احضار و بازجویی فعالین حرکت ملی در رابطه با تجمع ضد نژاد پرستی

 

سه‌شنبه  ۲ شهريور ۱٣٨۹ -  ۲۴ اوت ۲۰۱۰

براساس گزارشات دریافتی در چند روز اخیر در راستای مقابله با تجمع ضد نژاد پرستی 1شهریور تورک های آذربایجان در ورزشگاه سهند تبریز برخی از فعالین حرکت ملی در شهرهای تبریز و کرج به ستاد خبری اداره اطلاعات احضار شده و در خصوص حضور انها در ورزشگاه سهند در 1 شهریور مورد تهدید قرار گرفته اند و بعد از اخذ تعهد کتبی آزاد شده اند .

از شهر اورمیه نیز خبر می رسد تعداد از فعالین حرکت ملی و روزنامه نگاران این شهر در رابطه با پخس SMS های تجمع ضد نژادپرستی به صورت تلفنی از سوی اداره اطلاعات  مورد بازجویی و تهدید قرار گرفته اند.

 

درگیری در شهرک باغمیشه و دیگر نقاط تبریز

سه‌شنبه  ۲ شهريور ۱٣٨۹ -  ۲۴ اوت ۲۰۱۰

بنا به گزارشات رسیده از سطح شهر تبریز درگیریهای پراکنده ای که همزمان با پایان دیدار تراکتورسازی به وقوع پیوسته بود، ابعاد گسترده ای یافته است. 

به گزارش خبرنگار سانا از تبریز نقاط مختلف شهر شاهد درگیریهایی میان نیروهای یگان ویژه و مردم بوده است. در درگیریهای شهرک باغمیشه جمعی از هواداران تراکتورسازی نیز بازداشت گردیده و به مکانی نامعلوم منتقل گردیده اند.

از سوی دیگر بسیاری از اتوبوسهای حامل هواداران تراکتورسازی نیز که خود را از نقاط مختلف آذربایجان به تبریز رسانده بودند در پلیس راههای تبریز متوقف و مجبور به برگشت به مبدا گردیدند. طبق گزارش شاهدان عینی بسیاری از ماشینهای حاوی شعارها و پلاکاردها متوقف گردیده و از ورود آنان به شهر ممانعت به عمل آمده است. 

خبرنگار گوناذپورت نیز که در مسیر پلیس راه تبریز -مرند مستقر شده است از برخورد اطلاعات نیروی انتطامی باشرکت کنندگان در تجمع ضد نژادپرستی خبر می دهد. پل میان گذر اورمو گولی نیز تا پاسی از شب شاهد ترافیک شدید بود است.در پلیس را اورمو نیز ایست های بازرسی به صورت موردی اقدام به بازرسی ماشین های شرکت کنندگان در تجمع ضد نژادپرستی کرده اند.

در عین حال گزارش خبرنگار سانا حاکی است جمع کثیری از بانوان آذربایجانی که جهت تشویق تیم تراکتورسازی، چندین ساعت مانده به آغاز دیدار در تپه های اطراف استادیوم حاضر گشته بودند با حمله ی نیروهای امنیتی مجبور به ترک محل گشته اند. برخورد توهین آمیز این مامورین موجب بروز برخی درگیریها در اطراف استادیوم گردیده است.

از پس بازی تراختور و ملوان

 

سه‌شنبه  ۲ شهريور ۱٣٨۹ -  ۲۴ اوت ۲۰۱۰

گزارش از بازی تراکتورسازی آزربایجان و ملوان بندر انزلی

این بازی بعد از یک روز تاخیر ناکهانی در زمان بازی دوشنبه 1 شهریور ساعت 9:30 در استادیوم سهند با حضور بیش از 60 هزار نفر از طرفداران این تیم از شهرهای مختلف آزربایجان جنوبی آغاز شد. بازی با گلزنی دو بازیکن آزربایجانی این تیم یعنی  رسول خطیبی و مسعود ابراهیم زاده با نتیجه دو بر صفر به نفع تیم آزربایجانی به پایان رسید. نکته حائز اهمییت این بازی وجود تعداد زیاد نیروهای امنیتی و ضد شورش در استادیوم و پخش یک سرود با صدای بلند و گوش خراش قبل از بازی و در بین دو نیمه برای جلوگیری از سردادن  شعارهای ملی توسط طرفداران بود، که به اعتراض شدید هواداران منجر شد ولی مسئولین بدون توجه به اعتراض آنها این سرود را دهها بار بصورت تکراری پخش کردند. ولی در حین بازی بنابر قوانین فیفا بنابر قوانین فیفا چون نمی توان چیزی از بلندگوها پخش کرد طرفداران شعارهای ملی و در حمایت از تیم سردادند و این ترفند رژیم نیز بی نتیجه ماند. از شعارهای بازی دیروز می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تورک دیلینده مدرسه/ اولمالیدیر هرکسه

آزربایجان یوردوموز/ تراختور بوزقوردوموز

آزربایجان وار اولسون/ ایستمیین کور اولسون

تبریز باکی آنکارا/ بیز هارا فارسلار هارا

فدراسیون ایران / دشمن آزربایجان

 

حضوري گسترده و پيروزي ديگر براي ملت آذربايجان

گوناذپورت

دوشنبه  ۱ شهريور ۱٣٨۹ -  ۲٣ اوت ۲۰۱۰

بازی تیم تراختور آذربایجان و ملوان انزلی با غلبه 2 بر 0 تراختور به نفع آذربایجان به پایان رسید.

 

رژیم آپارتاید ابتدا با نشر اخبار ضد و نقیض در خصوص زمان بازی سعی در تفرقه افکنی و جلوگیری از حضور گسترده هواداران در این مسابقه کرد. ولی هوشیاری و اتحاد فرزندان آذربایجان تمامی نقشه های شوم سیستم  آپارتايد را نقش بر آب کرد.

 

هزارن ترک از سرتاسر آذربایحان جنوبی راهی تبریز شده و سیل سرخ به سمت استادیوم سهند سرازیر شد. بطوری که ترافیک در اتوبان تبریز کلید شده بود.

 

از تبریز خبر می رسد که شمار حاضرین در اطراف ورزشگاه چندين برابر حاضرين در استاديوم بوده است. حكومت ایران که قادر به جلوگیری از تجمع مردان آذربایجان نگردید این بار نیز جهت کمرنگ تر جلوه دادن حضور هواداران در ورزشگاه از ورود به استادیوم جلوگیری بعمل آورد. بطوری که وجود جاهای خالی بسیار از صفحه تلویزیون قابل مشاهده بود. همچنین با اعمال سانسور از شنیده شدن فریادهای هواداران از تلویزیون به طور وضوح، جلوگیری مي شد. بشکلی که بعضاً صدای گزارشگر بازی نیز تحت تأثیر این اعمال محدودیت قرار می گرفت.

 

ملت آذربایجان يكبار ديگر ثابت كرد كه همواره و تحت هر شرایطی در حمايت ارزشهای ملی و فرهنگی و نیز تیمهای ورزشی خود كه اينك به سمبلهاي آذربايجان مبدل شده اند، استوار خواهد بود.

 

لازم به ذكر است كه تيم شهرداری آذربایجان نیز با نتیجه 4 بر 4 در مقابل تیم صبای قم به تساوی رضايت داد.

 

همبستگي، اتحاد و پیروزی بزرگ ملت آذربایجان در مقابل راسیسم  را به تمامی آزادیخواهان تبریک می گوییم.