت خودجوش به خیابان‌ها آمدند تا از حق خود دفاع کنند و این‌گونه نیست که این موج با گرفتن چند هزار و حتی چند ده هزار زندانی نیز فروکش کند و نمی‌شود کسانی بنشیند و بگویند مسئله تمام شده است.

رئیس فرهنگستان هنر اظهار داشت: حرف ما این است که برخلاف قانون و آرمان‌های انقلاب عمل شده است و کارهای صورت گرفته، خلاف متن قانون اساسی و خواست ملت است.

به گفته میرحسین موسوی، امروز ملت تازه‌ای متولد شده است و نمی‌شود با زندانی کردن افراد، این بیداری را از بین برد. ساختن پرونده و جریان‌سازی برای اینکه مسئله‌ غلطی را راه بیندازند، مشکلی را حل نمی‌کند.

این نامزد معترض به نتیجه انتخابات، در بخش دیگری از سخنان خود، با انتقاد از عملکرد صداوسیما پس از برگزاری انتخابات گفت: داستان‌های غلط می‌سرایند و سناریونویسی می‌کنند.

 

این موج با گرفتن چند هزار و حتی چند ده هزار زندانی نیز فروکش نمی‌کند و نمی‌شود کسانی بنشیند و بگویند مسئله تمام شده است

وی با زیرسئوال بردن برنامه‌های صداوسیما در حوادث اخیر افزود: امروز وجدان عمومی ملت ما کاملا نشان می‌دهد که تا چه اندازه به رسانه‌های آزاد احتیاج داریم.

موسوی درباره برخی اظهارات مطرح شده درباره‌ هزینه‌های چند صد میلیارد تومانی ستاد انتخاباتی خود و نادرست بودن این اظهارات هم اظهار داشت: حدود ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان حداکثر هزینه‌ تبلیغات انتخابات من بوده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه ما مدعی اجرای قانون اساسی هستیم، افزود: ما می‌گوییم ساختارشکنان کسانی هستند که قانون را اجرا نمی‌کنند و آن را نادیده می‌گیرند. کدام‌یک از کارهایی که امروز در زندان‌ها صورت می‌گیرد با قانون مطابقت دارد؟

به گفته آقای موسوی، دولتی که در یک فضای بی‌اعتمادی، با هر ترفندی روی کار بیاید دولت ضعیفی خواهد بود و چنین دولتی است که امتیازات را به بیگانگان خواهد داد، چرا که پشتوانه‌ مردمی ندارد.

 

مهدى کروبى دبير کل حزب اعتماد ملی و رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، یکشنبه،

 در مراسمی که برای تقدير از تلاش های حاميان انتخاباتی اش برگزار شد گفت:  مقابل چشم مردم جوانان را کشته اند و اينک می گويند ما اصلاً اسلحه ای دراختيار نداشته ايم. من به عنوان عضو اين نظام از اين دروغ های واضح و نسنجيده شرمنده هستم

مقامات رسمی جمهوری اسلامی می گويند که ۲۰ نفر در اعتراضات دو ماه گذشته کشته شده ولی منابع غير رسمی خبر از صدها کشته می دهند.مهدی کروبی افزود : اکنون آنقدر به مردم دروغ گفته شده است که هر شايعه ای را مردم باور می کنند و اين برای من يادآرو دوران مبارزه ام قبل از پيروزی انقلاب اسلامی است.

به گزارش سايت سحام نيوز، پایگاه خبری حزب اعتماد ملی،  اين مراسم قرار بود که در تالار سنتی عيقيق برگزار شود که به علت عدم ارائه مجوز از سوی فرمانداری تهران در دفتر امام جمارانی برگزار شد .

آقای کروبی با اشاره به نامه نگاری های برخی از مسئولان به امام زمان گفت: ابتدا آقايان می گويند که اين افراد توسط نيروهای ما کشته نشده اند و انگاه به امام زمان نامه می نوسيند و می گويند که دست ما خالی بوده و هم شهيد داده ايم و هم مظلوميم و هم ستم کشيده ايم و اين ديگر جای بسی تعجب است.

