گونی آذربایجان توستاق یازارلاری وئب صحیفه سی آچیلدی

گونئی آذربایجان توستاق یازارلارینا گؤره اؤزل وئب صحیفه سی آچیلمیشدیر. صحیفه ده اولوسلارآراسی یازارلار و شاعیرلر کلوبونا یازیلان مکتوبلار، سؤیله شیلر و آچیقلامالار یئرلشدیریلمیشدیر.

http://tustaqyazarlar.blogspot.com

 

 

دومین گزارش از وضعیت بازداشت شدگان اخیر آذربایجان

 

دومین گزارش از وضعیت بازداشت شدگان اخیر آذربایجان

در حالی که فشارهای امنیتی و جو خفقان حاکم بر آذربایجان روز به روز تشدید می گردد روند بازداشت فعالین سیاسی آذربایجان همچنان ادامه دارد. در حالی که نگرانی ها از وضعیت بازداشت شدگان چند هفته ی اخیر آذربایجان افزایش یافته است گزارشات رسیده از بازداشت چند فعال سیاسی دیگر حکایت دارد.

به گزارش سانا این بازداشت ها در شرایطی روی می دهد که از زمان دستگیری حسین نصیری 100 روز، آیت(یوروش) مهرعلی بیگلو 62 روز، رضا عبدی 61 روز، علیرضا حسین زاده 61 روز، آیدین خواجه ای 53 روز، بهبود قلی زاده 52 روز، بهمن نصیرزاده 50 روز، دکتر علیرضا عبداللهی 50 روز، مهندس شهرام رادمهر 48 روز، دکتر لطیف حسنی 48 روز، استاد اکبر آزاد 47 روز، حمیده(پینار) فرج زاده 47 روز، حیدر(یاشار) کریمی 33 روز، مهندس محمود فضلی 33 روز، نعیم احمدی 27 روز، مهندس ابراهیم رشیدی 27 روز، یونس سلیمانی 24 روز، زهرا فرج زاده 21 روز، فیروز یوسفی 20 روز، شکرالله قهرمانی فرد 19 روز و حسن رحیمی بیات 8 روزمی گذرد.

گزارش شماره ی یک به وقایع تا تاریخ 29 خرداد اختصاص داشت و در این گزارش ادامه ی آن را شاهد خواهیم بود.

شرح کوتاهی از وقایع رخ داده در روزهای اخیر:

29 خرداد: منابع نزدیک به خانواده ی یونس سلیمانی فعال دانشجویی از تماس تلفنی او با منزل در روز شنبه ۲۹ خرداد ٨۹ خبر می دهند. سلیمانی در این تماس تلفنی به خانواده خود گفته است که پس از یک روز بازداشت در ستاد خبری اداره اطلاعات اردبیل به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شده و قاضی پرونده قرار بازداشت دوماهه برای وی صادر کرده است. خانواده سلیمانی به شدت نگران وضعیت سلامتی وی هستند و می گویند این فعال دانشجویی دچار بیماری هپاتیت بوده و کبدش خراب است. به گفته آنها پزشکان در سال گذشته روده سلیمانی را عمل کرده اند و وی نیاز مداوم به دارو و مراقبت پزشکی دارد. یونس سلیمانی دانشجوی ترم آخر رشته زیست شناسی دانشگاه بوعلی سینای همدان، مدیر مسئول سابق نشریه دانشجویی "ایلدیریم" و دبیر سابق کانون فرهنگی شهریار این دانشگاه است.

30 خرداد: جمعی از فعالین سیاسی آذربایجان در میاندوآب(قوشاچای) دستگیریهای اخیر در آذربایجان را محکوم نمودند.

31 خرداد: فیروز یوسفی، فعال سیاسی آذربایجانی در تهران که مدتی است به خاطر فعالیتهای مدنی و فرهنگی خود در مورد زبان تورکی از کار اخراج شده است، بازداشت گردید. فیروز یوسفی که چند روز پیش نیز جهت اخذ پاره ای توضیحات به دادگاه انقلاب احضار شده بود ظهر 31 خرداد بدون حکم قضایی و بدون هیچ دلیلی توسط نیروی های اطلاعات ارتش در محل کار قبلی خود بازداشت شد. گفتنی است ایشان جهت تسویه حساب به محل کار خود مراجعه کرده بودند. همچنین اولین تماس تلفنی یاشار کریمی نیمه کاره ماند. حيدر كريمي(ياشار) در حالی که پس از دو هفته بی خبری باخانواده خود تماس تلفني برقرار كرده بود، این تماس در لحظات اول پس از چند ثانيه قطع گرديد. یاشار کریمی فارغ اتحصيل كارشناسي اقتصاد نظري از دانشگاه بوعلي سيناي همدان مي باشد. وي سابقا دبير انجمن ادبي بيان، مدير مسئول نشريه ی ايلديريم در دانشگاه بوعلي، عضو هيئت تحريريه ی نشريه ی بولوت و عضو تشكل شهريار در دانشگاه علوم پزشكي همدان، عضو شوراي نويسندگان هفته نامه ی سينا، دبير دومين فستيوال نشريات دانشجويي آذربايجان در همدان و عضو هیئت نظارت کانون نشريات دانشجويي آذربايجان بود. ایشان همچنين عضو شوراي مركزي NGO اورين و از اعضاي NGO آيدين سحر در خوي نيز مي باشد. یاشار کریمی پیش از این در خرداد ماه 1382 به اتهام تبليغ عليه نظام و اقدام عليه امنيت ملي در همدان دستگير و به مدت 2 ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات همدان مورد بازجویی و شکنجه قرار داشت.

