محکومیت تحقیرهای نژادی برعلیه ترکها در ایران

توسط کمیته ضد نژادپرستی سازمان ملل متحد
 

 

کمیسیون حقوق بشر و کمیسیون ضد تبعیض نژادی سازمان ملل متحد، امروز جمعه 27-8-2010، از دولت ایران خواستند از حقوق اقلیت های قومی در این کشور پاسداری کند.

 

کمیسیون ضد تبعیض نژادی سازمان ملل متحد که از 18 حقوقدان مستقل تشکیل شده است در گزارشی اعلام کرد که ایران با وجود انجام سرشماری در سال 2007، آماری از شمار اقلیتهای نژادی ارائه نداده است و به نظر می رسد مشارکت آن ها در زندگی اجتماعی کمتر از حد توقع باشد.

 

این کمیسیون همچنین از محرومیت قومیت های عرب، آذربایجانی، بلوچ، کرد و ....در ایران از حقوق سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خود ابراز نگرانی کرد و از ایران خواست به معاهده بین المللی مبارزه با نژادپرستی که در سال 1969 صادر شده است، پایبند باشد.

 

این بیانیه همچنین از ایران خواست به تلاش هایش برای توانا سازی زنان برای رسیدن آن ها به حقوقشان ادامه دهد و خواستار آن شد که به زنان اقلیت های قومی در این خصوص توجه ویژه ای شود.

 

کمیسیون ضد تبعیض نژادی سازمان ملل متحد همچنین از وجود امتحانی به نام "گزینش" برای انتخاب مسئولین و کارمندان در جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرد و گفت این امتحان که برای اثبات پایبندی اشخاص به نظام  و  دین رسمی است می تواند حقوق اقلیت های قومی و دینی را پایمال کند.

 

به گفته این کمیسیون نبود شکایت دلیل نبود تبعیض نیست چرا که قربانیان به پلیس یا قوه قضائیه برای همکاری با آنها در خصوص این مشکلات اعتماد ندارند.

 

گزارش کمیسیون ضد تبعیض نژادی سازمان ملل از ایران خواست سازمان ملی مستقل حقوق تاسیس کند تا سال 2013 گزارش فعالیت های آن را ارائه دهد.

 

در بخشی از بیانیه کمیته ضد نژادپرستی سازمان ملل می‌خوانیم که جوامع آذربایجانی در ایران به ویژه در معرض تحقیرها و پست شمردنهای کلیشه ای در رسانه ها قرار دارند