این سخنان در حالی بیان می شود که سرلشگر فيروزآبادی، رييس ستاد کل نيروهای مسلح  اخیرا در نامه ای خطاب به امام زمان نوشت :  نيروهای حافظ امنيت هيچ‌گاه سلاحی در دست نداشتند و به کار نبردند. ماموران حفظ امنيت و مدافعان حريم قانون کتک خوردند، زخمی شدند، شهيد شدند، بی رحمانه آنها را زير چرخ‌های ماشين گرفتند، اما صبورانه با جانشان از مردم دفاع کردند؛ در مقابل آنها برای کشته‌های دروغی خود عزاداری کردند.

آقای کروبی همچنين در مورد نماز جمعه اخير تهران، با اشاره به اینکه به وی حمله شده و عمامه وی را به زمین انداخته اند، گفت:  پس چگونه اينها می خواهند برخوردهای که با مردم صورت گرفته را کتمان کنند و يا به گردند ديگری بياندازند . چرا که همه اين اتفاقات مقابل چشم مردم صورت گرفته است.

دو روز پس از انجام نماز جمعه ۲۶ تیرماه به امامت اکبر هاشمی رفسنجانی که با استقبال عده زیادی از حامیان میرحسین موسوی و مهدی کروبی روبه‌رو شد، نیروی انتظامی از دستگیری ۴۰ نفر در حاشیه این مراسم خبر داد.

مهدی کروبی همچنين ابراز اميدواری کرد که هر چه سريعتر حاميانش از زندان آزاد شوند.

در پی اعتراضات به نتايج انتخابات رياست جمهوری در ايران، صدها نفر از فعالان سياسی و مدنی و شماری از روزنامه نگاران دستگير شده اند.

محمد علی ابطحی، معاون رئیس جمهوری ایران در زمان محمد خاتمی، و هنگامه شهیدی، روزنامه نگار، از جمله حامیان مهدی کروبی هستند که بازداشت شده اند

بسیاری از نهادهای مدافع حقوق بشر در مورد وضعیت این یازداشت شدگان ابراز نگرانی کرده و می گویند گزارش هایی دریافت کرده اند که برخی از این زندانیان شکنجه شده اند.

 

بیانیه مجمع روحانیون مبارز: برابر نص صریح قانون اساسی تنها راه حل برون رفت از بحران کنونی برگزاری همه پرسی از مردم است

بسم الله الرحمن الرحیم

بعثت حضرت ختمی مرتب محمد مصطفی(ص) بر همه مومنان، مسلمانان، حق‌خواهان و آزادگان به‌ویژه ملت بزرگ و افتخارآفرین ایران مبارک باد!

نزول وحی الهی بر قلب مبارک سرور موجودات و سالار عالمیان، آغاز مرحله تازه‌ای در تاریخ انسان بود تا او را از تاریکی نادانی و غفلت از حق و حقیقت رهایی بخشد و بندهای شرک و استبداد و ظلم و تبعیض و حقارت را از پای جان او برگیرد و راه کمال و والایی را به او بنماید تا با عزمی مستحکم و اراده متکی بر ایمان و عرفان و خرد آن را بپیماید.

انقلاب اسلامی ایران به پیشوایی مردی از سلاله رسول الله (ص) و عالمی سالک و عادل و فقیه و حکیم و بنده خوب خدا حضرت امام خمینی(قدس سره) را مردم در تداوم بعثت یافتند و بر آن دل سپردند تا در سایه‌سار آن، بنیان استبداد هزاران ساله و استعمار چند صد ساله ویران شود و بنیاد آزادی و عدالت و رشد و سربلندی برپا گردد؛ بنیادی سازگار با ارزش‌های دین خدا بخصوص عدالت و اخلاق.

پاسداشت جمهوری اسلامی که دست‌آورد بزرگ انقلاب اسلامی است، بر همه ما لازم است، بخصوص اینک که آشکارتر از گذشته هم جمهوریت و هم اسلامیت در معرض تهدیدهای جدی است. از جمله آنچه در انتخابات اخیر گذشت هشداری است برای همه آنان که به انقلاب و راه امام وفا دارند و ایران و ایرانی را بزرگ و سربلند می‌خواهند.