1 تیر: شکرالله قهرمانی فرد فعال سیاسی و فرهنگی شناخته شده ی آذربایجان، زمانیکه با اتومبیل شخصی خود از تبریز به زادگاه خود خداآفرین بازمی‌گشت در شهر کلیبر توسط ماموران وزارت اطلاعات رژیم جمهوری اسلامی ایران دستگیر شد. مامورین پس از دستگیری وی او را به جایگاه نامعلومی منتقل کرده و بدون داشتن حکم قاضی برای تفتیش منزل شخصی ایشان از کلیبر به شهرک خداآفرین رفته و سعی بر ورود به منزل داشتند که همسر ایشان با مامورین درگیر شده و مانع ورود آنها به خانه شد. شکرالله قهرمانی فرد معلم دوره‌ی ابتدائی و دانشجوی سال آخر رشته‌ی روان‌شناسی می باشد. لازم به ذکر است که وی یکبار دیگر در سال 1383 به اتهام تبلیغ علیه نظام و تبلیغ فرهنگ و زبان ترکی آذربایجانی دستگیر شده و بمدت یک ماه در بند 209 زندان اوین بازداشت شده بود. همچنین مهندس حسن راشدی، مهندس علیرضا صرافی و سعید موغانلی از فعالین شناخته شده ی سیاسی آذربایجان برای ارائه ی توضیحات بیشتر به زندان اوین احضار گردیدند. این فعالین آذربایجانی به دلیل احضاریه های صادر شده روز سه شنبه 1 تیر در دادگاه انقلاب اسلامی برای پاسخگویی به سوالات حاضر گردیدند. قاضی مربوطه، در پایان جلسه ی بازپرسی ضمن اعلام ناکافی بودن جلسه، از انتقال پرونده ی این عزیزان به زندان اوین خبر داده است. این فعالین سیاسی جهت بازجویی بیشتر در هفته ی آتی موظف به حضور در زندان اوین گشته اند.

2 تیر: در حالی که چهار روز از بازداشت زهرا فرج زاده می گذرد هنوز خبری از وضعیت ایشان به دست نیامده است. تماسهای تلفنی یوروش مهرعلی بیگلو، همسر وی نیز مدتی است قطع گردیده است. پسر اکبر آزاد در تماس تلفنی که با پدر خود در زندان داشته، از وخیم بودن وضعیت این فعال مدنی آذربایجان خبر داد. وی نسبت به شرایط نامساعد پدرش در زندان به شدت اظهار نگرانی کرده است. ایشان از ناراحتی معده ی خود خبر داده اند. در عین حال بهبود قلیزاده در تماسی تلفنی با خواهر خویش در تبریز، از عدم امکان تماس با خانواده ی خود در شهر قوشاچای خبر داده است. نیروهای امنیتی از دادن تماس تلفنی به مهندس شهرام رادمهر امتناع نموده و به نامعلوم بودن زمان تماس آتی وی اشاره نموده اند. همچنین مادر پینار فرج زاده ضمن بیان ممانعت نیروهای امنیتی با تقاضای ملاقات با ایشان از تماس تلفنی وی خبر داده است. مهندس محمود فضلی هم در تماسی کوتاه با همسر خود از وضعیت نه چندان مساعد خود در بازداشت گاه خبر داده اند.

3 تیر: نزدیکان فیروز یوسفی ضمن بیان خبر انتقال وی به زندان اوین از تهدیدهای نهادهای امنیتی مبنی بر عدم انتشار اخبار خبر دادند. بازپرس دادگاه انقلاب شعبه 3 بازپرسي در پی مراجعات مکرر فاطمه قربانی، همسر فیروز یوسفی، علت بازداشت فيروز يوسفي را مصاحبه با رسانه های خارج از کشور اعلام کرده است.

4 تیر: علیرضا حسین زاده و رضا عبدی که روز ۲۱ اردیبهشت ۸۹ در تبریز بازداشت شده بودند در زندان تبریز در بلا تکلیفی بسر میبرند. علیرضا حسین زاده و رضا عبدی پانزدهمین روز بلاتکلیفی خود را در زندان در حالی سپری می کنند که هنوز قاضی پرونده بر خلاف معمول، هیچ حکمی مبنی بر آزادی ایشان به قید وثیقه صادر نکرده است و حتی اجازه قبول پرونده از جانب وکیل داده نشده است. علیرضا حسین زاده و رضا عبدی قبل از انتقال به زندان حدود یک ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز تحت شدیدترین فشارهای روحی و روانی قرار داشته اند. بنا به منابع موثق، علیرضا حسین زاده که متاهل و دارای یک فرزند دو ساله بنام محمد می باشد، در دوران بازجویی بارها به دستگیری همسرش تهدید شده ومجبور به قبول جرمهای ناکرده شده است.

5 تیر: جمعی ار فعالین سیاسی شهرستان جلفا بیانیه ای در اعتراض به بازداشتهای خودسرانه ی رژیم در آذربایجان منتشر نمودند.

6 تیر: در حالی که هشت روز از بازداشت زهرا فرج زاده می گذرد هنوز هیچگونه خبری از وضعیت ایشان به دست نیامده و از زمان بازداشت ایشان هنوز حتی تماسی تلفنی نیز برقرار نگردیده است. تماسهای تلفنی یوروش مهرعلی بیگلو، همسر وی نیز مدتی است قطع گردیده است. زهرا فرج زاده همسر آیت مهر علی بیگلو فعال بازداشتی آذربایجانی روز شنبه ۲۹ خرداد ٨۹ پس از حضور در دفتر بازپرسی شعبه چهارم دادسرای عمومی و انقلاب تبریز دستگیر شد. دستگیری خانم فرج زاده پس از آن صورت می گیرد که وی جهت ارائه درخواست تماس تلفنی با همسرش آیت مهرعلی بیگلو، که از ۲۰ اردیبهشت ۸۹ در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز به سر می برد به شعبه چهارم بازپرسی دادسرای تبریز مراجعه نموده بود. قاضی هاشم زاده رئیس شعبه چهارم بازپرسی دادسرای تبریز پس از حضور خانم فرج زاده در این شعبه دستور بازداشت وی به اتهام تبلیغ علیه نظام را صادر کرده است.

