اعتصاب در زندان تبریز

امروز( اول مردادماه 1389 ) حداقل یک هفته از اعتصاب غذای  آقای دکتر لطیف حسنی در زندان اطلاعات تبریز میگذرد ، او در اعتراض به بازداشت غیرقانونی خویش و همچنین بدرفتاری مامورین دست به اعتصاب غذا زده بود و خبر کوتاه آنرا طی تماس تلفنی کوتاه خویش به خانواده‌اش اطلاع داده بود، اما مامورین اطلاعات بلافاصله صحبتهای  ویرا نیمه تمام گذاشته و ارتباط تلفنی را قطع کرده بودند.    گفته میشود علاوه بر دکتر حسنی  تعداد دیگری از زندانیان تبریز نیز  دست به اعتصاب غذا زده اند،  اغلب تماسهای تلفنی زندانیان تبریز تقریبا از یکماه پیش (یعنی در طول تیرماه 89) قطع شده شده است.

 

 

نخستین تماس تلفنی مهندس رحیم از زندان تبریز

عصر چهارشنبه 89/4/30 مهندس حسن رحیمی بیات فعال حقوق بشر و حرکت ملی آذربایجان در یک تماس تلفنی کوتاه با منزل خویش خبر از سلامتی خود داد . این نخستین تماس تلفنی وی از ابتدای دستگیریش در 89/4/12 میباشد.

مهندس رحیمی اظهار داشته که بعد از قریب دوهفته بازداشت شدن در زندان اوین تهران  اخیرا به زندان تبریز منتقل شده است. این درحالی است که در مراجعات اولیه به زندان اوین، مسئولین اظهار داشته بودند که  ویرا بلافاصله به تبریز فرستاده‌اند!

مهندس رحیمی هنوز در تبریز مورد بازجوئی قرار نگرفته و در انفرادی به سر میبرد. وی در نخستین تماس خویش از روحیه بالایی برخوردار بوده است.

مهندس رحیمی  از فعالین حرکت ملی آذربایجان و عضو گزارشگران حقوق بشر است وی همواره فعالتهای خود را درچارچوب مدنی و با رعایت موازین دموکراتیک پیش برده و پیش از این یکبار نیز به مدت قریب به چهل روز به جرم همین فعالیتهای مدنی گرفتار و در زندان ائوین بازداشت شده بود.

گفتنی است موج جدید بازداشتها در آذربایجان از اواخر اردیبهشت ماه شروع شده  و تا کنون تعداد  زیادی از فعالین سیاسی آذربایجانی در شهرهای تبریز، اورمیه، اردبیل، میاندوآب، صوفیان، کلیبر، ماکو، خوی، مشکین‌شهر، تهران و کرج دستگیر و عموما به زندان اطلاعات تبریز منتقل شده‌اند.

به قرار اطلاع این بازداشتها عموماً بدون در دست داشتن حکم مقام قضایی و بدون رعایت هرگونه تشریفات قانونی صورت گرفته‌. تمامی بازداشت‌شدگان در سلولهای انفرادی در زندان تبریز نگهداری می‌شوند. از هرگونه حق ملاقات با خانواده و حق برخورداری از وکیل محرومند. از کم و کیف اتهامات وارده اطلاع دقیقی در دست نیست. زمان اتمام مدت بازداشت‌شان مشخص نیست و به‌قرار اطلاع همگی تحت شکنجه سفید قرار گرفته‌اند که به اعترافات ساختگی تن در دهند