'زمینه‌سازی برای ظهور امام زمان' به جنجال کشید

علی اصغر رمضانپور، بی بی سی فارسی

 

جنجال بر سر فیلم "ظهور بسیار نزدیک است" در ایران به بالا گرفتن مناقشه ای در میان طرفداران دولت منجر شده است.

در این فیلم که به صورت سی دی منتشر شده است، آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران و محمود احمدی نژاد رییس جمهوری این کشور به عنوان یاران امام دوازدهم شیعیان به هنگام ظهور معرفی شده اند.

مطالب مرتبط

موضوعات مرتبط

سازندگان این فیلم و حامیان آن گفته اند هدفشان به راه انداختن "موج بشارت مقدس ظهور" بوده اما در دو هفته گذشته در دفاع از ادعاهای خود با فشار افکار عمومی در ایران روبه رو شده اند.

به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی خرید و فروش سی دی "ظهور بسیار نزدیک است" ممنوع شده است.

پیش از این غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور گفته بود که این فیلم "کذب" است و قوه قضاییه به این پرونده رسیدگی می کند.

در تازه ترین تحول در این زمینه سازندگان فیلم که تا دو روز پیش از محتوای فیلم خود دفاع می کردند طی بیانیه ای وجود بعضی از اشکالات در فیلم خود را پذیرفته اند، اما گفته اند که "در آینده ای بسیار نزدیک و با تحقق نشانه ها و تحولات بزرگ، ظهور تحقق خواهد یافت."

گروه فرهنگی مبشران ظهور می گوید که برای تولید و توزیع این فیلم 15 میلیون تومان از محل کمک اعضای این موسسه هزینه کرده است. بنا بر اطلاعات سایت اطلاع رسانی "ظهور بسیار نزدیک است" این موسسه دارای بیش از هزار عضو است.

سکوت رهبر ایران

از سوی دفتر رهبر ایران هنوز واکنشی نسبت به انتشار این فیلم و معرفی شدن آقای خامنه ای به عنوان "سید خراسانی" ابراز نشده است.

بعضی از راویان شیعه حدیثی را از امام محمد باقر امام پنجم شیعیان نقل کرده اند که بر اساس آن یک "سید" اهل خراسان جنگی را آغاز می کند که زمینه فرمانبرداری از امام زمان را فراهم می کند.

سازندگان این فیلم در سایت اطلاع رسانی خود سکوت رهبر ایران در باره تطبیق دادن رهبر ایران با "سید خراسانی" مورد نظر این روایت را دلیلی بر درستی ادعای خود دانسته اند.

سازندگان فیلم مدعی شده اند که بارها در این مورد از دفتر رهبر ایران پرسیده اند ولی این دفتر در این باره سکوت کرده است.

سازندگان فیلم همچنین گفته اند که در زمان ساخته شدن این فیلم نسخه ای از آن را برای دفتر رهبری ایران فرستاده اند و مطرح نشدن هیچ انتقادی از سوی دفتر رهبری ایران را دلیل بر بی اشکال بودن فیلم دانسته اند.

با وجود سکوت رهبر ایران، مجتبی ذوالنور جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران گفته است که "برخی از مطالب این فیلم درست است اما برخی مطالب مستندات قوی ندارد."

آقای ذوالنور درباره تطبیق شخصیت رهبر ایران بر سید خراسانی این احتمال را پذیرفته و گفته است "تنها تهیه کنندگان این فیلم این اعتقاد را ندارند بلکه بسیاری از بزرگان و شخصیت های علمی و علمای ما نیز می گویند محتمل و ممکن است که آن سید خراسانی ان شاالله وجود مبارک مقام معظم رهبری باشد."

نگرانی روحانیون قم

بیانیه گروه فرهنگی مبشران ظهور در حالی منتشر شده که علی اصغر سیجانی کارگردان فیلم "ظهور بسیار نزدیک است" روز چهارشنبه 24 فروردین در مصاحبه ای با خبرگزاری ایرنا از فیلم خود دفاع کرده است.

