ایران در آئینه آمار

 

تهیه و تنظیم : مریم اسکویی

 

 

Update: 12-11-2005

21.08.1384

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

15آبان:آمار مربوط به كاهش نرخ بيكارى در استان واقعى نيست: قراردادهاى موقت ، استعمار و بهره‌كشى از انسان را فراهم آورده

, قراردادهاى موقت در شرايط كنونى زمينه‌هاى از بين رفتن امنيت شغلى كارگران را افزايش داده و استثمار، استعمار و بهره‌كشى از انسان كه خلاف قانون اساسى كشور است را فراهم آورده و طرح بهسازى اين قراردادها مي‌تواند كمكى به جامعه كارگرى محسوب شود.,
طاهرزاده ادامه داد:
در خصوص نوع كاهش بيكارى استان سمنان از 4/15 به 5/11 در بهار و تابستان تصريح كرد:, كاهش نرخ بيكارى در سمنان به دليل ارائه آمارهاى ناصحيح است.,
او خاطرنشان كرد:, مسوولان آمارگيرى در سنجش نرخ بيكارى اين استان فقط تعداد واحدهاى تاسيس شده و نكات مثبت كارگران و توليدات را در نظر مي‌گيرند و در مقابل به ميزان تعطيلى واحدهاى كارى و بيكارى كارگران به دليل اينكه تحت پوشش بيمه بيكارى قرار مي‌ گيرند به عنوان بيكارى در نظر گرفته نمي‌شود، توجهى ندارند و در محاسبات خود قرار نمي‌دهند در نتيجه آمار كاهش و نرخ بيكارى را نشان مي‌دهد.,
او اظهار اميدوارى كرد:, با ايجاد امنيت شغلى براى كارگران،‌اشتغال پايدار به وجود بيايد كه در اين صورت آمارهاى واقعى را به دست خواهيم آورد.,

16 آبان:دست يابى به آمار دقيق خروج 200 ميليارد دلار سرمايه از كشور مانند آمار بيكارى در جامعه تقريبا غير ممكن است.

هيچ خبرى در كشور در مورد ارايه آمار خروج 200 ميليارد دلار سرمايه از كشور در شرايط فعلى بورس نمى تواند مبناى درستى داشته باشد چراكه دست يابى به آمار دقيق فرار سرمايه ها در شرايط وضعيت فعلى بورس مانند آمار بيكارى در جامعه تقريبا غير ممكن است.
سيد حسين سليمى رييس انجمن سرمايه گذارى مشترك ايرانى و خارجى در گفت و گوى اختصاصى با خبرنگار موج، با بيان اين مطلب افزود: شايد بتوان آمار فرارسرمايه ها را از ميزان سرمايه گذارى هاى ايرانيان در ديگر كشورها به دست آورد اما اين آمار هم نمى تواند درست باشد چرا كه امكان دارد اين سرمايه گذارى ها از سوى ايرانيان مقيم درديگر كشورها صورت گرفته باشد كه در كشور هاى غيراز محل اقامت خود به سرمايه گذارى پرداخته باشند.
سليمى با بيان اين مطلب كه" بسترفعلى بورس ضربه مهلكى رابر سهامداران وارد مى آورد"، به كاهش حجم معاملات روزانه بورس از 45 ميليارد تومان به 5 ميليارد تومان اشاره كرد.
رييس انجمن سرمايه گذارى مشترك ايرانى و خارجى با اشاره به ورود سرمايه هاى خارجى به كشور طى 6 سال گذشته يادآورشد: شرايط كشور طى چند سال گذشته به گونه اى بود كه سرمايه گذاران خارجى به صورت غير مستقيم توسط ايرانيان داخل كشور اقدام به سرمايه گذارى در بورس و ساير بازارها مى كردند.
وى ادامه داد: در شرايطى كه دركشورهايى مانند تركيه كه تنها پنج درصد در سال سود به سرمايه گذار پرداخت تعلق مى گرفت در ايران با توجه به تورم 25درصدى و با تعديل 5 درصد قيمت دلار در كشور ، 20 درصد سود به سرمايه گذار خارجى پرداخت مى شد كه در هيچ كدام از كشورها اين ميزان سود به سرمايه گذار پرداخت نمى شود كه اين امر با استقبال سرمايه گذار خارجى همراه بود.

 

15آبان:نقدينگى سيستم بانکى کشور، 100 ميليارد دلار؛سرمايه ايرانيان فقط در امارات، 300 ميليارد دلار

عضو کميسيون برنامه و بودجه: کل نقدينگى سيستم بانکى کشور به 100 ميليارد دلار هم نمي‌رسد در حالى که فقط سرمايه ايرانيان در امارات متحده عربى 300 ميليارد دلار است
بانک جهانى اعلام کرد دارايي‌هاى نظام بانکى ايران نسبت به توليد ناخالص داخلى اين کشور کمتر از 30 درصد بوده و شهروندان ايرانى پس از شهروندان يمنى در ميان کشورهاى خاورميانه و آفريقا داراى کمترين تمايل و انگيزه براى سپرده‌گذارى در بانک‌هاى داخلى هستند.
به راستى عمده دليل تمايل کم مردم به سپرده‌گذارى در بانک‌هاى داخلى چيست؟
راهکارهاى افزايش سپرده‌گذارى در بانکها توسط مردم و در نتيجه کاهش نقدينگى چه مي‌تواند باشد؟
چه کاستي‌هايى در سيستم اقتصادى وجود دارد که مردم تمايل ندارند در بانکها سپرده‌گذارى کنند؟
نمي‌توانيم، نمي‌خواهيم
دکتر خوش‌چهره اظهار مي‌دارد: ترکيبات پس‌انداز در ايران نشان مي‌دهد نزديک به 80 درصد پس‌اندازها در دست 3 درصد افراد جامعه است و اين مسئله نشانگر پايين بودن مازاد درآمد در ميان افراد جامعه است، از طرفى نرخ سود بانکها با تورم موجود در اقتصاد ايران همخوانى ندارد و افراد ترجيح مي‌دهند به جاى سپرده‌گذارى به خريد اقلام ضرورى روى آورند که اين مسئله يکى از دلايل مهم در پايين بودن سپرده‌گذارى در بانکهاست.
به گفته عضو کميسيون برنامه و بودجه، آمارهاى رسمى کشور نرخ تورم را در کشور 5/15 درصد اعلام مي‌کند در حالى که نرخ سود سپرده‌هاى بانکها که به مشتريان تعلق مي‌گيرد بيشتر از 15 درصد نيست. لذا وقتى سپرده‌گذار نرخ سود بانکى را برابر با تورم در کشور نمي‌بيند قطعا تمايلى ندارد که در بانکها سپرده‌گذارى کند و همين تورم باعث شده است که مردم به خريد زمين ، مسکن و کالاهايى که ارزش افزوده صددرصدى دارند روى آورند.
به گفته اين نماينده مردم، 300 ميليارد دلار از سرمايه‌هاى ايرانيان در امارات متحده و در بخش‌هاى مختلف سپرده‌گذارى شده است در حالى که کل نقدينگى در سيستم بانکى ايران که در حال گردش است به 100 ميليارد دلار هم نمي‌رسد.
همچنين طبق برآوردهاى آمارى سرمايه‌هاى ايرانيان در کل دنيا رقمى بين 600 تا 800 ميليارد دلار است. کارشناسان اقتصادى سرمايه‌هاى ايرانيان را که در تمام دنيا پراکنده است معادل حدود 17 تا 18 سال درآمد نفت کشور برآورد کرده‌اند که مقصرترين عامل در اين بحث سيستم بانکى کشور است.

15آبان:نرخ بيكارى در ايران طى ده سال آينده به 24 درصد مى رسد

بانك جهانى طى گزارشى موسوم به ,روندهاى توسعه خاورميانه و شمال آفريقا,نرخ رشد سالانه نيروى كار در ايران تاسال 2015 را 4/3 درصد و نرخ بيكارى در اين سال را بيش از 24 درصد پيش‌بينى كرد.
به گزارش خبرگزارى فارس ، بر اساس گزارشى كه با عنوان ,روندهاى توسعه خاورميانه و شمال آفريقا ,از سوى بانك جهانى منتشر شده پيش‌بينى كرده نيروى كار ايران تا سال 2015 هر سال بيش از 4/3 درصد رشد داشته باشد.
بر اساس گزارش بانك جهانى جمهورى اسلامى ايران از نظر سرعت رشد نيروى كار نهمين كشور در ميان كشورهاى خاورميانه و شمال آفريقا خواهد بود.
بر اساس پيش‌بينى بانك جهاني، فلسطين، عمان و يمن به ترتيب با رشد سالانه 8/5، 2/4 و 1/4 درصد سه كشور نخست اين منطقه از نظر سرعت رشد نيروى كار تا سال 2015 خواهند بود.
قطر با رشد سالانه 2/1 درصد كمترين رشد سالانه نيروى كار در ميان كشورهاى خاورميانه و شمال آفريقا را خواهد داشت.
بر اساس اين گزارش نرخ بيكارى در ايران با افزايش قابل توجه تا سال 2015 روبرو بوده در اين سال به بيش از 24 درصد خواهد رسيد.
نرخ كنونى بيكارى در ايران 2/13 درصد اعلام شده است.

