آغاز به کار وبلاگ "مهرین بیری" در آستانه بازگشائی مدارس در ایران

دوشنبه  ۱۵ شهريور ۱٣٨۹ -  ۶ سپتامبر ۲۰۱۰

اویرنجی: در آستانه بازگشائی مدارس در ایران به همت جمعی از جوانان، دانشجویان و فعالین آذربایجانی وبلاگی تحت عنوان "مهرین بیری" به آدرس اینترنتی http://mehrinbiri.wordpress.com/ باز شده است.  در بخش معرفی وبلاگ چنین نوشته شده است:تحمیل زبانی به غیر از زبان مادری بر هر کودکی جزو بزرگترین مظاهر نژاد پرستی است که متاسفانه از سوی رژیم جمهوری اسلامی بر ملل غیرفارس در ایران صورت می گیرد. این تبعیض زبانی و نژادی که از سوی حکومت راسیستی-مذهبی ایران اعمال می شود، مورد اذعان سازمان ملل نیز قرار گرفته است. در آستانه یکم مهرماه و بازگشائی مدارس جهت یادآوری درد مشترک میلیونها کودک غیرفارس که مجبورند سال تحصیلی جدید را به زبانی بیگانه آغاز کنند، و افشا این سیاستهای پلید نژادی، ما جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاههای آذربایجان برآن شدیم تا وبلاگ "مهرین بیری" را راه اندازی کنیم. در همین راستا از تمامی فعالین سیاسی، اجتماعی و فرهنگی درخواست می شود جهت هماهنگی برای گفتن یک "نه" بزرگ به این سیاست راسیستی از طریق آدرس mehrinbiri@gmail.comباما در ارتباط باشند. خواهشمندیم جهت پربار كردن مطالب مندرج در اين وبلاگ ما را یاری فرمائید.

سایت اویرنجی به نوبه خود فعالیت این وبلاگ را به دست اندرکاران آن و همه فعالین تبریک می گوید.

 

 

دوربين هاى مخفى براى شناسائى مبارزان در آذربايجان

 

در پی ناآرامی‌های اخیر در آذربایجان و به دنبال آن، با گسترش دامنه اعتراض‌ها به ورزشگاه‌ها و مسابقات فوتبال، شورای امنیت استان‌های ترک ‌زبان اقدامات شدیدتری را در شناسایی و بازداشت فعالین جنبش آغاز کرده‌اند. آخرین اقدام این شورا در تبریز کار گذاشتن دوربین‌های مخفی در چند نقطه از شهر است. با وقوع ناآرامی‌ها این دوربین‌ها به کار می افتند تا از تظاهرکننده‌ها فیلمبرداری کنند. پس آنگاه هیئتی مرکب از نمایندگان وزارت اطلاعات، سپاه، شهرداری (شورای شهر و یا شورای محله) با مرور فیلم‌ها چهره‌های فعال را شناسایی می کنند. شناسایی شدگان سپس از سوی مقامات امنیتی بازداشت می شوند.

 

در استادیوم ورزشی نیز همین شیوه به کار گرفته می شود. تا کنون کسان زیادی را بدین‌وسیله شناسایی و بازداشت کرده‌اند. از آنجا که بیشتر بازداشت‌شده‌ها در شمار مردمانی عادی بوده‌اند، رژیم پس از تهدیدهای فراوان آنها را آزاد نموده است.

 

در بازداشتگاه به عده‌ای از این افراد که منکر شرکت خویش در استادیوم و یا تظاهرات بوده‌اند، فیلم‌‌هایشان را به هنگام دست بالا بردن و شعار دادن به آنها نشان داده‌اند.

 

آنچه مسلم است اینکه هیچ یک از این موارد تا کنون نتوانسته در روند اعتراضات وقفه‌ای ایجاد کند. این را مسئولین امر نیز می دانند. هدف اما ایجاد رعب و وحشت است که می کوشند بدینوسیله در دل مردم هراس بیفکنند، چیزی که تا کنون موفق به آن نشده‌اند.

 

تا کنون دوربین‌های مخفی کار گذاشته شده در تبریز، علاوه بر استادیوم ورزشی، در کنار کلانتری یک، سه‌راه (دوه‌چی) و نبش فردوسی شناخته شده‌اند.