7 تیر: ابراهیم رشیدی به اطلاعات تبریز منتقل شد. ابراهیم رشیدی شاعر، نویسنده و روزنامه نگار آذربایجانی که از روز دوشنبه ۲۴ خرداد ٨۹ ناپدید شده بود روز پنجشنبه ۲۷ خرداد طی تماسی تلفنی با خانواده خبر از بازداشت خود توسط ماموران اداره اطلاعات اردبیل داد.

8 تیر: تظاهرات گسترده ای در مقابل سفارت ایران در باکو با حضور بیش از صد نفر از معترضین برگزار گردید. این تظاهرات که به دعوت برخی از تشکلات آذربایجانی همچون گاموح، گادپ و گروه جوانان دالغا برگزار شد با شعارهایی در محکومیت رژیم ایران همراه گشت. گفتنی است در پی درگیریهای روی داده در مقابل سفارت ایران بیش از 13 نفر از معترضین دستگیر گشتند.

9 تیر: صدای آمریکا در گزارشی ویژه به بررسی بازداشتهای اخیر فعالین سیاسی آذربایجان پرداخت.

10 تیر: انجمن اسلامی دانشگاه تبریز و علوم پزشکی در محکومیت دستگیری های اخیر در آذربایجان بیانیه ی شدیداللحنی صادر نمود.

11 تیر: جمعي از بازاريان آذربايجان ضمن بیانیه ای در رابطه با زندانيان سیاسی و وضعیت نامعلوم آنان دستگیریهای اخیر را محکوم نمودند. همچنین قرار وثیقه 130 میلیون تومانی برای حسین نصیری فعال مدنی آذربایجان صادر گردید. حسین نصیری فعال مدنی آذربایجان در جریان اعتراض به خشکیده شدن دریاچه اورمیه ، در 13 فروردین ماه 89 همزمان با روز طبیعت از سوی نیروهای امنیتی حکومت حاکم بر ایران بازداشت شده است. حسین نصیری پس از بازداشت در کنار پل میانگذر دریاچه اورمیه ، به اطلاعات شهرستان اسکو و سپس به وزارت اطلاعات تبریز منتقل و با پرونده سازی جدید و غیر قانونی دیگر روبه رو شده و پس از تحمل دو ماه انفرادی به زندان مرکزی تبریز انتقال می یابد این فعال مدنی 94 روز است ، غیر قانونی توسط وزارت اطلاعات بازداشت و از این مدت بازداشت 62 روز را در وزارت اطلاعات تحت شکنجه های روحی به سر برده است.

12 تیر: مهندس حسن رحیمی بیات، مهندس عمران و از فعالین شناخته شده حرکت ملی آذربایجان و عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر ساعت 1.5 بعد از ظهر در محل کار خود دستگیر شد. بنا به گزارش شاهدان عینی چهار نفر از نیروهای اطلاعات به محل کار وی مراجعه می‌کنند و وی را بازداشت کرده به زندان اوین منتقل می‌سازند. مهندس رحیمی بیات از جمله شخصیت‌های آذربایجانی است که همواره بر فعالیت‌های مدنی تاکید داشته است. امضای او در پای بسیاری از نامه های سرگشاده فرهیختگان آذربایجان دیده می‌شود، از جمله در آخرین نامه صادره از سوی روشنفکران آذربایجانی تحت عنوان "معیارهای ما" که در خصوص جنبش سبز و مسائل آذربایجان نوشته و منتشر شده است. او دو سال پیش از این نیز در شهریورماه 1387 همراه با یک گروه 20 نفره در یک مراسم افطاری بازداشت شده و در بندهای 240 و 209 اوین به مدت قریب به 40 روز در انفرادی به سر برده است. مهندس رحیمي ساکن کرج می باشد. همچنین در پی افزایش فشارها و دستگیری های گسترده در آذربایجان جنوبی تجمع اعتراضی در مقابل سفارت ایران در سوئد برگزار گردید. این تظاهرات در برابر سفارت ایران در سوئد از ساعت 14 آغاز گشته و یک ساعت به طول انجامید. از گروهها و تشکلات شرکت کننده در این مراسم می توان به آدف، آفی، آذوح، کنگره آذربایجان-سوئد، گروه اوغوز، گادپ، گاموح اشاره نمود. حاضران که خود را از شهرهای مختلف سوئد همچون استکهلم، گوتنبورگ و لینکوپینک به تظاهرات رسانده بودند ضمن در دست داشتن عکسهای بازداشت شدگان اخیر آذربایجان شعارهایی بر علیه رژیم ایران سر دادند. در پایان این تجمع قطعنامه ی صادر گردیده خوانده شد.

13 تیر: بیانیه ی شماره دو فعالین ملی گرای دانشگاه تبریز درباره بازداشتی های اخیر صادر گردید. همچنین جمعی از فعالین سیاسی میاندوآب(قوشاچای) دومین بیانیه ی اعتراضی خود نسبت به دستگیریهای اخیر را منتشر نمودند. در عین حال انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران(آداپ) با همکاری مسئولين سازمان عفو بین الملل در شهر هایدلبرگ آلمان کمپین جمع آوری امضا برای دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی برگزار کرد. در این کمپین که در روزهای سوم و چهارم جولای ۲۰۱۰ و در مرکز شهر برگزار شد فعالان حقوق بشر به تشريح موارد نقض حقوق بشر و فشارهايى که بر زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران از جمله سعید متین پور، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر وارد می شود پرداختند.

14 تیر: بیانیه ی جمعی از فعالین سیاسی شهر تبریز در رابطه با دستگیری و بازداشتهای طولانی مدت اخیر در سطح شهر تبریز پخش گردید. همچنین تعدادي زيادي از فعالان حركت ملي آذربايجان كه از اكثر نقاط تهران آمده بودند از خانواده عزیزان در بند یوسفی و آزاد ديدار كردند.

15 تیر: بیانیه ی آزوح پیرامون بازداشت های گسترده ی فعالین سیاسی آذربایجان منتشر گردید. همچنین جمعی از فعالین سیاسی سایین قالا در اعتراض به دستگیریهای گسترده ی اخیر بیانیه ای در سطح شهر پخش نمودند.