15آبان:زنان باردار كه جا و مكان مشخصى ندارند , با ارتكاب به جرايم جزيى و مختصر براى زايمان به زندان مي‌‏آيند

ميزان مواليد در زندان‌‏هاى چهار استان كشور در سال‌‌‏هاى 82 و 83 اعلام شد.
در زندان‌‏هاى استان خراسان رضوى در سال 82، 24 مورد مواليد صورت گرفته كه از اين تعداد تنها 5 مورد مربوط به باردارى داخل زندان و در دوران محكوميت بوده است.
وى افزود: در سال 83، ميزان مواليد در خراسان رضوى به 19 مورد كاهش يافت كه 3 مورد آن ناشى از باردارى داخل زندان و بقيه موارد مربوط به باردارى قبل از ورود به زندان بوده است.
معاون آموزش و بهداشت اداره كل بهداشت درمان زندان‌‏ها, خاطرنشان كرد: در استان يزد در سال 82 دو مورد مواليد و در سال 83, يك مورد مواليد ثبت شده كه هيچ كدام از آنها باردارى داخل زندان نبوده است.
فرنيا گفت: زندان‌‏هاى استان سيستان و بلوچستان در سال 82, 17 مورد مواليد اتفاق افتاده كه 7 مورد آن مربوط به باردارى درون زندان بوده و در سال 83، حدود 12 مورد مواليد در زندان‌‏ها به ثبت رسيده كه 4 مورد آن ناشى از باردارى داخل زندان بوده است.
به گفته وي، در زندان‌‏هاى استان كرمان نيز در سال 82, 9 مورد و در سال 83, 11 مورد مواليد به ثبت رسيده است.
وى خاطرنشان كرد: به نظر مي‌‏رسد تعدادى از زنان باردار كه جا و مكان مشخصى ندارند , با ارتكاب به جرايم جزيى و مختصر براى زايمان به زندان مي‌‏آيند و عموماً چند روز بعد از زايمان نيز از زندان آزاد مي‌‏شوند.
فرنيا افزود: اين زنان در زمان نزديك به زايمان به دليل جرمى كه مرتكب شده‌‏اند، بازداشت و به زندان‌‏ها اعزام مي‌‏شوند ؛ اما به دليل محدود بودن جرمشان پس از چند روز آزاد خواهند شد.
وى تصريح كرد: فرزندان زنان زندانى تا دو سالگى در زندان و در كنار مادران خود نگهدارى مي‌‏شوند ؛ اما بعد از گذشت اين مدت به بهزيستى اعزام مي‌‏شوند.

 

 

16 آبان :نيمي از زنان در خانواده معتاد مي شوند

 

  كانون زنان ايراني:نيمي از معتادان زن نخستين پيشنهاد مصرف مواد مخدر را از سوي اعضاي خانواده و بستگان نزديك خويش دريافت مي كنند.
نتايج يك پژوهش نشان مي دهد كه اولين پيشنهاد مصرف موادمخدر به زنان از طرف اعضاي خانواده و بستگان نزديكشان است.
اين پژوهش كه به سفارش سازمان بهزيستي و در ده استان كشور با جمعيت نمونه 1456نفر كه 97نفر آنها را زنان معتاد تشكيل مي دهند انجام شده نشان مي دهد، بيش از نيمي از معتادان زن 61/52درصد براي نخستين بار در منزل شان اقدام به مصرف مواد مخدر كرده اند. و پس از آن در مكانهايي چون ميهماني هاي دوستانه و خانوادگي به ترتيب 7/23و 5/17درصد به مصرف مواد مخدر پرداخته اند.
بررسي 62معتاد زن كه در اين پژوهش با آنها گفت و گو شده نشان مي دهد كه ميانگين سن شروع مصرف مواد مخدر در ميان زنان معتاد در 27سالگي است ، اماميانگين سن شروع مصرف مخدردر مردان 21سالگي است كه به نحو معناداري تفاوت دارد.
همچنين بررسي سن شروع به مصرف مواد مخدر در زنان معتاد نشان مي دهد كه 8/36درصد آنان مصرف مواد را از سن 29 سالگي و بالاتر آغاز كرده اند و 9/16درصد نيز در سنين كمتر از 18سالگي به مصرف آن مبادرت ورزيده اند 9/63درصد از زنان معتاد نيز ترياك را به عنوان نخستين ماده مورد مصرف خود و 5/16درصد هروئين 6/14درصد حشيش را ازاولين مواد مورد مصرف خود دانسته اند.
بر طبق يافته هاي اين پژوهش عوامل فردي و خانوادگي در شروع مصرف مواد مخدر بين زنان مهم ترين عامل است اما بيش از دو سوم 5/77درصد از كل معتادان مرد به طور مستقيم تحت تاثيرعوامل اجتماعي مبادرت به آغاز مصرف مواد مخدر كرده اند. اما در زنان سهم عوامل فردي با 9/62درصد نقش بارزي را در سوق دادن آنان به اعتياد بازي مي كند و همچنين بسياري از زنان تنش ها و مشكلات موجود در خانواده و عوامل خانوادگي و عدم كنترل و نظارت اعضاي خانواده بر رفتارهاي خود را از مهم ترين علل روي آورن به مواد مخدر ذكر كرده اند.
بررسي مصرف الكل در زنان جمعيت نمونه هم نشان داده است كه از 97زن معتاد جمعيت نمونه 3/76درصد فاقد سابقه مصرف الكل، 3/11درصد داراي سابقه چنين مصرفي در گذشته و 4/12درصد نيز در حال حاضر به مصرف آن مبادرت مي كنند. كه با توجه به اين نتايج حدود يك سوم معتادان زن داراي سابقه مصرف الكل 2/30درصد، مصرف الكل را در سنين كمتر از 19سالگي آغاز كرده اند و ميانگين سن شروع مصرف الكل بين معتادان زن 2/22سال است كه در مقايسه با ميانگين مشابه براي معتادان مرد 8/18 سال به گونه اي معنادار بيشتر است.
همچنين نتايج اين پژوهش نشان مي دهدكه ميانگين سن شروع به سيگار در ميان معتادان زن بيشتر از مردان است يعني ميانگين سن شروع به سيگار در بين زنان معتادي كه سابقه مصرف سيگار دارند 9/24سال است كه در مقايسه با ميانگين مشابه براي مردان سيگاري 4/18تفاوت معناداري به چشم مي خورد.

 

 

 


18 آبان:18 تا20ساله‌ها بيشترين زنان آسيب‌ديده پذيرش‌شده دربهزيستي

 

ايسنا:معاون دفتر آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي با اشاره به پذيرش يكهزار و 241 زن آسيب ديده اجتماعي در مراكز بازپروري اين سازمان اعلام كرد: 80 درصد زنان آسيب ديده پذيرش شده در مراكز بازپروري زير 26 سال سن دارند.
دكتر رضايي‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي ايسنا افزود: بررسي وضعيت سني زنان آسيب ديده پذيرش شده در مراكز بازپروري سازمان بهزيستي نشان داد كه بيشترين گروه سني زنان آسيب ديده 18 تا 20 سال با 31 درصد و به ترتيب 15 تا 17 سال 24 درصد، 21 تا 26 سال 19 درصد، و 14 درصد نيز زير 15 سال سن داشته‌اند.
وي تصريح كرد: 21 درصد زنان پذيرش شده بي‌سواد ، 35 درصد داراي تحصيلات ابتدايي، 24 درصد راهنمايي و 7 درصد داراي سواد در سطح نهضت سواد آموزي هستند.
معاون دفتر آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي با اشاره به وضعيت اشتغال زنان آسيب ديده افزود: 50 درصد زنان آسيب ديده اجتماعي پذيرش شده در مراكز بازپروري بيكار،21 درصد  تن‌فروش ، 12 درصد خانه‌دار ، 6 درصد محصل و مابقي داراي شغل‌هاي آزاد و كاذب بوده‌اند.
به گفته رضايي‌فر 38 درصد اين زنان مجرد، 32 درصد مطلقه ، 12 درصد متاهل و حدود 7 درصد ازدواج موقت داشته‌اند.
وي خاطرنشان كرد:40 درصد زنان آسيب‌ديده پذيرش شده تحت هيچ حمايتي نبودند، 60 درصد تحت حمايت بوده كه از ميان حمايت‌شدگان ، 13 درصد تحت حمايت بهزيستي، 5/10 درصد تحت حمايت خانواده بوده، حدود 3 درصد حامي متفرقه داشته و مابقي از حمايتهاي ديگري برخوردار بوده‌اند.