در انتخابات اخیر اعتماد عمومی نسبت به این‌که "میزان رأی ملت است" آسیب جدی دید و برای میلیون‌ها انسان این شائبه پیش آمد که چه‌بسا جریان‌ها و سازوکارهایی بتوانند در رأی واقعی مردم تصرف کنند و نتیجه‌ای را جز آنچه مردم خواسته‌اند، اعلام و القا کنند.

اخلاق که تتمیم مکارم آن، هدف بعثت پیامبر(ص) بود، بخصوص از سوی بعضی از حاکمان یا محافل و گروه‌های مدعی انقلابی‌گری و اسلام‌‌خواهی به بدترین وجهی مورد تعدی قرار گرفت و بسیاری از انسان‌های پاک، خوش‌سابقه در انقلاب و خدمتگزار مردم، در معرض اهانت و تهمت‌های زشت قرار گرفتند.

اعتراض مدنی مردم که ولی نعمت حاکمانند، با خشونت، منجر به ضرب و جرح و قتل و بازداشت شد و خیزش آرام و مظلومانه میلیون‌ها ایرانی به بیگانگان نسبت داده شد و بر طبل اهانت به ملت و چهره‌های مورد اعتماد و احترام مردم نواختند و حتی حق مسلم برپایی اجتماعات آرام و تظاهرات مدنی را از کسانی که به هر دلیلی به وضع موجود و انتخابات اخیر معترض بودند، پایمال کردند و بدین وسیله به انقلاب، ارزش‌های آن، ملت و میهن جفای غیرقابل جبران کردند، و با محدودکردن فضای بحث و گفت‌وگو و بستن راه‌های ارتباطی به روی مردم و برپایی توفان تخریب و اهانت و تحریک از سوی رسانه‌ها و دستگاه‌های تبلیغاتی در انحصار حکومت و تحمیل فضای امنیتی و سیاسی بر کشور، چهره انقلاب و نظام مشوه شد و با دستگیری صدها تن از چهره‌های موجه دینی‌، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و جوانان عزیز از دختر و پسر به جای ملاطفت و محبت و رحمت، رعب و خشونت و تنفر بر جامعه مستولی شد.

در چنین فضای ناسالمی، آن‌چه در نماز جمعه این هفته رخ داد، از یک سو نشانه دلبستگی مردم به اصل انقلاب است که اکنون احساس می‌شود از سوی جریان‌های پرمدعای خشونت‌طلب بداخلاق و ضدحقوق مردم در معرض تهدید قرار گرفته است و از سوی دیگر زمینه‌ای بود برای حضور متین و آرام صدها هزار انسان که همه راه‌های حضور مدنی را به روی خود بسته می‌بینند.

ضمن تشکر از این حضور مبارک و پر راز و رمز، جا دارد از بیانات سنجیده، خیرخواهانه و شجاعانه آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی نیز سپاسگزاری کنیم.

آیت‌الله هاشمی که از پیشتازان انقلاب اسلامی و پیروان صادق و فداکار امام و از سرمایه‌های کشور است، بخصوص در جریان انتخابات اخیر و پس از آن، مورد اهانت و جفای بی‌رحمانه و کین‌توزانه قرار گرفت، همچنان که برخی دیگر از شخصیت‌های بزرگ و برجسته حوزه علمیه قم و نیز شماری از چهره‌های شاخص و تاثیر‌گذار روحانی در تهران آماج حملات ناجوانمردانه قرار گرفتند. گرچه این اهانت‌ها از قدر انسان‌های بزرگ و خدمتگزار نمی‌کاهد، ولی نشان می‌دهد که 30 سال پس از پیروزی انقلاب، اخلاق و ادب تا چه درجه‌ای سقوط کرده است و افسوس بیشتر این‌که به جای برخورد با بداخلاقان مردم فریب از کیسه انقلاب و ملت و کشور به آنان پاداش داده می‌شود و منتقدان وضع موجود مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگین می‌شوند.

