http://www.radiofarda.com/content/F10_Arabic_Learning_Got_Mandatory_For_Israeli_Students/2136394.html

 

یادگیری زبان عربی برای دانش‌آموزان اسرائیلی اجباری شد

 

۱۳۸۹/۰۶/۰۲

به دستور دولت اسرائیل، وزارت آموزش و پرورش این کشور یادگیری زبان عربی در مدارس این کشور را برای تمامی دانش‌آموزان مقاطع تحصیلی بالاتر از پنجم اجباری کرد.

وزارت آموزش و پرورش اسرائیل روز سه‌شنبه، ۲ شهریورماه، اعلام کرد که از سال تحصیلی پیش رو، زبان عربی که به همراه عبری دو زبان رسمی اسرائیل هستند، برای کلیه دانش‌آموزان مقطع بالاتر از پنجم، جزء دروس اجباری محسوب خواهد شد.

پیش از این، زبان عربی جزء دروس اختیاری سال‌های آخر دبیرستان بود و دانش‌آموزان یهودی تنها در صورت تمایل شخصی می‌توانستند به یادگیری زبان عربی بپردازند که بیشتر این متقاضیان نیز دانش‌آموزانی بودند که در ۱۸ سالگی قصد پیوستن به بخش اطلاعاتی و امنیتی ارتش اسرائیل را داشتند.

وزارت آموزش و پرورش اسرائیل می‌گوید که این تصمیم به منظور ایجاد پلی برای برقراری تفاهم فرهنگی، تقویت شکیبایی و ارتباط میان دو قوم یهود و عرب اتخاذ شده است.

این تصمیم از هفته آینده که سال تحصیلی جدید در اسرائیل آغاز می‌شود به اجرا در خواهد آمد و آموزش و پرورش این کشور در مرحله نخست، تدریس زبان عربی را از مدارس بندر حیفا و سایر شهرهای شمال اسرائیل که در آن‌ها جمعیت عرب و یهود بسیاری در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند آغاز خواهند کرد.

اورنا سیمخون، یکی از مسئولان آموزش و پرورش اسرائیل، می‌گوید از آن‌جا که دانش‌آموزان عرب در اسرائیل زبان عبری می‌آموزند، دلیلی ندارد که یهودیان زبان عربی نیاموزند.

به موجب این تصمیم، معلمان و دبیران یهودی مدارس نیز موظف به آموختن زبان عربی یا تقویت زبان عربی خود هستند.

آموزش و پرورش اسرائیل اعلام کرده است که برای تدریس زبان و ادبیات عرب در مدارس اسرائیل، از دبیران عرب استفاده خواهد کرد. این وزارتخانه در حال حاضر حدود هزار معلم فارغ‌التحصیل از رشته عربی دارد که بیشتر آن‌ها یهودی هستند.

رشته فرهنگ عربی و اسلام، در کنار رشته‌های ریاضی - فیزیک و علوم تجربی، جزء سه رشته مقطع دبیرستان اسرائیل محسوب می‌شود. با این ‌حال تعداد فارغ‌التحصیلان این رشته نسبت به دو رشته دیگر پایین است. تعداد فارغ‌التحصیلان این رشته در سال تحصیلی اخیر ۲۱۸۷ نفر بوده است.

تعامل میان اعراب و یهودیان اسرائیل

طبق قوانین کنست، پارلمان اسرائیل، دو زبان عبری و عربی زبان‌های رسمی این کشور هستند و نمایندگان کنست می‌توانند در صورت تمایل، سخنرانی خود را به زبان عربی ایراد کنند، اگرچه بیشتر نمایندگان عرب ترجیح می‌دهند در پارلمان به زبان عبری صحبت کنند.

علاوه بر این در اسرائیل نام تمامی خیابان‌ها، اماکن رسمی و عمومی به دو زبان عربی و عبری نوشته شده و زیرنویس تمامی فیلم‌ها در اسرائیل باید به دو زبان عبری و عربی باشد.

همچنین دولت اسرائیل برای حفظ مناسبات با شهروندان عرب این کشور، دارای وزارت‌خانه‌ای به نام وزارت اقلیت‌ها است که وزیر کنونی آن پروفسور آویشای براورمن، از وزیران حزب میانه‌روی کارگری، است.

با این حال یهودیان و اعراب ساکن اسرائیل مراودات چندانی با یکدیگر ندارند، و کمترین حد تماس‌ و مراوده میان این دو قوم در اسرائیل، در میان فلسطینی‌ها و یهودیان ساکن کرانه باختری است.

علاوه بر این سفرهای جهانگردی میان اسرائیل و کشورهای عربی نظیر اردن و مصر که با اسرائیل دارای مناسبات عادی سیاسی هستند، تقریبا قطع است.

تماس و ارتباط میان یهودیان و اعراب اسرائیل به دنبال رخدادهای خونین چند دهه اخیر و ایجاد بدبینی نسبت به یکدیگر، به شدت رو به کاستی گذاشته و هر یک از این دو قوم ترجیح می‌دهند در محدوده قومی خود زندگی کرده و  خارج از آن به گذران امور نپردازند.