رضايي فر با اشاره به اين كه 67 درصد زنان آسيب ديده براي براي بار اول در سال گذشته پذيرش شده‌اند، افزود: 16 درصد زنان پذيرش شده در سال گذشته براي بار دوم و حدود 9 درصد براي بار سوم در مراكز بازپروري پذي ه گفته وي ، 65 درصد اين زنان سابقه اعتياد نداشته و 35 درصد داراي سابقه اعتياده بوده‌اند.

معاون دفتر آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي همچنين به ايسنا، گفت: حدود 14 درصد از يك هزار و 241 نفر زن آسيب ديده كه در مراكز بهزيستي پذيرش شده‌اند، هيچ گونه سابقه جرمي نداشته و از ميان مابقي، 34 درصد داراي جرم رابطه نامشروع ، 26 درصد فرار از منزل و 10 درصد تن فروشي، بوده‌اند.

معاون دفتر آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي با اشاره به سوابق جرم در خانواده زنان آسيب ديده خاطرنشان كرد: 32 درصد زنان آسيب‌ديده پذيرش شده در مراكز بازپروري هيچ سابقه‌ جرمي در خانواده نداشته و از 68 درصد باقي مانده، بيشترين جرم در خانواده با 32 درصد، اعتياد به مواد مخدر بوده است. رش شد گفته وي، 76 درصد زنان آسيب‌ديده داراي بهره‌ هوشي عادي، 17 درصد مرزي، 5 درصد عقب مانده و دو درصد ممتاز بوده‌اند.

رضايي فر، با اشاره به نتايج بررسي آزمون شخصيت بر روي زنان آسيب‌ديده پذيرش شده در مراكز بازپروري طي سال گذشته به ايسنا گفت: حدود 19 درصد اين زنان به لحاظ شخصيتي سالم و 81 درصد علائمي از اختلالات شخصيتي داشته‌اند كه از اين ميان 37 درصد داراي افسردگي خفيف ، 13 درصد افسردگي شديد ، حدود 8 درصد اختلالات شخصيت ضد اجتماعي ، 8 درصد اضطراب و حدود 6 درصد داراي اختلالات دو قطبي بوده‌اند.

وي با بيان اين كه 81 درصد زنان آسيب ديده جنسي داراي سابقه آزار ديدن در دوران كودكي خود ه‌اند. ه بوده‌اند، افزود: 14 درصد آزار جسمي، 6 درصد جنسي ، 9 درصد عاطفي، 5 درصد مسامحه و غفلت ، در دوران كودكي خود را مشاهده و 47 درصد، برخي از اين آزارها را توامان با يكديگر در دوران كودكي تجربه كرده‌اند.

وي با اشاره به نوع مراجعه زنان آسيب ديده به مراكز بازپروري سازمان بهزيستي افزود: 45 درصد از طريق مراكز اورژانس اجتماعي، 34 درصد از طريق قوه قضاييه و 14 درصد از طريق نيروي انتظامي به مراكز پذيرش زنان آسيب ديده هدايت شده‌اند

 

 

18آّبان:15 هزار كشته، دستاورد 6 ماهه جاده‌هاى ايران

بازتاب
بررسي‌هاى به عمل آمده در گروه آمار سازمان پزشکى قانونى کشور نشان مي‌دهد که طى شش ماهه نخست سال جارى 15433 نفر به علت تصادفات رانندگى در کشور کشته شده‌اند که اين رقم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، 3/6 درصد رشد داشته است.
به گزارش خبرگزارى مهر، بيش از (2/81 درصد) افراد کشته شده مرد و 8/18 درصد زن بوده‌اند.
استان‌هاى تهران (1570 نفر)، خراسان رضوى 1318 نفر و فارس (1179 نفر) بيشترين و استان‌هاى ايلام (109 نفر)، کهيکيلويه و بوير احمد (116 نفر) و چهارمحال و بختيارى (183 نفر) کمترين تعداد کشته‌ها را داشته اند . بيشترين افزايش رشد مرگ‌هاى ناشى از تصادفات رانندگى در نيمه اول امسال مربوط به استان‌هاى ايلام (9/32 درصد) و چهارمحال و بختيارى (8/29 درصد) و بيشترين کاهش رشد مربوط به استانهاى سمنان (9/19 درصد) و قم (9/17 درصد) بوده است.
بر اساس بررسي‌هاى صورت گرفته مشخص شد که 5/30 درصد کشته‌هاى ناشى از تصادفات، سرنشين 25 درصد موتورسوار، 3/22 درصد عابر، 5/19 درصد راننده و 2/0درصد دوچرخه سوار بوده اند.
وضعيت 5/2 درصد افراد در صحنه تصادف نامعلوم گزارش شده است. اين گزارش نشان مى دهد که استان تهران با 2/41 درصد بيشترين نسبت عابران، استان‌هاى بوشهر با 41 و گلستان 2/40 درصد بيشترين نسبت موتورسواران، استان خراسان جنوبى بالاترين نسبت رانندگان (8/31 درصد) و استان سمنان با 1/56 درصد بالاترين نسبت سرنشينان کشته شده را به خود اختصاص داده اند . در مورد محل تصادف منجر به فوت 5/61 درصد افراد متوفى در جاده‌هاى برون شهري، 6/30 درصد در مناطق درون شهري، 4/6 درصد در جاده‌هاى روستايى و محل وقوع تصادف 5/1 درصد افراد نامعلوم گزارش شده است.
بيشترين نسبت متوفيات در مناطق درون شهرى مربوط به استانه اى تهران (6/52 درصد) و اصفهان (5/42 درصد)، بيشترين نسبت متوفيات در مناطق برون شهرى مربوط به استان‌هاى قزوين (8/81 درصد) و گيلان (6/77 درصد) و بيشترين نسبت متوفيات درجاده‌هاى روستايى مربوط به استانهاى ايلام (8/13 درصد) و کردستان (1/13 درصد) بوده است.
بررسي‌ها نشان مي‌دهد، نزديک به نيمى از افراد (3/49 درصد) در محل وقوع تصادف، 4/39 درصد در بيمارستان، 8/9 درصد درحين انتقال به بيمارستان و 8/0درصد افراد در منزل فوت کرده‌اند. همچنين محل فوت 7/0 درصد افراد نامعلوم گزارش شده است.
در نيمه نخست سال جاري، 148603 نفر مصدوم ناشى از تصادفات نيز در مراکز پزشکى قانونى معاينه شده‌اند که اين تعداد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته 1/13 درصد رشد داشته است

 

 

18آبان:مؤسسه فورچون ميزان درآمد كل و سود خالص ۰10شركت برتر بزرگ جهان رادر سال ۲۰۰۴ منتشر كرد

شريف نيوز
مؤسسه فورچون در جديدترين گزارش خود اسامى ۱۰ شركت برتر بزرگ جهان از لحاظ ميزان درآمد كل و سود خالص در سال ۲۰۰۴ را منتشر كرده است.
به گزارش ايسنا، پس از فروشگاه هاى زنجيره اى وال مارت در آمريكا كه با كسب ۲۸۵ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار درآمد در صدر جدول قرار گرفته، شركت هاى نفتى بريتيش پتروليوم
BP، انگلستان با كسب ۲۸۵ ميليارد دلار درآمد و اكسون موبيل آمريكا با كسب ۲۵ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار سود خالص بيشترين درآمد و سود خالص را داشته اند.
براساس اين گزارش گروه نفتى رويال داچ شل انگليسى - هلندى نيز با كسب بيش از ۱۸ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار سود خالص در رتبه دوم پرسودترين شركت هاى نفتى قرار گرفته است. پس از اين چهار شركت نيز شركت هاى خودروسازى جنرال موتورز آمريكا، دايملر كرايسلر آلمان، تويوتاى ژاپن، فورد موتور آمريكا، جنرال الكتريك آمريكا قرار گرفته اند. به گزارش واحد اطلاعات نشريه اقتصاد ايران، شركت نفتى توتال فرانسه نيز در سال ۲۰۰۴ با درآمد ۱۶۶ ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار و كسب ۱۲ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار سود خالص در رتبه دهم جدول شركت هاى پر درآمد جهان قرار گرفته است.