امروز اگر خیر انقلاب و کشور و ملت را می‌خواهیم، همگی باید پیشنهادهای متین آیت ‌الله ‌هاشمی را که در واقع حداقل‌هایی است که می‌تواند هم بخشی از حق مردم را ادا کند و هم جامعه را به سوی اطمینان و آرامش ببرد و امید به آینده را افزون‌سازد، جدی بگیریم و آن را عملی سازیم.

با توجه به اینکه اعتماد حداقل میلیون‌ها انسان نسبت به روند انتخابات سلب شده است، مجمع روحانیون مبارز بر اساس نص صریح قانون اساسی مصرانه می‌خواهد برای خروج از بن بست و بحران موجود به جای اصرار بر روش‌های ناکارآمد که تاکنون نتیجه‌ای جز سلب اعتماد بیشتر نداشته است، در یک همه‌پرسی که عموم ملت ایران بتوانند آزادانه در آن شرکت کنند، نسبت به آنچه اتفاق افتاده است، نظرخواهی شود. البته همه‌پرسی‌ای نه توسط نهادها و مراکزی که انتخابات را به این گونه سرنوشتی دچار کردند بلکه زیر نظر نهاد و مرجعی بی‌طرف و مورد اعتماد مردم.

جا دارد که حاکمیت به جای اعتماد به تحلیل‌های بیمارگونه و توهم‌زا که مبنای سیاست‌ها و اعمال زیان‌بار و منشأ زیر پا نهاده ‌شدن حقوق شهروندی مردم و نقص آشکار قانون اساسی و قاعده انصاف و شرع و عقل شده است، به پیشنهادهای خیرخواهانه عزیزانی چون‌ هاشمی رفسنجانی توجه و اهتمام کنند تا در سایه آن رهبری، ملت و کشور همه برنده صحنه‌ای باشند که اگر وضع فعلی ادامه یابد، همگان بازنده خواهند بود.

و ما توقیقنا الا بالله علیه توکلنا و الیه انبنا
مجمع روحانیون مبارز

۱۳۸۸/۰۴/۲۹

Radio farda

 

مجمع روحانیون مبارز و محمد خاتمی روز یکشنبه خواستار برگزاری همه پرسی آزاد از مردم برای اعلام نظر درباره حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری و آنچه خروج از بحران فعلی در ایران خواندند، شدند.

مجمع روحانیون مبارز در بیانیه ای تاکید کرد: با توجه به اینکه اعتماد حداقل میلیونها انسان نسبت به روند انتخابات سلب شده است، مجمع روحانیون مبارز بر اساس نص صریح قانون اساسی مصرانه می خواهد برای خروج از بن بست و بحران موجود به جای اصرار بر روش های ناکارآمد که تاکنون نتیجه ای جز سلب اعتماد بیشتر نداشته است، در یک همه پرسی که عموم ملت ایران بتوانند آزادانه در آن شرکت کنند، نسبت به آنچه اتفاق افتاده است، نظرخواهی شود.

این تشکل سیاسی که در آن روحانیون بلندپایه ای از جناح اصلاح طلب حضور دارند گفته است: این همه پرسی نه توسط نهادها و مراکزی که انتخابات را به این گونه سرنوشتی دچار کردند بلکه زیر نظر نهاد و مرجعی بی طرف و مورد اعتماد مردم.

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران با استقبال زیادی روبرو شد ولی اعلام نتیجه آن که به معرفی محمود احمدی نژاد به عنوان نامزد پیروز منجر شد موج گسترده ای از نارضایتی و اعتراض های خیابانی را به دنبال داشت.

این اعتراض ها با سرکوب نیروهای امنیتی، بازداشت فعالان سیاسی و معترضان و همچنین کشته شدن حداقل 20 نفر همراه بود.

میر حسین موسوی و مهدی کروبی، نامزدهای معترض انتخابات، گفته اند که در این انتخابات تقلب های گسترده به نفع آقای احمدی نژاد صورت گرفته و دولت بر آمده از این انتخابات را مشروع نمی دانند.