16 تیر: مهندس حسن رحیمی بیات مهندس عمران و از فعالین شناخته شده حرکت ملی آذربایجان و عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر که ساعت 1.5 بعد از ظهر روز شنبه 12 تیرماه 1389 در محل کار خود دستگیر شده بود برای بازجویی های بیشتر به اطلاعات تبریز منتقل گردیده است. گفتنی است به این ترتیب شمار حاضرین در بازداشتگاه اطلاعات تبریز به 17 نفر افزایش یافته است.

17 تیر: قرار بازداشت دو ماهه ی یوروش مهرعلی بیگلو تمام شد. در حالی که دو ماه از بازداشت یوروش مهرعلی بیگلو می گذرد هیچ گونه خبری از وضعیت وی در دست نیست. با وجود آنکه قرار اولیه ی این فعال شناخته شده ی سیاسی آذربایجان توسط بازپرس هاشم زاده دو ماه ذکر گردیده بود نه تنها از وضعیت آزادی ایشان خبری به دست نیامده است، که بیش از سه هفته از آخرین تماس تلفنی ایشان نیز می گذرد. گفتنی است چندی پیش همسر ایشان خانم زهرا فرج زاده نیز که برای پیگیری پرونده به دادگاه مراجعه کرده بودند بازداشت گردیده و اکنون پس از گذشت 19 روز از دستگیری، هیچگونه خبری از وضعیت سلامتی ایشان در دست نیست. آیت مهرعلی بیگلو فعال سابق دانشجویی آذربایجان ظهر روز دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ٨۹ در منزل شخصی خود در شهر صوفیان از توابع شهرستان تبریز بازداشت و به اطلاعات تبریز منتقل شد. به گفته نزدیکان خانواده مهرعلی بیگلو، ماموران امنیتی بدون در دست داشتن حکم جلب وارد منزل این فعال مدنی آذربایجانی شده و پس از ضرب و شتم شدید مهرعلی بیگلو، او را بازداشت کرده اند. ماموران پس از بازداشت مهرعلی بیگلو اقدام به تفتیش منزل نموده و کامپیوتر، کتابها و سایر وسایل شخصی وی را با خود برده اند. این فعال مدنی آذربایجانی پیش از این نیز در مراسم بزرگداشت پروفسور زهتابی در ۲۱ آذر ۸۱ و مراسم سالروز تولد بابک در تیرماه ۸۳ بازداشت و به احکام حبس محکوم گردیده بود. آیت مهر علی بیگلو مدیر مسئول سابق نشریه دانشجویی قوپوز و فارغ التحصیل فوق لیسانس مدیریت از دانشگاه تربیت مدرس تهران می باشد.

18 تیر: در حالی که منابع نزدیک به خانواده ی این فعال شناخته شده ی دانشجویی از قطع تماسهای تلفنی وی خبر می دهند نگرانیها از وضعیت سلامتی وی تشدید یافته است. خانواده ی سلیمانی و به خصوص مادر ایشان به شدت نگران وضعیت سلامتی وی هستند و می گویند این فعال دانشجویی دچار بیماری هپاتیت بوده و کبدش خراب است. به گفته ی آنها پزشکان در سال گذشته روده سلیمانی را عمل کرده اند و وی نیاز مداوم به دارو و مراقبت پزشکی دارد. این در حالی است که 24 روز از حضور وی در سلول انفرادی اطلاعات تبریز می گذرد. بازپرس هاشم زاده از صدور قرار بازداشت دو ماهه برای ایشان خبر داده است. یونس سلیمانی مدیر مسئول سابق نشریه دانشجویی "ایلدیریم" و فعال دانشجویی آذربایجانی در دانشگاه بوعلی سینای همدان روز پنجشنبه ۲۷ خرداد ٨۹ در منزل پدری اش در منطقه حسین آباد اردبیل بازداشت وبه اداره اطلاعات تبریز منتقل شده است. ماموران اداره اطلاعات اردبیل ظهر روز پنجشنبه ۲۷ خرداد ٨۹ بدون نشان دادن حکم قاضی، وارد منزل پدری سلیمانی شده و وی را بازداشت کرده اند. ماموران پس از بازداشت این فعال دانشجویی اقدام به تفتیش منزل نموده و کیس کامپیوتر و کتابهای او را با خود بردند. یونس سلیمانی دانشجوی ترم آخر رشته زیست شناسی دانشگاه بوعلی سینای همدان، مدیر مسئول سابق نشریه دانشجویی "ایلدیریم" و دبیر سابق کانون فرهنگی شهریار این دانشگاه است

 

 

 