 

 

18آبان:زنان آخرين گروه استخدامي‌ و اولين اخراجي‌ها‌
88 درصد زنان جزء جمعيت غيرفعال اقتصادى هستند

ايسنا:همواره در طول تاريخ نقش زنان در كلمات ,مادرى, و ,همسرى, پررنگتر از ساير مسؤوليتهاى وى بوده است، اين امر در حال حاضر و علي‌رغم حضور زنان در عرصه‌هاى مختلف جامعه همچنان قابل رؤيت است، اما متأسفانه امروزه نقش زنان در فعاليتهاى اقتصادى كمرنگ شده؛ چرا كه با تقسيم مشاغل به زنانه و مردانه دايره انتخاب مشاغل محدود شده است، به گونه‌اى كه دامنه انتخاب شغلى براى زنان تنها بين 8 تا 10 شغل و براى مردان 37 شغل است.
قره‌ياضى در ادامه بيان مي‌كند: پيش‌بينى ‌مي‌شود كه نرخ بيكارى زنان با تحصيلات عالى در دهه آينده به شدت افزايش خواهد داشت؛ بنابراين بيكارى دهه آينده مربوط به اين گروه خواهد بود كه قبل از رسيدن به بحران بايد تهميداتى بر مقابله با آن انديشيده شود.


19 آبان :توليد ناخالص داخلي ايران به ۲۵۰ ميليارد دلار مي رسد

 

مهر: موسسه اقتصادي ماركت ريسرچ پيش بيني كرد توليد ناخالص داخلي ايران در سال ۲۰۰۸ به بيش از ۲۵۰ ميليارد دلار خواهد رسيد.
به گزارش ماركت ريسرچ، توليد ناخالص داخلي ايران در سال جاري ميلادي با حدود ۲۷ ميليارد دلار افزايش نسبت به رقم سال ۲۰۰۴ به ۸/۱۸۷ ميليارد دلار خواهد رسيد.
بر اساس اين گزارش، توليد ناخالص داخلي ايران طي سالهاي آينده با رشد متوسط ۶/۴ درصدي مواجه خواهد بود و در سالهاي ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به ترتيب به ۸/۲۰۹ و ۲۳۱ ميليارد دلار خواهد رسيد و در سال ۲۰۰۸ از ۲۵۲ ميليارد دلار فراتر خواهد رفت.
ماركت ريسرچ رشد اقتصادي ايران در سال جاري ميلادي را ۵/۵ درصد اعلام كرده است كه نسبت به رشد ۹/۵ درصدي سال گذشته كاهش نشان مي دهد.
پيش بيني مي شود رشد اقتصادي ايران در سالهاي ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ نيز به ترتيب به ۷/۴ و ۶/۴درصد و در سال ۲۰۰۸ به ۵/۴ درصد برسد.
ماركت ريسرچ همچنين سرانه توليد ناخالص داخلي ايران در سال ۲۰۰۵ را با ۳۳۵ دلار افزايش نسبت به سال ۲۰۰۴ برابر با ۲ هزار و ۶۲۷ دلار اعلام كرده و پيش بيني نموده سرانه توليد ناخالص داخلي ايران در سال آينده ميلادي به ۲ هزار و ۸۸۱ دلار برسد.
بر اساس اين گزارش، پيش بيني مي شود سرانه توليد ناخالص داخلي ايران در سالهاي ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ نيز به ترتيب به ۳ هزار و ۱۱۴ و ۳ هزار و ۳۳۷ دلار افزايش يابد

 

 

19 آبان : نرخ تورم ۵/۱۷ درصد؛ درآمدهاي نفتي۵۰ ميليارد دلار

مهر: واحد اطلاعات اقتصادي اكونوميست در تازه ترين گزارش خود نرخ تورم ايران را تا پايان سال جاري ميلادي ۵/۱۷درصد اعلام كرد كه ۶/۲درصد نسبت به تورم سال گذشته رشد نشان مي دهد.
به گزارش اكونوميست، نرخ تورم در ايران تا پايان سال ۲۰۰۵ به ۵/۱۷درصد خواهد رسيد، و پيش بيني مي شود در سال ۲۰۰۶ اين رقم به ۳/۱۷ درصد كاهش يابد، اين در حالي است كه نرخ تورم در سال ۲۰۰۴ حدود ۹/۱۴ درصد بود.رشد توليد ناخالص داخلي ايران تا پايان سال ۲۰۰۵ برابر ۵/۵ درصد خواهد بود، كه اين رقم در سال ۲۰۰۶ به ۳/۴درصد كاهش خواهد يافت، اكونوميست همچنين درآمدهاي نفتي ايران را در سال جاري ميلادي ۵۰ ميليارد و ۳۵۹ ميليون دلار تخمين مي زند كه انتظار مي رود اين رقم در سال ۲۰۰۶ به۴/۴۶ ميليارد دلار كاهش يابد، بر پايه اين گزارش، ارزش صادرات كالا و خدمات ايران در سال ۲۰۰۵ به ۲/۵۷ ميليارد دلار خواهد رسيد كه فقط ۷ ميليارد دلار آن صادرات غير نفتي خواهد بود. پيش بيني مي شود صادرات ايران در سال آينده ميلادي به ۴/۵۴ ميليارد دلار كاهش يابد.
همچنين ارزش واردات كالا و خدمات ايران نيز تا پايان سال ۲۰۰۵ به ۳/۴۲ ميليارد دلار خواهد رسيد كه پيش بيني مي شود اين رقم در سال ۲۰۰۶ به ۴۶ ميليارد دلار افزايش پيدا كند، بر اين اساس، مازاد تراز تجاري ايران در پايان سال ۲۰۰۵ برابر با ۱۴ ميليارد و ۹۰۰ ميليون دلار و در سال ۲۰۰۶ برابر با ۵/۸ ميليارد دلار خواهد بود، اكونوميست ميزان بدهي هاي خارجي ايران تا پايان سال ۲۰۰۵ را ۷/۱۷ ميليارد دلار اعلام كرده كه انتظار مي رود اين رقم در سال ۲۰۰۶ به ۱/۱۹ ميليارد دلار افزايش يابد.اكونوميست همچنين نرخ ارز (نرخ برابري دلار در برابر ريال) را در سال ۲۰۰۵ برابر با ۹ هزار و ۱۱۱ ريال و در سال ۲۰۰۶ برابر با ۹ هزار و ۵۹۳ ريال پيش بيني كرده است، بعلاوه، نرخ برابري يورو نيز تا پايان سال ۲۰۰۵ به ۱۱ هزار و ۹۰ ريال و در سال ۲۰۰۶ به ۱۳ هزار و ۱۱۹ ريال خواهد رسيد.

 

تجارت خارجي ايران در هفت ماه نخست سال جاري

۲۱ ميليارد دلار واردات ، ۴ ميليارد دلار صادرات غيرنفتي

گروه اقتصادي: صادرات غيرنفتي كشور در هفت ماه نخست سال جاري به لحاظ وزن ۱/۲۱ درصد و به لحاظ ارزش ۶/۲۱ درصد رشد داشت.
به گزارش خبرنگار ما به نقل از روابط عمومي گمرك ايران، در اين مقطع زماني، ۱۱ ميليون و ۷۹۳ هزار تن كالاي غير نفتي به ارزش ۴ ميليارد و ۸۸۳ ميليون دلار به خارج كشور صادر شده كه از اين ميزان ۲۳ ميليون و ۴۰۰ هزار دلار از محل صادرات چمداني و ۳۷۱ ميليون و ۵۰۰ هزار دلار از طريق بازارچه هاي مرزي بوده است.
در مهرماه امسال بيشترين اقلام صادراتي به ترتيب به مقصد كشورهاي امارات متحده عربي، هند، عراق، ژاپن و چين ارسال شد.
ورود ۲۲ ميليارد دلار كالا به كشور
همچنين در هفت ماهه سال جاري واردات انواع كالاي مورد نياز كشور به ۲۱ ميليارد و ۷۶۳ ميليون دلار رسيد كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷/۱۲ درصد رشد داشت. وزن اقلام وارداتي در اين مدت ۱۹ ميليون و ۷۳ هزار تن بود كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل ۵/۷ درصد افزايش نشان مي دهد.
در همين مدت ۵ هزار و ۴۲۶ دستگاه خودرو به ارزش ۱۳۲ ميليون و ۹۶۷ هزار دلار خودرو وارد كشور شد. در گزارش گمرك اشاره به كشورهاي مبدأ واردات كالا به ايران نشده است.
بخش هاي صنعت و پتروشيمي، كشاورزي، صنايع دستي و مواد معدني به ترتيب بيشترين ميزان صادرات غيرنفتي در هفت ماهه امسال را به خود اختصاص دادند.
مقايسه آمار صادرات غيرنفتي در هفت ماهه سال جاري با ارقام پيش بيني شده در برنامه چهارم توسعه نشان مي دهد ۹۸ درصد از ارقام پيش بيني شده در برنامه محقق شده است.
براساس اين گزارش آهن آلات و فولاد با ۶۱۸ ميليون دلار، پسته و مغز پسته با ۲۹۴ ميليون و ۴۰۰ هزار دلار، فرش دستبافت با ۲۴۸ ميليون و ۸۰۰ هزار دلار سه قلم عمده كالاهاي صادراتي بوده اند.
همشهری

 

 