اصلاح طلبان خواستار ابطال انتخابات، آزادی زندانیان سیاسی و برگزاری مجدد انتخابات شده اند ولی آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، و شورای نگهبان با رد هر گونه تقلب گفته اند که انتخابات دهم ریاست جمهور سالم برگزار شده است.

هواداران رهبر ایران و محمود احمدی نژاد معترضان به نتیجه انتخابات را آشوبگر خطاب کرده اند.

مجمع روحانیون مبارز در بیانیه خود از حاکمیت جمهوری اسلامی ایران به شدت انتقاد کرده و گفته است: جا دارد که حاکمیت به جای اعتماد به تحلیلهای بیمار گونه و توهم زا که مبنای سیاست ها و اعمال زیان بار و منشأ زیر پا نهاده شدن حقوق شهروندی مردم و نقص آشکار قانون اساسی و قاعده انصاف و شرع و عقل شده است، به پیشنهادهای خیرخواهانه عزیزانی چون هاشمی رفسنجانی توجه و اهتمام کنند تا در سایه آن رهبری، ملت و کشور همه برنده صحنه ای باشند که اگر وضع فعلی ادامه یابد، همگان بازنده خواهند بود.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در نماز جمعه هفته اخیر تهران با بحرانی خواندن وضعت داخلی ایران خواستار بررسی حوادث پس از انتخابات، قانع کردن معترضان و همچنین آزادی بازداشت شدگان چند هفته اخیر شد.

اصولگرایان به شدت به خطبه های نماز جمعه آقای هاشمی حمله کرده و او را همدست آشوبگران خواندند.

در همین حال، محمد خاتمی، رییس جمهور سابق ایران که دبیرکلی مجمع روحانیون مبارز را بر عهده دارد در دیدار با خانواده زندانیان سیاسی اخیر گفت: توصیه های آقای هاشمی حداقل هایی است که می تواند فضای عمومی را تلطیف کرده و اعتماد از دست رفته را برگرداند و من در اینجا نکته ای را اضافه می کنم و به صراحت می گویم راه برون رفت از بحران فعلی، اتکا به آرای مردم و برگزاری رفراندوم قانونی است.

وی افزود: این رفراندوم بایستی از سوی نهادهای بی طرف نظیر مجمع تشخیص مصلحت انجام پذیرد. بایستی از مردم پرسید آیا وضعیت پیش آمده، مطلوب است و از آن راضی هستند؟ اگر اكثریت مردم این وضع را قبول داشته باشند، ما هم تسلیم هستیم.

 

 

 

خاتمی: مشروعیت دولت را به رفراندوم بگذارید، موج سبز آزادی

گزارش اختصاصی موج سبز آزادی از جلسه امروز خانواده بازداشت شدگان با اعضای مجمع روحانیون

سید محمد خاتمی در جلسه‌ای که عصر امروز (یکشنبه) با حضور خانواده چند تن از بازداشت شدگان و اعضای شاخص مجمع روحانیون مبارز برگزار شد، خواستار برگزاری همه‌پرسی در خصوص مشروعیت دولت شد.

به گزارش موج سبز آزادی در این دیدار که در محل دفتر مجمع روحانیون برگزار شد، چندین نفر از خانواده‌های زندانیان سیاسی و همچنین تعدادی از اعضای شاخص مجمع از جمله آیات و حجج اسلام موسوی خوئینی‌ها، سید محمد خاتمی، امامی جمارانی، سید محمد رضوی، مجید انصاری، موسوی بجنوردی ،محمد مقدم، علی اکبر محتشمی پور و ... حضور داشتند.


اهمیت این دیدار و رایزنی‌های پیرامونی آن به حدی بود که مسئولان قضایی و امنیتی در یک عقب‌نشینی آشکار، وادار شدند همزمان با این جلسه به چند نفر از شاخص‌ترین فعالان سیاسی بازداشت شده، برای اولین بار اجازه‌ی تماس با همسرانشان را بدهند.