در کنار 5 فرزندت، ما نیز روز پدر را تبریک می گوییم؛ برای پدر آزاد حرکت ملی مان

تازه وارد محیط دانشگاه شده بودم، جوانی پرجنب جوش بودم، فکر می کردم با نوشتن دو مقاله در نشریه ای دانشجویی و دو بار شعار دادن در تحصن های دانشجویی، قهرمان ملی هستم. یکی با نام های بزرگ حرکت ملی آشنا می شدم، در نشریات با تصاویر و قلمشان آشنا می شدم . نام او هم یکی از همین اسم ها بود، بزرگی از نوع آزاد. براستی اکبر، بزرگوار و آزاد بود. مردی آرام و صبور، که فارغ از هر نوع تندی و سستی بود. این حس را زمانی درک می کردی که پای صحبتهایش می نشستی، شور جوانی و پختگی پیری عیان می شد. در آن آغاز شکلگیری اندیشه هویت طلبانه در ذهنم، یادمان داد که در مقابل ظلم همچون قوردی باید فریاد کشید و در مواجهه با ملت ظلم دیده خود باید همچون یک پرستاری متین و صبور بود. او اکبر آزاد بود، با موهایی سپید و قلبی پر از سرگذشت تلخ ملتمان. مردی که نامردی همسایگانمان، انسان نما بودن مزدوران و دورویی ساتقین ها را در لابلای موها و قلب پر از دردش نگاشته بود. چقدر خوشحال شدم زمانی که او را دیدم و فهمیدم اندیشه های نو شکفته در ذهن من سابقه ای به اندازه عمر او دارد. و چه متنبه شدم وقتی که فهمیدم آن دو مقاله و دو شعار هیچ است. زمانی که من در آغاز جوانی خودم به این فکر می کردم که تا چه حد حاضرم برای وطنم و ملتم هزینه بپردازم، او جوانی و میانسالی خود را در خدمت این راه قرار داده بود. تصورش برای من جوان سخت بود که چگونه بزرگ آزاد ما سالها قبل اندیشه های امروزی نوین را در ذهن و جامعه آن زمان پرورانده است. این سوال همیشه در ذهن من می چرخید که چگونه یک مرد خود و خانواده اش را تمام کمال در خدمت ملت آذربایجان قرار می دهد و پس از گذشت این همه سال هنوز خسته نشده است. خوشحال شدم موقعی که خودش پاسخم را داد وقتی که گفت، "زمانی که شما جوانها را می بینیم احساس می کنم من دیگر وظیفه ام را انجام دادم و دیگر تنها نیستم". زمانی که به این حرفش فکر کردم شانه هایم خم شد، بزرگ آزاد ما داشت این وظیفه و وظایف سنگین دیگری را به ما جوانان می آموخت و از آن سنگین تر همراه دانستن ما با خودش بود.

سالها گذشت و دوباره فرصتی دست داد تا او را از نزدیک بنیم و دوباره پای صحبتهای شیرینش بنشینم. در مدت گذشته برای خودم اسم و رسمی در کرده بودم و برای خودم فعالی شناخته شده بودم و متاسفانه این احساس در من بوجود آمده که دیگر من کار خود را انجام داده ام و باید به زندگی شخصی ام بپردازم. بزرگ آزاد را دیدم، همان بزرگوار بود با همان شور همیشگی و همان صحبتهای دلنشین. کماکان در راه خود پایدار بود و با فکرهایی نوین و ایده هایی پیش رو و حاضر برای هزینه دادن. اما من جوان هنوز خام و ناپخته بود ولی او پختگی پیری را همراه با شور جوانی توامان داشت. دوباره متنبه شدم و باز شور شوقی جدید برای ادامه راهمان گرفتم. در آن زمان که ما بی هیچ هزینه ای از ادامه راه خسته شده بودیم، او نه خسته بود و نه ناامید و همچون بزرگی در پیشانی این را راه مقدس قدم برمی داشت و تمام هزینه ها را بر گردن می گرفت.

چند هفته قبل از دستگیریش مراسمی بر پا بود و من نیز افتخار مجری گریش را داشتم، او نیز به همراه بزرگانی دیگر در میان حضار بود. احساس غرور مرا فرا گرفته بود زمانی که می دیدم بزرگ آزاد ما در مراسمی است و من مجری آن هستم. خیلی دوست داشتم تا فرصتی بوجود  آید تا خودم و دیگران از صحبتهای مفیدش استفاده ای کنیم. ولی چه افسوس که شرایط  حاکم این اجازه را از ما گرفت. در پایان مراسم برای عرض ادب به پیشش رفتم. در کنار آن خیلی دوست داشتم نظر او را در مورد اجرایم بپرسم. در جواب من گفت که خوب پیشرفت کرده ام ولی هنوز خیلی باید کار کنم. نصایای دیگری نیز داشت که همه آنها را به گوش جان سپردم تا در آینده فعالیتم از آنها استفاده کنم. وقتی از او جدا شدم، دوست دیگری که زمان اجرای من در نزد او بود، گفت بزرگ آزاد در موقع اجرای تو با احساس غرور از به ثمر رسیدن زحماتش در حال تعریف کردن از اجرای تو بود. انگار دنیا را به من هدیه داده بود. ولی رفتار پدرانه او که هیچ موقع جوانان را دچار غرور نمی کرد مرا بیشتر عاشق مرام و رفتار او کرد. دوستم دارم در این روز تولد حضرت علی که به روز پدر نیز می باشد، ضمن احترام به روح پدر تازه مرحومم، اجازه دهد در خیال خودم فرزندی برای اکبر آزادمان باشم.

 یاشا گرمیلی

http://akbarazad.blogfa.com

اكبر آزاد فخری اویه‌ اولا‌راق سئچیلمه‌سی اؤنریلدی

 

توتساق گونئی آذربایجان یازاری اکبر آزاد بیلرینین "اولوسلارآراسیPen Club -ون (فرانسا بؤلمه‌سینین)" اؤوونجه (فخری) اویه‌سی اولا‌راق سئچیلمه‌سی اؤنریلدی.

سایقی دَیر یورتداشلار، 

آلتینجی آیین آلتیسیندا "اولوسلارآراسی Pen Club-ونا (فرانسا بؤلمه‌سينه)" یازدیغیمیز ایلک بیتیک - دیلکچه‌میزده مكتوب - تقاضامیزدا) قیساجاسینا اکبر آزاد بیی تانیتدیرماغا چالیشدیق. سؤز قونوسو بیتیکده اونو "اولوسلارآراسی Pen Club-ون (فرانسا بؤلمه‌سینین)"  اؤوونجه اویه‌سی اولا‌راق سئچیلمه‌سینی دیله میشدیک.

"اولوسلارآراسی Pen Club-ون (فرانسا بؤلمه‌سینین)" گئنل یازمان (سئکرئتئر ژئنرال)-ی Philippe Pujas  بیلری بیزیم دیلکچه‌میزی سوروملولارله ايله تجیینی سؤیلمیشدیر. آنجاق نه یازیق ایندییه دک اولوملو بیر یانیت آلمادیق. بونا گؤره یئددینجی آیین اونوندا یئنی بیر بیتیک - دیلکچه داها "توتساق یازارلار کومیته‌سی"-نین باشقانی سایین Christian Deudon-ا گؤندردیک.