19 آبان: ۱۸۴ هزار تومان؛ خط فقر شهري ، ۱۷۹ هزار تومان؛ خط فقر روستايي

مهر: در حالي كه رييس مركز آمار ايران صبح امروز از واگذاري اعلام خط فقر در كشور به وزارت رفاه و تامين اجتماعي با تصميم هيات دولت خبر داد، يك مقام آگاه اعلام كرد: براساس يك گزارش رسمي، در حال حاضر بين ۱۳ تا ۱۴ درصد جمعيت كشور زير خط فقر زندگي مي كنند.
اين مقام آگاه با اشاره به اين كه براي محاسبه خط فقر از نظر نسبي و مطلق در كشور روش هاي مختلف وجود دارد، گفت: در اندازه گيري خط فقر، درآمد به عنوان بهترين شاخص براي اندازه گيري سطح زندگي محاسبه مي شود.
وي با بيان اين كه جمعيت زير خط فقر در كشور در پايان سال ۱۳۸۳ حدود ۱۲ درصد بوده است، افزود: براساس يك گزارش رسمي، اين رقم در حال حاضر به بين ۱۳ تا ۱۴ درصد رسيده است.
وي، علت افزايش خط فقر در كشور را در سال هاي اخير تبديل روستاها به شهرستان عنوان كرد و اظهارداشت: براساس همين گزارش، در حال حاضر خط فقر شهري حدود ۱۸۴ هزار تومان و خط فقر روستايي حدود ۱۷۹ هزار تومان محاسبه شده است.
براساس اين گزارش، در سال ،۱۳۸۲ ۱۲ درصد خانوارهاي شهري و ۱۰ درصد خانوارهاي روستايي زير خط فقر زندگي مي كرده اند.
همچنين در طي ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲ درصد جمعيت زير خط فقر در مناطق شهري افزايش يافته و از ۱۱ به ۱۲ درصد رسيده و اين درحالي است كه در مناطق روستايي اين درصد كاهش يافته و از ۵/۱۱ به ۱۰ درصد رسيده است.

 

19 آبان: ۱۸۴ هزار تومان؛ خط فقر شهري ، ۱۷۹ هزار تومان؛ خط فقر روستايي

مهر: در حالي كه رييس مركز آمار ايران صبح امروز از واگذاري اعلام خط فقر در كشور به وزارت رفاه و تامين اجتماعي با تصميم هيات دولت خبر داد، يك مقام آگاه اعلام كرد: براساس يك گزارش رسمي، در حال حاضر بين ۱۳ تا ۱۴ درصد جمعيت كشور زير خط فقر زندگي مي كنند.
اين مقام آگاه با اشاره به اين كه براي محاسبه خط فقر از نظر نسبي و مطلق در كشور روش هاي مختلف وجود دارد، گفت: در اندازه گيري خط فقر، درآمد به عنوان بهترين شاخص براي اندازه گيري سطح زندگي محاسبه مي شود.
وي با بيان اين كه جمعيت زير خط فقر در كشور در پايان سال ۱۳۸۳ حدود ۱۲ درصد بوده است، افزود: براساس يك گزارش رسمي، اين رقم در حال حاضر به بين ۱۳ تا ۱۴ درصد رسيده است.
وي، علت افزايش خط فقر در كشور را در سال هاي اخير تبديل روستاها به شهرستان عنوان كرد و اظهارداشت: براساس همين گزارش، در حال حاضر خط فقر شهري حدود ۱۸۴ هزار تومان و خط فقر روستايي حدود ۱۷۹ هزار تومان محاسبه شده است.
براساس اين گزارش، در سال ،۱۳۸۲ ۱۲ درصد خانوارهاي شهري و ۱۰ درصد خانوارهاي روستايي زير خط فقر زندگي مي كرده اند.
همچنين در طي ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲ درصد جمعيت زير خط فقر در مناطق شهري افزايش يافته و از ۱۱ به ۱۲ درصد رسيده و اين درحالي است كه در مناطق روستايي اين درصد كاهش يافته و از ۵/۱۱ به ۱۰ درصد رسيده است.

 

 

 

 

Update: 06-11-2005

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

     ٩ میلیون نفر از جمعیت کشور زیر خط فقر مطاق!

 

ايسنا:براى تعيين خط فقر 50 هزار نفر در كل كشور مورد بررسى واقع مي‌شوند.,
عليرضا زاهديان ـ مسوول پژوهشكده آمار ـ در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادى ايسنا، با بيان اينكه مطالعاتى روى طرح هزينه و درآمد انجام شده است زمان اعلام خط فقر را 10 روز آينده اعلام كرد.
به گفته او خط فقر بر اساس روش 2300 كالرى متوسط مصرف روزانه هر خانوار تعيين مي‌شود. بدين ترتيب اين ميزان از سوى انستيتوى تغذيه مشخص مي‌شود و به دنبال سير مصرفى خانوارها تعيين مي‌شوند و سپس افرادى كه در كشور بر اساس طرح هزينه و درآمد خانوار كمتر از مقدار معين شده مصرف مي‌كنند زير خط فقر و افرادى كه بيشتر مصرف مي‌كنند بالاى خط فقر در نظر گرفته مي‌شوند.
به گزارش ايسنا طبق آخرين آمار قطعى اعلام شده در تيرماه امسال خط فقر شهرى 250 هزار تومان و خط فقر روستايى 150 هزار تومان تعيين شد.
اين رقم خط فقر اعلام شده براى يك خانوار چهار نفره ايرانى در نظر گرفته شده بود.
بر اساس اين گزارش رييس مركز آمار در تيرماه امسال اعلام كرد كه جمعيت زير خط فقر مطلق و نسبى و همچنين خط فقر مطلق و نسبى در سال 83 هنوز مشخص نشده است. در حالى كه در سال 82 نيز تنها خط فقر مطلق و جمعيت زير اين خط محاسبه شد و بررسى روى خط فقر نسبى صورت نگرفته بود.
وى خط فقر مطلق در سال 82 را 150 هزار تومان براى هر خانوار پنج نفره شهرى عنوان كرده و گفته بود:, براى هر فرد شهرى در سال 82، 30 هزار تومان و هر فرد روستايى 26 هزار تومان خط فقر مطلق اعلام شد. اين آمارها به وسيله چند روش تهيه شده‌اند كه يكى از آنها طرح هزينه ـ درآمد 12 ماهه است. اين در حالى است كه حدود هشت ميليون نفر از جمعيت كشور در سال 82 زير خط فقر مطلق به سر مي‌بردند.,
9 آبان:ایسنا

 

     درآمد 1500 ميليارد تومانى شركت هاى دولتى غيب شد؟!

در بحث بر سر كسر بودجه دولت به گفته رسول صديقى ‌بنابي، عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس گفته است:"عمده‌ى دليل محقق نشدن درآمدها در بودجه، عدم وصول 1500 ميليارد تومان عوارض ناشى از واردات خودرو و فروش شركت‌هاى دولتى بود." سوالى كه باقى مى ماند اين است كه اين درآمد 1500 ميليارد تومانى به كجا رفته است؟ آيا اين درآمدها غيب شده است؟ علاوه بر آن همين نماينده مجلس عدم دريافت ماليات از شركت هاى دولتى را نيز تلويحا مورد تاييد قرار داده اما گفته است كه "عدد قابل توجهى نيست". البته روشن است كه وقتى بنيادهاى تحت امر ولايت فقيه بزرگترين گروه فرار مالياتى را تشكيل مى دهند و كسى حق حسابرسى درآمدهاى اين بنيادها و نحوه مصرف آنها را ندارد، شركت هاى دولتى هم از پرداخت ماليات طفره خواهند رفت. متاسفانه در خبر ايسنا حجم فرار مالياتى شركت هاى دولتى اعلام نشده و به فرار مالياتى بنيادهاى حكومتى به عنوان يكى از اصلى ترين منابع كسر بودجه دولت هيچ اشاره اى نشده است.
رسول صديقي‌بنابي، عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراى اسلامي،: در بحث ماليات شركت‌هاى دولتي، پرداخت ماليات‌ها نسبتا خوب بوده طورى كه در سال 83، 109 درصد درآمدهاى مالياتى محقق شد كه 9 درصد بيشتر از رقم پيش ‌بينى شده بود، اما در فروش شركت‌هاى دولتى توفيق چندانى نداشتيم.
نماينده‌ بناب در پاسخ به اين پرسش كه آيا عمده‌ى كسرى بودجه‌ى دولت ناشى از پرداخت نكردن ماليات از سوى شركت‌هاى دولتى است، گفت: اين عدد قابل توجهى نيست، ولى عمده دليل محقق نشدن درآمدها عدم وصول 1500 ميليارد تومان عوارض حاصل از واردات خودرو و فروش شركت‌هاى دولتى بود. در حال حاضر مجلس 5500 ميليارد تومان كسرى بودجه را اعلام كرده كه جزء همان درآمدهاى مشكوك‌الوصول است.
عضو فراكسيون اقليت رقم كل بودجه‌هاى عمرانى در كشور را 11 هزار ميليارد ذكر و خاطرنشان كرد: زمانى كه هزار ميليارد تومان تنها از يك قلم يعنى واردات خودرو حاصل نمي‌شود يعنى 10 درصد بودجه‌ى عمرانى محقق نمي‌شود
.
صديقي‌بناب اضافه كرد: متاسفانه هم‌اكنون از حساب ذخيره‌ى ارزى براى طرح‌ها و لوايح متعدد برداشت مي‌كنيم ولى كار صحيحى نيست، زيرا براى بودجه‌اى كه بسته‌ايم مشكل داريم و اگر بخواهيم هزينه‌هاى جديدى را هم بتراشيم مشكل بيشترى را به بودجه تحميل كرده‌ايم.
9 آبان ایسنا