بدین ترتیب هنوز جلسه به طور رسمی آغاز نشده بود که محسن امین زاده، عبدالله رمضان زاده و محسن صفایی فراهانی یکی پس از دیگری با همسران خود که در جلسه حاضر بودند، تماس گرفتند و با آنها صحبت کردند. این تماس‌ها در پایان جلسه نیز از سوی جواد امام که به همراه دیگر فعالان سیاسی اصلاح طلب در زندان اوین به سر می‌برد، ادامه یافت و باعث شد که خاتمی نیز برای لحظاتی از طریق تلفن با این زندانی سیاسی صحبت کند.


با این حال، این تماس‌ها تأثیری بر لحن شدید سخنان خاتمی در خصوص وضعیت کودتاگونه‌ای که در کشور پیش آمده، نشد و خاتمی گفت آنچه را که باید می‌گفت.


سخنان مهم خاتمی


این جلسه با سخنان چند تن از اعضای خانواده‌های بازداشت‌شدگان از جمله زهرا مجردی، همسر محسن میردامادی، فخرالسادات محتشمی‌پور همسر مصطفی تاج زاده، خانم حقیقی همسر علی وفقی، آقای شریف‌النسب همسر سمیه توحیدلو و مادر مهسا امراللهی که مادر همسرمسعود باستانی نیز هست و هردوی آنها هم‌اکنون در بازداشت هستند، آغاز شد و آنها سخنان مهمی را درباره اعضای بازداشتی خانواده خود، برخوردهای غیرقانونی صورت گرفته با آنها از سوی عوامل کودتا و شرایط تأسف‌انگیز پیش آمده، بیان کردند.


گزارش موج سبز آزادی حاکی است در ادامه این جلسه، سید محمد خاتمی نیز در سخنان خود در جمع خانواده های بازداشت شدگان، با تشكر از بیانات منطقی و خیرخواهانه‌ی هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه گفت: توصیه‌های آقای هاشمی حداقل‌هایی است كه می‌تواند فضای عمومی را تلطیف كرده و اعتماد از دست رفته را برگرداند و من در اینجا نكته‌ای را اضافه می كنم و به صراحت می گویم راه برون‌رفت از بحران فعلی، اتكا به ارای مردم و برگزاری رفراندوم قانونی است.


وی با تاكید بر این نكته كه این رفراندوم بایستی از سوی نهادهای بی‌طرف نظیر مجمع تشخیص مصلحت انجام پذیرد، عنوان كرد: بایستی از مردم پرسید آیا وضعیت پیش آمده، مطلوب است واز آن راضی هستند؟ اگر اكثریت مردم این وضع را قبول داشته باشند، ما هم تسلیم هستیم.


سید محمد خاتمی در بخش دیگری از سخنانش ضمن ابراز تاسف از مسایل غیر قانونی و غیر شرعی كه در بازداشت و نگهداری زندانیان وقایع اخیر رخ داده است، گفت: من متاسفم كه باید بگویم در این موقعیت نه تنها جمهوریت نظام دچار چالش شده، بلكه اسلامیت نظام هم مورد خدشه قرارگرفته است.


وی با بیان اینكه قرار بود اسلامیت نظام نقص‌های موجود در دموكراسی‌های موجود را جبران كئد، گفت: اسلامیت نظام یعنی حاكم شدن عدالت و اخلاق در فضای عمومی جامعه كه متاسفانه این دو ركن از طرف بسیاری از نهادهای حاكم زیر سوال رفته است و با كمال تاسف باید گفت این مصیبت، بزرگتر از مصیبتی است كه بر اثر كشته شدن و دستگیری فرزندان این مرز و بوم بر این كشور وارد شده است.


خاتمی با تاكید بر اینكه بایستی توصیه‌های خیرخواهانه‌ی آقای هاشمی در نماز جمعه مبنای عمل قرار گیرد، افزود: بایستی اعتماد عمومی را به جامعه برگرداند. دوام نظم و تداوم پیشرفت كشور در گرو بازگرداندن اعتماد عمومی است. ما از ابتدا عنوان كردیم كه برای بازگرداندن این اعتماد راه قانونی وجود دارد و مورد توجه قرار نگرفت. اكنون هم به صراحت می گویم راه برون‌رفت از بحران فعلی، اتكا به آرای مردم و برگزاری رفراندوم قانونی است.