 آیریجا یئددینجی آیین اونوندا Jeanne Gamonet خانیملارییلا بیرلیکده سایین Christian Deudon  ایله گؤروشمه‌میزده اؤزللیکله اکبر آزاد بیین اوزرینده اولدوقجا گئنيش بیلگیلر سونا‌راق یئنیدن اونون اؤوونجه اویه‌لیگی‌نین اونایلانماسینی  دیک.

ایکینجی بیتیک - دیلکچه‌نین بیر بؤلومونده بئله یازیلیر:

... " اکبر آزاد بیلری گرچکدن ده دوشونجه اؤزگورلوگو اوغروندا چالیشان بیر یازار اولا‌راق توم گونئیلی قوشوقچو(شاعير)، یازار، چئویرمنلری‌نین ده اؤنجولریندن بیری ساییلیر. آیریجا او یالنیزجا گونئی آذربایجان تورکلری‌نین دئییل ده، "ایران"دا یاشایان بوتون "آزینلیق"لارین حاقلارینی یورولمازجاسینا ساوینان بیر یازاردیر. بوندان اؤتورو سون ایللرده بیر نئچه کز توستاقلانمیشدی.

دوكتور سولئیمان اوغلو

 کؤلن 13.07.2010

* "اولوسلارآراسی Pen Club-ونا (فرانسا بؤلمه سينه)" گؤندریلن ایکی بیتیک - دیلکچه‌نین اؤزگون (اوریژینال) هؤروتلري گوناذپورت-دا مؤوجوددور.

گوناذپورت

 

 

 

یاشار و آیدین و باشقا یولداشلارا ایتحاف

یاشار و آیدین و باشقا یولداشلارا ایتحاف

وطن، نه قریب کلمه دیر

ائشیدمیشدیم آتام دان بو کلمه نی اوشاغیکن

او دئییردی:

خاطیرلیرام باباندان:

کی وطن یولوندا بیزلرده ن چوخ گئچمیشلر وار جانیندان.

او دئییردی: اوغول! بیز وطن اولادی ییک. وطن اولادی کئشیک دورار آنا یوردونا وطن اولادی ایگیت اولار...

و بئله بیر ایگیت قاندالدادا اولسا، آزماز یولوندان

بئله ایگیت قورخماز، نه ایلاندان نه زینداندان...

بئله ایگیت "آیدین" اولار، "یاشار" قالار، دومان اولار

کور دوشمانین گؤزون اویوب بوغازین ییرتار.

... چئنلی بئل گر دلیلر ییغناغی اولسا،

            بابکین داش قالاسی بیرده قورولسا،

            هامی وئرسه ال اله گله جک قووت ائله

            هامی ائل بیر سئل اولوب داغیدار ظولمت ائوین

            آلی جانین بو دئوین ...

 

 آیدین ارکین

 

 

 

 

نامه سر گشاده و مهم طاهره امامقلی مادر بهبود قلیزاده فعال آذربایجانی به آیت الله آملی لاریجانی ریاست قوه قضائیه

 

 

نامه سر گشاده و مهم طاهره امامقلی مادر بهبود قلیزاده فعال آذربایجانی به آیت الله آملی لاریجانی ریاست قوه قضائیه

بسمه تعالي

ریاست محترم قوه قضائیه

جناب آیت الله آملی لاریجانی

سلام عليكم

با احترام به استحضار ميرساند اينجانب طاهره پور امامقلي 70 ساله ساكن شهر مياندوآب، پس از حدود دو ماه مراجعات و پيگيريهای مکرر به مراجع ذیصلاح جهت آگاهی از علل دستگيري بهبود قليزاده، نهادهای مزبور به جای پاسخگويي، به تهديد جانی و ارعاب اینجانب و خانواده اقدام نمودهاند. اینجانب ضمن ابراز نگرانی شدید خود، خانواده، اقوام  و دوستان از وضعیت جسمانی و روانی بهبود قلیزاده لازم میدانم نکاتی را در ارتباط با نقض حقوق قانونی متهم توسط افراد و زیر مجموعه تحت ریاست جنابعالی به عرض برسانم.

فرزند اينجانب بهبود قليزاده در صبحگاه روز 31 ارديبهشت 1389 در حال مراجعه به محل كار خود (يك واحد عكاسي و فيلمبرداري واقع در خيابان امام خميني شهر مياندوآب) مورد تعقيب لباس شخصيها قرار گرفته و طبق اظهارات 2 تن از شاهدان در حين گشودن درب محل کار خود، بدون ارائه حکم قضایی و یا تفهیم اتهام همراه با توهین و ناسزا و جملات ركيك بازداشت شده است. ماموران لباس شخصی پس از دستگیری ایشان با به هم ریختن و تخریب محل کار ایشان اقدام به ضبط بسیاری از اموال و وسایل کاری و شخصی ایشان از جمله 9 دستگاه كامپيوتر مینمایند.

از آن تاریخ تاکنون (بیش از 50 روز) به جز دو تماس بسیار کوتاه هیچ خبری از ایشان در دست نیست. نه اطلاعات دقیقی از  محل بازداشت ایشان و نه توضیحی در ارتباط با علت بازداشت و اتهام احتمالی ایشان به خانوادهاش دادهاند و به جای آن با تهدید خانواده ایشان و طرح مباحث واهی و تحمیل آزار و فشارهای شدید روحی و روانی، آنها را تحت شکنجه مضاعف خود قرار دادهاند. نحوه برخورد نیروهای امنیتی و قضایی کشور، عدم تفهیم اتهام بعد از گذشت بیش از 50 روز از دستگیری ایشان، بیاطلاعی از محل دقیق بازداشت و عدم پاسخگویی قاضی هاشمزاده، بازپرس پرونده در قوهای که جنابعالی در هنگام تصدی ریاست بر آن نوید دگرگونی و تغییرات گسترده و مهمتر از همه پاسخگویی و شفافیت در روند قضایی متهمان را داده بودید، بسیار بعید و دور از انتظار بوده است. بيگمان جنابعالی بعنوان ریاست قوه قضائیه، بندها و مواد قانونی کشور را بايد نيك بدانید:

طبق مفاد ماده واحده قانون احترام به آزاديهاي مشروع و حفظ حقوق شهروندي كه سه شنبه 15/2/83 به تصويب مجلس و در تاريخ 16/2/83 به تصويب شوراي نگهبان رسيده است كشف و تعقيب جرائم و اجراي تحقيقات و صدور قرارهاي تامين و بازداشت موقت ميبايد مبتني بر رعايت قوانين و با حكم قضايي مشخص و شفاف صورت گيرد و از اعمال هر گونه سلايق شخصي و سوءاستفاده از قدرت و با اعمال هر گونه خشونت و يا بازداشتهاي اضافي و بدون ضرورت اجتناب شود. رفتار دستگاه تحت ریاست جنابعالی با فرزند اینجانب بهبود قليزاده، فرسنگها با آنچه در بند فوق مشخص شده است فاصله دارد و هیچ انطباقی با مفاد آن ندارد. ايشان به عنوان شهروندي بدون سابقه هيچ نوع تخلف جزايي نداشته و مورد احترام مردم محله و شهر، در چند سال اخير همواره با آزار نهادهای امنیتی روبرو بوده است و بارها به اتهام هويتطلبي و وطنپرستي دستگير و پس از چند روز يا چند هفته تبرئه شده است. بازداشتهای قبلي ايشان همگی در راستای مطالبه اجرای به حق و قانونی اصول 15 و 19 قانون اساسي بوده است  كه حضرتعالي و هر انسانی كه انسانيت و حقوق شهروندي را ارج مينهد نمیتواند حقانیت آن را انکار نماید. تلاش در جهت اجرای قانون اساسی که حاصل خون هزاران شهید از خطه آذربایجان همچون باکریها، چمرانها و بابائیهاست که با نثار خون خویش آن را از گزند بیگانگان در امان نگه داشتند، نه تنها غیر قانونی نیست بلکه ارج نهادن به ایثار بیادعای حافظان و صاحبان اصلی انقلاب است. ولی متاسفانه امروز با وجود گذشت سه دهه از انقلاب هر كسی که خواستار اجراي اصول معطل مانده قانون اساسی که اصول 15 و 19 قانون اساسي است مجرم  و خطاکار شناخته میشود.

طبق ماده واحده محاكم و دادسراها مكلفاند حق دفاع از متهمان و مشتكي عنهم را رعايت كرده و فرصت استفاده از وكيل و كارشناس را براي آنان فراهم آورند. متاسفانه در پنجاه روز گذشته نه تنها هیچ گونه تفهيم اتهامی در ارتباط بازداشت ایشان صورت نگرفته است بلکه حق برقراری تماس و ملاقات و برخورداری از وکیل نیز از ایشان دریغ شده است.

ادامه اين بند ميافزايد: دادخواهان و اشخاص در مظان اتهام و مرتكبان جرايم و مطلعان از وقايع و كلاً در اجراي وظايف محوله و برخورد با مردم لازم است اخلاق و موازين اسلامي كاملاً مراعات شود. آیا در برخورد با فرزند اینجانب موازين اسلامي رعایت شده است؟

همانگونه که ذکر کردم کامپيوترهایی که از موسسه ايشان ضبط و به اداره اطلاعات انتقال يافته است حاوی عكسها و فيلمهاي بسیاری از مراجعان میباشد كه به صورت آرشيو در موسسه نگهداري ميشده است. این در حالی است که ماده فوق به صراحت اعلام میکند: از دخل و تصرف ناروا در اموال و اشياء ضبطي و توقيفي متهمان اجتناب نموده و در اولين فرصت ممكن يا ضمن صدور حكم يا قرار در محاكم و دادسراها نسبت به اموال و اشياء تعيين تكليف كرده و مادام كه نسبت به آنها اتخاذ تصميم قضايي نگرديده است در حفظ و مراقبت از آنها اهتمام لازم معمول گردد و در هيچ موردي نبايد از آنها استفاده شخصي و اداري بعمل آيد. در حالی که ماموران اطلاعات در بازرسی منزل ایشان نسبت به شكستن اشياء منزل از هیچ اقدامی اباء نکردهاند. جنابعالی چگونه رفتار غیر قانونی و غیر انسانی و به دور از انسانیت ماموران قضایی را توجیه میکنید؟ چرا حق قانوني خانواده ایشان جهت ملاقات به طور مکرر نقص ميشود؟ چرا بعد از گذشت بیش از پنجاه روز از دستگیری ایشان هیچ تفهیم اتهامی صورت نگرفته است؟ مگر نه اینکه در قوانین مربوطه حداكثر ظرف 48 ساعت، باید پرونده متهم تكميل و به مراجع قضايي فرستاده شود؟ چرا بعد از این مدت طولانی، محل و نحوه نگهداري دقیق ايشان اعلام نشده است؟

جنابعالی باید بدانید که دستگيري و نحوه برخورد مأمورين با بهبود و همفكرانش، آزاد اندیشان و مخصوصا ملت آذربایجان را سخت آزرده و خشمگین نموده است. مطمئن باشید که ملت آذربايجان خاطره مبارزه و پايمردي فرزندانش را هیچ وقت فراموش نخواهد کرد. در پایان یادآور میشوم که در صورت ادامه رفتار غير انساني، غير قانوني و ناعادلانه با فرزند اینجانب و دیگر دستگيرشدگان، نسبت به طرح موضوع در سازمانهاي بين المللي اقدام خواهد شد.

طاهره پور امامقلي

19 تیر 1389

رونوشت به:

-       حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی

-        محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران

-        دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی

و جهت اطلاع:

-        انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذزبایجان

-        انجمن دفاع از زندانیان سیاسی ایران

-        کمسیون حقوق بشر اسلامی

-        انجمن دفاع از زندانیان سیاسی و حقوق بشر

-        انجمن مدافع حقوق اقوام تحت ستم

-        سازمان دیده بان حقوق بشر

 

 

وبلاگ آزادی برای ابراهیم ساوالان

 

 

وبلاگ ایبراهیم ساوالانا اوزگورلوک، با هدف انتشار اخبار و پیگیری وضعیت این مبارز دربند آغاز به فعالیت کرده است. 