     توسعه جنسيتى در ايران 78 پله از دنيا عقب تر است

 

ايسنا:پژوهشگر مسايل زنان اعلام كرد: ايران در شاخص توسعه جنسيتى در ميان 140 كشور دنيا در رتبه 78 قرار دارد، اين درحاليست كه كشورهاى حوزه خليج‌فارس در اين شاخص از شرايط مطلوب‌ترى برخوردارند.
دكتر ژاله شادي‌طلب افزود: كشور بحرين در زمينه شاخص توسعه جنسيتى در رتبه 47، تركيه 70، كويت 39، عمان 60 و عربستان 65 قرار دارد، بنابراين مشاهده مي‌شود كه ايران در مقايسه با همه كشورهاى حوزه خليج‌فارس در اين شاخص عقب‌تر است.
وى با اشاره به پررنگ شدن نقش مادرى و همسرى زنان، تصريح كرد: علي‌رغم همه اهميت اين موضوع، نقش زنان در فعاليت‌هاى اقتصادى كمرنگ و با تقسيم شغل‌ها به زنانه و مردانه دامنه انتخاب شغل براى آنها محدود شد.
اين پژوهشگر مسايل زنان تصريح كرد: زنان در عرصه مشاركت سياسى تنها رأي‌دهندگان فعالى بودند كه اجازه داشتند رأى دهند و البته اجازه داشتند كه انتخاب شوند، ولى كسى نيست كه به آنها رأى دهد.
به گفته وى هرچند كه دختران با آموزش عالى شانس اشتغال بيشترى پيدا مي‌كنند، اما بيكارى دختران با تحصيلات عالى و متوسطه در شرايط كنونى جامعه بسيار جدى است، چنانچه نرخ بيكارى دختران با تحصيلات عالى در جامعه شهرى 28 درصد و نرخ بيكارى دختران با تحصيلات متوسطه در كل كشور حدود 50 درصد است، البته اين آمار تنها مربوط به دخترانى است كه اجازه اشتغال دا به گزارش خبرگزارى دانشجويان ايران اين جامعه‌شناس خاطرنشان كرد: بررسى نرخ مشاركت زنان در اشتغال كشور طى سال‌هاى 1345 تا 1380 از 6/12 به 9 درصد كاهش و مجددا هم‌اكنون به حدود 14 و در خوشبينانه‌ترين برآورد به 15 درصد رسيده است.
وى افزود: بيشترين افت نرخ مشاركت زنان در اشتغال در سال 65 مربوط به بخش صنعت است، چنانچه در طول سالهاى 57 تا 65‏، هر سال 24 هزار زن از بخش صنعت اخراج شدند، اين درحاليست كه صنعت بخش پيشرو اقتصاد كشورهاست و خروج نيروى عظيم در رشد اقتصادى كشور و وضعيت كنونى زنان مؤثر بوده است.
شادي‌طلب نرخ مشاركت زنان در اشتغال را يكى از جنبه‌هاى عدالت جنسيتى در كشور دانست و گفت: چه تفاوتى ميان زنان و مردان به لحاظ سواد به عنوان عاملى براى آماده‌كردن آنها براى اشتغال است، در حالى كه ميان زنان شاغل، افراد تحصيل كرده بيشتر وجود دارند، اما نقش كليدى در تصميم‌گيرى به عنوان افراد تحصيلكرده به آنها واگذار نشده است.
وى خاطرنشان كرد: سهم زنان در مديريت بخش دولتى در 40 سال اخير بدون تغيير همچنان 8/2 درصد است، بنابراين تحصيلات تاثيرى براى حضور زنان در تصميم‌گيرى نداشته است.
به گفته وى دامنه انتخاب شغل زنان بين 8 تا 10 محصور مانده است؛ در حالى كه دامنه فعاليت مردان 37 است.
شادي‌طلب با اشاره به فرصت‌هاى نابرابر براى آموزش‌هاى فنى و حرفه‌اى بين زنان و مردان در كسب مهارت‌هاى شغلى گفت: دسترسى زنان به منابع توليدى نيز به دليل قوانين و ساختار فرهنگى جامعه نابرابر است، همچنين مشاركت نابرابر در تصميم‌گيرى و امكان نابرابر در ارتقاى شغلى ميان زنان و مردان وجود دارد.
اين جامعه‌شناس با اشاره به رابطه بين حضور زنان در بازار كار و تصميم‌گيرى و توسعه‌يافتگى كشورها، گفت: در موارد ديگر از تصميم‌گيرى نيز، زنان حضور ندارند، چنانچه تعداد كرسي‌هاى مجلس در اختيار زنان بين يك تا 1/4 درصد است، يعنى 96 درصد نمايندگان كشور را مردان تشكيل مي‌دهند و هر گاه پرسشى در خصوص برقرارى عدالت در اين زمينه مطرح شد، عده‌اى از اصلاح‌طلبان اعتراض كردند كه زنان نبايد سهم‌خواهى كنند در حالى كه به عنوان نيمى از جمعيت كشور حق سهم‌خواهى دارند.
به گزارش ايسنا، وى با بيان اين كه نابرابري‌ها و بي‌عدالتي‌ها در مورد زنان به فضاى عمومى محدود نمي‌شود، گفت: بررسى كم‌وزنى كودكان زير 5 سال كشور نشان مي‌دهد كه در تمام استان‌ها دختران بيش از پسران دچار كم‌وزنى هستند، چنانچه در استان مركزى مناطق شهرى و روستايى 11 درصد پسران و 18 درصد دختران و در استان سيستان و بلوچستان 18 درصد پسران و 31 درصد دختران شهرى و 9/30 درصد پسران و 47 درصد دختران روستايى از كم‌وزنى رنج مي‌برند.
شادي‌طلب خاطرنشان كرد: 40 درصد زايمان‌هاى استان‌هاى شرقى كشور به كمك فرد دوره نديده انجام مي‌گيرد، يعنى زنان براى نقشى كه براى آنها تعريف شده است نيز از بهداشت و درمان كامل برخوردار نيستند.
وى با اشاره به معضل ازدواج‌هاى شرعى ثبت نشده در كشور گفت: ازدواج‌هاى شرعى و ثبت‌نشده در شناسنامه به خصوص در استان‌هاى مرزى پديده‌اى است با پيامدهاى اجتماعى ناگوار كه سلامت اجتماعى كشور را به خطر مي‌اندازد و نتيجه آن وجود هزاران كودك بدون شناسنامه استان سيستان و بلوچستان است كه از تحصيل محروم مانده‌اند.
اين پژوهشگر مسايل زنان در ادامه گفت: حدود 9 درصد خانوار‌هاى كشور زن سرپرست هستند كه تراكم معني‌دارى در شرق كشور دارند و 37 درصد آنها جزء فقيرترين فقرا بوده و در دو دهك پايين درآمدى قرار دارند.
شادي‌طلب همچنين با اشاره به نتايج طرح ملى بررسى خشونت خانگى عليه زنان گفت: 66 درصد زنان در خانواده‌هاى كشور خشونت خانگى را تجربه كرده‌اند.
وى با بيان اين كه در 64 درصد خانواده‌هايى كه زنان خشونت را تجربه مي‌كنند، ازدواج تحميلى بوده است، افزود: فشارهاى روحى و روانى عليه زنان در خانواده‌ها 21 درصد، تحقير 18 درصد، منت گذاشتن مداوم بابت تامين معاش 18 درصد و ممانعت از اشتغال 17 درصد بوده است.
به گزارش ايسنا، معاون پيشگيرى سازمان بهزيستى خاطرنشان كرد: براساس تحقيقات در چند سال اخير 25 درصد دختران از جنسيت خود راضى نيستند و 7/36 درصد دختران دانش‌آموز شهر اصفهان اختلال روانى دارند، همچنين افسردگى زنان در خانواده‌هايى با ساختار قدرت عمودى 3/2 برابر ساير زنان است
.