اظهارات برخی اعضای خانواده بازداشت شدگان


به گزارش موج سبز آزادی در ابتدای این دیدار كه در محل مجمع روحانیون مبارز و با حضور جمعی از اعضای شاخص این مجمع انجام شد، چند تن از همسران و مادران دستگیرشدگان به شرح چگونگی بازداشت و نگهداری عزیزان خود پس از گذشت بیش از 30 روز پرداختند.


یکی از اعضای خانواده بازداشت شدگان که در این جلسه صحبت کرد، همسر علی وفقی بود که گفت: علی وفقی هم از نخبگان کشور است. چرا هنوز یک سال از آزادی‌اش نگذشته، دوباره بازداشت شده و در واقع ربوده شده؟


وی با اشاره به اینکه همسرش از دانشجویان موفق دانشگاه صنعتی شریف بوده که فوق لیسانس خود را با معدل بالا در این دانشگاه به پایان رسانده، گفت: در تلویزیون عده‌ای از نخبگان را نشان دادند که به احمدی‌نژاد در مورد عدم آرامششان در فضای بعد از انتخابات شکایت می‌کنند. اما آیا علی نیز که از نخبگان این مملکت است، نباید بتواند در این مملکت دکتری بخواند و یا حتی با آرامش کار کند؟ حال آنکه در زمان بازداشت یک سال پیش وی، اساتید دانشگاه شریف با انتشار بیانیه در محکوم کردن این اقدام، بر سلامت نفس و ایمان وی تإکید کردند.


وی با اشاره به اینکه از فروردین ماه سایت‌هایی چون رجا نیوز اقدام به پرونده‌سازی‌های جعلی در مورد همسرش کردند، گفت: امروز وقتی مراجعه می‌کنیم و می‌پرسیم جرم وی چیست، می‌گویند وی در ستاد مهندس موسوی فعال بوده و وقتی می‌گوییم این که جرم نیست، می‌گویند شما نمی‌دانید ایشان در قالب فعالیت‌های ستادی جرم‌های سنگینی مرتکب شده و برای مثال همان موارد جعلی را که از فروردین ماه در سایت‌ها بیان می کردند، عنوان می کنند.

خواهر عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار بازداشتی، نیز در این جلسه خبر داد که به تازگی با برادر زندانی‌اش ملاقات داشته، ولی این ملاقات در کابین و باحضور دو مأمور صورت گرفته و آقای تاجیک نتوانسته زیاد در مورد وضعیت خود حرف بزند.


در این جلسه همچنین اکثر خانواده‌های زندانیان به برخوردهای سخیف دادگاه انقلاب و دیگر نهادهایی که برای پیگیری وضعیت عزیزانشان به آنها مراجعه می کنند، اعتراض داشتند و خبر می‌دادند که گاهی حتی به برخورد فیزیکی با باتوم هم تهدید شده‌اند.


آنها تصریح می‌کردند که هیچ مرجعی پاسخگوی آنان نیست و حتی دادستان کل کشور هم خود را از انجام هر اقدامی عاجز می‌داند.

 

درخواست شیرین عبادی از زنان آزاده جهان

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل از زنان آزاده جهان خواست که با مادران عزادار ایرانی هم‌دردی کرده و صدای آنها را به گوش جهانیان برسانند.

خانم عبادی در پیام خود از زنان سراسر جهان دعوت کرده که هر شنبه از ساعت هفت و هشت بعدازظهر، با گردهم‌آئی در یکی از پارک‌های شهر خود با پوشیدن لباس سیاه با مادران عزادار ایرانی همدردی کنند.

در ایران پس از کشته شدن ده‌ها تن در جریان ناآرامی‌ها پس از اعلام نتیجه انتخابات، به گفته خانم عبادی، کمیته‌ای با نام مادران عزادار ایرانی تشکیل شده است.

