تاریخ تنظیم خبر 89/5/12

1-   دستگیریهای گسترده در تظاهرات تبریز

در جریان تجمع اعتراضی عصر روز یکشنبه ۱۰ مرداد ۸۹ که در مرکز شهر تبریز و با فراخوان طرفداران تیم فوتبال تراکتورسازی  در اعتراض به سیاستهای تفرقه افکنانه صدا و سیمای جمهوری اسلامی و احکام مغرضانه فدراسیون فوتبال صورت گرفته بود، بیش از دو هزار تن از مردم دست به راهپیمایی مسالمت‌آمیز زدند. اما ماموران ضدشورش نیروی انتظامی و موتورسواران با گاز اشک آور و باتوم به تظاهر کنندگان حمله کرده  و عده‌ای را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

 

بنا به گزارش  سایت "ساوالان سسی" (ارگان خبری انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران - آداپ( در این تجمع که از میدان ساعت به سمت استانداری و حدفاصل خیابان فردوسی و دارائی آغاز شده بود فعالین مدنی آذربایجانی و طرفداران تیم تراکتورسازی با سردادن شعارهایی همچون تورک دیلینده مدرسه، اولمالیدی هرکسه (آموزش به زبان مادری، لازمه همه است)، یاشاسین آذربایجان (زنده باد آذربایجان) ، آذربایجان میلتی ـ چکنمز بو ذیلتی (ملت آذربایجان چنین ذلتی را تحمل نمی کند) ، بیز اؤلمگه حاضیریق ــ بابکین سربازییق (ما آماده جان دادن هستیم،  ما سربازان بابک هستیم)٬ آذربایجان وار اولسون ایستمه‌ین خوار اولسون (پاینده باد آذربایجان و ننگ بر کسانی که نمیخواهند آنرا زنده و پایدار ببینند!...) اعتراض خود را به شعارهای راسیستی  علیه جامعه ترکها  به نمایش گذاشتند.

بازاریان بازار تبریز و خیابانهای اطراف بازار نیز همزمان با این تجمعات و به نشانه اعتراض به توهینهای پخش شده از صداو سیمای سراسری  و در حمایت از تظاهر کنندگان مغازه های  خود را  علیرغم تهدید مقامات امنیتی تعطیل کردند.

 

به گفته شاهدان عینی در جریان تجمعات روز یکشنبه حداقل ۱۲ تن از فعالین مدنی آذربایجانی توسط مامورین پلیس ضد شورش و ماموران اطلاعاتی بازداشت شده اند که از جمله می‌توان به نام  محمد تاجدهی فعال مدنی آذربایجانی و اکبر یاوری از بازاریان پاساژ همت تبریز و سه تن دیگر از همکارانش، همچنین آقایان داریوش عبادپور، علی آقازاده، علی زمانی، اشاره نمود.

قابل ذکر است که از سال 1385 و بخصوص از ماههای اخیر مسابقات فوتبال به مکانی برای طرح خواسته های ملی و زبانی آذربایجانیها تبدیل شده است و این امر موجب ناخشنودی حکومت گشته و به هر بهانه‌ای بدنبال محدود کردن دامنه آن است.

2- دستگیری چهار تن در کافه خورشید.

چند تن از  ماموران لباس شخصی و نیروی انتظامی با حضور در کافه خورشید تبریز و پرس و جو از حاضران در مورد شخصی به نام غلامرضا رزمی و شناسایی ایشان در کافه به وی مراجعه و پس از درخواست کارت شناسایی از وی و همراهان ایشان به نام‌های نیما خانلو، علی حقیقت‌نیا و مرتضی سلمانی، وی و دوستان‌اش را بازداشت و به محل نامعلومی منتقل کردند.

قابل ذکر است که از چندین سال پیش به این سو کافه خورشید تبریز محل ملاقات  تعدادی از شعرا، نویسندگان و روشنفکران و برخی فعالین آذربایجانی  شده است.

گفتنی است  اخبار  رسیده از انتقال بازداشت شدگان به مقر اطلاعات نیروی انتظامی در خیابان صائب تبریز حکایت دارد.