شکنجه دو فعال آذربایجانی در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز

http://www.savalansesi.com/2010/08/blog-post_31.html

ساوالان سسی

ارگان خبری انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران آداپ

 

 

شکنجه دو فعال آذربایجانی در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز

ساوالان سسی : یونس سلیمانی مدیر مسئول سابق نشریه دانشجویی "ایلدیریم" دانشگاه بوعلی سینای همدان و فعال دانشجویی آذربایجانی با دادن شوک الکتریکی در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز شکنجه و دچار ناراحتی قلبی شده است.

یوسف سلیمانی برادر این فعال دانشجویی می گوید طی ملاقاتی که روز چهارشنبه ٣ شهريور ٨۹ در زندان تبریز با برادرم داشتم متوجه شدم که وی با دادن شوک الکتریکی و تزریق آمپولهای روانگردان شکنجه شده است. به گفته وی برادرش زیر این شکنجه ها سه بار دچار ناراحتی قلبی شده و مدت سه روز در بیمارستان سپاه تبریز بستری شده است.

خبر شکنجه یونس سلیمانی در حالی منتشر میشود که تعدادی از فعالین بازداشتی آذربایجانی در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز در ملاقاتی که با خانواده هایشان داشته اند خبر از شکنجه آیت مهرعلی بیگلو داده و گفته اند که صدای وی را شنیده اند که زیر شکنجه مامورین فریاد می کشیده است.

آیت مهرعلی بیگلو از یک ماه پیش تا کنون هیچ گونه تماسی با خانواده نداشته و خانواده وی برای اطمینان از عدم شکنجه او به بازپرسی شعبه چهارم دادسرای عمومی و انقلاب تبریز مراجعه و خواستار ملاقات و یا مشاهده چهره آیت مهرعلی بیگلو شده اند اما قاضی هاشم زاده بازپرس پرونده اعلام کرده است که بدلیل امنیتی بودن پرونده نمی تواند اجازه ملاقات خانواده این فعال آذربایجانی را صادر کند.

یونس سلیمانی ۲۷ خرداد ٨۹ در اردبیل و آیت مهرعلی بیگلو ۲۰ ارديبهشت ٨۹ در شهر صوفیان بازداشت شده بودند و مراجع قضایی تا کنون از اعلام اتهام این افراد و دلیل بازداشتشان خودداری می کند.

نقی محمودی و عباس جمالی وکلای دادگستری در تبریز وکالت این افراد را بر عهده دارند اما مقامات قضایی اجازه مطالعه پرونده توسط وکلا را نمی دهند.