 

این برنده صلح نوبل اعلام کرده که اعضای این کمیته مادرانی هستند که فرزاندان خود را از دست داده‌اند یا جگرگوشه‌هایشان، هنوز جز مفقودین بوده و یا در زندان‌ها بسر می‌برند.

بنابر اعلام خانم عبادی، اعضای این کمیته و سایر زنانی که با آنان هم‌دردی می کنند، هر هفته روزهای شنبه از ساعت هفت الی هشت بعدازظهر در یکی از پارک‌های شهر خود با لباسی سیاه به نشانه عزاداری گرد هم آیند تا با لب‌های خاموش غم خود را بیان کنند.

در این پیام به مادران سراسر جهان اعلام شده که در ایران، پاسخ معترضان به نتیجه انتخابات، گلوله بوده است.

خانم عبادی از زنان سراسر جهان دعوت کرده که هر شنبه از ساعت هفت و هشت بعدازظهر، با گردهم‌آئی در یکی از پارک‌های شهر خود با پوشیدن لباس سیاه با مادران عزادار ایرانی همدردی کنند

خانم عبادی تعداد جان‌باختگان در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران را بیش از آمار‌های رسمی دولت اعلام کرده و نوشته که ماموران هنگام تحویل جنازه، از خانواده‌ها تعهد می‌گیرند که در مورد تاریخ و چگونگی فوت عزیزشان با کسی سخن نگویند. اما حقیقت را نمی‌توان برای همیشه کتمان کرد.

مقام‌های رسمی ایران می‌گویند که در ناآرامی‌های اخیر تنها ۲۰ تن جان باخته‌اند، اما سازمان‌های مدافع حقوق بشر از کشته شدن صد‌ها تن خبر می‌دهند که هویت بسیاری از آنها تاکنون مشخص نشده است.

این سازمان‌ها و فعالان حقوق بشر از مقام‌های سازمان ملل خواسته‌اند که نمایندگانی مستقل برای بررسی حوادث اخیر به ایران اعزام کنند

 

. ساعت ۹ شب سی‌ام تیرماه ایران را در خاموشی مطلق فرو خواهند بردموج آزادی  : بر اساس اخبار رسیده از منابع خبری متعدد، سبزهای سراسر ایران در اعتراض گسترده به کشتارهای وحشیانه اخیر، سی‌ام تیرماه راس ساعت ۹ شب، ایران را در ماهگرد کشته شدن تعدادی از هم‌وطنان ایرانی از جمله ندا آقاسلطان در تاریکی مطلق فرو خواهند برد. این کار از طریق روشن کردن وسایل برقی پرمصرف مثل اتو صورت خواهد گرفت.
بر اساس اخباری که در وبسایت‌ها و وبلاگ‌های مختلف از دو روز پیش منتشر شده است، اعضای جنبش سبز ایران در یک نافرمانی مدنی گسترده و در ماهگرد کشتار خونین سی‌ام خرداد با روشن‌ کردن وسایل پرمصرف برقی خود در راس ساعت ۹ شب سی‌ام نیرماه ایران را با بحران برق مواجه خواهند ساخت و شهرهایشان را در سوگ عزیزان به خون خفته خاموش خواهند کرد.
در اطلاعیه‌ای که امروز از سوی شمار گسترده‌ای از کاربران اینترنتی منتشر شده است، از هم‌وطنان ایرانی خواسته شده که راس ساعت ۹ شب ۳۰ تیرماه، همزمان با شروع  اخبار، اتوی خود را با قرار دادن روی آخرین درجه به مدت چهار دقیقه روشن بگذارند. افراد در صورت تمایل می‌توانند دو یا سه وسیله برقی پرمصرف را همزمان با هم روشن کنند و از این طریق در این اعتراض مدنی شرکت کنند. گفتنی است این شیوه اعتراض مدنی در طی هفته‌های اخیر همزمان با پخش اولین سخنرانی احمدی‌نژاد در صداوسیما صورت گرفته بود و به دلیل بحران الکتریسیته در تهران، برق شهرستان‌ها قطع و سهم آن در طول سخنرانی به استان تهران داده شده بود.