ابراهیم رشیدی شاعر٬ نویسنده و فعال سیاسی و فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه ارومیه است. اوعضو هيئت مؤسس مؤسسه غیر دولتی (NGO) "آذرتوپراق"‏،‏ عضو هیأت مؤسس و دبیر  کانون استاد شهریار دانشگاه اورمیه، عضوهیئت موسس و شورای مرکزی کانون گفت و گوی تمدن های دانشگاه اورمیه ومدیر مسؤل نشریه دانشجویی "اولدوز"‏، سردبیر نشریه "بولود"(گاهنامه كانون استاد شهريار) و عضو هییت تحریریه نشریات "باخیش" ،"اویانیش"،"اؤلكه" و"اولوس" و مدرس زبان و ادبیات تورکی در دانشگاههای اورمیه و علوم پزشکی اورمیه و دبير كنگره استاد شهريار در سال 77 ،دبير كنگره( زبان هاي ملي ، قومي ساكن در ايران ) در تاريخ 16/9/78 ، دبير كنگره پروفسور زهتابي در تاريخ 14/12/78 و دبير كنگره هشتادوششمین سراسري سالگرد ستارخان ،سردار ملي در تاريخ 26/8/79 بوده است. این فعال سیاسی آذربایجانی در طول سالهای گذشته بارها در زندان اوین تهران٬ بازداشتگاههای اطلاعات تبریزواورمیه٬ اهر و اردبیل حبس شده است. رشیدی پیش ا در فروردین و خرداد ۸۵ بازداشت و ۱۵ آذر ۸۷ پس از تحمل ۵ ماه حبس تعزیری از زندان ارومیه آزاد شده بود.

سازمان عفو بین الملل با صدور اطلاعیه هایی در ۱ آوریل و ۱ می ۲۰۰۶، بازداشت و فشار بر این وبلاگ نویس و روزنامه نگار آذربایجانی را محکوم نموده بود.

http://www.savalan-harayi.blogfa.com/

 

 

نگرانی شدید از وضعیت بیماری هپاتیت یونس سلیمانی

 

نگرانی شدید از وضعیت بیماری هپاتیت یونس سلیمانی

در حالی که منابع نزدیک به خانواده ی این فعال شناخته شده ی دانشجویی از قطع تماسهای تلفنی وی خبر می دهند نگرانیها از وضعیت سلامتی وی تشدید یافته است.

به گزارش سانا خانواده ی سلیمانی و به خصوص مادر ایشان به شدت نگران وضعیت سلامتی وی هستند و می گویند این فعال دانشجویی دچار بیماری هپاتیت بوده و کبدش خراب است. به گفته ی آنها پزشکان در سال گذشته روده سلیمانی را عمل کرده اند و وی نیاز مداوم به دارو و مراقبت پزشکی دارد. این در حالی است که 24 روز از حضور وی در سلول انفرادی اطلاعات تبریز می گذرد. بازپرس هاشم زاده از صدور قرار بازداشت دو ماهه برای ایشان خبر داده است.

یونس سلیمانی مدیر مسئول سابق نشریه دانشجویی "ایلدیریم" و فعال دانشجویی آذربایجانی در دانشگاه بوعلی سینای همدان روز پنجشنبه ۲۷ خرداد ٨۹ در منزل پدری اش در منطقه حسین آباد اردبیل بازداشت وبه اداره اطلاعات تبریز منتقل شده است.

ماموران اداره اطلاعات اردبیل ظهر روز پنجشنبه ۲۷ خرداد ٨۹ بدون نشان دادن حکم قاضی، وارد منزل پدری سلیمانی شده و وی را بازداشت کرده اند. ماموران پس از بازداشت این فعال دانشجویی اقدام به تفتیش منزل نموده و کیس کامپیوتر و کتابهای او را با خود بردند.

یونس سلیمانی دانشجوی ترم آخر رشته زیست شناسی دانشگاه بوعلی سینای همدان، مدیر مسئول سابق نشریه دانشجویی "ایلدیریم" و دبیر سابق کانون فرهنگی شهریار این دانشگاه است.

 

 

 

محبوس فعال حسن رحیمییه یاخین شخص، اونون دورومون‌دان دانیشیب

 

 

محبوس فعال حسن رحیمییه یاخین شخص، اونون دورومون‌دان دانیشیب

آذربایجان میللی کیم‌لیگی اوغروندا دینج موباریزه فعال‌لارین‌دان بیری، حقوق مدافعه‌چی‌سی حسن رحیمی ایراندا سونونجو حبس اولونان‌لاردان‌دیر.

او، آرتیق 10 گون‌دور محبسده اولماسینا باخمایا‌راق، هله ده عایله عضو‌لری ایله گؤروشه بیلمه‌ییب. اصلینده عایله عضو‌لری اونونلا گؤروشه بیلمیر. بو باره‌ده عایله‌دن کیمسه دانیشماق ایستمیر.

آدینین چکیلمه‌سینی ایستمه‌ین یاخین‌لارین‌دان بیری ایسه دئییر کی، حسن رحیمی تبریز ایططیلاعاتیندا ساخلانیلیر. نیه توتولدوغو، هانسی سوچلا اتهام اولوندوغو دا بیلدیریلمیر. وکیل یاردیمین‌دان ایستیفاده ائتمه‌یه ده ایمکان وئریلمیر کی، ساغ - سالامات اولدوغو باره‌ده اوندان نسه اؤیرنمک مومکون اولسون.  بو باره‌ده آزادلیق رادیوسو خبر یاییب.

مهندس حسن رحیمی نی ایرانین کشفیات ایشلری اوزره ناظرلیگی نین امکداش‌لاری یولون 3-ده ایش یئرین‌دن آپاریب‌لار.