 

     طبق آخرين آمار وزارت بهداشت,روزانه يازده نفر در ايران خودكشى مى كنند

مطالعات در كشورها نشان داده اند كه بيشترين ميزان خودكشى متعلق به جوانان است. از اين رو است كه سازمان بهداشت جهانى دهم سپتامبر را به روز جهانى خودكشى اختصاص داده است. در ايران ۶۵ درصد افرادى كه اقدام به خودكشى مى كنند، بين ۱۸ تا ۳۴ سال سن دارند. از اين تعداد ۵۹ درصد ۱۸ تا ۲۴ ساله و ۴۱ درصد ۲۵ تا ۳۰ ساله هستند. در فاصله سال هاى ۱۳۶۰ تا ۱۳۸۰ تعداد پرونده هاى اقدام به خودكشى در كشور افزايش قابل توجهى داشته و از ۲۰۱ مورد به ۳۲۷۵ نفر رسيده است و از ۹۲۲ مورد خودكشى منجر به فوت در سال ۷۳ به ۳۱۴۳ مورد در سال ۷۸ رسيده است.مطابق با آخرين آمار وزارت بهداشت در سال ۱۳۸۰ روزانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر در ايران مى ميرند. از اين ميزان روزانه يازده نفر به علت خودكشى و از اين تعداد چهار نفر با خودسوزى فوت مى كنند كه رقم ۴۰۱۵ نفر در كشور را نشان مى دهد. اين در حالى است كه مطابق با آمار وزارت كشور در سال ،۷۵ شش نفر در هر صد هزار نفر جمعيت يعنى ۳۶۸۳ نفر و در سال ،۷۹ پنج نفر در هر صد هزار نفر جمعيت يعنى ۳۱۸۷ نفر خودكشى كرده اند.از سوى ديگر طبق تحقيق درباره وضعيت خودكشى در ايران كه در مجله علمى پزشكى قانونى كشور چاپ شده است در كشور حدود ۲۸۴۰ مورد مرگ ناشى از خودكشى در مراكز پزشكى قانونى در سال ۱۳۸۰ ثبت شده است كه نسبت به سال قبل از آن ۵/۱۴ درصد در بين مردان و ۶۲/۰ درصد بين زنان افزايش داشته است. نتايج به دست آمده اين تحقيق نشان داده است كه استان هاى تهران ۶۶/۱۳ درصد، آذربايجان شرقى ۴۵/۸ درصد و فارس ۶۹/۷ درصد از كل موارد خودكشى مردان و استان هاى كرمانشاه ۵۴/۱۲ درصد، فارس ۰۳/۱۲ درصد و آذربايجان غربى ۰۱/۱۱ درصد از كل موارد خودكشى زنان را به خود اختصاص داده اند.با در نظر گرفتن جمعيت استان ها، استان هاى همدان با ۵/،۱۳ لرستان با ۴/۱۱ و ايلام با ۳/۱۱ خودكشى به ازاى هر ۱۰۰ هزار مرد بالاترين نرخ خودكشى مردان را دارند و استان هاى ايلام با ۵/،۱۵ كرمانشاه ۱/۱۳ و لرستان ۷/۱۱ خودكشى به ازاى هر ۱۰۰ هزار زن بالاترين نرخ خودكشى زنان را داشته اند.بالاترين نسبت جنسى خودكشى به استان قزوين (۴/۹ مرد به ازاى يك زن)، گيلان (۱/۷ مرد به ازاى يك زن)، تهران (۷/۶ مرد به ازاى يك زن) و پايين ترين آن به استان ايلام (۷/۰ مرد به ازاى يك زن)، كرمانشاه (۸/۰ مرد به ازاى يك زن) و لرستان، آذربايجان غربى و خوزستان (يك مرد به يك زن) اختصاص دارد.مطابق با آمار وزارت كشور بالاترين انگيزه خودكشى طى سال هاى ۷۹-۷۴ اختلافات خانوادگى ۴۰ درصد و پس از آن شكست و نااميدى با ۷ درصد در رتبه دوم انگيزه خودكشى قرار دارد. پس به ترتيب اختلال حواس، فقر، ناموس و تحصيل و ازدواج در مراتب بعدى قرار دارند.مطابق با تحقيق سازمان ملى جوانان به طور متوسط سالانه ۴/۲ جوان در هر صد هزار نفر جمعيت در آذربايجان شرقى، ۲/۳ جوان در استان آذربايجان غربى، ۷/۱ جوان در استان اردبيل، ۳/۱ جوان در استان اصفهان، ۹۵/۱۴ جوان در استان ايلام، ۵۶/۳ جوان در استان بوشهر، ۲/۱ جوان در استان تهران، ۳/۳ جوان در استان خراسان، ۴/۳ جوان در استان چهارمحال و بختيارى، ۴/۲ جوان در استان خوزستان، ۵/۳ جوان در استان زنجان، ۶/۳ جوان در استان سمنان، ۸/۰ جوان در استان سيستان و بلوچستان، ۷/۲ جوان در استان فارس، ۴/۱ جوان در استان قزوين، ۴ جوان در استان كردستان، دو جوان در استان كرمان، ۳/۱۰ جوان در استان كرمانشاه، ۴ جوان در استان كهگيلويه و بويراحمد، يك جوان در استان گلستان، ۶/۱ جوان در استان گيلان، ۶ جوان در استان لرستان، ۳ جوان در استان مازندران و مركزى و هرمزگان و ۳/۳ جوان در استان يزد خودكشى مى كنند.در سال ۷۹ ايلام بالاترين و تهران و سيستان و بلوچستان پايين ترين ميزان خودكشى را داشتند.

دهه ۷۰ و افزايش ناگهانى خودكشى
ميزان خودكشى موفق در سال ۷۸ نسبت به سال ۷۹ ، ۷ درصد افزايش داشته و سال ۷۳ نسبت به سال ۷۰ ، ۱۰ درصد افزايش داشته است و در كل سال ۷۸ نسبت به سال ۷۰ حدود ۳۷ درصد با افزايش خودكشى مواجه بوده ايم. ۲/۸۳ درصد افراد زير سى سال كه ۷۰ درصد آنها زن و ۳۰ درصد آنها مرد بوده اند.
نامحرمانه اما محرمانه
آمارگيرى كه از ۷۵ هزار جوان ۲۹-۱۴ ساله شهرى و روستايى استان هاى كشور در سال ۸۱ توسط سازمان ملى جوانان درباره وضعيت و نگرش و مسائل جوانان صورت گرفته، مشخص شده است كه ۵۴ درصد جوانان مراكز استان هاى كشور دچار سطوحى از افسردگى، فقدان احساس شادى، امكان دست زدن به خودكشى، آرزوى به دنيا نيامدن، فقدان چيزى در زندگى براى لذت بردن و نااميدى براى رسيدن به اهدافشان هستند، ۴۲ درصد اعتماد به نفس كافى ندارند و ۵۱ درصد دچار اضطراب اند. در حالى كه مطالعات نيم قرن گذشته در سطح جهان نشان داده كه ميزان خودكشى جوانان ۱۹-۱۵ ساله از ۷/۲ نفر در ۱۰۰ هزار نفر جمعيت به ۳/۱۱ نفر در ۱۰۰ هزار نفر جمعيت رسيده است و در بين جوانان ۲۴-۱۵ ساله سومين عامل منجر به مرگ بوده است. مدنى درباره وضعيت ايران مى گويد: ,هنوز فراوانى اين پديده در ايران كمى مطلوب تر از ميانگين جهانى است اما زمينه هايى وجود دارد كه مى تواند ما را در يك شرايط غافلگيركننده قرار دهد.,
جدى بگيريم
. طبق مطالعات سال ۷۹ دكتر كاهانى اقدام به خودكشى در زنان دو برابر مردان است اما به دليل شيوه هاى خشن تر در مردان تعداد مرگ در زنان كمتر از مردان است. در ايران در كل تعداد اقدام به خودكشى نيز در مردان بيشتر از زنان است ولى برخى استان ها اقدام به خودكشى زنان بيشتر است. در كرمان زنان ۵/۱ برابر مردان و در اصفهان ۲ برابر مردان و در تهران ۳ برابر مردان اقدام به خودكشى مى كنند.