آقای سیجانی گفته است که " مصداق شناسی بر اساس احتمال درباره نشانه های ظهور درست است." او مدعی شده است که این سی دی در 85 هزار نسخه توزیع شده و تعدادی سی دی هم به طور رایگان توزیع شده است.

منتقدان این فیلم پیش از این گفته بودند که نزدیک به یک میلیون نسخه از این فیلم منتشر شده است.

سازندگان فیلم هر گونه ارتباط ساختن این فیلم را با گروه های سیاسی رد کرده اند.

پیش از این مخالفان، این فیلم را به گروه های نزدیک به اسفندیار رحیم مشایی نسبت داده بودند اما آقای سیجانی گفته است که هیچ ارتباطی با اسفندیار رحیم مشایی رییس دفتر رییس جمهوری ایران ندارد.

همچنین آقای سیجانی خبر ساخته شدن بخش دوم این فیلم را رد کرده است.

پاسخ آقای سیجانی به سخنانی تلقی می شود که توسط دفتر آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید قم منتشر شده است.

آقای مکارم شیرازی از خبر انتشار سی دی دوم "ظهور بسیار نزدیک است" اظهار نگرانی کرده و از قوه قضاییه خواسته است تا "مراقب این مسایل باشد."

به گزارش خبر آنلاین آقای مکارم شیرازی در ابتدای درس خارج خود انتشار این سی دی را نوعی "استفاده سیاسی از وجود مقدس امام عصر" دانسته و گفته است "اگر ثابت شود که این حرف ها درست نبوده مردم فردا می گویند بحث انتظار از اصل درست نبوده است."

حسن معلمی یکی از استادان حوزه علمیه قم گفته است که "پخش مستند "ظهور بسیار نزدیک است" باعث شد که حتی مراجع تقلیدی مانند آیت الله سیستانی و آیت الله مکارم شیرازی اعتراض و اظهار نگرانی کنند."

آقای معلمی در انتقاد از این فیلم می گوید "تعیین وقت برای ظهور و سوق دادن مردم به سمت مطالبی که نمی شود برای آنها برهان قاطع اقامه کرد کار درستی نیست."

ارزیابی های سیاستمداران

همزمان شخصیت های سیاسی نیز از انتشار این سی دی ابراز نگرانی کرده اند.

اسدالله بادامچیان قائم مقام حزب موتلفه اسلامی که از چهره های اصولگرا محسوب می شود، خواهان آن شده است که مراجع تقلید هر جه سریع تر در مورد این فیلم که آن را "مباحث انحرافی" نامیده است موضع گیری کنند.

مصطفی کواکبیان نماینده اصلاح طلب سمنان هم در تذکری مکتوب از وزارت اطلاعات ایران خواسته است تا تهیه کنندگان سی دی "ظهور بسیار نزدیک است را شناسایی و معرفی کند."

عبدالله شهبازی پژوهشگر تاریخ که از چهره های میانه رو محسوب می شود در مقاله ای انتشار این فیلم را به جناح های وابسته به انجمن حجتیه منتسب کرده که به اعتقاد او از ابتدای تبلیغات انتخاباتی محمود احمدی نژاد در سال 1384 حامی آقای احمدی نژاد بوده اند.

تکذیب احمدی نژاد

آقای احمدی نژاد که از دید ناظران بهره گیرنده اصلی از این تبلیغات سیاسی محسوب می شود هنوز مستقیما درباره این فیلم اظهار نظر نکرده است، اما از قول او گفته اند که آقای احمدی نژاد از ساختن این فیلم ناراحت است. اگرچه بعضی از حامیان فیلم خبر ابراز نارضایتی آقای احمدی نژاد را نادرست خوانده اند.

آقای ذوالنور می گوید که آقای احمدی نژاد از اینکه در این فیلم با برخی از شخصیت های زمان ظهور تطبیق داده شده ناراحت است.

آقای ذوالنور ساخت این فیلم را ناشی از اغراض سیاسی دانسته است و روزنامه کیهان هم انتشار آن را با انتخابات آینده ریاست جمهوری و برخی نزدیکان رییس جمهوری ایران مرتبط دانسته است.

