Kemal Kılıçdaroğlu'nun oylamaya katılan delgelerin tamamının oyuyla CHP Genel Başkanlığına seçilmesi yazılı basında...

VATAN: Halkçı Kemal dönemi

Kemal Kılıçdaroğlu, tüm delegelerin oyuyla Genel Başkan seçilirken, ‘CHP’yi yeniden halkın partisi' yapmayı vaadetti. Ecevit'in kasketi ve ‘Halkçı' sloganı Kılıçdaroğlu'na geçti

Kılıçdaroğlu, tek aday olarak girip geçerli 1189 delegenin tamamının oyunu aldığı kurultay’da yeni dönemin ipuçlarını verdi. “Mustafa Kemal ve arkadaşları bu ülkeyi kurarken önce halk dediler. İlk sözümüz de halk olacaktır. Halk için halkla beraber yürüyeceğiz” diyerek ilk işareti verdi.

 

Rejim değil geçim derdi

Laiklik, rejim konularına girmedi, yoksulluk ve yolsuzluğa vurgu yaptı. Türban yerine başörtüsü dedi, "Bunlar başörtüsünü sömürüyor, İstanbul'un merdiven altı atölyelerinde çalışan başörtülü kızlara gidip “Sizi sigortalı yapalım” dediğini gördünüz ? Bizim kimseyi ötekileştirme lüksümüz yok" diye konuştu.

 

'Artık ben yok, biz varız'

Kılıçdaroğlu "Ben yok, biz varız" diyerek CHP'yi lider partisi görüntüsünden uzaklaştırma sözü verdi. Genel Başkan seçildikten sonra yaptığı teşekkür konuşmasında da yine 'halk' dedi: "Halkla kaynaşırsak, halkın terinin kokusunu bedenimizde, ruhumuzda hissedersek bu iktidar koşusunu kazanırız..."