 

 

      80 درصد كودكان خياباني، كودكان كارند

كودكان خيابانى مزاحمان آشنايى هستند كه هر روز در سطح شهر شاهد حضورشان هستيم، در ايران آمار دقيقى از تعداد كودكان خيابانى وجود ندارد؛ ولى در مجموع80 درصد كودكان خياباني، كودكان كارند كه به علت فقر اقتصادى خانواده‌ها مجبور به كار در خيابان هستند و بيشتر آنها در استانهاى خراسان، تهران، لرستان و كردستان به سر مي‌برند،90 درصد اين كودكان والدين دارند، 80 درصدشان مهاجرند كه 42 درصد آنها از روستاها و شهرهاى ديگر كشور و 38 درصد از كشورهاى ديگر آمده‌اند و از نظر جنسيت نيز 78 درصد آنها پسر و در سنين 5 تا 18 سالگى قرار دارند.
در تحقيقى كه روى 4133 نفر از كودكان خيابانى ايران انجام گرفت، مشخص شد كه 73 درصد اين كودكان به بيماريهاى چشمى و 61 درصد به بيماريهاى تنفسى مبتلا هستند. همچنين 64 درصد آنها از بيماريهاى قلبي، 69 درصد از مشكل اختلال در شنوايى و 61 درصد از كمبود توجه رنج مي‌برند و 82 درصد آنها نيز دچار بيماريهاى پوستى هستند. از نظر سواد آموزى هم56 درصد آنها بى سوادند، 61 درصدشان مشكلات گفتارى دارند و در مجموع86 درصد آنها فاقد هرگونه مهارت شغلي‌اند كه اين آمار نشان دهنده وضعيت نگران‌كننده كودكان خيابانى در كشور است.
بر اساس آخرين تحقيقات 250 ميليون كودك كار و خيابابن در كشورهاى در حال توسعه وجود دارند كه در مقاطع سنى 5 تا 14 سال قرار دارند در اين ميان تعداد پسران 3 برابر دختران است و 61 درصد آنها در آسيا، 32 درصد در آفريقا، 7 درصد در آمريكاى لاتين و 1 درصد در اقيانوسيه زندگى مي‌كنند.
* بازگشت 50 درصد از كودكان خيابانى پس از ساماندهى

به گفته مدير كل دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعى سازمان بهزيستى 50 درصد كودكان خيابانى پس از ساماندهى ، دوباره به خيابانها بازمى گردند.
سيد هادى معتمدى مى گويد: متاسفانه درصد قابل توجهى از اين كودكان به دليل غير قانونى بودن كار كودكان زير 18 سال ، به صورت پنهانى توسط والدين خود براى كار در كارگاههاى زيرزمينى با مبالغ ناچيز به كارفرمايان اجاره داده مى شوند، در حالى كه خود كمترين دستمزد از اين بيگارى نصيبشان مى شود و اغلب به دليل تحمل سوء رفتار كارفرمايان دچار صدمات شديد جسمى و روحى و روانى مى شوند .
وى با اشاره به اينكه در سال گذشته در 36 مركز دولتى 14 هزار و 269 كودك خيابانى توسط بهزيستى جمع آورى شدند و به آنها بيش از 100 هزار و 516 مورد خدمت ارايه شد، مى گويد: هيچ آمار دقيقى از تعداد كودكان خيابانى وجود ندارد، اين كودكان بيشتر در شهرهاى بزرگ و زيارتى وجود دارند، در فصلهاى گرم سال در شهرهاى بزرگى همچون تهران حضور دارند و در فصلهاى سرد سال به شهرهاى جنوبى كشور مى روند.

     رکورد اقتصادی در ايران پديده جديدی نيست و 20 سال است که اقتصاد ايران شاهد رکود است


آفتاب- صوفی جلالوندی: دکتر مهدی تقوي، اقتصاددان، معتقد است رکورد اقتصادی در ايران پديده جديدی نيست و 20 سال است که اقتصاد ايران شاهد رکود است. به گفته اين اقتصاددان عامل اصلی اين رکود اين است که در اقتصاد سرمايه گذاری به اندازه کافی صورت نمی گيرد و همچنين کالا به اندازه کافی توليد نمي‌شود.
,مهدی تقوی, در گفتگو با خبرنگار آفتاب تصريح کرد: ايران 6 ميليارد دلار صادرات غير نفتی دارد که در مقياس جهانی خيلی اندک است. اگر آمارهای صندوق بين المللی پول و... را ببينيم صادرات کشورهايی مانند چين، اندونزي، ترکيه و کره جنوبی با کشور ما اصلا قابل مقايسه نيست. اگر نفت نبود با 70 ميليون جمعيت و 6 ميليارد صادرات غير نفتی چکار می کرديم. به گفته وي، بايد اقتصاد ما که اقتصادی ايستا است به اقتصاد پويا تبديل شود. برای پويا شدن هم بايد سرمايه گذاری در اقتصاد قابل ملاحظه باشد؛ چرا که در غير اينصورت نمي‌توانيم کالا توليد کنيم. تقوی افزود: هم اکنون 200 ميليارد دلار در دوبی سرمايه‌گذاری شده بنابراين توليد در داخل کاهش پيدا کرده و نيروی انسانی نمی تواند کار پيدا کند. در اين حالت بايد برای اقتصاد يک نسخه حسابی پيچيده و به نيروی کار مزد کافی داده شود و از آن طرف از نيروی کار، توليد بخواهيم، البته قانون کار ايراداتی دارد که بايد اصلاح شود.
تقوی در پايان خاطرنشان کرد: وظيفه تيم اقتصادی دولت بسيار مشکل است. اين تيم بايد اقتصاد را به سمتی هدايت کند که بيکاری و تورم را از بين ببرد .
8:آبان 

     رشد سالانه واردات ايران 30 درصد، صادرات 25 درصد

مقامات رژيم اسلامى تاكنون ادعا كرده اند كه تحريم هاى گسترده اقتصادى در صورت ارجاع پرونده هسته اى ايران به شوراى امنيت تاثير چندانى بر وضع كشور باقى نخواهد گذاشت. اين ادعا در خالى كه توازن رشد صادرات و واردات ايران همچنان منفى است. امروز رضا طلايى نيك نماينده مجلس از بهار و كبودرآهنگ به خبرنگار ايرنا "افزايش رشد واردات كشور در مقايسه با صادرات به عنوان فاجعه اقتصادى نام برد" و گفت: "اين مساله بيانگر آن است كه سياست اقتصادى ما خيلى هماهنگ و منسجم نيست."
وى همچنين گفت:"رشد واردات ايران سالانه ‪
۳۵درصد است در حاليكه صادرات كشور ‪ ۲۵درصد افزايش دارد.

       تبعيض عليه دختران هنوز هم در بسياري از فرهنگ‌هاي جهان رايج است؛ به گونه‌اي كه در نقاطي از دنيا ارزش پسران درست پس از تولد بيش از دختران مي‌شود، اين تعبيض بويژه در سطوح آموزشي در برخي كشورها مشاهده مي‌شود؛ به نحوي كه طبق داده‌هاي يونيسف 60 درصد 110 ميليون كودك 6 تا 11 ساله محروم از مدرسه در جهان دختر هستند.

     شكستگي پوكي استخوان در ۵۰ درصد زنان

ايسنا: خطر شكستگي پوكي استخوان در زنان بين ۳۰ تا ۵۰ درصد و در مردان ۱۵ الي ۳۰ درصد است .
ميزان شيوع شكستگي پوكي استخوان در زنان بالاي ۵۰ سال را از هر ۳ زن يك مورد است كه اين رقم در مردان نيز يك تن در پنج تن است كه در سنين بالاي ۶۰ سال به يك در ۳ تن مي رسد.
12 آبان

 

     سالانه ۷۶ ميليون بارداري ناخواسته در كشورهاي در حال توسعه روي مي دهد

ايسنا: در حال حاضر اعمال خشونت بر مبناي تبعيض جنسيتي، لطمات فراواني را بر پيكره جامعه زنان در سراسر جهان وارد كرده است، اين عامل موجب قرباني و يا معلول شدن بسياري از زنان ۱۵ تا ۴۹ سال جهان شده است. براساس گزارش سالانه صندوق جمعيت سازمان ملل در حال حاضر در دنيايي زندگي مي كنيم كه ميليون ها زن هيچ دسترسي به مراقبت هاي بهداشتي جنسي خود ندارند؛ زيرا يا توانايي مالي در اين خصوص نداشته و يا همسران و والدين آنها چنين اجازه اي را نمي دهند و يا آنكه چنين امكاناتي در محل زندگي اين افراد وجود ندارد. در همين حال بروز پديده هاي اجتماعي همچون ازدواج زودرس و يا تعرضات جنسي عليه زنان موجب افزايش خطر ابتلاي آنها به ويروس ايدز شده و در نهايت بسياري از زنان را از بيان مشكلات جنسي خود باز مي دارد، اما نتايج منفي چنين فرآيندهايي بسيار تكان دهنده است. اين گزارش حاكيست هر دقيقه، يك زن به دلايل ناشي از بارداري قرباني مي شود. در مناطق آفريقايي، از هر ۱۶ زن، يك زن به احتمال فراوان در نتيجه باردار شدن مي ميرد. در بخش هايي از سرزمين هاي بسيار فقير آفريقا از هر سه زن، يك زن ممكن است به اين دليل قرباني شود و اين در حاليست كه اين رقم براي كشورهاي صنعتي و توسعه يافته يك زن در هر ۲ هزار و ۸۰۰ زن است. در همين حال بحران ايدز نيز زنان جهان را در بر گرفته است. 12 آبان