طرفدران فیلم ساخته شده در واکنش به مخالفت روزنامه کیهان با این فیلم ضمن حمله به حسین شریعتمداری گفته اند که مشکل مخالفان فیلم تنها با آمدن نام آقای احمدی نژاد است و اگر این تطبیق تنها منحصر به رهبر ایران بود این "تخریب ها" رخ نمی داد.

ریشه های ماجرا در لبنان

توضیحات تازه کارگردان فیلم نشان می دهد که این فیلم تحت تاثیر اندیشه های یک روحانی شیعه زاده لبنان ساخته شده است.

علی کورانی روحانی شناخته شده ای است که از او با نام علامه کورانی نام برده می شود. سازندگان فیلم می گویند که پیش از ساخت فیلم با علامه کورانی مشورت کرده است.

بنا به نقل سازندگان، علامه کورانی از اندیشه تطبیق رهبر ایران با سید خراسانی حمایت کرده است. البته آقای کورانی در مصاحبه ای که پس از بالا گرفتن جنجال بر سر این فیلم پیش آمده این ادعا را تکذیب کرده و گفته است که تعیین زمان برای ظهور امام زمان مورد تایید نیست.

آقای کورانی در مصاحبه با خبر آنلاین درباره سازندگان فیلم گفته است که "من اصلا نمی دانم اینها کی هستند و از نظر علمی کار اینها مذموم است."

آقای کورانی در این مصاحبه تطبیق دادن رهبر ایران با سید خراسانی و محمود احمدی نژاد با شعیب صالح سردار تحت امر سید خراسانی و سید حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان را با یکی دیگر از سرداران تحت امر امام زمان غیر قابل قبول خوانده است.

برخلاف مصاحبه اخیر آقای کورانی مصاحبه های دیگر از آقای کورانی در دست است که وی در آنها به صراحت از تطبیق رهبر ایران با سید خراسانی حمایت کرده است.

در سایت های طرفداران اندیشه کسانی که معتقدند که باید نشانه ای ظهور امام زمان را شناسایی و دنبال کرد به طور مکرر در یک سال گذشته اخبار و گزارش هایی منتشر شده که حمایت آقای کورانی از تطبیق رهبر ایران و آقای نصرالله با یاران امام زمان در زمان ظهور را نشان می دهد.

آقای کورانی متولد سال 1324 خورشیدی در جبل عامل لبنان است و در اواخر دهه 40 خورشیدی به عنوان نماینده آیت الله ابوالقاسم خویی مرجع تقلید برجسته شیعیان در لبنان و ایران محسوب می شده است.

گروهی از فعالان در زمینه ترویج مهدویت در ایران که وابسته به انجمن ضد بهاییت و انجمن حجتیه بوده اند خود را در شمار مقلدان آیت الله خویی می دانسته اند.

آقای کورانی که اکنون در قم و تهران به سر می برد با رادیو و تلویزیون دولتی ایران در تهیه برنامه های این رسانه در باره باور مهدویت و امام زمان همکاری می کند.

ریشه دیگر ماجرا در لبنان در کتابی نهفته است که در سال 2006 میلادی توسط یک نویسنده لبنانی نوشته شد.

شادی فقیه نویسنده طرفدار حزب الله در لبنان در کتاب "احمدی نژاد و انقلاب پیش رو" برای اولین بار آقای احمدی نژاد را به عنوان یکی از یاران امام زمان در زمان ظهور معرفی کرده است و کتاب او مورد توجه سازندگان فیلم "ظهور بسیار نزدیک است " بوده است.

آقای فقیه معتقد است که در هنگام ظهور امام زمان سپاهِ آزادی قدس، از عراق می‌گذرد و آن را تاییدی بر شعار آیت الله روح الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی می داند که می گفت "راه قدس از کربلا می گذرد."

