هرانا؛ درگیری نیروهای انتظامی در شهرهای آذربایجان با مردم

شنبه ۱۹ شهريور ۱٣۹۰ - ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۱

عصر روز گذشته پس از اتمام یک بازی فوتبال بین دو تیم باشگاهی تهران و تبریز نیروهای انتظامی شهرهای مختلف آذربایجان که به حالت آماده باش در آمده بودند با حضور در خیابان‌ها اقدام به ضرب و شتم مردم این شهر‌ها پرداختند. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در جریان این درگیری‌ها در شهرهای مختلف از جمله تهران، خوی، تبریز، ارومیه شمار زیادی از طرفداران تیم تراکتور سازی تبریز بازداشت و یا مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

آغاز درگیری‌ها در تهران

بدنبال ممنوعیت ورود تماشاگران فوتبال تراکتورسازی به ورزشگاه آزادی هزاران تن از هواداران این باشگاه در پشت درب‌های بسته ورزشگاه مورد ضرب و شتم شدید نیروهای ضد شورش قرار گرفته و عده زیادی نیز بازداشت شدند.

این درگیری‌ها که به داخل ورزشگاه نیز کشیده شده بود موجب بازداشت عده‌ای از طرفداران دو تیم شده و تا پایان بازی نیز علی رغم حضور پر تعداد نیروهای انتظامی و ضد شورش در اطراف تماشاگران فوتبال تراکتور سازی در چند نوبت موجب بازداشت افراد حاضر در ورزشگاه شد.

پس از پایان بازی فوتبال و خوشحالی تماشاگران تیم تراکتور سازی و خروج ایشان از ورزشگاه نیز مجددا درگیری‌های بین تماشاگران و نیروهای ضد شورش بوجود آمد.

صدای تیر اندازی در خوی و سلماس

پس از پایان مسابقه، مردم شهرهای مختلف از جمله شهرستان خوی و سلماس نیز به خیابان‌ها سرازیر شده و اقدام به پایکوبی و خوشحالی نمودند که با دخالت نیروهای انتظامی و پرتاب گاز اشک آور این تجمعات به خشونت کشید شد.

بر اساس گزارشات محلی، این پایکوبی‌ها در ادامه تبدیل به تجمعات اعتراضی نیز شده و تجمع کنندگان شعارهای در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه نیز سر دادند.
براساس گزارشات رسیده در ساعت ۱۱ شب گزارشات متعددی از صدای تیراندازی در برخی از نکات شهرهای خوی و سلماس مخابره شد که از تلفات احتمالی تا کنون اطلاعی در دست نیست.

در شهر سلماس نیز نیروهای پلیس دست به خشونت زده و اقدام به ضرب و شتم و بازداشت شهروندان کردند.

درگیری‌ها در تبریز و ارومیه

شهرهای تبریز و ارومیه که در طی هفته‌های اخیر کانون اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه بوده است نیز پس از پایان این مسابقه فوتبال به صحنه اعتراض مجدد مردم به این امر بدل شد که در پی این تجمعات بسیاری از شهروندان در تاریکی شب توسط نیروهای انتظامی بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

در خیابان‌های مختلف تبریز و ارومیه نیروهای انتظامی با باتوم و گاز اشک آور به استقبال شهروندان رفتند و این تجمعات در اکثر محله‌ها و خیابان‌های تبریز به خشونت کشیده شد.