تبدیل تبریز به پادگان نظامی؛ درگیری شدید یگان ویژه و مردم؛ گسترده شدن دامنه ی تظاهرات

 

گزارشات رسیده از درگیری شدید یگان ویژه با مردم در مقابل استانداری حکایت دارد.

 

از ساعت 16 یکشنبه درگیریهای پراکنده در نقاط مختلف تبریز همچون میدان ساعت، مقابل استانداری، آبرسان و بازار تبریز روی داده است.

 

اخبار رسیده حاکی است تظاهرات گسترده از میدان ساعت تا جلوی استانداری بدون درگیری بوده ولی بعد از رسیدن به استانداری با برخورد شدید نیروهای امنیتی و ضدشورش روبرو شده است.

 

در پی این امر درگیریها از مقابل استانداری به دیگر نقاط کشیده شده و بازار تبریز نیز پس از زد و خورد شدید مردم توسط نیروهای امنیتی و به نشانه ی اعتراض به حالت تعطیل درآمده است.

 

گفتنی است به دنبال توهینهای شدید به ترکها در ورزشگاه آزادی تهران و  تصمیمات فدراسیون فوتبال در محرومیت  حضور  هواداران هر دو باشگاه تبریزی تراکتورسازی و  شهرداری  مردم آذربایجان به عنوان اعتراض اعلام  تظاهرات نموده بودند.

تلویزیون جمهوری اسلامی ایران که در پخش زنده فیلمهای  فوتبال جام اروپا یا جام جهانی با مهارت بسیار  وظیفه سانسور چهره دختران و صدای تشویقهای آنها را به دقت انجام میدهد،  هیچ نیازی به حذف  شعارهای شرم آور  ضدانسانی عده ای لومپن و ناآگاه به مصالح ملی جامعه را که در آن هموطنان ترک خود را مورد  انواع اهانتها قرار داده و گاه الفاظ بسیار رکیکی نیز بر زبان میآوردند  را پخش نمود و این باعث اعتراض مردم آذربایجان به سیاستهای تفرقه افکنانه دولت گردید.

گفتنی است علاوه بر اهالی تبریز عده زیادی از  جوانان شهرهای مختلف آذربایجان نیز  در تظاهرات شرکت نمودند.   از سویی نیز هواداران تیم تراکتور سازی   با  اقدامی بسیار منطقی و به موقع، حضور خود در ورزشگاه سهند را به دلیل امکان سرکوب شدید به داخل شهر کشانده اند و این موضوع سردرگمی شدید نیروهای امنیتی را سبب گردیده است.

 

گفته میشود با وجود حضور سنگین نیروهای امنیتی در نقاط اصلی شهر، به دلیل حضور گسترده ی  مردم  کنترل اوضاع عملا از دست آنان خارج گردیده است. بسیاری از خانواده ها نیز مترصد پایان دیدار تراکتورسازی و راه آهن هستند تا در خیابانها حضور بیابند.

 

تظاهرات امروز یکشنبه 1389/5/11 شهر تبریز

مردم غیرتمند تبریز و شهرستانهای اطراف تبریز امروز طبق قرار قبلی به خیابانها ریخته و دست به تظاهرات زدند . با توجه به جو امنیتی سنگین تبریز توسط نیروهای انتظامی و لباس شخصی که سعی در ایجاد رعب و وحشت ملت داشتند با این وجود مردم با جسارت تمام ابتدا از طرف میدان ساعت تبریز شروع به تجمع کرده و با شعارهای آزربایجان یاشاسین ، آزربایجان میلتی ـ چکنمز بو ذیلتی ، آزربایجان وار اولسون ایستمین کور اولسون ، آزربایجان جانیمیز ــ آی اولدوز بایراقیمیز ، بیز اؤلمه یه حاضیریق ــ بابکین سربازییق و .... دست به تظاهرات اعتراضی بر علیه شوونیسم فارس زدند این تجمع که قصد داشت به سمت استانداری برود از سوی نیروهای ضد شورش یگان موتوری مورد هجوم وحشیانه قرار گرفت اما مردم با تاکتیکهای جدید نیروهای انتظامی را گیج کرده بودند طوری که در هر گوشه از قسمتهای اطراف بازار تبریز تجمعات اعتراضی به وجود آورده بودند من جمله تجمع خیابان دارایی ، تجمعات خیابان تربیت ، خیابان خاقانی و ما بین میدان ساعت و بانک ملی، بازار تبریز نیز هنگام تظاهرات بسته بود و بازاریان نیز به ملت پیوسته بودند . ضمنا برخی از فعالین آزربایجانی بازداشت شدند که از هویت آنها فعلا چیزی در دست نیست پیش بینی میشود این تظاهرات در روزهای آتی در اقصا نقاط آزربایجان ادامه یابد