مولف معتقد است که بازگشت مهدی شیعه بسیار نزدیک است و ما الآن در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که آن را عصر ظهور نامیده است. او برای این دوره ۱۷ علامت ذکر می‌کند که محقق شده است. به باور او این علامات به ما می گوید که ما در دوره ظهور امام زمان زندگی می کنیم و محمود احمدی‌نژاد یکی از رهبران ارتش امام زمان است. به باور آقای فقیه آقای نصرالله هم از سرداران امام زمان است.

کتاب آقای فقیه توسط طرفداران حزب الله لبنان توزیع شده است. در کتاب، آقای احمدی نژاد به عنوان مرید یک روحانی به نام آیت الله بهجت مرجع تقلید برجسته در قم معرفی شده است . آیت الله بهجت همچنین از چهره هایی است که سازندگان فیلم "ظهور بسیار نزدیک است" در ساختن فیلم خود به سخنان او استناد کرده اند.
هواداران فیلم می گویند که این جمله نقل شده از آقای بهجت که "حتی پیرمرد ها هم ظهور امام زمان را می بینند" اشاره ای است به اینکه ظهور امام زمان حتی می تواند در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد رخ دهد.

آقای فقیه در اظهار نظری تازه تحولات اخیر در کشور های عربی و اعتراض مردم علیه رهبران این کشور ها را یکی از نشانه هایی می داند که اندیشه نزدیک بودن ظهور امام زمان را تایید می کند.

باز هم "رحیم مشایی" در پشت پرده

اگرچه خبرگزاری رسمی ایران که زیر نظر آقای رحیم مشایی اداره می شود به نقل از کارگردان فیلم هرگونه ارتباط این شخص با آقای رحیم مشایی را انکار کرده، اما حتی منتقدان اصولگرا هم به نقش پشت پرده آقای رحیم مشایی اشاره می کنند.

سایت جهان نیوز که از سایت های اصولگرای منتقد دولت محسوب می شود خبر برنامه انتشار سی دی دوم را نقل کرده و گفته است که قرار است سی دی دوم به دو زبان انگلیسی و عربی باشد و در نیمه شعبان توزیع شود.

سایت جهان نیوز می گوید اخیرا سازندگان این فیلم با یکی از اعضای ارشد گروه کاری نزدیک به آقای رحیم مشایی ملاقات کرده و برنامه کار خود را اعلام کرده اند.

به ادعای این پایگاه خبری این مقام نزدیک به دولت ایران از سازندگان خواسته است که از انتقادات نا امید نشوند و به کار خود ادامه دهند.

بنا بر ادعای جهان نیوز این چهره سیاسی نزدیک به دولت، مخالفان این فیلم را کسانی دانسته است که به دنبال تخریب دولت و آقای احمدی نژاد هستند.

پیروان جوان یک اندیشه پیر

تلاش گروهی از روحانیون شیعه برای توضیح تحولات جهان بر اساس باور مهدویت و رد یابی نشانه های ظهور تازگی ندارد.

انجمن حجتیه یکی از تشکل هایی است که از چند دهه پیش در ایران به عنوان مروج اندیشه مهدویت شناخته می شود اما سازندگان فیلم ظهور بسیار نزدیک است در شمار جوانانی هستند که در دو دهه گذشته تحت تاثیر تبلیغات هیات های مذهبی افراطی به سلک مروجان اندیشه ظهور پیوسته اند.

آقای سیجانی کارگردان این فیلم توضیح داده است که به همراه یک گروه کار خود را از سال 1378 آغاز کرده اند و نشریه رایحه ظهور را در این زمینه منتشر کرده اند.

همچنین اطلاعات مندرج در سایت های این گروه ها نشان می دهد که این گروه نخستین مشارکت سیاسی خود را حمایت از آقای احمدی نژاد در نخستین دوره ریاست جمهوری می دانند واز آن به نام مقابله با فتنه سال 1384 یاد می کنند.

مدارک نشان می دهد که در طی سال گذشته اختلافاتی میان دو جناح از فعالان در زمینه مهدویت به وجود آمده و در حالی که طرفداران مبشران ظهور معتقد به تطبیق چهره یاران امام زمان با رهبران کنونی ایران بوده اند، گروهی دیگر با این اقدام مخالف بوده اند.